pasaport romanesc

oamenii astia depun actele bunicilor lor care au fost nascuti in timpul Romaniei mari, adica a perioadei interbelice... mai late nelamuriri cum demosntreaza ca sunt romani? ce nu ii clar?
 
Nu numai cei nascuti in perioada aia, ci absolut toti cei care au fost cetateni ai Romaniei Mari au transmis dreptul asta mostenitorilor, chiar cei nascuti inainte. Pentru ca la Unire ei au devenit cetateni exact cu aceleasi drepturi ca toti ceielalti cetateni romani.
Nu e clar de ce tot bati capul cu patriotismul. Unui evreu sau unui ungur i se refuza azi retrocedarea bunurilor imobiliare pentru ca e strain si nici predecesorii lui nu au pocnit probabil de patriotism ? Ei, tot asa e si in cazul asta. Un drept general. Unii mai patrioti, altii mai putin. Chestia buna e ca se repara o nedreptate istorica.
 
de comentat... la tema... incearca sa vezi intregul tablou.
faptul ca pui intrebari...deja inseamna ca ceri ajutor. si faptul ca ti se raspunde - ca ti se acorda ajutorul.

nu s-au nascut foarte putini bunici in perioada interbelica... iata ai mei, toti patru, sunt din perioada interbelica... si au acte romanesti in arhiva.
si deja Codrin ti-a explicat faza cu dreptul.
si dreptul e asa ca e suficient sa ai bunei de pe timpurile Romaniei Mari doar din parte mamei sau tatalui, nu e neaparat din ambele parti.
si in aceste conditii, dreptul la cetatenie romana au foarte multi cetateni ai R.Moldova.
familii pure de rusi (veniti dupa ww2) nu sunt multe... sunt multe familii mixte.
 
hai sa nu mai fim atata de patrioti... de cand romanii au devenit atat de patrioti? sau conceptul este folosit numai cand convine...

in al doilea rand mai bine decat ti-a explicat Codrin nu poate s aiti explice nimeni...
intr-o familie fiecare membru depune cerere de cetatenie... nu primesc toti, daca unul are... familiile mixte or fi multe, dar nu preponderente... ii cam aceeasi chetiune ca si casatorile romano-maghiare...
si daca unul are cetatenie si celalt nu care ii problema ta? nu inteleg de unde atata grija? este problema lor interna...

cat despre dovedire... nu iti bate capul... o fac autoritatile romane, care o dau pe motive foarte intemeiate, pt ca stfel nu vad de ce dureaza cate 5 ani sa proceseze un dosar.

voi asa vorbiti de parca va credeti buricul pamantului, fara nici o suparare. dar voi toti intrati pe acest forum si va comportati intr-un mod in care purs si simplu da dovada de nesimtire...

am o intrebare pt tine... in ce limba ii acets forum? in ce limba ti-au raspuns oamenii de aici??? dupa ce iti dai seama de asta, poate nu o sa mai astfel de nelamuriri si curiozitati...
 
Acordarea cetateniei romane se face conform Legii 2/1991 republicata
"Art. 8.
Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, locuieste in mod legal, continuu si statornic pe teritoriul statului roman de cel putin 7 ani sau, in cazul in care este casatorit cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani;
b) dovedeste prin comportarea si atitudinea sa loialitate fata de statul si de poporul roman;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate mijloacele legale de existenta;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei.
Termenele prevazute la alin. 1 lit. a) pot fi reduse pana la jumatate in cazul in care solicitantul este o personalitate recunoscuta pe plan international.

Art. 9.
Copilul nascut din parinti cetateni straini sau fara cetatenie si care nu a implinit varsta de 18 ani dobandeste cetatenia romana o data cu parintii sai.
In cazul in care numai unul dintre parinti dobandeste cetatenia romana, parintii vor hotari, de comun acord, cu privire la cetatenia copilului. In situatia in care parintii nu cad de acord, tribunalul de la domiciliul minorului va decide, tinand seama de interesele acestuia. In cazul copilului care a implinit varsta de 14 ani este necesar consimtamantul acestuia.
Copilul dobandeste cetatenia romana pe aceeasi data cu parintele sau.

Art. 10.
Cetatenia romana se poate acorda si persoanei care a avut aceasta cetatenie si care cere redobandirea ei, cu pastrarea cetateniei straine si stabilirea domiciliului in tara sau cu mentinerea acestuia in strainatate, daca indeplineste in mod corespunzator conditiile prevazute la art. 8 lit. b), c) si e).
Parintii care se repatriaza si solicita redobandirea cetateniei romane hotarasc si in privinta cetateniei copiilor lor minori. In situatia in care parintii nu cad de acord, tribunalul de la domiciliul minorului va decide, tinand seama de interesele acestuia. In cazul copilului care a implinit varsta de 14 ani este necesar consimtamantul acestuia.
Redobandirea cetateniei de catre unul dintre soti nu are nici o consecinta asupra cetateniei celuilalt sot. Sotul cetatean strain sau fara cetatenie al persoanei care se repatriaza si redobandeste cetatenia romana poate cere dobandirea cetateniei romane in conditiile prezentei legi."
Acestea sunt conditiile legii, tinand cont si de temerile unor tari membre UE, sita va fi foarte deasa.
 
aici e despre regimul de vize, dar e si:
Şeful diplomaţiei romne a promis amendarea legii cetăţeniei pentru uşurarea procedurii de depunere a actelor, dar a spus că nu vor fi modificate condiţiile privind acordarea cetăţeniei, ntre care figurează, pentru cei care au avut un părinte sau bunic cetăţean al Romniei, un minimum de 4 ani de rezidenţă n Romnia.

http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2006/10/061020_moldova_romania_vize.shtml

in lege nu e specificat asta. cineva ma lamureste?
 
