Topul expresiilor "inedite"!

Deci citeva fraze:
1) Kto sil'nee tot i prav
din aceeasi serie:
Kto vishe tot i prav
Kto pervii tot i prav

iar acum din de'anoastre, una de la drygy meu "CiuJoy":
- Decedat in porumb (a.k.a. Mort in papusoi)
iar daca sa incep cu fraze moldovenesti auzite pe la scoli si in strada, sunt cele mai caraghioase cele spuse de moldoveni curati in rusa, de tipul:

Ia poshiol pokypit' ....
Sau, din povestirile unui moldovean de la inmormintare:
Iiii... atooo... cetvero nesli smerti!
(cuvintul "smerti" se spune cu accent rapid pe "I")
 
Stiu mai multe in rusa deoarece mai mult eu discut cu lumea in rusa...
iar altele, am eu un drug, care vorbeste foarte "bine" si daca sa-l asculti vreo 10 minute, iti faci un caiet intreg cu fraze de asa tip!
 
Eu cind invatam la scoala aveam un profesor de fizica care avea un sir de expresii foarte amuzante :grin: De ex:
'mustatsa se-ndese$te, da mintea - se rare$te'
'curge mucul pe bocanc'
 
:grin: Da cind eram studenta aveam un coleg care povestea despre cum o cunoscut el o fata si o facut sex cu dinsa. Ca-i asa, si pe dincolo, si asa, si asa. Si pe urma:
"A kak ona 'shliapu' gryzet - kak budto boretsja za mir!!!!" :grin: :grin: :grin:
_________________
Olga_Vladimirovna

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Olga_Vladimirovna pe 15-11-2001 22:19 ]</font>
 
Atzi auzit de:
"Muuultzi, da proshti, da multzi ... da proooshti !"
"Da eshti luuung" (de la expresia "Lung ca prajina shi prost ca besh...")
 
iaca ce spune profesoara mea de matematica:
"frate-frate, dar branza cu bani" (asta cand cineva e pe cale de a cershi o nota dupa parerea ei)
"nu scuipa in fantana din care o sa bei" (asta cand cineva se poarta urat sau yi intoarce cuvantul)
 
am auyit si eu unele expresii la niste colegi traduse in rusa- zelenie coni na stene(cai verzi pe pereti), tiplenoc sna (pui de somn). da sa vedeti cum cum citesc cuvntul pisica! citesc al doilea I ca semnul moale! :lol:
 
o-o-o, sa vezi cum ai noshtri carturari au tradus din rusa "KpectoMaTия 4-го класса" - Crucea matii clasa 4-a :grin:
 
Una recenta:
Avem un guvern TARe LEVii.

Din batrini in alti ""spini"":
Brinza-i cu bani da fratele-i frate!

Cald ii fierul cand il bati.

A cincea caruta la roata.

Unde roata a dus mutu si iapa a dus surdu.

Foiae verde papadie
Am un ochi pe palarie
Pe pantof o unghie
Bine tare-injunghie.
 
:grin:
Da eu nu demult am auzit un cintec cu asa un refren:
"Suntem noi moldoveni
Si trebuie sa bem -
Dar norma sa ni-o stim
Ca porcii sa nu ne tavalim!"
:grin: :grin:
 
Eu inteleg ca tu nu exagerezi, dar ceea ce canta mujicii, asta deamu ii cu totul... Nu mai suntem noi chiar asa, dar pentru Piata Centrala si autogara, asta merge.
 
nu stiu daca e cineva de la eliade, dar turchin si calcatin au avut cele mai bune expresii. nu tin minte nimica acuma, poate este cineva care ii stie.
 
Back
Top