Poze Militare

Frumos . Am si eu niste poze a Fortelor Aeriene Georgiene (MI-24V,MI-8T,SU-25KM Scorpion)
SU-25KM Scorpion

SU-25UB

Mi-24V & Mi-8
 
Niste poze din colectia personala.
Foartele Aeriene Romane...
MIG-29(MK)
LANCER(Kecskemet)
IAR-99(Giarmata, Timisoara)
 
Tot romani...Baza Aeriana Mihail Kogalniceanu, langa Constanta, care acum, este proprietatea USAF...
IAR-330L Puma
SA-365 Dauphin
MIG-23MF
 
FogDucker;209355 said:
Tot romani...Baza Aeriana Mihail Kogalniceanu, langa Constanta, care acum, este proprietatea USAF...
IAR-330L Puma
SA-365 Dauphin
MIG-23MF

Dar Ce a ramas cu MIG-29 din Romania ele se aflau la Mihail Cogalniceanu?
 
Sunt toate aruncate in coltul bazei aeriene, intre biute. Din pacate MIG-urile noastre vor deveni linguri...:rolleyes: Poate vor reusi sa aduca macar unul dintre ele la Muzeul Aviatiei...
 
FogDucker;209357 said:
Sunt toate aruncate in coltul bazei aeriene, intre biute. Din pacate MIG-urile noastre vor deveni linguri...:rolleyes: Poate vor reusi sa aduca macar unul dintre ele la Muzeul Aviatiei...

in acest caz am si eu niste poze




dar daca Faceau upgrade Sniper dar nu Lancer . Pai deacum ei nu mai cumparau in 2010 noi Avioane da ?:)
 
Pozele de pe Airliners.net ce le-ai postat tu, sunt mai recente, cu avioanele deja parcate in zona de Nord-Vest a aeroportului.
NU, chiar daca Romania facea upgrade-ul SNIPER, in loc de LANCER, Romania ar fi trebuit oricum sa cumpere avioane NATO. Romania avea doar 18 MIG-29 in dotare, iar daca le folosea intens, ar fi pierdut pana acum un sfert(poate chiar o treime) din efective, iar cu o singura escadrila nu poti mentine suprematia spatiului aerian.

Ieti si o poza cu samaliotul moldavski...:) MIG-ul 29 primit de la RM.
Poza nu imi apartine, copyright Dutch Aviation Support.
 
FogDucker;209360 said:
Pozele de pe Airliners.net ce le-ai postat tu, sunt mai recente, cu avioanele deja parcate in zona de Nord-Vest a aeroportului.
NU, chiar daca Romania facea upgrade-ul SNIPER, in loc de LANCER, Romania ar fi trebuit oricum sa cumpere avioane NATO. Romania avea doar 18 MIG-29 in dotare, iar daca le folosea intens, ar fi pierdut pana acum un sfert(poate chiar o treime) din efective, iar cu o singura escadrila nu poti mentine suprematia spatiului aerian.

E vorba de 7 C-27J care sunt date la comanda pina in 2012, Eurofighter si Grippen Sau F-16 . Eu cred ca o sa ee Eurofighter . Tu ce crezi ?
 
[D]@/\/ieL;209362 said:
E vorba de 7 C-27J care sunt date la comanda pina in 2012, Eurofighter si Grippen Sau F-16 . Eu cred ca o sa ee Eurofighter . Tu ce crezi ?

C-27J deja a fost comandat si contractul semnat...deci nu cred ca se va schimba ceva.
Eurofighter are un pret prohibitiv si cred ca este chiar motivul pentru care a pierdut cursa.
F-16 ar mai avea o sansa, dar si acesta este mai scump decat Gripen si in plus nu prea ii plac pistele de aterizare romanesti. Tin minte cand eram copil, si au venit "THE THUNDERBIRDS" cu F-16 in Romania, pe baza de la Timisoara, tin minte ca nu au putut sa aterizeze pana nu au curatat pista de toate pietrele...mult au avut de maturat saracii soldati...:D
Gripen-ul pare varianta ce mai fezabila la ora actuala din punct de vedere al performantei si pretului.
Poze facute la Kecskemet si Zeltweg.
 
FogDucker;209355 said:
Tot romani...Baza Aeriana Mihail Kogalniceanu, langa Constanta, care acum, este proprietatea USAF...
IAR-330L Puma
SA-365 Dauphin
MIG-23MF

Baza nu este proprietatea USAF. Este numai inchiriata.Si se pare ca aduce bani buni.
 
FogDucker;209364 said:
C-27J deja a fost comandat si contractul semnat...deci nu cred ca se va schimba ceva.
Eurofighter are un pret prohibitiv si cred ca este chiar motivul pentru care a pierdut cursa.
F-16 ar mai avea o sansa, dar si acesta este mai scump decat Gripen si in plus nu prea ii plac pistele de aterizare romanesti. Tin minte cand eram copil, si au venit "THE THUNDERBIRDS" cu F-16 in Romania, pe baza de la Timisoara, tin minte ca nu au putut sa aterizeze pana nu au curatat pista de toate pietrele...mult au avut de maturat saracii soldati...:D
Gripen-ul pare varianta ce mai fezabila la ora actuala din punct de vedere al performantei si pretului.
Poze facute la Kecskemet si Zeltweg.

Stie cineva vreun WEb Site unde ash Putea vedea Preturile Interceptoarelor Moderne ?:) si ar altor avioane militare ?
 
FogDucker;209360 said:
Pozele de pe Airliners.net ce le-ai postat tu, sunt mai recente, cu avioanele deja parcate in zona de Nord-Vest a aeroportului.
NU, chiar daca Romania facea upgrade-ul SNIPER, in loc de LANCER, Romania ar fi trebuit oricum sa cumpere avioane NATO. Romania avea doar 18 MIG-29 in dotare, iar daca le folosea intens, ar fi pierdut pana acum un sfert(poate chiar o treime) din efective, iar cu o singura escadrila nu poti mentine suprematia spatiului aerian.

Ieti si o poza cu samaliotul moldavski...:) MIG-ul 29 primit de la RM.
Poza nu imi apartine, copyright Dutch Aviation Support.

Cum crezi daca va fi un presedinte pro-Roman . Am putea primi donatii militare a Lanceruri si Mig-29 ?:D
 
Moldova ar avea nevoie de un presedinte, pro-Romania(sau pro Europa), pentru alte lucruri, mult mai importante decat MIG-uri gratuite de la Romania...
 
Back
Top