Teama de iubire...

Vanessa

New Member
Intai as incepe prin a spune asta: nu incercati sa definiti iubirea! Nu merge. :p In primul rand pentru ca iubirea are acel mister pe care nu-l poti trece cu vederea, acea esenta misterioasa din care sunt facute toate lucrurile care tind sa se desprinda de relativ ... care, dupa mine, tine de esenta divina.
Cred ca teama de iubire a multora e cauzata de faptul ca iubirea iti cere totul: iti cere sa arzi in ea continuu, si daca nu o faci asa cum trebuie, daca iei altceva drept iubire, te vei cosuma ca un foc de paie, din care nu mai ramane mare lucru. Apoi, ca unul din lucrurile cu esenta misterioasa/divina, nu poate fi controlat. Iar omul e invatat si se autoamageste ca prin control va putea fi fericit. Cat de fals! Apoi omul, fiindu-i greu sa fie tare in iubirea sa, se teme de suferinta. Iubirea destul de puternica nu se teme, pentru ca daca ea e puternica, nu mai exista altceva in afara de iubire.
Teama de iubire se vede din teama de a spune "te iubesc". Un lucru pe care chiar il admir la americani: paradoxal, in fortareata noxelor modernitatii, oamenii nu se tem sa isi spuna ca se iubesc. Din pacate, multi barbati romani sunt paralizati de frica in momentul cand trebuie sa isi marturiseasca acest sentiment. Tatal meu, de exemplu, nu mi-a spus niciodata literal ca ma iubeste ... .
Iubirea de prieteni nu este de tip homosexual. Pentru ca aia este eros. Greaca are mai multi termeni pentru a defini diferitele tipuri de iubire, ceea ce in romana nu se gaseste, din pacate: eros pentru iubirea pasionala dintre un barbat si o femeie (sau gay :) ) si agape pentru iubirea frateasca. Eu imi iubesc prietenii cu iubire frateasca. Ba chiar doi baieti care imi sunt foarte buni prieteni, si intamplator fratii intre ei :) , ii numesc fratii mei.
 
MDa este ceva interesant in cele expuse de Vanessa (si in cele de joker,dar mai putin :) )...
As vrea insa sa divizez putin lucrurile..:

1.Iubirea nu are o definitie precisa...Acest fenomen probabil are in fiecare caz aparte o definitie aparte...astfel transformindu-se in un lucru ce nu are o definitsie stricta.....ci una particulara de fiecare data...

2.Da imbinarea de cuvinte "te iubesc" in vocabularele a multor concetatseni nu figureaza doar de citeva ori pe viata...Privesc asta ca o consecintsa a educatiei inguste in domeniu emotionalo-sentimental. Parintsii de multe ori isi exprima dragostea prin fapte si atentsie non-verbala...pe cind "te iubesc-ul" calduros soptit la urechiusele copilasilor, iubitilor lipseste deseori... Insa n-as spune ca im place utilizarea exagerata a acestor cuvinte la americani....Se transforma intr-o formula ca "hello" sau "f@ck u"...
Deci as constata ca aici ar fi mai mult o compensare a cuvintelor prin fapte, decit
apsentsa cuvintelor..

3.Cred ca frica de dragoste isi are radacinele in urmatoarele:..... aceasta iti cere toata energia, te absoarbe totalmente, si desi n-ar trebui sa te temi de pierderea acesteia pentru ca inafara de ea oricum nu mai exista nimic....Asta ar fi valabil in cazul unei iubiri nepamintesti, metafizice (cum la Romeo si Julieta;Luceafar si Catalina...) adica iubire in lipsa careia mai exista doar un lucru: SINUCIDEREA, adica nimic cum ai mai zis-o si tu...
In realitate insa rar cind cineva se sinucide daca dragostea-i neacceptata, inselata, sau nereciproca....Insa multi doar sufera pe tacute...fierbind in sinea lor....Cam asta (in opinia mea) ar fi cauza asa numitei "frici de dragoste"...
 
Insa n-as spune ca im place utilizarea exagerata a acestor cuvinte la americani....Se transforma intr-o formula ca "hello" sau "f@ck u"...
Deci as constata ca aici ar fi mai mult o compensare a cuvintelor prin fapte, decit
apsentsa cuvintelor..