LA ce va trebuie pasaport romanesc!!Sa veniti in Ro sa muriti de foame...mai bine stati la voi ....aici mori de foame cu 200 euro salalriu pe luna...
 
cred ca e ceva gresit in articol... se cere sa stai nu stiu cati ani, dar in anumite conditii...
cunosc multi oameni cu pasaport romanesc in care e scrisa viza de resedinta in Moldova.

d-apoi ce, nu poti sta in rand la mai multe lucruri deodata? las' ca nu prinde rau :)
si apoi iti faci si copii romani etc.
tre de gandit in perspectiva.

iata nu demult am luat extrasul de pe actul de nastere a unui bunel (sa-i fie tarana usoara)... 1922, Parohia Tigheci, cercul III, jud.Cahul. ...as vrea sa vad documentul original, din arhiva.

cu animalele de comunisti cati oameni si-au schimbat numele dupa tata, numele de familie, prenumele, data nasterii etc. ...si cata lume are acum probleme cu arhiva... cata lume isi schimba actele...
 
mah, shi pe mine ma intereseaza ...bine io mi-s cetatzean roman da' vreau sa-mi aduc iubita in Romania ! Stiu k e o forma simplificata ..chestia cu casatoria ...altceva ..altcumva ..??
 
Eh, am depus p-tru cetatenie in 2003, azi aflasi ca am aparut nu stiu unde prin monitorul oficial roman, cica degraba tre sa ma duc sa depun juramant... brrr, e drept ca tre sa ma duc sa depun juramant?

Daca-i asa, am belit-o :(
Numa-mi inchipui cum sta unu parca o inghtzit o stacheta de gard si se uita cu jele la mine spunand in gand: "iaca inca unu care obtine bilet in west..."
 
am citit ca din lista de documente solicitate de ambasada romana a fost exclus documentul care atesta ca localitatea buneiilor/parintilor a facut parte din Romania Mare.
 
Eu zic ca ar fi cazul sa incetati cu limbajul asta! Ce sens are sa ne certam aici? Sincer acum, io imi cer scuze fata de basarabeni in numele celor care au scris ineptii pe-aici.

Normal ca exista oameni buni si oameni mai putin buni peste tot. Problema e sa nu cadem in greseala generalizarii.

Si acum revenind la subiect, sper si eu ca dobandirea cetateniei sa devina mai usor de obtinut pentru cei ce si-o doresc. Si sper in acelasi timp ca cei ce si-o doresc (si intr-un final o si obtin) sa fie buni romani.
 
DeTomasoPantera said:
Iar eu nu contest faptul ca sint oameni cu drepturi depline in Md , de a obitne cetatenia romana.Ca si tine de exemplu.Dar familile mixte? Aia ce fac? Obtine doar mama sau tata , care o fi avand radacini romanesti , respectiv fiul sau fica si celalat nu? Si cind vor sa mearga in vizita in Ro sau chiar mai departe merg numai doi , pt ca celalat nu a putut obtine viza.Suna cam ciudat.Dar din pacate cam asa stau lucrurile.Am zis sint de acord cu acordarea cetateniei , dar doar celor care pot dovedi lucrul asta.Si pacat ca nu se poate afla citi din ei vor lucrul asta doar din patriotism si nu urmaresc alte interese.Dar cum e vorba aia "interesul poarta fesul" cei care vor cu adevarat din patriotism , sint convins ca foarte putini o vor obtine. PACAT.
Uite la asta se referea. La genul de romani ca tine care incep sa isi dea cu parerea in legatura cu cine ar trebui si cine nu ar trebui sa primeasca cetatenie... cei care judeca in temenii de cine merita si cine nu merita, dar nu sunt perfecti (in mod absolut normal). Da, exista familii mixte, romano-altceva. Asta nu inseamna ca nu pot sa primeasca cetatenie romana. De ce sa refuz cuiva dreptul la cetatenie pe motiv ca nu e 100% roman? Asta este aberant. Cine poate fi numit roman 100%? Sa luam un exemplu: persoana X s-a nascut din mama rusoaica si tata roman. Vorbeste rusa, dar si romaneste. Nu are dreptul la cetatenie romana? Eu cred ca nu trebuie indepartati tocmai cei care vor sa se apropie de Romania. Ai zis ca interesul poarta fesul. Da, exista moldoveni care doresc cetatenie din interes. Mizam si pe asta: ca si interesul sa joace un rol, chiar si cei care nu vor sa aiba de a face cu Romania, sa isi schimbe atitudinea.

