Psihologia criminalilor in serie

Otilia

morphine
Interesanta psihologia criminalilor in serie, iata. Iar eu ma uit la vre-un film sau emisiune si incep bred pe aici dar chiar e interesant.. Am privit un documentar la History despre un criminal in serie in SUA anii 70, The son of Sam care ucidea perechi in masini parcate...si zicea ca niste glasuri, Sam kakoita ii spunea s-o faca. Pe urma am mai aflat niste lukruri despre Cikotilo de mi s-a skulat parul maciuka..oare ce-o fi in capul lor?
 
Ce sa fie in capul lor-pleava! EI is pur si simplu bolnavi mintal...
Iaka am citit nu demult ca in Anglia o aparut un criminal care il imita pe Jack Spintecatorul,adika omoara prostituate si le mutileaza...deam' incep a pierde si ei din originalitate:)
 
Otilia, este tema mea preferata de studiu :). acum nu am materialele la mine, dar peste catvea zile voi avea cces si iti voi plasa ceva info interesanta despre ei.
 
eu ieri am citit toata seara despre diversi..serios, atit de diferiti. Eu despre Chikotilo de exemplu nu stiam mare lukru, ca ucidea copii mici doar, dar nu stiam ca au fost vreo 53, si ca cauza principala de ce ii ucidea este ca ajungea la orgasm cind ii strangula. El de fapt era un impotent si numai asta il " zavodea". Si precum nu se stia prea mult despre numarul victimelor lui si felul in care ii omoara (ii atragea in paduri de obicei cu gume americane !!) si asa cum politia sovietica nu dorea sa se afle prea mult despre el ( rushine mare pt URSS), parintii nu-si educau si preintimpinau copiii sa evite contacte cu strainii. Si in general,pe el l-au prins de vreo citeva ori cu un case cu sirma , vazelina si cutit parca si i-au dat drumul.
 
defect profesional... pe undeva... mi se par complecsi din punct de vedere psihic si sunt cea mai periculoasa rasa din tagma celor bolnavi mental... nu joaca dupa nici o regula pe care noi o respectam, sunt asociali si pe undeva fara suflet... cel putin din punctul nostru de vedere. sunt ceea ce reprezinta limita umana...
 
Personal nu cred ca sunt bolnavi psihic, cred ca sunt neadaptati si asupra lor nu a functionat programarea socila (care nu e ceva rau cum cred multi). Pana si marii conducatori din trecut omorau mult si nu am auzit ca cineva sa le zica ca sunt bolnavi psihic. Cred ca doar privim moartea altfel acum decat se vedea inainte.
 
mie imi place sa studiez cazurile criminalilor in serie fiindca undeva ei sunt oamenii care au avut curajul sa faca ceea ce majoritatea nu ar face-o. Citeodata, cum s-a mai discutat pe un thread, am dori sa scapam de cineva, fiindca ar fi mai usor, insa mai bine tinem ura asta in noi, mutilindu-l si pedepsind-ul imaginar decit indraznind de a face ceva concret. Motivele pot fi diferite : religia ( frica de Dumnezeu), frica de inchisoare, de ura societatii, rusine asupra familiei, etc, etc. Criminalii insa nu s-au temut, au facut ceva ce nu mai poti intoarce, si multi dintre ei nu ucideau ca sa se razbune pe ceva, dar asa de fun..si atunci e interesant sa iti inchipui pe un moment cum e sa ai asa psihologie care sa-ti permita sa ucizi oamenii cu aceeasi usurinta cu care ai ucide tintari?

p.s. scuzati de avatar, explicatia o gasiti la offtopic.
 
Otilia;158395 said:
Interesanta psihologia criminalilor in serie, iata. Iar eu ma uit la vre-un film sau emisiune si incep bred pe aici dar chiar e interesant.. Am privit un documentar la History despre un criminal in serie in SUA anii 70, The son of Sam care ucidea perechi in masini parcate...si zicea ca niste glasuri, Sam kakoita ii spunea s-o faca. Pe urma am mai aflat niste lukruri despre Cikotilo de mi s-a skulat parul maciuka..oare ce-o fi in capul lor?

Otilia iti atasez doua articole despre criminali in serie... pigy citeste si tu sa vezi daca is bolnavi la cap sau nu...
 
merci mult Adrenalina..nu stiam nici 10 procente din toate astea..mi-ai calmat pe un timp setea de informatie privind serial killers. sa fii sanatoasa :p
 
da... o caracteristica de baza a psihopatului este tocmai faptul ca este sociopat. daca nu ar fi socipat nu ar putea sa actioneze astfel... ei nu se integreaza in societate, nu respecta normele si leguile, etc...
 
Mie imi place de Ted Bundy...saracu' om a inceput sa povesteasca toate crimele pe care le-a facut parca citea din ziar. Am vazut la o emisiune de pe Discovery...
 
Back
Top