pasaport romanesc

SweetKeo;152851 said:
potzi sa taci.numai tampenii spui. era o precizare in contextul respectiv din discutziile anterioare. ce?! ai vrea sa precizez de fiecare data knd spun k sunt roman, shtitzi..avem influentze..deci s-ar putea sa nu fiu 100% roman..../
"nici nu mai shtiu ce suntem" e o expresie care accentueaza afirmatzia dar cine sa se prinda...?! exista sute de expresii contextuale care pun accent pe afirmatzia pp-zisa. pt oameni ca U ar trebui sa scoatem un nou DOOM
SweetKeo(ps)
Si totusi esti 100% roman? :)
 
Piedici pentru redobandirea cetateniei romane pentru basarabeni
10 Noiembrie 2006
Carolina Rudinschi


Basarabenii ar putea fi obligati sa locuiasca un an in Romania pentru redobandirea cetateniei romane, a anuntat Ministerul de Justitie.


Conditia nu se va aplica in cazul celor care au depus deja dosarele pentru redobandirea cetateniei.

Dupa adoptarea legii, cei care vor solicita redobandirea cetateniei ar putea sa fie scutiti de prezentarea cazierului judiciar romanesc, analizat de comisiile de la Ministerul Afacerilor Interne din Romania.


sursa: http://www.expres.ro/article.php?artid=279847
 
ei, in asa caz... sa ma... eu.
oricum, mai mult vor lua cetatenie nu cei care vor locui, dar cei care vor avea cu ce si pe cine plati ca sa-i inscrie la viza de resedinta....

...nu demult stateam in rand la starea civila...si o doamna care lucreaza la starea civila dintr-un oras din Transnistria zicea ca cunoaste o multime de oameni din Transnistria care au cetatenie romana, desi niciodata nu au avut nimic cu Romania... si-s veniti de pe nu stiu unde etc.

da, sunt multi oameni care si-au luat cetatenia in mod legal, cu multi nervi si cu multa asteptare... dar sunt si foarte multi smecheri...

ah, da, si nu in zadar era o stire cu pretul la cetatenia bulgara...
a, am gasit si stirea http://azi.md/news?ID=40524
 
NU SUNT DE ACORD cu acordarea cetateniei asa de-a valma. Cu ani in urma se dadea cetatenia romana la kg, acum ca romanii nu au nevoie de vize pentru UE toti moldovenii au descoperit o pasiune pentru PASAPORTUL romanesc si nu pentru Romania.
Cereti guvernantilor vostri comunisti sa inceapa un proces cu tarile europene prin care Republica Moldova sa fie scoasa de pe lista tarilor care au nevoie de viza pentru UE si veti vedea atunci ca nici prin cap nu va va mai trece sa cereti cetatenia romana. Sunteti romani prin traditie doar, insa la momentul prezent sunteti TOTI cetateni ai Republicii Moldova. Asa ca nu va mai smiorcaiti atat si puneti-va guvernantii la treaba si nu mai cersiti o bucata de hartie. Daca sunteti cu adevarat romani veti fi si fara acel pasaport. Ma distreaza cum cereti voi solutionarea rapida a procesului de dobandire a cetateniei. Ma intreb daca altceva mai doriti? Ceva bani ca sa calatoriti in confort nu doriti? Si pe deasupra sunteti si nerusinati, Incepeti sa jigniti tot ce e romanesc si pe politicienii romani ca vezi doamne nu impartim cu kilogramele pasapoarte.

NU TREBUIE SA PLINGETI , TOATA LUMEA AR VREA MULTE , FRUMOASE PE GRATIS FARA SA FACA EFORT PT. A FII MAI BINE.........


Stiu, uni dintre voi o sa spuneti ca am mai scris asta.Si o sa repet pana pricepeti.
 
