Spre o lume globala?

Uite in ograda proprie s-apoi la vecin, si vezi cate diferente gasesti.
Marim scara, ia un sat din nordul republicii si unul din sud, si vezi cate diferente in a sarbatori, a vorbi gasesti. Extrapoleaza. Despre care unitate culturala poate fi vorba atunci la nivel de o planeta.
 
Atat timp cat extrapolezi n ai cum sa intelegi unitatea culturala :) .... uite iti dau si eu un exemplu: impactul culturii afro-americane in SUA... gandeste te...
 
foarte multe puncte de suspensie :) sa-ntzeleg ca mai sunt ceva argumente care tre sa le descopar io insumi :D

Nu-mi spune despre cultura afro-americana, au ca baza lipsa exprimarii si a libertatii, ca concluzie lipsa aproape totala de cultura veritbila africana.
Uite mai bine la enclavele chineze in SUA, uite la enclavele musulmane in franta. Nu -mi mai vin exemple. Ideea globalizarii-sociale (s-o numim asa ca sa facem diferenta intre cea politica, economica etc) sta nu la nivelare de culturi, ci la setarea unui set comun de valori pe baza carora se vor construi relatiile inter-umane in lumea noua. Cat de banal n-ar suna, vorba ceea: "fraternite, egalite, liberte".
 
Atata timp cat este vorba de o globalizare a economiei, cadrului legislativ, poate si mentalitatii in linii mari sunt deacord. Dar anumite lucruri nu se vor putea globaliza niciodata. M-am convins de asta cand, eu locuind in amerika, am fost in franta, germania olanda sau anglia. Pai oamenii aia au cultura lor proprie care te izbeste inca de cum ai facut primul pas in aeroport. Oamenii aia nu se vor schimba niciodata, desi deja de vreo 50 de ani merge vorba de uniune mondial, europeana si alte variante din astea. In Paris, Berlin pur si simplu nu gaseam pe nimeni sa stie engleza. La Bucuresti imediat gaseam. Cred ca intrarea Romaniei in UE va avea si asupra noastra acelasi efect, pentru ca teptat si la noi vom putea avea o viata de standard apropiat de cel occidental, si nu vom mai fi nevoiti sa tintim spre sau sa mergem in alte locuri, sa le invatam limbile si cultura. Sa nu uitam ca odata cu economia in UE se desvolta toate sectoarele, inclusiv cel al invataturii, culturii etc. CNA-ul romanesc(audiovizual) va avea si el un cuvant mi greu de spus, va stopa invazia culturilor straine la noi
 
invazia culturilor straina.... imi place cum suna. Problema voastra este ca raportati globalizarea la o perioada mica de timp, de parka v ati astepta k maine sa bata un frate afro american la poarta lui nea' Vasile si sa l intrebe "Ghea Vasili, ai o tzagar?, ca pi mini ma ardi jigaraia". Gandeste te cum o sa arate lumea nu peste 50 ani, da peste 100, sau poate peste 500.... Exact asa cum are loc difuzia a doua lichide, exact asa are loc si globalizarea(fie ea economica sau culturala). Nu este o problema de veridicitate(globalizarea este inevitabila), este o problema de timp.
 
Spencer;152645 said:
invazia culturilor straina.... imi place cum suna. Problema voastra este ca raportati globalizarea la o perioada mica de timp, de parka v ati astepta k maine sa bata un frate afro american la poarta lui nea' Vasile si sa l intrebe "Ghea Vasili, ai o tzagar?, ca pi mini ma ardi jigaraia". Gandeste te cum o sa arate lumea nu peste 50 ani, da peste 100, sau poate peste 500.... Exact asa cum are loc difuzia a doua lichide, exact asa are loc si globalizarea(fie ea economica sau culturala). Nu este o problema de veridicitate(globalizarea este inevitabila), este o problema de timp.

Ia sa vezi ce discurs haios ai mai scos ...
Exemplul cu "tzagar"-a cred ca a fost punctul forte aici ...
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca "50 de ani" la tine is "perioada scurta de timp" ( ii zice termen scurt , daca tot vrei sa fii in discutie) ...
In afara de asta ,atit globalizarea economica kit si cea culturala au loc conform acelorasi principii , adica a difuziei likidelor (whatever) ,iar diferenta dintre aceste 2 procese este atit de nesimnificativa inkit ele pot fi analizate simultan ..

Este oarecum in aceeasi lungime de unda cu manelistul nostru ,care face revolutii statistice pe metru patrat
Vali_Vijelie said:
In Paris, Berlin pur si simplu nu gaseam pe nimeni sa stie engleza. La Bucuresti imediat gaseam.
Hai mah,treceti la Romantica ,nu mai faceti ris pe aici ...
 
bai fr3zzy, pana cand n o sa ti faci un transplant de creier(fura si tu unul de la morga) sau pana n o sa ti schimbi atitudinea de mijtokar, nu am ce sa vorbesc cu tine! cine are ochi, sa citeasca...
 
si ce impact au ma rog niggarii in SUA? sa nu crezi ca videoclipurile de la MTVbase arata starea reala a populatziei afro din state.. Negriii sunt de la natura mai lentzi si mai lenesi, cu toate ca au calitatzile lor incontestabile in arta si multe domenii.. totusi mereu doar o infima parte din ei o vor duce bine, iar restul vor ramane la pamant ca aia cu uraganul Katrina.. so long.
 
Back
Top