pasaport romanesc

e interesant un lucru...pe romani ii doare in f... de cetatzenia lor...totzi "aspira" la cetatzenii din U.E.( italia, germania, spania, etc)...traiesc "cu chiu cu vai" catziva ani in respectiva tzara numai pt cetatzenie, cred ca dak ar putea sa fak schimb cu cea romana nu ar ezita....iar voi datzi atata importantza acestei amarate de cetatzenii (bineinteles are shi ea beneficiile ei) dar nu e mare lucru....again, my opinion :)
 
SweetKeo;152125 said:
iar voi datzi atata importantza acestei amarate de cetatzenii (bineinteles are shi ea beneficiile ei) dar nu e mare lucru....again, my opinion :)
mi se pare dar tu traiesti intr-o alta dimensiune.Moldova nu inseamna doar Chisinau ci mai sunt alte 3 mln de oameni care absolut pot sa castige nik acasa,asa ca gandeste inca o data si apoi da-te cu parerea
 
Endo;152363 said:
mi se pare dar tu traiesti intr-o alta dimensiune.Moldova nu inseamna doar Chisinau ci mai sunt alte 3 mln de oameni care absolut pot sa castige nik acasa,asa ca gandeste inca o data si apoi da-te cu parerea

eu ma refeream strict la dorintza moldovenilor de a obtzine cetatzenie romana...shi comparam cu faptul k romanii aspira la alte cetatzenii pt k nu potzi sa te lauzi in U.E. sau U.S. k "eu sunt cetatzean roman".punct. nu vb nik de chishinau si ce fac moldovenii la ei akasa.
 
am facut curatenie pe aceasta tema... dragi forumisti... pentru cei frustrati, panicati, persecutati si asa mai departe... este ultima data cand pierd vremea cu asa ceva... oricine de acum incolo care scrie pe aceasta tema si foloseste un limbaj aiurea, jigniri la adresa unora sau altora este banat de pe forum, indiferent de vechimea lui pe acest forum... cine raspunde jignirilor aduse de unul sau altul este banat temporar de pe forum...

ati inteles regulile jocului? sper ca da...

Husky sorry ca m-am bagat peste forumul tau, dar nu se mai putea asa...
 
adrenalina;152576 said:
... cine raspunde jignirilor aduse de unul sau altul este banat temporar de pe forum...
Sa inteleg ca doar moderatorii au capacitatea si dreptul de a aprecia daca un user sare calul si, pe cale de consecinta, sa-i "dea peste bot" respectivului ? Si ce-ar trebui sa fac eu daca cineva ma jigneste, sa-i intorc si celalalt obraz ?
As vrea sa-ti amintesc, nu ca sa ma laud, ca eu l-am "demascat" pentru plagiat pe acest Tomaso, pe vremea cand semna cu pseudonimul Frectie. Si cred si acum ca am procedat bine, pentru ca tipul a plecat atunci de pe forum, cu coada intre picioare, si a revenit abia dupa aproape un an ...
 
Sfinx;152609 said:
Sa inteleg ca doar moderatorii au capacitatea si dreptul de a aprecia daca un user sare calul si, pe cale de consecinta, sa-i "dea peste bot" respectivului ? Si ce-ar trebui sa fac eu daca cineva ma jigneste, sa-i intorc si celalalt obraz ?
As vrea sa-ti amintesc, nu ca sa ma laud, ca eu l-am "demascat" pentru plagiat pe acest Tomaso, pe vremea cand semna cu pseudonimul Frectie. Si cred si acum ca am procedat bine, pentru ca tipul a plecat atunci de pe forum, cu coada intre picioare, si a revenit abia dupa aproape un an ...

Sfinx...ce sa-ti povestesc....exact cu coada intre picioare am plecat..ha. ha. ha. am plecat cu totul pt. o vreme ...chiar din tara.Mai am si alte treburi de facut...spre diferenta de tine.

Apropo....nu sti nimic de Jimmy Hoffa? :)
 
putezti sa nu va mai abatetzi atat de la subiecte? pe fiecare pagina a forumului sunt discutzii aiurea total pe langa subiecte...de ce trebuie atatea contraziceri pe chestii strict personale?? ash vrea tare mult sa se ppoata discuta doar ce e de disscutat. dak vretzi pt cei kre se simt va dau eu o adresa cu forumuri pt oameni kre sunt f frustratzi shi care nu au unde sa ishi manifeste complexul de superioritate shi intra pe astfel de forumuri...vb ce vretzi atat timp cat nu va abatetzi de la subiect...
 
