SALVATI ICOANELE din scoli!

Felix;172787 said:
daca tot faci referire la versete.. atunci uite aici un verset relevant:
Romani 13:1
"Oricine sa fie supus autoritatilor superioare; caci nu exista stapanire care sa nu vina de la Dumnezeu. Si stapanirile care sunt, au fost asezate de Dumnezeu."

legea umana asta spune: discriminare pe temei religios ... atunci atata timp cat nu vina in contradictie cu legile lui D-zeu atunci trebuie sa te supui... adica sa respecti legea.

iar legea, in cazul asta, este dreapta.


prin mesajul anterior nu m-ai contrazis cu nimic ... ci mi-ai aruncat asa un verset ... fara sa-i vad rostul ..

Tu ai o problema cu icoanele si nu cu drepturile omului.
 
SpinulAlb;172791 said:
nu de tine si interpretarile tale voi asculta Felix, ti-am mai spus.
vezi ca si autoritatile superioare vor fi diferite, trebuie sa ai minte ca sa deosebesti. daca autoritatile afirma ca sodomia e ceva firesc, dreptul omului - nu cred ca Dumnezeu binecuvanteaza asa politica.

imi pierd vremea cu tine.
pai te obliga statul sa practici sodomia? abia atunci legea ar fi fost strmba
daca statul alege sa nu mai pedepseasca cu inchisoare pe homosexuali (abrograrea art. 200 cod penal) este ca pt. societatea asa vrea. ce e gresit in asta ? nimic!
nu obliga statul pe nimeni sa practice asa ceva !
cine vrea practica si cine nu vrea ramane la heterosexualitatea lui fara sa fie pedepsit penal.

oricum in fata lui D-zeu vor da socoteala pt. faptele lor. dar chestiunea este intre ei si D-zeu.
fata de societate, la momentul actual, se considera ca nu mai exista un pericol social al faptei.
 
nelun;172901 said:
Tu ai o problema cu icoanele si nu cu drepturile omului.

ma, baiatule, judeca si tu lucrurile la rece.
daca aveam ceva cu icoanele si nu-mi pasa de drepturile fiecaruia atunci ceream eradicarea lor.
am ceva cu icoanele, ca si confesiune religioasa. insa, raportat la drepturileomului, daca altii aleg sa efectuze acte de inchinare prin intermediul lor, atunci e treaba lor dar nu s-o faca in spatiul in care am si eu dreptul sa imi manifest libertatea si drepturile mele.
eu am propus solutii de compromis in sensul ca aceste icoane sa stea in spatiul privat al bisericilor care practica asa ceva sau in casele fiecarui om ... sau in spatii special amenajate unde pot avea acces cei care impartasesc o asemenea credinta (am dat exemplul unei sali speciale de curs, intr-o scoala publica, dar unde sa participe doar elevii care impartasesc religia respectiva si cu acordul parintilor).
dupa cum vezi ... tin cont de drepturile celorlalti dar exercitiul acestor drepturi sa nu aduca atingere libertatii confesiunii altora.

In situatia in care nu impartasesc cultul icoanelor si nici copilul meu dar statul imi spune ca exista drept la invatatura iar pt. copii, in primele 10 clase, exista chiar o obligatie in acest sens, iar eu contribui cu bani la buget (taxe si impozite) si imi trimit copilul intr-o scoala PUBLICA in care am dreptul sa fiu atunci nu mi se pare corect si legal sa fiu obligat a accepta in sala de curs asemenea obiecte de inchinare (pt. mine sunt obiecte idolatre).

Respectul si respectarea drepturilor celorlalti nu trebuie sa fie decat RECIPROC.
Adica eu sa tolerez religia lor dar ei sa nu tolereze religia mea.

Mai invata cate ceva despre regulile de convietuire umana.


Asemenea minti incuiate au existat si in trecut. Stiti voi, cand s-a plecat sa se crestinizeze popoare cu sabia in mana. Stimcu totii ce a iesit. Unul dintre acestia este declarat sfant azi in ambele mari biserici. Pai asa a facut Isus sau asa au facut primii apostoli ?


Respecte !
 