Tind să fiu de acord cu Federaţia Rusă.
Mulţi romni de peste Prut sunt puternic sovietizaţi, şi se cred diferiţi. Deasemenea mulţi votează pentru partidele antiromneşti din Moldova.
Plus că o bună bucată din aceia care se cred romni iau paşaportul şi emigrează direct n ţările calde
 
Cata pasiune depuneti pentru acest pasaport romanesc ma uit si ma crucesc. Cum o opinie nu este la fel cu a altora cum gata sunt tradatori, lasi, lichele si alte epitete. Nici macar nu stiti sa va cereti demn acele drepturi. Ma rog stiu ca majoritatea dintre voi sunteti cetateni ai Republicii Moldova si tare bine v-ar mai prinde pasaportul romanesc. INSA nimeni nu a raspuns la intrebarea: de ce acum cereti acest pasaport si nu l-ati cerut cand conditiile erau mult mai permisive? Atunci nu erati romani?
E usor sa vii sa te pui la masa pusa si sa te smiorcai. Puteati toti prevedea ca directia in care merge Romania va presupune ca la un moment dat sa apara aceasta posibilitate pentru voi, de a fi nevoiti sa veniti in Romania cu viza ori complicarea si nu din cauza Romaniei a procesului de RE-dobandire a cetateniei romane. Ma rog redobandire e cam mult spus ca nici o persoana in varsta nu cere asta ci doar tinerei ce doresc sa mearga in Occident. Nimeni nu va impeidica sa mergeti, cereti viza statului in care doriti sa mergeti si lumea e a voastra. Trebuie neaparat pasaport romanesc pentru asta? Eu nu m-am smiorcait cat timp am avut nevoie de vize cu toate ca nu-mi convenea, insa cand a fost sa cer viza nu m-am plans Moldovei ca nu am pasaport moldovenesc. Voi din pacate nu sunteti demni si cereti ceva ce credeti ca vi se cuvine. As fi de acord cu asta. Dar maniera prin care cereti sa nu lase loc de jigniri. ca daca nu stii sa ceri nu vei primi niciodata nimic. Si iarasi ma intreb (ce-i drept retoric) de ce va arde asa de tare la degete cetatenia romana?
Nici nu meritati cetatenia romana chiar daca ar fi dreptul vostru.
Pentru asemenea ineptii si altele care le-am mai citit, e clar ca sunteti doar o banda de profitori. Voi personal cu ce ati contribuit la procesul de eliminare a vizelor? cu nimic, asa incat asta si meritati: NIMIC

Sunt de acord cu actuala procedura de acordare a cetateniei, lunga, complicata si costisitoare. Nu e un drept al vostru oricat ati crede, e un privilegiu, asa incat stati frumos la coada si cereti vize si pasapoarte.
 
BlackJak;154747 said:
Cata pasiune depuneti pentru acest pasaport romanesc ma uit si ma crucesc. Cum o opinie nu este la fel cu a altora cum gata sunt tradatori, lasi, lichele si alte epitete. Nici macar nu stiti sa va cereti demn acele drepturi. Ma rog stiu ca majoritatea dintre voi sunteti cetateni ai Republicii Moldova si tare bine v-ar mai prinde pasaportul romanesc. INSA nimeni nu a raspuns la intrebarea: de ce acum cereti acest pasaport si nu l-ati cerut cand conditiile erau mult mai permisive? Atunci nu erati romani?

Spre deosebire de tine, nu o sa-i pun pe toti cei pe care ii stiu in aceeasi oala si n-o sa generalizez aiurea. O sa-ti spun insa ca nu am 'cerut' pasaportul romanesc atunci cind conditiile erau mai permisive pentru ca nici macar n-aveam 18 ani in perioada aia. Iar parintii mei nu erau convinsi ca pasaportul romanesc merita prea multe eforturi. Sunt sigur ca mai exista si alti de pe acest forum in aceeasi situatie, dar pot raspunde doar de 'cazul' meu.

Nimeni nu va impeidica sa mergeti, cereti viza statului in care doriti sa mergeti si lumea e a voastra. Trebuie neaparat pasaport romanesc pentru asta? Eu nu m-am smiorcait cat timp am avut nevoie de vize cu toate ca nu-mi convenea, insa cand a fost sa cer viza nu m-am plans Moldovei ca nu am pasaport moldovenesc. Voi din pacate nu sunteti demni si cereti ceva ce credeti ca vi se cuvine. As fi de acord cu asta. Dar maniera prin care cereti sa nu lase loc de jigniri. ca daca nu stii sa ceri nu vei primi niciodata nimic. Si iarasi ma intreb (ce-i drept retoric) de ce va arde asa de tare la degete cetatenia romana?

Exista o sumedenie de motive, dar toate se rezuma la faptul ca sunt roman si vreau sa fiu roman cu acte. Ai ceva impotriva unui astfel de argument?

Nici nu meritati cetatenia romana chiar daca ar fi dreptul vostru.

