Psihologia criminalilor in serie

adrenalina,
macar am ajuns la un numitor comun, sa nu batem copii, eu in cap, tu acolo unde se vede.
Totusi, este un inceput... :)
 
numitorul meu comun ii sa nu facem offtopic... aici nu suntem pe chaturi unde discutam de amorul artei... ori dicutam serios, ori nu...
 
Ok, am consultat un medic, am ajuns la concluzia ca loviturile in cap duc la transmiterea impulsurilor, ce duc la afectarea sistemului nervos, plus la aceasta foarte mult conteaza cum si unde a crescut copilul, cum a fost educat (ceea ce s-a mentionat mai sus).
Adrenalina esti psiholog dupa profesie sau inveti la psihologie?
 
impuslurile se transmit fara lovituri in cap... asa functioneaza creierul :)
nu toti copiii care au fost batuti, ajung criminali in serie... asta deja ii cred ca ii foarte clar. in cazul lor este un cocktail de factori genetici, psihici, sociali si de mediu.
 
Hmm, cu impulsurile precis ca nu ajungem la o intelegere comuna.
Ok, atunci ramin mai mult factorii genetici si psihici, deoarece nu oricare persoana care traieste intr-un mediu "stricat" asa sai spunem, ajunge criminal in serie.
 
omule, tu ai spus ca de la lovituirle in cap se transmit impuslurile... asta se intampla in mod normal... se transmit impulsuri... daca vrei sa explici ceva, fa-o pe intelesul tuturor, pentru ca altfel devine comic ce scrii tu.
 
Hmm, incearca sa te lovesti undeva putin, simti durere, pai si impulsurile acestea ajung pina la creer, dar te doare locul unde esti lovit, se sparg vase sangvine, se farima tesuturile, etc.
Acuma in caz ca te palesti la cap, nu este unu si acelasi lucru, numai ca trauma merge direct la nervi, si se distrug nervii, dar ei nu se restabilesc.
Neuronii nu se distrug numai atunci cind te inervezi...
 
adrenalina;203687 said:
si unii chiar ucid pentru a deveni faimosi, altii ucid pentru a fi prinsi si opriti... astfel si delirul lor va inceta...

psihologia lor nu este atat de simpla Idaho. nu sunt criminali ordinari.

Adrenalina, dar crimele astea pe care le fac ei nu sunt echivalate cu un fel de dependentsa? Fiindca atunci nu cred ca le-ar conveni ca odata ajunsi in inchisoare sa isi piarda accesul la "drog", la a isi putea infaptui placerile de care erau dependenti.
Si oricat de mare ar fi tentatia de a deveni celebri, stii tu mai bine ca e greu sa inlocuiesti o dependentsa cu alta. In sensul ca placerea uneia noi nu o face neaparat uitata pe cealalta.
 
adrenalina;203832 said:
nu ai scris nici o prostie... cum sa scrii asa ceva? logic... copiii trebuie batuti numai acolo unde nu se vede... :) si mai ales cerebelul... care de fapt nu are nici o legatura cu psihopatii, mai ales ca ei se nasc asa, nu le deranjeaza nimeni structura creierului...

imi pare rau sa iti spun dar criminalii in serie nu se nasc asa din punct de vedere afectiv inca din nastere nu din perioada in care el se concepe PRECIZEZ dar si din punct de vedere fizic la creierul mic este o anumita glanda nu mai stiu cum se numeste aceea glanda ei nu au sentimente de exemolu daca cineva are un accident in fata lui el nu tresare cum ar fio niormal sau nu reactioneaza in nicu unn fel...in mare parte de exemplu pe plan afectiv criminalul in serie se perfecteaza inca din copilarie de exemplu cu papusile surorilor le rupe capu picioarele imaginandu-si ca sunt acele persoane care in subconstientul lor le-a provocat o nemultuire,asta este psihologia criminalului crede-ma
 
Idaho;203686 said:
Cum adica ucid ca sa devina faimosi? Ucid ca sa fie prinsi? Ce teorie mai e si asta?
In cele mai multe cazuri, din contra, ucid taman pentru a nu fi prinsi. Dupa ce si-au satisfacut obsesiile cu victimele lor.

nu ucid ca sa fie faimasi prima oara ucid pt un motiv anume dupa aceea cand se vede ce mediatizat ii este cazul se simte in centrul atentiei si de aceea incep UNII NU TOTI sa faca infractiuni mai multe
 
te cred jeremy... daca ai diploma baiatule in domeniu. si mai pune niste semne de punctuatie, litera mare, incepe o propozitie noua... si nu imi veni cu "nu stiu cum se numeste".... te rog demonstreaza, ca doar nu vrei sa te cred numai din simplu fapt ca te cheama jeremy.
 