SweetKeo;152646 said:
putezti sa nu va mai abatetzi atat de la subiecte? pe fiecare pagina a forumului sunt discutzii aiurea total pe langa subiecte...de ce trebuie atatea contraziceri pe chestii strict personale?? ash vrea tare mult sa se ppoata discuta doar ce e de disscutat. dak vretzi pt cei kre se simt va dau eu o adresa cu forumuri pt oameni kre sunt f frustratzi shi care nu au unde sa ishi manifeste complexul de superioritate shi intra pe astfel de forumuri...vb ce vretzi atat timp cat nu va abatetzi de la subiect...

Faci acelasi lucru :) De unde sti de forumurile alea? Le frecventezi? :)

Uite una la tema: Celor care au avut cetatenie romana inainte de 1940 ar trebui sa li se redea cetatenia imediat, daca o solicita. Cei care sau nascut intr-o asa zisa R. S. S. Moldoveneasca si ulterior Moldova indiferent daca au avut bunici sau parinti cetateni romani este normal sa astepte 4 ani mi se pare rezonabil, desi tind sa cred ca e prea putin.Si mi se pare normal ca din diferite motive sa nu o primeasca.Am mai citit undeva ca asa zisi mari romani, de drept cica, cind au vazut cum sta treaba cu cetateniile romane, sau facut bulgari. WTF?
 
KX250;152672 said:
Faci acelasi lucru :) De unde sti de forumurile alea? Le frecventezi? :)

eu sesisez shi e o mare diferentza. se pare k shi tu esti frustrat pt k imediat ai contracarat post-ul meu. pot sa fac rost de respectivele link-uri.simplu.ai auzit de google?.
 
eu cred ca nu ati citit ce am scris mai sus... Detomasso... hai te rog inceteaza... cred ca acum nu ai motive sa fii nemultumit... keo si Sfinx, fiti baieti intelegatori si hai sa nu denaturam iar tema in jigniri si contrajigniri...
va rog foarte mult pe toti.
 
KX250;152672 said:
Faci acelasi lucru :) De unde sti de forumurile alea? Le frecventezi? :)

Uite una la tema: Celor care au avut cetatenie romana inainte de 1940 ar trebui sa li se redea cetatenia imediat, daca o solicita. Cei care sau nascut intr-o asa zisa R. S. S. Moldoveneasca si ulterior Moldova indiferent daca au avut bunici sau parinti cetateni romani este normal sa astepte 4 ani mi se pare rezonabil, desi tind sa cred ca e prea putin.Si mi se pare normal ca din diferite motive sa nu o primeasca.Am mai citit undeva ca asa zisi mari romani, de drept cica, cind au vazut cum sta treaba cu cetateniile romane, sau facut bulgari. WTF?


ceea ce tzi se pare tzie rezonabil (eshti ff.subiectiv) este o adevarta piedik in calea unui viitor cat de cat celor de dincolo de prut. doar simplu fapt ca e o granitza intre unul nascut in Moldova dupa 1940 si unul nasc in romania nu schimba cu nimic realitatea ca provin din parintzi romani. shi doar un ultrmegahipernatzionalist ar putea sa conteste asta. ce dak sunt rusificati?
sudistii nau avut atate contacte cu turcii? ardelenii cu sashii si cu ungurii, banatztenii cu cei din yugoslavia, etcccc...punct

fatzi si tuh un arbore genealogic shiai sa vezi ca nu esti roman sau ce vei fi pur.shiatunci sa faci tu analize pe tema ariginii moldoveniilor.pana atunci sa taci

adrenalina scuze. pls. cel putzin noi ne contrazicem pe tema curenta. nu pe alte gusturi.
 
SweetKeo;152682 said:
ceea ce tzi se pare tzie rezonabil (eshti ff.subiectiv) este o adevarta piedik in calea unui viitor cat de cat celor de dincolo de prut. doar simplu fapt ca e o granitza intre unul nascut in Moldova dupa 1940 si unul nasc in romania nu schimba cu nimic realitatea ca provin din parintzi romani. shi doar un ultrmegahipernatzionalist ar putea sa conteste asta. ce dak sunt rusificati?
sudistii nau avut atate contacte cu turcii? ardelenii cu sashii si cu ungurii, banatztenii cu cei din yugoslavia, etcccc...punct

fatzi si tuh un arbore genealogic shiai sa vezi ca nu esti roman sau ce vei fi pur.shiatunci sa faci tu analize pe tema ariginii moldoveniilor.pana atunci sa taci

adrenalina scuze. pls. cel putzin noi ne contrazicem pe tema curenta. nu pe alte gusturi.


Viitorul ei si l-au facut, in ultimi ani s-a vazut asta,nu e vina mea...ce noi nu am avut tot felul de presedinti de tot kkt-ul.de aia eu nu am dat fuguta in RM. sa cer cetatenie.Ori faptul ca sint rusificati nu e vina mea si nici a RO. Sa le dea in cap rusilor.
Asa si dupa logica ta in RO. traiesc cum ar fi:Turci in sud,nemti si unguri in ardeal si sarbi in banat.Pai unde sint romanii? Ai uitat sa spui ce fel de oameni traiesc in Moldova din RO.? Probabil intentionat...esti de acolo?