Orice graunte de credibilitate pe care le aveau argumentele tale a disparut impreuna cu aceasta fraza! Daca esti atit de "relativist" in ceea ce priveste niste drepturi garantate prin lege, nu vad de ce ai venit sa ne tii lectii de morala.

Pentru asemenea ineptii si altele care le-am mai citit, e clar ca sunteti doar o banda de profitori. Voi personal cu ce ati contribuit la procesul de eliminare a vizelor? cu nimic, asa incat asta si meritati: NIMIC

Tu esti cel cu ineptiile. Ce are procesul de eliminare a vizelor cu cetatenia romana? Ai face bine sa fii coerent in ceea ce scrii, nu doar plin de patos (fals).

Sunt de acord cu actuala procedura de acordare a cetateniei, lunga, complicata si costisitoare. Nu e un drept al vostru oricat ati crede, e un privilegiu, asa incat stati frumos la coada si cereti vize si pasapoarte.

Ma, Ion-cel-negru, citeste bine legea (aia din Romania) si vezi ca orice ai crede tu, redobindirea cetateniei este un drept. As zice chiar ca e un drept fundamental. Orice moldovean/samd cu acte in regula are dreptul la redobindirea cetateniei.

Or fi multi moldoveni "profitori", dar asta nu inseamna deloc ca suntem toti asa. Exista pe lumea asta si oameni care sunt gata sa investeasca timp si bani in acest fleac de pasaport din motive mai mult sau mai putin simbolice. Si cind ne pui pe toti in aceeasi oala cobori cam la acelasi nivel cu aia care se oftica din cauza instalatorilor polonezi, care sunt o si ei o "banda de profitori".
 
Pana una alta, simplificarea prelungirii pasapoartelor despre care se tot vorbea deja s-a facut. Cei cu pasapoarte expirate, dar fara certificat de nastere/casatorie emis de autoriatile romanesti, pot depune cererile pt. transcriere direct la Primaria sect. 1, nu mai este nevoie de adeverinta de cetatenie de la Pasapoarte.
A propos de profitori, cum au primit rusii si gagauzii pasaportul romanesc, imi explica cineva? S-au trebuie sa vorbim de o alta banda de profitori?
 
Foarte probabil, dar nu din cauza aliantei pomenite in articol. Pe lista aia sunt tot felul de state care cresc sansele ca pe masura ce banda lui Bush e indepartata de alegeri, noii conducatori sa uite sa le rasplateasca cu ceva atat de riscant ca circulatia libera prin tara lor bolnava de teama de terorism.

Izbavirea de vize americane va veni insa de la calitatea Romaniei de membru al UE, odata cu scutirea tuturor celorlate noi membre ale Uniunii, considerate mult mai putin periculoase pentru securitate decat lista aia cu exotisme.
 
adrenalina;149456 said:
felicitari, desteptule ca esti din Ardeal.. suntem doi care suntem de acolo, dar spre deosebire de tine am coborat din castelul meu dintre munti si am intrat in randul oamenilor... parerei subiective ai tu care in viata ta nu ai fost in MD... esti un fraier care si-a facut impresie despre o intreaga regiune numai din cateva contcate... stii cum sunt priviti romanii in strainatate??? tigani... te simti asa? nu te irita lucrul asta? nu te simti nedreptatit cand aia te judeca fara sa fi fost o data in tara ta?
nivelul tau cultural nu ma intereseaza absolut deloc si nu o sa stau sa il analizez... eu imi fac pareri din ceea ce oamenii scriu... eu ti-am dat niste probleme la care sa te gandesti in mesajul meu de mai sus, probleme obiective, reale... tu ai ales sa fii agresiv... eu ti-am spus un adevar, ca esti dezinformat... in loc sa stai sa dai din aripi ca o curca in deriva mai bine ai analiza inainte sa deschizi gura...

ps: nu te deranjeaza ca daca vb de Ardeal trebuie sa specifici in paranteza ca esti roman si nu ungur???? ca, asa trebuie sa faca si basarabenii, numai ca ei nu au nici acea justificare legitima, spre deosebiore de tine, care te simti mai presus, numai ca esti din Ardeal si ai impresia total gresita ca Ardealul sustine ttoata Roamania... poate ar trebui sa ne cerem autonomie sa nu mai avem asa greutati pe cap ca restul tarii, ce spui? asa-i ca ii mai simplu decat sa faci sacrificii pt un sentimet national... brrr, asa-i ca suna demodat? :D

si daca ai ceva in cap asa cum sustii, inseamna ca o sa intelegi nuanta din mesajul meu... daca nu, atunci fa bine si nu mai vb de prostime... ca esti cam needucat si imi faci Ardealul de rusiine :D[/Q BRAVO ADRENALINA mia placut,Team pupat si o zi buna.
 