adrenalina;220037 said:
te cred jeremy... daca ai diploma baiatule in domeniu. si mai pune niste semne de punctuatie, litera mare, incepe o propozitie noua... si nu imi veni cu "nu stiu cum se numeste".... te rog demonstreaza, ca doar nu vrei sa te cred numai din simplu fapt ca te cheama jeremy.

imi cer scuze dar am scris in fuga...
Contrar opiniei publice criminalii in serie sunt rareori nebuni sau motivati de halucintatii si/sau de voci in cap.MUlti criminali au dat vina pe vocile din cap pentru a fi achitati pe motiv de nebunie.Exista totusi criminali in serie care au fost obligati de vocile din cap.
Herbert Mullin a fost unii dintre ei care a ucis 13 persoane pentru a preveni California de un eventual cutremur.Aceasta se numeste crima sindrofie.un alt exemplu este Ed Gein care credea ca daca mananca cadavre de femei care aratau ca mama lui el ar putea pastra sufletul mamei sale.Acesti criminali in serie cred că actele lor sunt justificate pe baza faptului că ele sunt eliminarea unui anumit tip de persoane (de multe ori prostituate sau membri ai unui anumit grup etnic). Ei cred că fac o mare favoare societatii
 
jeremy;220039 said:
Acesti criminali in serie cred că actele lor sunt justificate pe baza faptului că ele sunt eliminarea unui anumit tip de persoane (de multe ori prostituate sau membri ai unui anumit grup etnic). Ei cred că fac o mare favoare societatii

Pai cam cat costa unul din asta pe criterii etnice ca as avea si eu nevoie de unu?

Acuma ca sa fim onesti orice barbat e capabil de asa ceva. instinctul criminal se observa inca din copilarie cand poti vedea copii de 5 ani care pot dezmembra un soarece pe viu fara nici cea mai mica urma de sentiment in afara de curiozitate.
S-au facut si experimente in privinta asta:
 
cipslim;220041 said:
Pai cam cat costa unul din asta pe criterii etnice ca as avea si eu nevoie de unu?

Acuma ca sa fim onesti orice barbat e capabil de asa ceva. instinctul criminal se observa inca din copilarie cand poti vedea copii de 5 ani care pot dezmembra un soarece pe viu fara nici cea mai mica urma de sentiment in afara de curiozitate.
S-au facut si experimente in privinta asta:

Aici faci o greseala este o diferenta intre a fi capabil de a savarsi o crima si a avea curiozitate.MAi exista si spiritul de competitie.MAi exista si un alt motiv de mutilare este vorba de o suferire post traumatica de la o varsta frageda de exemplu parintii nu il agreeaza,comportamente antisociale fata de el izolarea de catre alti copii aceste lucruri il traumatizeaza.Noi intr-adevar avem instincte dar nu criminale.Si nu numai barbatii sunt capabili de asa ceva ci si femeile dar intr-un procentaj mai mic 1%.UN om cand comite o crime ar putea fi un mijloc de exprimare sau un strigat de ajutor,iti prezint un caz celebru numit PAIANJENUL,modul lui de operare era de a ucide blonde care aratau bine.El le injunghia in inima in asa fel incat ele mureau in chinuri,dupa ce mureau le punea in gura un desen cu un paianjen.Criminalul fiind impotent era singura lui modalitate de razbunare pe femeile cu care ar putea fi.Singurul mod in care el se putea excita era injunghiindu-le.Paianjenul din gura victimelor reprezenta scara sociala al acestui individ(el fiind avocat)
 
cipslim;220041 said:
Pai cam cat costa unul din asta pe criterii etnice ca as avea si eu nevoie de unu?

Acuma ca sa fim onesti orice barbat e capabil de asa ceva. instinctul criminal se observa inca din copilarie cand poti vedea copii de 5 ani care pot dezmembra un soarece pe viu fara nici cea mai mica urma de sentiment in afara de curiozitate.
S-au facut si experimente in privinta asta:

Si de ce criterii etnice?
 
adrenalina;159729 said:
da... o caracteristica de baza a psihopatului este tocmai faptul ca este sociopat. daca nu ar fi socipat nu ar putea sa actioneze astfel... ei nu se integreaza in societate, nu respecta normele si leguile, etc...

Adrenalina citeste psihologia comportamentala a criminalului sunt 2 categorii de criminal;i sociopati si psihopat inu este o caracteristica
 
jeremy imi place ce scrii...ai putea sa ma ajuti?lucrez la un proiect despre criminalii in serie pt facultate...poate imi esti de ajutor..
 
Back
Top