Poti iubi 2 barbati odata?

Poate se iubeau deja intre ei si nu-l mai doreau si pe el.

Dar teorema Alicei e si mai strasnika. Unul sa te bata si altul sa te aline, sau cum, Alisa? Chestia cu extremele care se atrag era pentru tine si el, nu pentru cei doi pe care yi placi tu. :D
 
:DD da, si teoria aia e buna..

Totusi siguranta cu care a afirmat daniel ca nu e nici o sansa sa te iubeasca acei doi barbati la care tii, este mai cute. Chiar as vrea sa ii aud argumentele
 
Nacialnik;216041 said:
Dar teorema Alicei e si mai strasnika. Unul sa te bata si altul sa te aline, sau cum, Alisa? Chestia cu extremele care se atrag era pentru tine si el, nu pentru cei doi pe care yi placi tu. :D

N-ai inteles :) Ea se refera la un barbat cu banii si celalalt cu anii
 
Nu vad totul prin prisma banilor: se poate la fel de bine ca unul din barbati sa fie atent,supus,tandru,pe cand celalalt violent,salbatic insa atragator. Ti se uraste de la atata bine,iar uneori femeia se plictiseste
 
Alisa;216092 said:
Nu vad totul prin prisma banilor: se poate la fel de bine ca unul din barbati sa fie atent,supus,tandru,pe cand celalalt violent,salbatic insa atragator. Ti se uraste de la atata bine,iar uneori femeia se plictiseste
Am o veste buna pentru tine : si masculii. Asa ca nu trebuie neaparat sa te imparti cu atata darnicie ca sa gasesti toate astea. De multe ori le ai la pachet intr-unul singur, plus ca mai e si surpriza sa nu stii cand trece de la o faza la alta. Recunoaste mai bine ca asta e scuza ta sa fii curvulitza. :D
 
Doar pentru ca imi exprim o convingere nu inseamna ca ma refer la mine.E greu sa ai ambele extreme intr-un singur barbat,astfel de caractere sunt destul de rare;eu am vazut ca majoritari sunt barbatii dominati de o singura trasatura de caracter,si nu personaje complexe,imprevizibile samd , incadrati intr-un tipar bine definit:cocalarul sarac,cocalarul cu bani,metrosexualul fitos,masculul feroce misogin, etc.
 
Alisa;216118 said:
eu am vazut ca majoritari sunt barbatii dominati de o singura trasatura de caracter,si nu personaje complexe,imprevizibile samd , incadrati intr-un tipar bine definit:cocalarul sarac,cocalarul cu bani,metrosexualul fitos,masculul feroce misogin, etc.

Spre deosebire de femei care sunt mai subtile si complexe, nu ?
028.gif
028.gif
028.gif
 
Cu siguranta nu.Pot iubi unul singur si sa-mi mai placa inca unul.doi.....dar sa-mi placa,nicidecum sa iubesc.Chiar daca sunt adorabili,fiecare in felul lui.Nu pot sa iubesc pe unul pentru ochi albastri si pe altul pentru par negru....Dragostea este un sentiment mult mai profund....
 
Olga...;216154 said:
.Nu pot sa iubesc pe unul pentru ochi albastri si pe altul pentru par negru....Dragostea este un sentiment mult mai profund....

In sfarsit cineva a pus punctul pe i . Se pare ca unii pe aici nu stiu deosebirea dintre iubire si atractie
 
Eu as spune ca ar trebui sa se acorde ce inseamna aceasta "iubire" mai intai... multi avem semnificatia proprie la fiecare cuvant... de parca am vorbi limbi diferite.
 
PiggyEFromHell;216184 said:
Eu as spune ca ar trebui sa se acorde ce inseamna aceasta "iubire" mai intai... multi avem semnificatia proprie la fiecare cuvant... de parca am vorbi limbi diferite.

Piggy faptul ca exista mai multe cuvinte care creeaza o scara gradata a sentimentelor umane , eu zic ca deja creeaza o standardizare.

Putem discuta desigur ce intelege prin iubire o fata la 14 ani dar astea sunt mai degraba normari periferice si subiective.

Dar in general iubirea/dragostea , sunt considerate stadiul maxim de dependenta psihica si fizica a 2 persoane intr-un cuplu ( strict din punct de vedere al unei relatii intre parteneri, iubirea de mama etc sunt alte discutii)
Unde iubirea este incompleta se vorbeste deja despre atractie (esti dependenta de o parte a persoanei, dar sunt alti parti care le respingi sau iti sunt indiferente)

Deci daca vrem, putem sa ne jucam cu semantica sau sa inventam mii de definitii pentru iubire si sa iubim si 100 de barbati pe noapte.
Dar daca discutam despre sensurile inradacinate in societatea in care traim, raspunsul e NU, nu poti iubi doi barbati.
 
lvl100;216192 said:
Dar in general iubirea/dragostea , sunt considerate stadiul maxim de dependenta psihica si fizica a 2 persoane intr-un cuplu ( strict din punct de vedere al unei relatii intre parteneri, iubirea de mama etc sunt alte discutii)
Unde iubirea este incompleta se vorbeste deja despre atractie (esti dependenta de o parte a persoanei, dar sunt alti parti care le respingi sau iti sunt indiferente)

Deci daca vrem, putem sa ne jucam cu semantica sau sa inventam mii de definitii pentru iubire si sa iubim si 100 de barbati pe noapte.
Dar daca discutam despre sensurile inradacinate in societatea in care traim, raspunsul e NU, nu poti iubi doi barbati.


