Ultima lovitura asupra rusizmelor!

nae nu-l crede pe rapidist
caterinca probail e un sudism, si daca o sa-l folosesti peste tot o sa se uite lumea la tine de parca ai fi zis "prikol" :D
 
NaE said:
ok.. da de unde si pin unde vine asta? CArei istoria, ca sa zic asa? :)

pai e cuvant ca oricare altu..de unde sa stiu eu de unde vine? :)

si nu stiu de unde e flo si pe unde a mers ea (sau el)..da in toata romania se foloseste caterinca
daca vrei da pe google caterinca sa vezi cate rezultate apar

+ www.caterinca.ro :D
 
nae, nu-l crede nici de data asta :D
mai microbistule ;), am umblat prin destule locuri ca sa stiu ca caterinca (cacafonie intentionata 8) ) it's not such a hot stuff.
eu nu l-am auzit niciodata, nici la tv, nici la radio, nici pe strada, nici printre prietenii mei cu care ma hlizesc destul de dest :D
 
flo said:
nae, nu-l crede nici de data asta :D
mai microbistule ;), am umblat prin destule locuri ca sa stiu ca caterinca (cacafonie intentionata 8) ) it's not such a hot stuff.
eu nu l-am auzit niciodata, nici la tv, nici la radio, nici pe strada, nici printre prietenii mei cu care ma hlizesc destul de dest :D

da intseleg..
da am si io 3 intrebari :D

tu pe unde ai umblat?
ce radio ai ascultat?
cine sunt prietenii tai?
esti domnisoara sau esti domnisor? :D
 
cele trei intrebari se facura patru,
iar eu nu am chef sa raspund la nici una dintre ele :)
daca esti asa de curios poti alfa si singur
cel putin pe forum am umblat mai mult decit tine :hahaha:
 
lovitura de gratie :D

CATERÍNCĂ ~ f. înv. Orgă portativă acţionată de o manivelă şi folosită de muzicanţi ambulanţi; flaşnetă. /<ucr. katerynka

"inv." presupun ca vine de la invechit, iar "<ucr" de la limba ucraineana.
ceea ce o face un fel de verisoara a lui "prikol".
asta nu inseamna ca sint un avocat al rusismelor :)
 
Sunt ceva mai simple:
"patzan" sau "karifan"(cred de la corifeu)
"padruga", "drug", "drugan"
"am afighit cu tatu" ar insemna o mirare, cred
"jlob" sau "mudak" ar fi insemnand badaran
"cliovyi" ceva gen extraordinar, bun, de treaba
 
Iata si lovituri cu greutate impotriva rusismelor

Diverta se lanseaza pe piata internationala de retail, in urmatoarele 18 luni compania urmand a deschide primul sau magazin situat in afara granitelor.

Pentru inceput, Moldova si Israel

Prima tara aleasa este Republica Moldova, Diverta alegand Chisinaul ca locatie pentru primul magazin din afara Romaniei, cea de a doua locatie nefiind inca definitiv stabilita, insa, dupa toate probabilitatile, conducerea companiei se pare ca va alege Israelul.

Conducerea Diverta a argumentat ca ar putea fi ales Israelul, pentru ca acolo se gaseste cel mai mare numar de romani, care doresc sa asculte un album cu muzica romaneasca, sa vada un film sau sa citeasca o carte in limba romana.

Internationalizarea brandului ajuta diaspora

Internationalizarea brandului Diverta se datoreaza dorintei de a inlesni accesul romanilor din diaspora la produsele culturale din Romania, pentru ca este cunoscut faptul ca majoritatea romanilor ce traiesc in alte tari se confrunta cu accesul limitat la cultura romaneasca si, in general, a lipsei legaturilor cu Romania.

Succesul produselor romanesti adresate diasporei va fi testat din toamna acestui an, cand Diverta va inaugura primul magazin, virtual, adresat exclusiv clientilor din afara tarii si care va folosi, ca sistem unic de plata a comenzii, plata on-line prin card.

Peste 80 de magazine in 40 de orase

Diverta a avut o cifra de afaceri de 18,5 milioane de euro, din care 25 la suta din vanzarea de carte, 15 la suta din produsele media, 20 la suta din IT, 25 la suta din papatarie si 15 la suta din alte servicii.

In reteaua Diverta functioneaza in prezent, peste 80 de magazine, cu 767 de angajati, deschise in 40 de orase din tara, unde se poate gasi o gama completa de produse media, IT, birotica si papetarie, in total, 60.000 de produse din toate categoriile.

Anul trecut, reteaua Diverta si-a adaugat 15 magazine noi, investitia totala fiind de apoximativ 4 milioane de euro.

Preziviuni pentru 2005: cifra de afaceri de 24 de milioane de euro

Pentru anul 2005, Diverta isi propune o cifra de afaceri de 24 de milioane de euro, mai mult cu 30 la suta fata de anul trecut si investitii de 4 milioane de euro, suma ce va fi directionata catre extinderea retelei, care se va imbogati anul acesta cu inca 10 magazine noi, dintre care unul situat in afara tarii, inaugurarea celui mai mare magazin de instrumente de scris de lux din Romania, dezvoltarea zonei de inchirieri DVD si cresterea implicarii in proiecte comunitare.
 
Este ceva extraordinar, Dankate. Vreau sa stiu ceva mai mult. Ce surse cunosti? As vrea sa percep si eu informatie, si cat mai multa!
 
NaE said:
vad ca lupta cu rusizmele sa transformat in lupta cu rasistii... :) mde....

NaE, chiar nu ai observat că se scrie corect "rusisme", nu "rusizme"? :wtf: Cum lupţi tu cu ceva despre care nu ştii prea bine nici cum se scrie? :)
 
:) da D-ra profesoara de romana :D rusisme 'traitsi! :) nu toti au fericirea sa faca literele la buc. :wink: :)
 
Back
Top