Psihologia criminalilor in serie

Otilia;158407 said:
eu ieri am citit toata seara despre diversi..serios, atit de diferiti. Eu despre Chikotilo de exemplu nu stiam mare lukru, ca ucidea copii mici doar, dar nu stiam ca au fost vreo 53, si ca cauza principala de ce ii ucidea este ca ajungea la orgasm cind ii strangula. El de fapt era un impotent si numai asta il " zavodea". Si precum nu se stia prea mult despre numarul victimelor lui si felul in care ii omoara (ii atragea in paduri de obicei cu gume americane !!) si asa cum politia sovietica nu dorea sa se afle prea mult despre el ( rushine mare pt URSS), parintii nu-si educau si preintimpinau copiii sa evite contacte cu strainii. Si in general,pe el l-au prins de vreo citeva ori cu un case cu sirma , vazelina si cutit parca si i-au dat drumul.

sa stii un lucru Otilia 70% din criminalii in serie se excita cand omoara(ma refer la barbati).Nu neaparat ca sunt impotenti unii au o activitate sexuala destul de buna dar unii aleg in a savarsi crime in locul sexului.
 
Jokey;203836 said:
Ok, am consultat un medic, am ajuns la concluzia ca loviturile in cap duc la transmiterea impulsurilor, ce duc la afectarea sistemului nervos, plus la aceasta foarte mult conteaza cum si unde a crescut copilul, cum a fost educat (ceea ce s-a mentionat mai sus).
Adrenalina esti psiholog dupa profesie sau inveti la psihologie?

Gandeste ce scrii daca toti copii ar fi fost batuti in cap sau ar cadea in cap ar fi criminali nu neaparat in serie...De exemplu un viitor serial killer a ramas profund marcat ca nu era bagat in seama de copii de la scara blocului sau ii vorbeau urat asta se intipareste foarte bine in memorie si in mintea lui nascoceste cele mai diabolice planuri de razbunare (sa nu uitam ca au o imaginatie foarte bogata).De exemplu iau o papusa si si-l imagineaza pe copilul care i-a vorbit urat si ii taie capul ii taie o mana si pentru el e o stare de bine euforica chiar(asta ajuta la profilul persoanei ma rog criminalului).Deci nu sunt loviti in cap.Iti spun eu am experienta in domeniu
 
Sa discutam despre comportamentul criminalului in serie.
Ei pot fi clasificati in functie de abilitatile lor sociale si in functie de organizare.Din punct de vedere al organizarii ei pot fii :eek:rganizati sau dezorganizati(depinde de scena crimei) si
nonsocial sau asocial (depinde de dacă acestea sunt exclusi de societate sau exclusi de ei înşişi).Majoritatea criminalilor in serie sunt organizati si nonsociali.O mare parte din ei de asemea urmati de modele de baza.Motivele pentru care ei recurg la crime.Multi dintre noi ne intrebam "DE CE?" si raspunsul ar fi "NEBUNI".Simplele motive sunt neglijare si toate tipurile de abuzuri pe care le-au suferit in copilarie.Inca in dezvoltarea copilariei sunt perioade importante in care ei invata despre dragoste,adevar,empatie si regulile de baza despre cum sa interactioneze cu celelalte comportamente umane.Daca aceste nu sunt impregnate in memorie in timpul copilariei, cand va creste va fi prea tarziu (precizez nu pentru toate cazurile).Criminalii iin serie sunt de obicei abuzati sexual,psihic sau fizic sau martori la abuzuri intre membrii familiei.Acest model de neglijare sau abuz conduc criminalii in serie sa creasca fara un sentimenta fata de el insusi si cel de alaturi.Dar in acelasi timp multi copiii cresc in aceleasi conditii si nu au devenit criminali.Asta depinde foarte mul;t de forta psihica prin care treci de anumite situatii.
Gata va las sa nu va plictisesc daca mai vreti sa continui astept raspuns.Daca stam bine si ne gandim ei sunt oameni ca noi dar au ramas profund marcati in copilarie.Sa fim sinceri de cate ori ne-am simtit neglijati d cei din jur si ne simteam ai nimanui ei bine asa se simt si ei numai ca ei trec la fapte isi cer drepturile.
 
am citit cartea: confsiunile unui cap al mafiei,este vorba despre Anthony "Teava" Casso,un puternic gangster ai brookllynului in vremea anilor 50 pina in 90.el acuma are 68 ani si este inchis pe viata in colorada, un penitenciar strict si aspru.ok.ce vreau sa spun este ca mintea asasinilor nu este mai diferita tare de al noastra.dar totusi au ceva cei deosebesc de noi: anume dorinta de a cistiga,mintea agera si care nu da niciodata inapoi dar mereu inainte,respecata mereu legile,La Cosa Nostra,el facea parte din familia Luchesse,a doua dupa marime si putere dupa Gambino.el a omorit sute de oameni cu singe rece.de ce?pentru ca toti stiu: daca nu-l ucid ma ucide el...

Despre o gindire mai puternica si mai influenta va propun sa cititi aici:

MANIPULARE-KARETI.BLOGSPOT.COM

PE MINE MA AJUTAT CU MULT SI AM INVATAT MULTE.VA PROPUN ,NU EZITATI E INTERESANT.
 
Back
Top