Felix;172916 said:
ma, baiatule, judeca si tu lucrurile la rece.
daca aveam ceva cu icoanele si nu-mi pasa de drepturile fiecaruia atunci ceream eradicarea lor.
am ceva cu icoanele, ca si confesiune religioasa. insa, raportat la drepturileomului, daca altii aleg sa efectuze acte de inchinare prin intermediul lor, atunci e treaba lor dar nu s-o faca in spatiul in care am si eu dreptul sa imi manifest libertatea si drepturile mele.
eu am propus solutii de compromis in sensul ca aceste icoane sa stea in spatiul privat al bisericilor care practica asa ceva sau in casele fiecarui om ... sau in spatii special amenajate unde pot avea acces cei care impartasesc o asemenea credinta (am dat exemplul unei sali speciale de curs, intr-o scoala publica, dar unde sa participe doar elevii care impartasesc religia respectiva si cu acordul parintilor).
dupa cum vezi ... tin cont de drepturile celorlalti dar exercitiul acestor drepturi sa nu aduca atingere libertatii confesiunii altora.

In situatia in care nu impartasesc cultul icoanelor si nici copilul meu dar statul imi spune ca exista drept la invatatura iar pt. copii, in primele 10 clase, exista chiar o obligatie in acest sens, iar eu contribui cu bani la buget (taxe si impozite) si imi trimit copilul intr-o scoala PUBLICA in care am dreptul sa fiu atunci nu mi se pare corect si legal sa fiu obligat a accepta in sala de curs asemenea obiecte de inchinare (pt. mine sunt obiecte idolatre).

Respectul si respectarea drepturilor celorlalti nu trebuie sa fie decat RECIPROC.
Adica eu sa tolerez religia lor dar ei sa nu tolereze religia mea.

Mai invata cate ceva despre regulile de convietuire umana.


Asemenea minti incuiate au existat si in trecut. Stiti voi, cand s-a plecat sa se crestinizeze popoare cu sabia in mana. Stimcu totii ce a iesit. Unul dintre acestia este declarat sfant azi in ambele mari biserici. Pai asa a facut Isus sau asa au facut primii apostoli ?


Respecte !


Nu stiu cum se potrivesc expresiile "mai baiatule!" cu "respecte", s-ar putea sa fiu mai in varsta decat tine...

Icoanele in scoli n-au fost puse cu forta si nici cu forta nu trebuie scoase. Nu vad cu ce te-ar incurca prezenta unei icoane. In schimb pe mine care o socotesc o fereastra spre Dumnezeu ma ajuta. Ai si tu simboluri sau semne ale credintei tale: crucea, Biblia, semiluna... poti sa le pui frate si tu, pe mine nu ma deranjeaza! Nu invoca drepturile omului ca nu tine. Drepturile mele unde sunt... De vreme ce drepturile tale nu ma deranjeaza, ale mele de ce sa te deranjeze. De exemplu: astazi am fost la Tg. Ocna in salina si acolo am gasit niste reviste adeventiste si iehoviste. Cu ce drept le impart acei oameni. Ei nu ataca liberatacea celor care sunt asaltati cu aceste reviste. Nu ar trebui sa li se interzica si lor propaganda? Eu zic sa nu! Sunt liber si constient de alegerile mele si nu ma tem ca o sa ma influenteze in convingerile mele. Te deranjeaza sa vezi imaginea lui Hristos? a Maicii Domnului...? Iti incalca libertatea chipul lui Hristos. Chipul lui il porti si in tine. Scoate-l de acolo! Poti?
 
sa nu crezi ca nu sunt si eu de parerea ca imi pierd vremea cu tine
nu am zis ca statul obliga la sodomie ci ca o accepta, halal de jurist ce nu poate intelege afirmatii simple, de clasa a doua
poate Felix ar fi mai corect sa se faca spatii special amenajate fara icoane pentru minoritatea ce nu le accepta inversunat si nu invers. ca si ceilalti tot contribuie cu bani de la buget si pentru ei icoanele nu sunt obiecte idolatre deloc. astea sunt jigniri obraznice si nu cred ca eu sau oricare altul ar trebui neaparat sa tina cont de ele.
nici un fel de respecte!
 
Draga Felix nu am decat cuvinte de "lauda" la adresa ta,esti un mic comunist inrait.Icoanele ORTODOXE,in primul rand ele isi au locul in scolile romanesti/moldovenesti pentru ca suntem ortodocsi si celelalte confesiuni/etnii trebuie sa respecte majoritatea.Ar fi dictatura unei minoritati sa nu avem voie cu icoane,exact ca in comunism.Imi displace ca voi ateii nu va lasati niciodata de activitatea asta de a prigoni pe saracii oameni care au nevoie de icoane ca de aur.Ele ne duc cu minte la Dumnezeu,la Sfintenia si Majestatea lui.
In vremurile grele,asa ne inveselim noi romanii ortodocsi sufletele,gandindu-ne la cele sfinte.Poftim pe fratii nostri romano-catolici sau greco-catolici sa isi afiseze la randul lor icoanele.
Oricum argumente impotriva icoanelor vei gasi cate vrei tu...
 
Back
Top