Americanii nu sunt si ei oameni? Acum la ce vreau sa spun, cunosc foarte indeaproape o familie de americani, si admir la ei faptul ca stiu sa isi spuna o gramada de lucruri frumoase unul altuia, si n-am auzit la multe familii de-ale noastre asta. Nu stiu daca poti decreta ca un barbat american spune de mai multe ori sau mai usor unei femei ca o iubeste. Si dragul meu, boala divortului nu e americana, Danemarca e tara din Europa cu cele mai multe divorturi si sinucideri, si crede-ma, e o tara atat de frumoasa si are oameni atat de frumosi.

Pacat cand nu putem desprinde sexul sau atractia de trairile noastre interioare ... nici eu nu puteam, dar inteleg de ce: pentru ca am avut lacune mari afective din parte tatalui, pentru ca, desi nu e un om rau sau un tiran, n-a stiut sa ma mangaie si sa ma alinte ... si astfel am cautat multa vreme prin sex toate astea. Dar acum lucurile au inceput sa se schimbe.
 
Vanessa said:
Americanii nu sunt si ei oameni? Acum la ce vreau sa spun, cunosc foarte indeaproape o familie de americani, si admir la ei faptul ca stiu sa isi spuna o gramada de lucruri frumoase unul altuia, si n-am auzit la multe familii de-ale noastre asta. Nu stiu daca poti decreta ca un barbat american spune de mai multe ori sau mai usor unei femei ca o iubeste.

Hmm....ba sint oameni,..de ce sa nu fie..?? :)
Cit priveste abilitatea de a constientiza, exprima, sentimentele si trairile fata de cineva...as presupune ca aceasta depinde mai mult de educatia, gradul de autocunoastere, si nivelul intelectual..... iar la americani e la nivel educatia sentimentala timpurie...adica copilu de mic ii deprins cu exprimarea sentimentelor.....iar ajungind matur acesta nu intilneste nici o bariera cind vrea sa expuna trairile sentimentale fata de cineva..... Pe cind prin partile noastre parintii deseori evita sa vorbeasca despre dragoste in prezenta copiilor.... ceea ce duce spre incapacitatea acestora de a-si exprima sentimentele la rindul lor.....

Vanessa said:
Si dragul meu, boala divortului nu e americana, Danemarca e tara din Europa cu cele mai multe divorturi si sinucideri, si crede-ma, e o tara atat de frumoasa si are oameni atat de frumosi.

Am zis io ceva despre divorturi...??? ...?? :roll:
Te cred ca Danemarca e frumoasa.....statele scandinavice toate-s frumoase... :)

Vanessa said:
Pacat cand nu putem desprinde sexul sau atractia de trairile noastre interioare ... nici eu nu puteam, dar inteleg de ce: pentru ca am avut lacune mari afective din parte tatalui, pentru ca, desi nu e un om rau sau un tiran, n-a stiut sa ma mangaie si sa ma alinte ... si astfel am cautat multa vreme prin sex toate astea. Dar acum lucurile au inceput sa se schimbe.

Mda problema hormonilor,( sau chimica..) intotdeauna complica lucrurile......asta e din propria experientsa...
Dar pin la urma tot in ei (hormonii) se opreste......caci tu crezi ca de ce ai nevoie de afectiune sau mingiieli pe capusor....? Desi e dur insa asta e::::datorita hormonilor ce te fac sa o cauti.....Asa ca poate nici n-ar trebui sa "putem desprinde sexul sau atractia de trairile noastre interioare"..??? a? ce zici?..... :)
 
NaE said:
.... Pe cind prin partile noastre parintii deseori evita sa vorbeasca despre dragoste in prezenta copiilor.....
"В советском союзе сэкса нет"... si se pare ca dragoste tot... :crazy:
 
Pe cind prin partile noastre parintii deseori evita sa vorbeasca despre dragoste in prezenta copiilor.... ceea ce duce spre incapacitatea acestora de a-si exprima sentimentele la rindul lor.....
NaE ai dreptate... unul din motivele pentru care tatal meu nu a stiut sa isi arate iubirea fata de mine si nici sa si-o spuna este ca are ceva din mentalitatea aceea bruta a omului de la tara, cum ca daca copiii au mancare, haine, locuinta adecvata si scoala, nu trebuie sa le mai dai altceva ... ceva alde Ilie Moromete ...


Am zis io ceva despre divorturi...??? ...??
Te cred ca Danemarca e frumoasa.....statele scandinavice toate-s frumoase...
Nu ai spus nimic de divorturi. Am vrut doar sa aduc mai multa lumina in chestia cu americanii!