Dupa explicatiile de rigoare, rog revenirea la topic.
 
Salutare tuturor.

Poate cineva care a trimis deja cererile in cauza sa-mi dea un exemplar cu text si adrese. Sau cel putin sa scrie ce trebuie sa contina si cum se face chestia asta. :d

Va multumesc anticipat!
 
mai terminatzi cu jignirele astea aduse la adresa moldoveniilor...cei care strik tzara sunt sudistii romaniei. doamne fereste sa intrebi de 2 ori intrun magazin din bucuresti ceva ca iti sare tot randu din spate in cap("hai domneeee...ca stam la coada"). am avut parte de multe experientze neplac in buc si am fost de multe ori acolo, ma multzumesc cu orashul meu, sunt din sibiu, si care zicea pe forum ca ardelenii sunt mai educatzi a zis foarte bine, nivelul de trai aici e cu mult mai mare decat in sud..in fine...cand o sa aiba statul nevoie de fortza de munca(pt k totzi pleak dincolo) o sa dea la pasapoarte si la vize de nu o sa va vina sa credetzi, oricum bafta voua moldovenilor(numi place sa va zic asha, in fond suntetzi romani doar ca o fortza politica tampita si superioara a trasat o granitza intre noi...asta nu schimba cu nimik faptul ca avem acelasi sange) si ador acest site :)
 
Husky40;151863 said:
Hai, bai, ca m-am plictisit! DeTomaso, felicitarile mele. Ai o penalizare pentru cretinismele tale cu miticii si moldovenii. Aceeasi sentinta si pentru maestrul gavrilov care confunda forumul cu strada. Cat despre Mihai Razvan Ungureanu, domnul ministru de externe poate a uitat ca Romania reprezinta pe toti romanii, de oriunde ar fi ei - din Japonia si pana in SUA. In loc sa bata campii, ar putea sa faca ceva concret: cum ar fi sa le dea in cap fratilor ucrainieni pentru tratamentul mizerabil apliat minoritatii romanesti din Ucraina/ sa ii ia la intrebari pe sarbi - care au mari probleme in a recunoaste minoritatea romaneasca. Nu ma mira insa atitudinea sa si discutiile despre drepturi si privilegii... Doar invatacelul de Ungureanu vorbea acum cateva luni despre "light romanian" - limba pe care, vezi Doamne, o vorbesc romanii din Republica Moldova.

De asemenea, ii atentionez pe toti cei care vor sa mai faca precum DeTomaso si stepan gavrilovi ca nu mai am nici un chef sa ma mai complic. De acum inainte taiem in carne vie.

Bine BAI Husky, sa folosesc limbajul tau de om cult.Tu ai fost la sarbi?
Sau vorbesti doar ce citesti prin presa? Romanii de care tu vorbesti au mai ramas foarte putini.Eu am fost de citeva ori acolo.Aia cind ajungi la ei si se prind ca esti din Romania, se uita la tine de parca ai venit din Somalia.Esti tratat cu indiferenta , si chiar ura as putea sa spun. Nu prea o sa vorbeasca nimeni cu tine romaneste si oricum multi nici nu stiu romaneste.Si culmea , eu nu am intilnit pe nimeni de acolo , care sa ceara cetatenia romana, cu toate problemele care le au.Cind a inceput razboiul la ei, au venit multi in Ro. dar dupa terminarea lui au plecat toti inapoi. Nu am cunostinte despre unii care sa fi ramas pe aici...spre diferenta de altii , care uita sa mai plece.Stim noi care. Si mai curios....avem si in Ungaria o comunitate romaneasca..si nici dintre astia nu a venit unul sa ceara pasaport si cetatenie.Dubios nu?
 
si tre safim cumva fericiti ca romani de-ai nostri nu vor sa fie romani sau cum vine asta, bai Tomaso??? adica ei is mai romani ca noi tocmai ca nu vor cu noi... interesanta logica...
sa nu uitam de romanii din Bucovina care inca si-au pastrat limba si traditiile... insa de fapt de ce sa ne doara pe noi undeva de astia... sa stea colo in mortii lor ca doar nu avem nevoie de ei... noi suntem prea cool ca sa acceptam venetici, domnule... scarba...

si inca ceva nu moldovenii au cerut... ca nu umbla pe la colturi si cersesc cetatenie... statul roman a facut aceasta lege... este o mica mare diferenta...
 
Husky40;151903 said:
Sweetkeo, mai usor cu sudistii aia. Sunt destui sudisti pe forum pe aici.
oooppss...bun.or fi. trebuia sa precizez ca nu totzi...adik aproape totzi pe care ii cunosc eu.restul nush...

dupa cum am mai zis...sunt complet de acord cu cetatenia acordata moldovenilor, cu toate k o mare parte din romani nu imi impartashesc opinia...si din kte am vaz sunt si pe aici astfel de nationalisti kre ar trebui datzi afara de pe forum, my opinion
 
Back
Top