sa-mi spuna si mie cineva sit-ul unde pot sa ma programez pentru viza

am incercat pe www.chisinau .mae .com dar numi iese nimic

despre cetatenie vreau sa spun ca am depus in 2002 si acum e 2007,nici un rezultat.initial vroiam sa ramin acolo dupa studii,dar ce sa faci fara acte si asa suntem luati de moldoveni acolo
 
lorunea;176932 said:
sa-mi spuna si mie cineva sit-ul unde pot sa ma programez pentru viza

am incercat pe www.chisinau .mae .com dar numi iese nimic

despre cetatenie vreau sa spun ca am depus in 2002 si acum e 2007,nici un rezultat.initial vroiam sa ramin acolo dupa studii,dar ce sa faci fara acte si asa suntem luati de moldoveni acolo

chisinau.mae.ro
 
UE vrea ca România să înăsprească legea cetăţeniei pentru moldoveni


2007-07-11/10:16 Reprezentantul Uniunii Europene pentru R. Moldova, Kalman Mizsei, a declarat, marţi, 10 iulie, pentru presa de la Bucureşti că solicitarea cetăţeniei române de către cetăţenii moldoveni este un motiv de preocupare şi pentru Chişinău, dar şi pentru Bruxelles, care vrea ca România să îşi reformeze legea cetăţeniei pentru a o face mai restrictivă.

Potrivit portalului NewsIn, „Chişinăul nu ar vrea să vadă că cetăţenii moldoveni cer în masă cetăţenia româna pentru a ajunge în UE. Pe de alta parte, Bruxellesul se aşteaptă ca România să îşi reformeze legea cetăţeniei într-un fel în care să restrângă bazele de acordare a cetăţeniei. La Bruxelles exista o puternica preocupare privind posibilitatea de extindere a cetăţeniei la o mare proporţie de cetăţeni din afara UE”, a declarat Mizsei.

Reprezentantul UE pentru RM crede că România trebuie să îşi reformeze legea astfel încât ea să răspundă şi preocupărilor moldovenilor, dar şi celor ale UE.

„România a avut uneori atitudinea de frate mai mare şi mai bogat faţă de RM şi a privit-o uneori dispreţuitor, o atitudine căreia trebuie să îi reziste, pentru a înlătura temerile Chişinăului”, a adăugat Miszei.

„Asta nu ajută”, a spus oficialul european. „Trebuie sa fiţi empatici, nu să îi priviţi de sus, trebuie să îi trataţi ca egali”, i-a sfătuit el pe români. „Când cineva e în minoritate, este mai sensibil la insulte. Daca eşti minoritar şi sărac - iar Moldova este cea mai săracă ţara a Europei - ai nevoie de multa înţelegere. Asta lipseşte adesea”.
„Între vecini este normal să apară diferenţe de opinii, dar ele trebuie rezolvate prin intensificarea dialogului. Este important ca România să vină în întâmpinarea dorinţelor RM şi este bine că premierul Tăriceanu a vizitat Chişinăul. Moldova este un stat mult mai mic şi se aşteaptă ca România s-o ajute", crede Miszei.

El a atras atenţia că există o serie de teme de îngrijorare pentru Chişinău, că sunt probleme nerezolvate între cele două state, cum ar fi acordul asupra frontierelor şi tratatul de bază, dar şi acordarea cetăţeniei române solicitanţilor din RM. În context, Bucureştiul trebuie să arate bună credinţă în discuţiile cu partea moldoveană, susţine Miszei.

http://www.info-prim.md/?x=&y=9219
 
Incep sa cred ca dragostea subita a Chisinaului fata de Budapeste a inceput sa dea roade si la Bruxelles. Ar trebui sa ii explice cineva si lu' maestru Kalman Miszei ca situatia Romania - Moldova este una aparte. Nu se pune problema extinderii cetateniei "la o mare proportie de cetateni din afara UE". Venind din partea unui oficial european, declaratia este de tot risul. Adica sute de mii de africani si araboi sunt acceptati anual in spatiul european, dar romanii din Basarabia tre' sa stea la coada. Ihi, imi cer scuze, dar nu sunt de acord.
 
Back
Top