SALVATI ICOANELE din scoli!

"pentru" semnati la
http://www.civicmedia.ro/?p=25

la sfarsitul (bottom) paginii.


Maleficarum_Anarchium;156742 said:
Arată-mi vreun politician care se dă n vnt după icoane. Poate Becali?


Presedintii Comisiilor de Invatamant ale Camerelor Parlamentului cer pastrarea icoanelor in scoli
http://www.salvati-icoanele.info/20...rlamentului-cer-pastrarea-icoanelor-in-scoli/

Personalităţi pentru icoane (IV)
http://www.salvati-icoanele.info/2006/12/07/personalitati-pentru-icoane-iv/

...

Dle Malefic,
mai consulta te rog linkurile ce li-am postat.
 
Aia care vor sa scoata icoanele din scoli sunt niste penibili. Iar cine incepe cu
Uniunea" said:
NeoNeoistii (Neoliberali, neosatanisti, neodemocrati, neocomunisti, neohydepOrkisti) vor sa scoat simbolurile crestine din scoli
este la fel de penibil ca si ei.
 
Ba nu vreau sa semnez eu asa ceva. Am motive: primul - n-am prea vazut eu icoane in scoli, al doilea nu vad necesitatea acestora. Daca mi s-ar propune sa votez pentru scoaterea horoscoapelor din mass-media as vota, dar a icoanelo?
 
Kory;158036 said:
Ba nu vreau sa semnez eu asa ceva. Am motive: primul - n-am prea vazut eu icoane in scoli, al doilea nu vad necesitatea acestora. Daca mi s-ar propune sa votez pentru scoaterea horoscoapelor din mass-media as vota, dar a icoanelo?

N-ai inteles! tre sa votezi pro sau contra interzicerii, nu a introducerii icoanelor in scoli!
 
dar de ce sa le mai pastreze ?
cu ce ajuta ele ?

sunt copii si de alte confesiuni religioase in scoli. Punem si statuete cu Budha ?
fotografii cu Dalai Lama ?

fiti seriosi !
 
pentru statuete lui buddha trebuie sa va mutati cu traiul in muntii himalaia probabil, pentru cele lui shiva in india, pentru o doza gratis de metadon in olanda, iar in romania puteti gasi multe manastiri si frumoase biserici, iar religia predominanta(daca nu s-a schimbat nimic in zilele trecute) e crestinismul
cat despre "sunt si copii de alte confesiuni religioase in scoli" - este solutie: parintii acestor copii ii vor invata de mici ca trebuie sa respecte religia majoritara si sa spune bogdaproste ca li se permite liber sa se inchine la proprii zei
dar daca vine cineva in casa mea si incearca sa-si impuna neobrazat regulile sale, cred ca la asa oaspeti li se arata frumusel usa.
inainte de a va revolta, va rog sa va amintiti in ce parte a globului si in ce tara va aflati
 
te inseli, maestre.
scolile sunt pt. toti copiii.

statul roman si Romania este patria a mai multe religii. de ce sa fie favorizata doar una dintre ele?
fiecare are dreptul la lacase de cult dar si la icoane in propriile case. dar in locurile publice si in institutii unde au acces oameni de religii diferite, atunci acestea trebuie sa ramana neutre.
asta inseamna punct de vedere obiectiv.

restul sunt pareri subiective si nu conteaza.

Respecte!
 
