Turcia - calea spre UE

ciofu

New Member
Un subiect despre care se discuta zeci de ani, dar acum e momentul cel mai realist de a se incepe negocierile cu Turcia....
Ce credeti la acest capitol?
 
Am mai scris si repet:
ceva foarte grav avea sa se intimple:
cu citeva saptamini in urma Turcia (care vrea sa inceapa negocierile de aderare la UE) a vrut sa infrunte direct UE-ul si sa-si impuna legea lor - sa ne-o impuna noua... o lege care ar fi afectat in primul rind pe femeile din Turcia... deci despre discriminare sexuala in Turcia e vorba:

Cu alte cuvinte: turcii (poligami) ar fi avut dreptul sa cumpere moldovence/romance si sa si le exporte in Turcia INSA femeile turcoaice ale acestora risca pedeapsa cu inchisoarea in Turcia daca incalca "legea mariajului" ...
Asta e: musulmanii sint poligami! Au dreptul in Turcia prin lege sa aiba citeva sotii (acei bogati)... insa sotiile turcoaice daca ar fi vrut sa aiba mai multi barbati ar fi riscat pedeapsa cu inchisoarea...

sinteti misogini inascuti daca le luati apararea turcilor... aceasta lege daca ar fi fost votata ar fi afectat in primul rind femeile - care ar fi riscat puscaria de se fyt cu altzii insa masculii turci ar fi cumparat in continuare moldovence... IN TURCIA un "stat democratic" exista inca discriminarea pe baza de sex...

Eu sper ca voi putea fyte turcoaicele/musulmancele din Turcia daca aceasta tara va adera la UE... Ei folosindu-se de legile noastre "europene" si "democratice" ne fyt noua femeile !!! Cu alte cuvinte se folosesc de "democratia" si "liberalismul" nostru. Daca vor dori sa intre in Europa vor trebui sa ne dea si noua voie sa le fytem lor turcoaicele/musulmancele - asta era toata ideea !
 
Cred că Turcia nu intră niciodată.
Şi-s sigur că europenii nu vor spune direct "nu" (căci nu e prea "polically correct"), ci cred că o vor face indirect prin intermediul Ciprului
 
Vasile, eu cred ca negocierile se vor deschide, dar cand va intra asta deja in viitorul indepartat evident
 
ciofu said:
Vasile, eu cred ca negocierile se vor deschide, dar cand va intra asta deja in viitorul indepartat evident

Nu-s sigur.

Republica Cipru a spus că nu permite deschiderea negocierilor cu Turcia pînă cînd Republica Cipru (partea greacă din Sud ce face parte din UE) nu este recunoscută oficial de Turcia (şi a mai pus cîteva alte condiţii). Şi cererea RCipru a fost recunoscută ca "valabilă şi justificată" de către UK.

Deasemenea, unele guverne europene (francez, german) au presiune internă destul de mare să nu permită deschiderea negocierilor, şi cred că Cipru va fi doar un pretext pentru amînarea deciziei
 
ciofu said:
Franta o sa voteze prin referendum asupra chestiei turce, eu cred ca asta deja inseamna ceva

încă nu înseamnă nimic, vulpoiul de Chirac vorbeşte de referendum nu acum, ci peste 10-15 ani, după ce Turcia termină negocierile... Dacă se votează acum peste 60-70% se pronunţă contra
 
Vasile said:
ciofu said:
Franta o sa voteze prin referendum asupra chestiei turce, eu cred ca asta deja inseamna ceva

încă nu înseamnă nimic, vulpoiul de Chirac vorbeşte de referendum nu acum, ci peste 10-15 ani, după ce Turcia termină negocierile... Dacă se votează acum peste 60-70% se pronunţă contra

Când o să voteze francezii în referendum cu privire la aderarea Turciei, Chameleon Bonaparte va fi oale şi urcioare sau oricum completement gaga.
 
Salut Gigolo (conform Dictionarului Explicativ Roman, Gigolo = Tânăr întreținut de o femeie mai în vârstă.) Imi pare foarte rau pentru tine daca esti in situatia asta.Ce barbat...:)

Din start, se vede ca ai o problema. Mesajele "foarte frumoase" scrise de tine pe acest forum, cu atata siguranta si incredere sunt total eronate. As avea o intrebare foarte simpla pentru tine: De cate ori ai fost in Turcia????
Se vede ca nu stii nimic, si daca ai fost... de cate ori ai vazut o familie cu mai mai multe sotii??? Cred ca gresesti amarnic baiete. In Turcia poligamia este pedepsita cu inchisoarea, nu este aprobat un asa drept.Nu este legal intr-un cuvant. Legile nu permit, poligamia este foarte rara si doar in cateva sate, cu o pondere de 3%, doar cei care se casatoresc fara acte. Nu putem generaliza 100 %(70 de milioane) cu 3%. Ti se pare corect???

Au dreptul in Turcia prin lege sa aiba citeva sotii (acei bogati)... insa sotiile turcoaice daca ar fi vrut sa aiba mai multi barbati ar fi riscat pedeapsa cu inchisoarea.

Din care planeta ai venit? Ai o ura considerabila fata de oamenii astia, de unde ai scos astfel de informatii, chiar imi doresc sa stiu...
As vrea sa iti spun ceva:
Fiica mea este casatorita cu un cetatean turc de mai multi ani, si nu am avut nici o problema in ce priveste poligamia,noi nu am intalnit asa familii(in fiecare vara suntem acolo, timp de 3 luni si cunoastem foarte multe familii turcesti, oamenii sunt foarte primitori si sufletisti). Eu cred ca problema ta, este ca nu te-ai intalnit cu ei ca sa ii cunosti mai bine, sau ai avut urate experiente cu persoane nefavorabile.
Cred ca ar trebuie sa vii cu argumente bine formulate, nu asa din capul tau, ca ti se pare tie ca asa este, si nu citi de pe toate forum-urile, toate prostiile....ca oferi altora informatii gresite...mai gandeste-te inca o data cand scrii ceva despre ceva si cineva, fata de alte popoare.
Noi ca moldoveni ar trebuie sa respectam alte natiuni pentru a fi respectati!
 
Domnule Vasea ati scris foarte fumos....dar mai sunt multe alte lucruri care ....cum sa spun ...m-ar face sa le recomand fetelor moldovence sau romance sa stea mai bine acasa.
poate Dv sau fata ati avut noroc, dar asta nu poate fi regula generala.....

turcii cu turcii,romanii cu romanii si europa cu europenii............
asta va spune cineva care cunoaste islamul dinauntru.
 
Back
Top