Poti iubi 2 barbati odata?

eu nu prea cred in chestia asta, sincer. Kara, daca ii asa cum spui tu, atunci putem sa iubim nu 2 barbati, da 10... pentru ca fiecare barbat are cate ceva din ce nu are altul. pana la urma dragostea presupune sa il iubesti pe omul cu bune si cu rele si sa te dedici acelei relatii. nu sa cauti sa umpli defectele cu calitatile altuia :D
cred ca in zua de azi oamenii privesc prea usor si superficial relatiile, crezand ca asta ii semn de emancipare, modernizare sau "coolism". poate daca ne-am stradui mai mult, ar exista mult mai multe relatii functionale si mai putini oameni care ajung singuri pe la anumite varste.
 
Kara;200374 said:
aha...mersi pentru revelatie...

...si nu.. nu e vorba de feminism sau de vreo reactie adversa a fenomenului de emancipare...am incercat sa-ti dau o explicatie a faptului de ce tot mai multe femei in prezent prefera sa "monologheze" cu ale lor vagine...
6719ceaa8a9088983d099610260510d4.gif

E cam plictisotor, cred eu, sa monologhezi cu ... astaiano. Mai bine deamu, lasi compul cela in pace iesi in oras si iti cauti in partener de .... "dialog" :P
 
uneori, cred e mult mai 'constructiv' un monolog... decat un dialog. da' cine shtie?...
shi totushi. nu shtiu dak pot iubi 2 barbati odata. dar sunt sigura ca pot sa tin foarte mult la 2 odata. doar ca balansand.
 
adrenalina, nu cred ca e coolismul, emanciparea sau modernizarea de vina ca se destrama astazi mai multe relatii, e mai degraba constientizarea adevaratei valori a propriei libertati.

adidas, ai constipatie mintala?...sau ai tu probleme sa intelegi ceea ce se discuta aici?!
 
Kara;200510 said:
adrenalina, nu cred ca e coolismul, emanciparea sau modernizarea de vina ca se destrama astazi mai multe relatii, e mai degraba constientizarea adevaratei valori a propriei libertati.

adidas, ai constipatie mintala?...sau ai tu probleme sa intelegi ceea ce se discuta aici?!

In general, discutam cea mai populara tema pe acest forum : sentimente, sex, extaz si durere :)

Iar daca te referi la "celebra" piesa a Evei Ensler, atunci da, am inteles aluzia din mesajele de mai sus. Sunt eu handicapatzel, dar nici chiar ... :)
 
Kara;200510 said:
adrenalina, nu cred ca e coolismul, emanciparea sau modernizarea de vina ca se destrama astazi mai multe relatii, e mai degraba constientizarea adevaratei valori a propriei libertati.

adidas, ai constipatie mintala?...sau ai tu probleme sa intelegi ceea ce se discuta aici?!
suna foarte egosit. si pana la urma nu cred ca este asta. problema cuplurilor nu vine din lispsa de liberate.vine din lipsa de interes in general. de ce sate stradui, ca doar barbati/femei sunt pe toate gardurile. si este si asta o realitate. da sunt pe toate gardurile. daca doresti poti sa faci sex in fiecare zi cu altcine, sate casatoresti o data la trei luni sau doar satraiesti in concubinaj pana apare prima problema. si atunci cand apare ai intors spatele si te-ai dus... mai ales daca ai norocul sa nu existe copii.

insa, eu nu pot sa cred ca totul este atat de simplu. am facut 5 ani de psiho si poate ar trebui sa fiu mai cinica, pentru ca am invatat multe cu care nu sunt de-acord sau care mi-au schimbat viziunea. dar totusi cred ca dragostea intre doi oameni, schimba viziunile si valorile. si mai cred ca de fapt omul are nevoie de o persoana langa el... pentru ca am vazut destui oameni care erau satui pana peste cap de libertatea lor.
 