Si nu, nu mi-am facut arborele "ginecologic" :) pt. ca nu am nevoie.Atata timp cit ma simt roman nu am de ce.Si in acte sint trecut ca atare...si numele la fel de romanesc.Si cu toate ca ardealul a fost a ungurilor...cu mult mai mult decit a fost Moldova a rusilor..totusi sa sti ca romani vorbeau romaneste...puneau nume romanesti copiilor lor...lucru care nu as putea spune despre RM.

adernalina Detomasso... hai te rog inceteaza... cred ca acum nu ai motive sa fii nemultumit... da am observat...multumesc
 
nu cred k am precizat faptul k nu sunt romani in acele zone! am pus shi etc in caz k nu ai obs si aici ma refeream in general.nu te potzi numi de un fel sau de altul suta la suta pt k influentze sunt peste tot. d c esti atat de natzionalist? god! in fond shi la urma urmei suntem totzi oameni. tzi-am spus k tuh esti multi subiectiv. nu , nu sunt din moldova. sunt din ardeal, sibiu.shi chiar nu stiam ca in MD exista astfel de oameni exceptzionali, am dat peste forumul asta intampl shi am ramas uimit / n-a dat nimeni vina pe tine ca ei au influentze ruseshti, nush ce te ataci.ardealul nu a fost al ungurilor, ok? ei au fost adushi de guvernul austro-ungar shi fortzati sa locuiask aici pt a demonstra ca transilvania e a lor, in schimb sashii au pus bazele orashelor precum sibiu, brashov, etcccc. ce dak esti in acte trecut cu nationalitate romana? te lauzi? du-te in u.e. si lauda-te shiai sa vezi cum vei fi tratat. shi legat de nume...fiekre dupa cum ii place. numele tau e pur romanesc? ia intere un pic siapoi mai vb. shi nush ce cautzi aici sincer. esti total impotriva moldoveniilor, asta e un site pt ei s-au pt oamenii care ii apreciaza pt personalitate si caracter nu pt nationalitate.
 
SweetKeo;152725 said:
nu cred k am precizat faptul k nu sunt romani in acele zone! am pus shi etc in caz k nu ai obs si aici ma refeream in general.nu te potzi numi de un fel sau de altul suta la suta pt k influentze sunt peste tot. d c esti atat de natzionalist? god! in fond shi la urma urmei suntem totzi oameni. tzi-am spus k tuh esti multi subiectiv. nu , nu sunt din moldova. sunt din ardeal, sibiu.shi chiar nu stiam ca in MD exista astfel de oameni exceptzionali, am dat peste forumul asta intampl shi am ramas uimit / n-a dat nimeni vina pe tine ca ei au influentze ruseshti, nush ce te ataci.ardealul nu a fost al ungurilor, ok? ei au fost adushi de guvernul austro-ungar shi fortzati sa locuiask aici pt a demonstra ca transilvania e a lor, in schimb sashii au pus bazele orashelor precum sibiu, brashov, etcccc. ce dak esti in acte trecut cu nationalitate romana? te lauzi? du-te in u.e. si lauda-te shiai sa vezi cum vei fi tratat. shi legat de nume...fiekre dupa cum ii place. numele tau e pur romanesc? ia intere un pic siapoi mai vb. shi nush ce cautzi aici sincer. esti total impotriva moldoveniilor, asta e un site pt ei s-au pt oamenii care ii apreciaza pt personalitate si caracter nu pt nationalitate.
Etc. in general poate fi si japonezi, chinezi, dar si romani...nu am de unde sa stiu la ce te referi tu. Mergem la ghici? Dar hai sa te intreb ceva....ce suntem noi totusi? Daca zici ca influente sunt peste tot. Tu ce esti?Si ardealul a fost a ungurilor...asta nu e totuna cu le-a apartinut, sau ca e a lor.Si teoretic a fost Ungaria si nu o zi doua, sute de ani.Da l-au ocupat.Si pe vremea aia nici a romanilor nu a fost.Romania nu exista ca stat.Inca o intrebare...de unde sti tu cum ma numesc eu?Nu mai fa afirmatii din astea, mai ca imi vine sa cred ca ai ceva cu romanii.Da, romanii au o faima cam ...... in UE. Oare de ce?De buni ce sunt? Nu as crede. Si nu o sa ma duc acolo.Astept sa vina Eu la mine...sti vorba aia cu "muntele la Mahomed". :) Si apropo de nationalitate..esti intr-un fel pe o tema din asta, ca multe altele de aici de pe forum gen, moldovenii sunt romani? Oricum ideea era ca : nu se pot da cetatenii si pasapoarte asa de-a valma.Cum ca ar fi un drept. Daca mergem pe principiul tau...nici unul nu ar trebui sa ia cetatenie, pt. ca sti tu vorba aia.....influentele. :)
 