in primul rand vreau sa recunosc ca nu sunt maestru deloc
iar in al doilea nici nu neg faptul ca scolile sunt pentru toti copii. Totodata nu vad cum o icoana le-ar pricinui vreun rau
tie felix, ele poate si-ti fac rau, insa daca vom intreba de copii, nu cred ca vor protesta
locurile publice in general nu pot sa ramina neutre, deoarece ar trebui sa darimam busturile poetilor din fata bibliotecilor (poeti crestini ortodocsi mai ales), sa dam jos steagurile nationale etc, pentru a asigura pe oricine ca neutralitatea este asigurata
sa revenim la scoli
daca intr-o clasa sunt 30 copii de exemplu. 20 sunt din familii ortodoxe si parintii doresc nu doar sa fie icoane in clase, dar si sa fie lectii de religie unde sa vina un preot ortodox sa le vorbeasca copiilor despre lumea cereasca. si in scoala respectiva aceeasi statistica e in toate clasele. atunci intelegem ca majoritatea copiilor/parintilor/cetatenilor acestui stat sunt de confesiune crestin-ortodoxa, deci e o parte a patrimoniului istoric, national. Toti copii indiferent de religie studiaza istoria statului roman. religia e o parte indispensabila, la fel ca si istoria din organismul viu al tarii. atunci prin urmare nu doar icoanele in clase vor fi ceva firesc pentru cetatenii acestei tari ci si obiectul Religia crestin-ortodoxa in statul romanesc pentru mari si mici :). Se poate de mers in intimpinarea celor potrivnici si de a-l face free-attendance, atat.
Totul depinde, Felix, ce spun si ce vor oamenii. Daca vor sti sa-si apere drepturile, istoria si religia vor fi icoane, nu - nu.
Daca ai sa-ti dai copii/viitoriii copii intr-o tara islamica si sa le spui ca fata ta nu va purta hijab, ca Mohammed nu e prooroc etc etc vei afla cum se protejeaza aceste drepturi in tarile celea.Cred ca te vei intoarce in Romania, in clasele cu icoane.
 
vorbea odata Thot despre cum nu este posibil in legislatia unei tari de a crea drepturi si obligatii la nivel de grup social.
legea are caracter universal. nu particular. universalitatea este un principiu de baza al legii. prin urmare nu poti favoriza o anumita categorie de oameni doar pt. ca sunt majoritari. de fapt acesta e principalul argument al tau si al altora.
acest argument cade din start pt. orice om obiectiv si cunoscator al Constitutiei dar mai aves pt. un jurist (cum sunt si eu).

se poate purcede la solutii de compromis. de exemplu in scolile in care se doreste ... se poate face o sala de clasa speciala pt. o parte dintre elevi unde poate studia cu acestia principiile religioase, dar cu acordul parintilor acestora. aceasta sala de curs poate fi impodobita cu icoane.
aceasta ar fi o solutie legala, morala si corecta.

gandeste-te !
 
si constitutia e legea scrisa in piatra sau se poate modifica? daca la elaborarea ei ar fi intrebata si populatia, dar nu cred ca acum cineva va intreba: doriti asta sau nu doriti - ati vrut sa fiti o parte a Uniunii oleacasovietice Europene, acceptati constitutia asa cum este.
solutii de compromis sunt doar de compromis, cam jalnice. daca majoritatea nu isi poate apara drepturile, avem de a face cu nasterea tiraniei minoritatii, cu cenzura care cu ajutorul tau domnule jurist, ii va gasi pe cei intoleranti si-i va pedepsi. mai ales ca acum avem ceea cu nu avea uniunea sovietica pentru a exercita un control deplin asupra cetatenilor sai - camere video, calculatoare si chipuri.
incerc sa inteleg, atunci de ce majoritatea nu are dreptul la exprimarea libera a specificului sau, religios, etnic, cultural doar de dragul minoritatii? doar nu se scot steagurile romanesti de peste tot ca uite, poate sunt si maghiari pe strazi, poate niste arabi sau rusi. la fel e si cu icoanele. e specificul aceste tari, a majoritatii populatiei. lamureste-ma aici domnule jurist, ca nu pricep.
 