adrenalina;200650 said:
suna foarte egosit. si pana la urma nu cred ca este asta. problema cuplurilor nu vine din lispsa de liberate.vine din lipsa de interes in general. de ce sate stradui, ca doar barbati/femei sunt pe toate gardurile. si este si asta o realitate. da sunt pe toate gardurile. daca doresti poti sa faci sex in fiecare zi cu altcine, sate casatoresti o data la trei luni sau doar satraiesti in concubinaj pana apare prima problema. si atunci cand apare ai intors spatele si te-ai dus... mai ales daca ai norocul sa nu existe copii.

insa, eu nu pot sa cred ca totul este atat de simplu. am facut 5 ani de psiho si poate ar trebui sa fiu mai cinica, pentru ca am invatat multe cu care nu sunt de-acord sau care mi-au schimbat viziunea. dar totusi cred ca dragostea intre doi oameni, schimba viziunile si valorile. si mai cred ca de fapt omul are nevoie de o persoana langa el... pentru ca am vazut destui oameni care erau satui pana peste cap de libertatea lor.

eu sint pro familie...si vreau si eu cel putin 6 kopii...dar ii pot intelege perfect pe cei care decid sa fie single sau sint in permanenta cautare...pentru ca nu o fac toti din plictiseala sau egoism, sau ca le e mai convenient si usor inchiriatul de kurve... mai sint unii care o fac din dezamagire, resemnare, frustrare sau pentru ca e ceea ce isi doresc si cred ca e mai bine pentru ei...Da dragostea schimba viziunile si valorile, dar le poate si in rau schimba..
Cel putin 30% de pe acest forum vor divorta cindva(statistica zice 50%, da mai scot eu 20 % de la mine:)))) ...Si e trauma atunci mai mare daca mai sint si copii implicati ...si chestia asta s-ar fi putut evita, daca ar fi fost mai precauti si si-ar fi revizuit la timp sentimentele, valorile si dorintele..si nu s-ar casatori de dragul casatoritului si facutului de copii, conform traditiei..ceea ce se mai intimpla si nu rar, mai ales prin partile noastre...

adidas - fals... eu de fapt conceptiile Valeriei Solanas incercam cu inflacarare sa le propag..
d92bb1407437bfa2c455b9505e680464.gif

:DDDDDDDD
Ai vazut ce a facut ea din corpul lui Andy Warhol?! => Vezi mai jios..
...Asa ca fii cuminte :DDDDDDDd
 
nu spun ca ii judec pe cei care fac alegerea sa fie single. nici o problema, daca aceasta a fost optiunea lor. si stiu ca dragostea aduce si multa suferinta... insa Kara, pana acum nimic din ce mi-ai spus nu sunt chestii care iti definesc statutul de fiinta libera. pana la urma toti avem scuze pentru ca suntem singuri, dar nu dorintsa... si este o mare diferenta.
cat despre divorturi, nu vreau sa vorbesc in statistici pentru ca sunt mult prea impersonale. dar pana la urma, cand luam decizia de a avea o relatie cu cineva, normal, ca nu vom sti sigur daca acea relatie va supravietui sau nu. ne asumam un risc si mai departe tine de noi. kara, oamenii care ajung sa divorteze la un moment dat nu ajung acolo pentru ca odata nu si-au analizat corect sentimentele. ajung acolo, in primul rand din vina lor si din cauza faptului ca nu au reusit sa mentina relatia, sentimentele, pasiunea, etc. nu ajungem acolo pentru ca nu ne-am iubit de fapt niciodata, dar pentru ca o relatie trece prin foarte multe. unii reusesc sa supravietuiasca, altii nu.
 
Kara;200655 said:
adidas - fals... eu de fapt conceptiile Valeriei Solanas incercam cu inflacarare sa le propag..
d92bb1407437bfa2c455b9505e680464.gif

:DDDDDDDD
Ai vazut ce a facut ea din corpul lui Andy Warhol?! => Vezi mai jios..
...Asa ca fii cuminte :DDDDDDDd

Ma rog, fiecare cu kitsch-ul lui .