:)) nu ai intzeles nik din ce am zis.EUsunt de acord cu cetatzenia pe care EI o cer. TU nu esti de acord shi TU teai argumentat spunand ca" CEI NASCUTZI DUPA '40 NU AU DREPTUL LA CETATZENIE PT K NU AU PE ACTE ROMANIA CI REPUBLIK M, DECI SUNT RUSIFICATZI."(ceva de genu') shi TU te laudai ca TU eshti mare roman. EU tziam zis ca avem atatea influentze inkt nici nu mai stiu ce suntem iar EI dak au influentze ruseshti nu ii face mai putzini romani pt k shi NOI avem influentze. vis-a-vis de numele tau facema o speculatzie dar din moment ce NU l-ai zis inseamna ca nu e asha ROMAN cum ai zis TU. TE ROG studeaza istoria TRANSILVANIEI inainte sa vb TAMPENII.
am scris in ultimele posturi kt de LOGIC am putut dar pt k nici asha nu ai intzeles acum scriu cu MAJUSCULE ca sa retzii la ce/cine fac referire.
TU esti lispsit de INFORMATZII shi itzi da natzionalitatea pe nas, deci clar vei ramane mereu in Ro, unde probabil va da U.E. in tine de nu o sa itzi vina sa crezi.
nu imi raspunde la postul asta k mam saturat sa iti repet de fiecare data ceea ce am vrut sa mentzionez doar k TU nu shtii sa percepi. Inchei discutzia asta dintre noi pt k nu am cu cine vb Punct
 
SweetKeo;152758 said:
:)) nu ai intzeles nik din ce am zis.EUsunt de acord cu cetatzenia pe care EI o cer. TU nu esti de acord shi TU teai argumentat spunand ca" CEI NASCUTZI DUPA '40 NU AU DREPTUL LA CETATZENIE PT K NU AU PE ACTE ROMANIA CI REPUBLIK M, DECI SUNT RUSIFICATZI."(ceva de genu') shi TU te laudai ca TU eshti mare roman. EU tziam zis ca avem atatea influentze inkt nici nu mai stiu ce suntem iar EI dak au influentze ruseshti nu ii face mai putzini romani pt k shi NOI avem influentze. vis-a-vis de numele tau facema o speculatzie dar din moment ce NU l-ai zis inseamna ca nu e asha ROMAN cum ai zis TU. TE ROG studeaza istoria TRANSILVANIEI inainte sa vb TAMPENII.
am scris in ultimele posturi kt de LOGIC am putut dar pt k nici asha nu ai intzeles acum scriu cu MAJUSCULE ca sa retzii la ce/cine fac referire.
TU esti lispsit de INFORMATZII shi itzi da natzionalitatea pe nas, deci clar vei ramane mereu in Ro, unde probabil va da U.E. in tine de nu o sa itzi vina sa crezi.
nu imi raspunde la postul asta k mam saturat sa iti repet de fiecare data ceea ce am vrut sa mentzionez doar k TU nu shtii sa percepi. Inchei discutzia asta dintre noi pt k nu am cu cine vb Punct

mda....no comment..dar tot nu mi-ai spus ce esti?
 
am zis..sorry dak nu am scris MARE, sunt roman, din ardeal, din sibiu.
P.S. shi nu sunt impotriva romaniilor dak asta vei zice in urmat. replik ci critic shi sustzin indiferent de apartenentze
acum zi'mi tu ce eshti shi de unde eshti (zona)
 
SweetKeo;152844 said:
am zis..sorry dak nu am scris MARE, sunt roman, din ardeal, din sibiu.
P.S. shi nu sunt impotriva romaniilor dak asta vei zice in urmat. replik ci critic shi sustzin indiferent de apartenentze
acum zi'mi tu ce eshti shi de unde eshti (zona)

Din cite imi amintesc ai zis doar ca esti din Sibiu...poate mi-a scapat.Oricum nu mai am chef sa citesc din urma.Si eu sint tot din Transi. Si totusi te contrazici singur.Pina acum ai spus ca nici tu nu sti ce sintem.Si acum dintr-o data esti roman?
 
potzi sa taci.numai tampenii spui. era o precizare in contextul respectiv din discutziile anterioare. ce?! ai vrea sa precizez de fiecare data knd spun k sunt roman, shtitzi..avem influentze..deci s-ar putea sa nu fiu 100% roman..../
"nici nu mai shtiu ce suntem" e o expresie care accentueaza afirmatzia dar cine sa se prinda...?! exista sute de expresii contextuale care pun accent pe afirmatzia pp-zisa. pt oameni ca U ar trebui sa scoatem un nou DOOM
 
Back
Top