Constitutia e legea fundamentala care exista la un moment dat in societate.
ea apara interesele tuturor cetatenilor constitutind astfel drepturi si obligatii.
libertatea merge pana acolo unde nu se incalca libertatea celuilalt. asta e ideea de baza atata in Constitutie ... dar ea se regaseste si in Biblie.
prin urmare nu se poate incalca libertatii religiei si liberei constiinte.
atata timp cat exista o scoala publica... nu se poate.
daca ar exista o scoala privata ... problema s-ar pune altfel.

daca te gandesti numai la tine atunci nu dai dovada decat de egoism. trebuie sa te andesti la toti cetatenii si sa gasesti solutii de compromis social.
asta face legiutorul. asta face si uniunea europeana.

nerespectarea Constitutiei te face un contravenient, infractor, criminal etc. in functie de norma juridica incalcata.

nu ti-ar dori sa faci asta .. pt. ca prin acest mod vei da socoteala in fata legii si in fata celor ce aplica legea. si da-mi voie sa-ti spun ca judecatorii nu glumesc cand vine vorba despre aceste lucruri ... mai ales de cand Romania se supune deciziilor Curtii Europene ale Drepturilor Omului ( CEDO ).

daca ai incalca in vreun fel unul dintre aceste principii fundamentale "si ai ajunge pe mana mea" atunci o sa regreti cu varf si indesat acest lucru.
nu glumesc cand vine vorba despre drepturle fiecaruia.
 
sa stii ca sunt foarte fricos din fire, iar dupa ce ai vorbit cu mine in asa mod, tremur si nu ma pot opri
cred ca te voi da pe mina judecatorilor de la cedo pentru amenintari si terorism pe net
vorbind serios, mie putin imi pasa de cedo, de amenintarile tale si constitutia in general cand vine vorba de libertatea de exprimare si de dreptul de a fi un crestin ortodox, de "Noi credem într-un singur Dumnezeu adevărat, în afară de care nu există altul, şi care S-a descoperit ca şi Creator, Susţinător, Mântuitor, Împărat si Judecător". iar daca totusi voi ajunge sa fiu judecat pentru credinta mea, imi voi primi pedeapsa cu inima deschisa. Viata pe pamint e trecatoare, iar ce conteaza cel mai mult e viata de apoi.
 
adanceste-ti privirea in legea lui D-zeu. poate vei realiza ca EXISTA EGALITATE INTRE OAMENI IN FATA LUI DUMNEZEU.
 
da, exista si asta e bine:
"Apoi le va zice celor din stânga: "Plecați de la Mine, voi, cei care sunteți sub blestemul lui Dumnezeu, în focul veșnic, care a fost pregătit pentru Diavolul și pentru îngerii lui!Pentru că Mi-a fost foame - și nu Mi-ați dat de mâncare, Mi-a fost sete - și nu Mi-ați dat să beau, am fost străin - și nu M-ați primit între voi, n-am avut haine - și nu M-ați îmbrăcat, am fost bolnav și închis - și n-ați avut grijă de Mine!"
 
daca tot faci referire la versete.. atunci uite aici un verset relevant:
Romani 13:1
"Oricine sa fie supus autoritatilor superioare; caci nu exista stapanire care sa nu vina de la Dumnezeu. Si stapanirile care sunt, au fost asezate de Dumnezeu."

legea umana asta spune: discriminare pe temei religios ... atunci atata timp cat nu vina in contradictie cu legile lui D-zeu atunci trebuie sa te supui... adica sa respecti legea.

iar legea, in cazul asta, este dreapta.


prin mesajul anterior nu m-ai contrazis cu nimic ... ci mi-ai aruncat asa un verset ... fara sa-i vad rostul ..
 
nu de tine si interpretarile tale voi asculta Felix, ti-am mai spus.
vezi ca si autoritatile superioare vor fi diferite, trebuie sa ai minte ca sa deosebesti. daca autoritatile afirma ca sodomia e ceva firesc, dreptul omului - nu cred ca Dumnezeu binecuvanteaza asa politica.
Este si asa exemplu:
6. Si si-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca sa huleasca numele Lui si cortul Lui si pe cei ce locuiesc in cer.
7. Si i s-a dat sa faca razboi cu sfintii si sa-i biruiasca si i s-a dat ei stapanire peste toata semintia si poporul si limba si neamul.
 
Back
Top