Esti chiar asa de "pro familie" sau spui asta doar ca sa ridici nivelul de testosteron din mine ? :)
 
adrenalina;200659 said:
nu spun ca ii judec pe cei care fac alegerea sa fie single. nici o problema, daca aceasta a fost optiunea lor. si stiu ca dragostea aduce si multa suferinta... insa Kara, pana acum nimic din ce mi-ai spus nu sunt chestii care iti definesc statutul de fiinta libera. pana la urma toti avem scuze pentru ca suntem singuri, dar nu dorintsa... si este o mare diferenta.
cat despre divorturi, nu vreau sa vorbesc in statistici pentru ca sunt mult prea impersonale. dar pana la urma, cand luam decizia de a avea o relatie cu cineva, normal, ca nu vom sti sigur daca acea relatie va supravietui sau nu. ne asumam un risc si mai departe tine de noi. kara, oamenii care ajung sa divorteze la un moment dat nu ajung acolo pentru ca odata nu si-au analizat corect sentimentele. ajung acolo, in primul rand din vina lor si din cauza faptului ca nu au reusit sa mentina relatia, sentimentele, pasiunea, etc. nu ajungem acolo pentru ca nu ne-am iubit de fapt niciodata, dar pentru ca o relatie trece prin foarte multe. unii reusesc sa supravietuiasca, altii nu.
eu cred....eu stiu ca exista persoane care sint single din dorinta. si nu e intotdeauna vina lor ca ca relatia moare..

a.d.i.d.a.s, cam de ce as vrea sa ridic concentratia testosteronului tau batran in singe?! Asta ar fi o provocare chiar grea... Pina ti se ridica tie, risc sa raman single si fara de kopkii in viata asta :D
 
Kara;200663 said:
eu cred....eu stiu ca exista persoane care sint single din dorinta. si nu e intotdeauna vina lor ca ca relatia moare..

a.d.i.d.a.s, cam de ce as vrea sa ridic concentratia testosteronului tau batran in singe?! Asta ar fi o provocare chiar grea... Pina ti se ridica tie, risc sa raman single si fara de kopkii in viata asta :D
nu din dorintsa... dar din cauza unor experiente nefaste. asta ii altceva. asta ii frica, comoditate, negare, etc... spune-i cum vrei, dar nici intr-un caz dorintsa.
 
sint...ceea ce pentru unii e de neconceput, pentru altii este
cff57725319d9411d94737b1bcb594be.gif


stranie chestie...pe topik ar fi 14 pagini, cind apas pe a 14-a, nu se deschide :nustiu:
 
Kara;200663 said:
a.d.i.d.a.s, cam de ce as vrea sa ridic concentratia testosteronului tau batran in singe?! Asta ar fi o provocare chiar grea... Pina ti se ridica tie, risc sa raman single si fara de kopkii in viata asta :D

Cred ca merita efortul. Daca reusesti sa-l ridici, atunci iti este garantata familia fericita la care visezi, in care domneste armonia, dragostea si ...satisfactia ! :) Hai, curaj !
 
eu cred k te poti indragostii de 2 barbati o data dar in timp pe unul dintre ei nu o sa il mai iubesti ca la inceput si o sa se duca iubirea.
din cate stiu o persoana se indragosteste de a doua persoana atunci cand prima persoana sau nu ii ofera prea multa dragoste sau relatia lor nu e destul de serioasa incat dragostea la amandoi sa reziste ;)
 
Conditia e ca fiecare sa fie special in felul sau ,insa total diferit de celalalt. Te indragostesti de extreme,din dorinta de cunoastere si experimentare; In opinia mea,te poti iubi doi barbati ,insa trebuie ca unul sa fie opusul altuia,si fiecare sa aiba ceva special.
 
Back
Top