Pride

Umbreon

Now I've lost it ... Now I know I can kill ! ...
Competitiile totale de free fighting , care reunesc in fond cei mai completi luptatori si cele mai tari inimi si minti ale sporturilor de contact moderne atrag din ce in ce mai multa lume , si nu am mai gasit pe forum nici o tema in acest sens. Voi incerca sa fac o idee generala atit despre sport cit si despre monstrii sacri , numele sta in buzele multimilor pasionate din toata lumea.
Ma voi referi preponderent la divizia "Pride" ,care reuneste la moment cei mai puternici luptatori ai planetei ,si este respectiv si cea mai cunoscuta.

Informatiile generale le gasiti pe pridefc.com , iar eu voi posta alegeri de video cu cele mai spectaculoase si importante lupta.

Pentru cei putin initiati , pentru idee generala - I fight for Pride

http://www.dailymotion.com/visited/search/pride+highlight/video/xsrf6_i-fight-for-pride-hl
:)
 
Ce sa zic, am vazut cateva lupte. Sunt o graza de luptatori care se bat ca ciobenii, dau in stanga si in dreapta. Dar sunt si cativa care mi-au placut, cel putin situatiile erau frumoase. Video-ul prezentat nu m-a impresionat prea mult.
 
Am scris un post lung despre campionul actual la grei Fedor Emelianenko ,si cum am avut o eroare nu ma mai kinui iarasi si merg direct la esential.
Fedor Emelianenko , neinvins pina acum , pare sa fie luptatorul total al momentului.
Citeva din luptele sale :

F.Emelianenko vS Mirco Filipovic

F.Emelianenko vS Gary Goodrige

F.Emelianenko vS Mark Coleman (latest)

F.Emelianenko vS campionul actual K1 Semmy Schilt

F.Emelianenko vS Kevin Randleman

F.Emelianenko vS Antonio Nogueira

F.Emelianenko vS Zuluzinho

F.Emelianenko vS Heath Hearring

F.emelianenko vS Nagata

F.Emelianenko vS Ogawa
 
eu cred ca merita respect oricare care are curajul de a ieshi in ring, ne mai vorbind de cei care ies si ishi dau seama ca nu au nici o shansa de cishtig :)
 
Astia is luptatorii completi ... E sportul cel mai apropiat de bataia de strada , de aia si ma pasioneaza atit. Nu ma pot uita cu sufletul la gura meciuri de box cind stiu ca chiar si cei mai prolifici campioni ar fi demontati intr-o confruntare naturala de orice mediocritate din MMA in mai putin de 2 minute.
 
Wrestling? De fapt e adevarat, wrestling e doar show si nimic mai mult. Nici macar nu se bat acolo. E ca filmele chineze de arte martiale, unde toti zboara la cea mai mica atingere. Ce stia nenea Newton? Kung Fu rulz:D

Interesant e faptul ca Emilianenco pare cel mai bun om de pe pamant dupa trasaturile fetei:D.
 
Parerea mea e ca wrestling se uita doar persoanele care nu au practicat niciodata in viata lupte de contact ... Eu cum ma bat de pe la 12 ma apuca skirba cind ma uit , nu pot ...
 
Umbreon;203483 said:
Rapax , nu esti prea avizat , nu ? :)

Nu, deloc. Numai intamplarea face sa fi facut atletism(campion national la juniori) si handbal(divizia A) de performanta cam 10 ani, doi ani de box(antrenor Eustatiu Margarit, poate iti spune ceva) si sa fiu calificat pentru a invata si antrena tot felul de "priceputi" in ale sportului. Este prima mea meserie.
 
Ce te face sa zici deci ca cel mai dur sport de contact al momentului e circ ? :)
By the way ,eu am facut 6 ani de sambo de lupta si de 3 ani fac deja box tailandez , deci pot zice ca am o opinie destul de avizata in privinta sporturilor de contact (atletica usoara si habdbalul NU faceau parte din ele parca).
 
Umbreon;203496 said:
Ce te face sa zici deci ca cel mai dur sport de contact al momentului e circ ? :)
By the way ,eu am facut 6 ani de sambo de lupta si de 3 ani fac deja box tailandez , deci pot zice ca am o opinie destul de avizata in privinta sporturilor de contact (atletica usoara si habdbalul NU faceau parte din ele parca).

Un "sport" in care principala calitate e bataia nu este decat circ facut pentru plebe. Mai lipseste sa dai plebei si cate un castron cu grau gratis si e gata. Daca Sambo e cat de cat european, boxul thai ma indoiesc ca se poteiveste europenilor. Si din cate mai tin eu minte nu apar pe lista olimpica.
 
Nu cred ca e corect sa zici ca un "sport" e circ doar deoarece nu e pe lista olimpica. In afara de asta gresesti cind zici ca boxul thai nu e un sport european , caci de ceva vreme olandezii domina cam toate competitiile in sportul respectiv. Si daca zici ca confruntarea directa intre noi oameni , cea mai naturala posibila (zi-i bataie daca iti place) e mai putin "sport" decit ... sa zicem ... curlingul (care e un sport olimpic daca nu gresesc , nu ? ) atunci probabil eu nu mai inteleg nimic in viata.
 
Rapax.. pai si boxul nu e circ? Daca ai facut box nici eu nu inteleg cum poti zice chestia asta. Pride-ul intr-adevar e sportul care se apropie cel mai mult de bataia de strada... astfel plebea isi face idee ce inseamna un conflinct aproape de real. Ca apoi se duc, fac tai chi si se cred mari si tari.:D
 
Back
Top