In opinia mea si a multora,rutina reprezinta stadiul maxim de dependenta a 2 persoane in cuplu; Iubirea poate fi si cea din 'Wuthering Heights' ,in care pers. feminin accepta sa se casatoreasca cu altul desi nu acesta era cel pe care ea il iubea; chiar se confeseaza,parca,menajerei spunandu-i ca si asta o face pt Heathcliff(omul pe care il iubeste).

In orice caz,imi reiau opinia spunand ca o femeie poate cauta 'fericirea' in 2 barbati,si ii poate iubi pe amandoi,numai daca acestia sunt firi diferite ; e ca ca atunci cand dupa masa,vrei si desertul,sa mai incerci ceva
 
lvl100;216192 said:
Piggy faptul ca exista mai multe cuvinte care creeaza o scara gradata a sentimentelor umane , eu zic ca deja creeaza o standardizare.
Nu sunt de acord. De fapt nici psihologii sau psihiatrii nu sunt foarte de acord intre ei avand multe curente si metode de a interpreta. Teoretic ar trebui sa stie ei cel mai bine... teoretic...

lvl100 said:
Putem discuta desigur ce intelege prin iubire o fata la 14 ani dar astea sunt mai degraba normari periferice si subiective.
Exact la asta ma refer. Majoritatea interpreteaza iubirea in modul in care le place mai tare. Si asta tine de varsta, sex sau cultura personala. Nu e chiar atat de standardizat conceptul.

lvl100 said:
Dar in general iubirea/dragostea , sunt considerate stadiul maxim de dependenta psihica si fizica a 2 persoane intr-un cuplu
Nu cred ca e suficient pentru o adevarata definitie si mai cred ca majoritatea nici nu prea vrea sa aiba o definitie clara, ci sa lase loc intepretarilor. Un fel de dulce ignoranta... e mai placut sa crezi ca persoana cu care esti/ai fost/vei fi simte acelas lucru pentru tine pe care il simti tu pentru ea/el. Cand de fapt nu e chiar asa. Sunt destule diferente si, din acest motiv, comportamente diferite in cuplu. De aia mai sunt si:
- Tu ma iubesti, ar trebui sa faci asa!
- Pai pentru ca te iubesc fac altfel! De ce nu intelegi?

Aici oare nu vorbim de faptul ca nu au aceleasi idei despre un sentiment? Logica reala nu prea intereseaza pe nimeni in aceste conditii ci conteaza logica "sentimentala", convingerele, intr-un cuvant.

Dependenta pishica si fizica inca nu garanteaza sensul inradacinat in societate. Intotdeauna vezi/auzi pareri despre: "iubirea adevarata ar trebui sa fie asa si asa" si alte replici "ar trebui sa fie altfel" care exclud reciproc uneori dar par valabile. De fapt si forumul e plin.

lvl100 said:
Dar daca discutam despre sensurile inradacinate in societatea in care traim, raspunsul e NU, nu poti iubi doi barbati.
Ah... am deviat un pic de la problema initiala. Nu ma intereseaza direct intrebarea...
 
Alisa;216193 said:
In opinia mea si a multora,rutina reprezinta stadiul maxim de dependenta a 2 persoane in cuplu;

Rutina e cadavrul iubirii. Chiara daca viata a disparut , corpul inca mai prezinta acelasi caracteristici. Dar tot nu e acelasi lucru.

Iubirea poate fi si cea din 'Wuthering Heights' ,in care pers. feminin accepta sa se casatoreasca cu altul desi nu acesta era cel pe care ea il iubea; chiar se confeseaza,parca,menajerei spunandu-i ca si asta o face pt Heathcliff(omul pe care il iubeste).

Iar iubirea poate insemna ca si cea cand Tom si Jerry , a stai .....

Deci hai sa stabilim o chestie.
1) Ori discutam din punct de vedere filozofic iubirea, ceea ce ar duce la imposibilitatea ajungerii la un consens in privinta topicului ( o intrebare obiectiva nu poate fi lamurita decat cu un raspuns obiectiv)
2) ori discutam pe norme universal acceptate de societate si gasim un raspuns

In orice caz,imi reiau opinia spunand ca o femeie poate cauta 'fericirea' in 2 barbati,si ii poate iubi pe amandoi,numai daca acestia sunt firi diferite ; e ca ca atunci cand dupa masa,vrei si desertul,sa mai incerci ceva

O parere pur subiectiva. Poti sa o demonstrezi prin argumente care nu tin doar de propriile tale pareri ?
 
lvl100;216200 said:
Rutina e cadavrul iubirii. Chiara daca viata a disparut , corpul inca mai prezinta acelasi caracteristici. Dar tot nu e acelasi lucru.
dar e cea care tine persoanele impreuna

Deci hai sa stabilim o chestie.
1) Ori discutam din punct de vedere filozofic iubirea, ceea ce ar duce la imposibilitatea ajungerii la un consens in privinta topicului ( o intrebare obiectiva nu poate fi lamurita decat cu un raspuns obiectiv)
2) ori discutam pe norme universal acceptate de societate si gasim un raspuns
Probabil fiecare are o viziune asupra ceea ce inseamna iubire,asa ca 'iubirea' are nenumarate valente(Dependenta,atractie,idolatrizare) Societatea face un fel de medie aritmetica.


O parere pur subiectiva. Poti sa o demonstrezi prin argumente care nu tin doar de propriile tale pareri ?

bineinteles,de aceea am spus ca e parerea mea.
 
sa iubesti cum? poti iubi si 10! il poti iubi pe Stefan pt curaj, pe Casanova pt faptul ca e infidel, pe Gagarin ca pasit primul in spatiu etc, sunt atatea feluir de a iubi ca nu poti face diferenta!
 
Back
Top