...caci tu crezi ca de ce ai nevoie de afectiune sau mingiieli pe capusor....?
Nu cred ca pentru un copil e de o importanta cruciala cat de mult timp il magaie parintele sau, ci cum o face ... poate fi o singura mangaiere, dar care sa-i ajunga, pentru ca parintele a stiut sa puna in ea muuuulta caldura. Hormonii cred ca nu au ce cauta aici ;)
 
de fapt e teama de a fi lepadat(a), abandonat(a), cind tu inca mai traiesti sentimentele tot asa de puternic

cu alte vorbe, o inventare a unei probleme ce nu e inca. eu cred ca ar trebui sa ne traim fericirea de moment cu toata fiinta, si-apoi in viitor vedem noi ce se primeste :crazy:
 
Lara said:
de fapt e teama de a fi lepadat(a), abandonat(a), cind tu inca mai traiesti sentimentele tot asa de puternic

cu alte vorbe, o inventare a unei probleme ce nu e inca. eu cred ca ar trebui sa ne traim fericirea de moment cu toata fiinta, si-apoi in viitor vedem noi ce se primeste :crazy:
De fapt...de ce sa ma tem ca voi fi lepadata? Ce sens ar mai avea o relatie cand partenerul nu te mai iubeste sau simti ca lui nu-i mai pasa de sentimentele-, de dorintele tale?!
"Love cant stop your fear,
Fear cant stop the love!"

"Teama de a fi lepadat(a)" = "a fi gelos/a fi geloasa"
 
Vanessa said:
Ce sens ar mai avea o relatie cand partenerul nu te mai iubeste sau simti ca lui nu-i mai pasa de sentimentele-, de dorintele tale?!

Bine ar fi sa inteleaga toti cata dreaptate e cuprinsa in aceste cuvinte :-?
 
traim momentul (o spun cum este) asha cum este :roll: , si in acelas timp simtim (care nu simt -astepta sau sunt luati prin surprindere) cind vom fi abandonati, schimbati...etc. din ce considerente? poate ca o meritam :roll: .... da poate si nu :roll: ...
 
Vanessa said:
De fapt...de ce sa ma tem ca voi fi lepadata? Ce sens ar mai avea o relatie cand partenerul nu te mai iubeste sau simti ca lui nu-i mai pasa de sentimentele-, de dorintele tale?!

eu nu vorbeam de abandonul fizic al unuia, potsi sa il parasesti tu cand simtsi ca nu te mai iubeste, dar tot se cheama ca te-a lepadat el cind a incetat sa o mai faca . pentru ca abandonul sentimental e cel care doare cu adevarat, si nu despartsirea propriu zisa

iar asta :

" Love can`t stop your fear ,
Fear can`t stop the love "

e exact ce ziceam eu, dar spus in mod mai concis si mai cu accent de London, cu vorbele tale nu vad o legatura prea evidenta :D
 
Lara said:
cu alte vorbe, o inventare a unei probleme ce nu e inca. eu cred ca ar trebui sa ne traim fericirea de moment cu toata fiinta, si-apoi in viitor vedem noi ce se primeste

Anume asa decurg lucrurile atunci cind se risipesc cuplurile...Fiecare isi traieste fericit clipa fara a se mai gindi mult la situatia creata...iar cind se trezesc deja e tirziu sa mai corectezi ceva.... :-?

OK, am sa anticip putin reactia publica....stiu ca ce am scris mai sus nu e valabil intotdeauna...dar cind scriam ma refeream la un caz anume...a carui protagonist am fost eu...iata-l:
Ei bine, m-a indragostisem eu :love: de-o creautura nemaipomenita :gizmo: ... mi-am pus eu in functie imaginatia, creativitatea...s.a... si in citeva zile deja era a mea.... :wild: insa aflinduma in euforie...si "traind clipa fara sa gindesc la viitor" nici n-am observat cum am plictisit-o :hump: ....si m-am trezit abia cind ea a inceput sa ma evite..... asa ca iata de ce nu intotdeauna e bine sa te arunci cu capu-n emotii si sentimente, fara sa mai vezi ceva prin prejur...... :x
Iata de ce cite-o data e bine si sa-ti fie frica de iubire sau altfel: frica de pierderea iubirii....Caci numai asa te gindesti cum s-o mai pastrezi....reaprinzi....s.a.m.d.....
 
