Romania vs Bulgaria -> calea spre UE 2007

Liderii europeni au fost prea aroganti sa vina la ceremonia de semnare a tratatului, au fost doar ministri si din partea Austriei vice-cancelar, si bine din LUX ca tara gazda cu prim-ministru.
 
ciofu said:
Liderii europeni au fost prea aroganti sa vina la ceremonia de semnare a tratatului, au fost doar ministri si din partea Austriei vice-cancelar, si bine din LUX ca tara gazda cu prim-ministru.

Stimabile, sta a fost protocolul, n-are nimic de a face cu arogana. TOATE rile au fost reprezentate de Minitrii de Externe.
 
FA, inteleg foarte bine ca asta a fost protocolul, dar puteau sa participe macar prim-ministri, hai ca daca presedintii sunt prea ocupati
 
ciofu said:
FA, inteleg foarte bine ca asta a fost protocolul, dar puteau sa participe macar prim-ministri, hai ca daca presedintii sunt prea ocupati

Primii minitri sunt efii executivului n 24 din cele 25 de ri ale UE (excepie face Frana), i poate tii cnd n UE n afar de Preedini mai sunt i monarhi. Obiecia ta este irelevant.
 
tu mie ce vrei sa-mi tii lectii de drept constitutional? Ce are una cu alta, normal ca prim-ministrul este seful executivului, dar ziceam ca statele UE la semnare puteau fi reprezentate de reprezentanti mai inalti spre exemplu prim-ministri
 
ciofu said:
tu mie ce vrei sa-mi tii lectii de drept constitutional? Ce are una cu alta, normal ca prim-ministrul este seful executivului, dar ziceam ca statele UE la semnare puteau fi reprezentate de reprezentanti mai inalti spre exemplu prim-ministri

Dac vrei s-i lecii de drept constituional, o fac, dei nu e locul. Ai s fii de acord c nivelul de reprezentare trebuia s fie ACELAI pentru toate statele membre. Iar protocolul la aceast semnare a fost Ministru de externe. Eu zic s abandonezi crcoteala. A fost o ceremonie decent i foarte potrivit momentului.
 
Sunt de-acord ca trebuia sa fie nivelul de prezentare acelasi pentru toate tarile, dar faptul ca au fost prezenti doar ministrii de externe inseamna ceva, sa stii ca in politica asta inseamna foarte mult, si aici asta arata atitudinea lor fata de RO si BG.
 
Back
Top