Ultima lovitura asupra rusizmelor!

am dexu si offline.. da nici nu banuiam ca-i gresit... si ce vati luat toti de mine? :) vorbiti voi asa curat? stiu sigur ca macar prin somn da tot bolmojiti greseli citeodata.... :) nu mai fiti asa critici.... jees.............
 
Ieri la piata vanzatoarea striga fiului:
- Da mai boule, "calculiatorul" (cu accentul pe a treia silaba)!
I-AM REPLICAT CAM DE CE NU AR PUTEA APASA ULTIMA SILABA - IN VAN!
Este destul de trist, dar majoritatea populatiei vorbeste cu cuvinte romanesti gandind ruseste. Vreti dovezi, poftim!
Am auzit nu o data: "Da-mi capacica ceea!" Cuvantul romanesc este capacel(capac - masculin). Ruseste e "crasca"(feminin).
Alt exemplu. "Dati-mi un kilogram de "cartoafe"! Romaneste - cartof (masculin). Ruseste "cartoshka"(feminin).
Asta e problema de ce basarabenilor le vine greu sa asimileze cuvintele romanesti gen "aragaz"(masculin), cand ruseste e "plita"(feminin); "castron"(masculin), cand ruseste e "castriulea"(feminin); "pantofi"(masculin), cand ruseste e "tufli"(feminin); "cravata" (feminin), cand ruseste e "galstuk"(masculin) - se refera la plural "craveti"(si nu cravate) - "galstuki".
Rusizmele inca mult timp o sa fluiere prin capurile basarabenilor, deoarece am fost invatati sa gandim ruseste!
 
Uite eu mă iau de NaE, ca să-i spun că nu am făcut facultatea de care mă bănuieşte el, ci alta, şi că îi urez din tot sufletul fericirea de a avea cândva un DEX... :p
 
Lia, nu te supara.... dar ori eu vb asa de neclar sau tu citesti asa atent cuvintele in cautarea greselilor incit nu le mai dai atentie sensurilor lor... :)

AAAAAMM DEEEXXX!!!!! ;)

marinare, da de cind piata centrala e etalonul limbii romanesti vorbite in RM?:) mai treci pe la un muzeu, librarie... altele..... si ia media... :)
 
NaE said:
Lia, nu te supara.... dar ori eu vb asa de neclar sau tu citesti asa atent cuvintele in cautarea greselilor incit nu le mai dai atentie sensurilor lor... :)

AAAAAMM DEEEXXX!!!!! ;)

marinare, da de cind piata centrala e etalonul limbii romanesti vorbite in RM?:) mai treci pe la un muzeu, librarie... altele..... si ia media... :)

Stai linitit, NaE, c nu m luasem de tine, la modul serios, vroiam doar s aud maramureshenismele lui Flo.
 
NaE said:
marinare, da de cind piata centrala e etalonul limbii romanesti vorbite in RM?:) mai treci pe la un muzeu, librarie... altele..... si ia media... :)

Limba romana vorbita in librariile din RM este un etalon? Aceleasi librarii unde in afara de "detective" rusesti si dictionare romano-italiene nu se vinde mai nimic?

In ceea ce priveste mass-media... mai deschide si tu TV-ul si urmareste vreo emisiune de la Moo-1.
 
Da... mai ales limba vorbit tvm e etaloooon...

Doomie, cum faci s editezi mesajele? Eu de ce nu vd butonul "edit"?
 
Nae, de ce nu mi-ai spus ca tu esti de vina ca lumea vorbeste in moldova o limba stricata?
Nae - groparul limbii romane!!!
 
flo said:
Nae, de ce nu mi-ai spus ca tu esti de vina ca lumea vorbeste in moldova o limba stricata?
Nae - groparul limbii romane!!!

Las vrjeala, unde-s maramureenismele promise! :)
 
Back
Top