Iata de ce cite-o data e bine si sa-ti fie frica de iubire sau altfel: frica de pierderea iubirii....Caci numai asa te gindesti cum s-o mai pastrezi....reaprinzi....s.a.m.d.....
1. Frica de a pierde persoana iubita = a fi geloasa, iar gelozia este buna numai in "cantitati" mici.
2. reaprinzi - daca esti spontan/a atunci nu mai este nevoie sa reaprinzi iubirea(caci daca nu merge nici atunci cand esti spontan/a, nu mai merge nimic, inseamna ca partener[ul]a s-a plictisit pur si simplu de tine ca persoana.)
3. Sa pastrezi iubirea - suna frumos & usor, realitatea este alta. Totul depinde de partea cealalta a malului, adica de partener/a


Nae...
What if I had never let you go
Would you be the man I used to know
If I'd stayed
If you'd tried
If we could only turn back time
But I guess we'll never know (Kate Winslet)

Atunci cand pierdem o persoana draga noua, ne punem mii de intrebari, esti si normal sa invatam pe propriile greseli, daca nu putem sa invatam pe seama altora!
Daca vei gasi o persoana care iti va da o a doua sansa sa stii ca niciodata nu va mai fi la fel! (NaE, la ceea ce ai scris despre iubirea pierduta)



Anume asa decurg lucrurile atunci cind se risipesc cuplurile...Fiecare isi traieste fericit clipa fara a se mai gindi mult la situatia creata...iar cind se trezesc deja e tirziu sa mai corectezi ceva....
Niciodata nu este prea tarziu, daca vorbim despre iubirea adevarata! Iubirea iarta tot!
Daca te-a parasit, inseamna ca nu te-a iubit. V-ati distrat si cu aceasta s-a terminat.

Fiecare persoana iubeste in felul sau. Fiecare om este ceva deosebit pe acest pamant. Ceea ce vei gasi la unul, nu vei gasi la altul!


Lara...se pare ca am comis o mica greseala! Suntem si noi oameni! ;)
 
Hm... Am impresia ca vorbiti de iubire ca despre o boala: "arde", "nu lasa nimic", "suferinta"... Dar v-ati pus intrebarea, ce este, de fapt, iubirea adevarata? Daca este ceva divin, atunci nu ar trebui sa aiba obiect, ca Dumnezeu nu ma iubeste pe mine deosebit de altii. Daca se va intelege corect conceptul de iubire, nu vred ca va mai apare teama de iubire. Iubiti pentru iubire, si nu pentru ceva anume: il veti putea pierde (pe "acel ceva"), si atunci veti suferi. P.S. Apropos, ceea ce zic nu e noutate, asta se cunoaste de milenii, incepind cu Buddha si pina la mine :D
 
niceego said:
Hm... Am impresia ca vorbiti de iubire ca despre o boala: "arde", "nu lasa nimic", "suferinta"... Dar v-ati pus intrebarea, ce este, de fapt, iubirea adevarata? Daca este ceva divin, atunci nu ar trebui sa aiba obiect, ca Dumnezeu nu ma iubeste pe mine deosebit de altii. Daca se va intelege corect conceptul de iubire, nu vred ca va mai apare teama de iubire. Iubiti pentru iubire, si nu pentru ceva anume: il veti putea pierde (pe "acel ceva"), si atunci veti suferi. P.S. Apropos, ceea ce zic nu e noutate, asta se cunoaste de milenii, incepind cu Buddha si pina la mine :D

poate incerci cumva mai clar sa mai spui aceiasi ideie...caci am sesizat ceva interesant in ea insa nu cred ca pin la urma....
 
NaE, ai auzit de "monopolie" in economie? In iubire e exact asa: daca te investesti cu totul (si trup, si suflet, si restul...) doar intr-o singura persoana - vei cadea in monopolia (dependentsa) acesteia. Niciodata nu stii cind falimenteaza - si atunci ce, vei ramine lefter? Dimpotriva - investeste in mai multe "intreprinderi", si vei putea dormi linistit. :wink: Dar si asta nu e serios - aduce a desfrinare. Iubirea adevarata presupune dispersarea iubirii in toate fiintele si lucrurile, egal, cu aceasi afectiune - la fel cum spui "buna ziua!" sau zimbesti respectuos oricui, fara distinctie. Iubirea e la fel de placuta, indiferent daca o legi de o singura fiintsa, sau de toate. Si atunci, cine e mai fericit?
 
Back
Top