Ultimul film vazut

saraneth said:
blin... am fost ieri... scaunu suje... sh traducerea chiar daca e profesionala nu e chiar aceeashi... da filmu are 2,5 ore... mi-a placut...

hm..scaunu suje mai tare ca prima data?..e lung filmu da chiar e bun :)
 
Manix said:
Da mie daca cinstit mai mult mi-a placut prima parte.... a doua parte e si mai lunga daca nu ma gresesc (cel putin stiu ca am intrat in sala pe la 21:15 si am iesit de acolo pe la 00:30).Insa Jonny Depp intradevar e actor buns si joaca bine.

mm..Manix, nu tzi-a placut ca e mai lunga?
 
corneli4ik, nu scrie 2 mesaje la rand, dar editeaza primul mesaj shi completeaza acolo... prima data n-o supt de aia ca nu eram yn moldova, shi yn cinematografu ala mi-am yntins picioarele...
 
corneli4ik said:
mm..Manix, nu tzi-a placut ca e mai lunga?

Nu doar de asta.... desi e un SciFi, dar totusi partea a doua e mult mai copilareasca ca partea 1... iar glumele facute (cel putin originale in engleza - nu stiu cum a fost traducerea in rusa) nu au fost asa de reusite ca in prima parte
 
saraneth said:
shi yn cinematografu ala mi-am yntins picioarele...
tu in primu rind o trebuit sa te asezi :lola: cinematografele noastre is adoptate la inaltimea medie a celor care vin sa priveasca filme, pt tine nu-i bun :lola: tre sa te fi simtit ca intr-un pat procustian :D

ultimul film vazut la cinematograf asa si a ramas Siryana cu George Clooney, intrigi, coruptie, mor oameni nevinovati, finalul e cam dureros.
 
Tais-toi! cu Jean Reno si Grard Depardieu, regret ca abia dupa 3 ani am reusit sa-l vad. 10 pentru film, si pentru actori. Aici puteti gasi diferenta intre cinematografia europeana si cea americana.
 
Mi se pare ca se numeste: The Phonebooth, da nu-s sigur... l-am vazut ieri la TV... insa il privesc deja a 3-a sau a 4-a oara. Despre un sniper care-l tine pe un mujic intr-o butca de telefon si il impune sa spuna adevarul sotiei ca tipa a inaselat-o si altor oameni pe care i-a mintit. Filmu e destul de bun, recomand.
 
de'acord filmu destul de bun.. deshi scenariul e concentrat asupra unui lucru static, orikum yi super.. hz da are ceva filmu..
 
abia am termniat de vizionat filmul Mar adentro... productie spaniola... ce as putea spune la moment... este foarte trist si deprimant...
trateaza problema eutanasiei si viata ca drept, nu ca obligatie. este vorba despre un tertaplegic care doreste sa fie eutanasiat pt ca el nu considera ca acest mod de viata este unul demn... cam asta ar fi pe scurt subiectul. in rest este specific filmelor spaniole, foarte simplu, dar ina celasi timp profund tarat. il recomand ca o buna lectie de viata.
 
am vazut in sfarsit CRASH... cel care a luat premiul Oscar in acest an. si mi-a placut enorm... asta ii tot ce pot sa spun la moment. a meritat din plin si de mult nu am mai vazut un film american atat de bun...:D
 
Nu am citit tot threadul, asa ca imi cer scuze daca s-a mai vorbit inainte despre ceea ce vreau sa intreb.
Eu sunt din Galati si pe vremuri nu prea aveam ce filme sa vedem decat cele difuzate de televiziunile din rusia si moldova... fie in rusa, fie dublate in romana.

Iar acum probabil ca m-am plictisit deja de invazia de filme de la hollywood, fiindca mi-e dor de niste filme rusesti. Fie ca sunt de dragoste, fie de razboi sau de familie, au un stil propriu. Am reusit de curand sa fac rost de "cлужебный роман", insa nu inteleg prea bine limba rusa, doar cateva cuvinte ici si colo si nu stiu unde sa caut subtitrari in romana (poate sa fie chiar si cu caractere chirilice) sau in engleza. Imi puteti da vreun link?

Multumesc mult.
 
Multumesc, am sa caut.

Si mai am o intrebare :D Tot demuuuuuult tare demult am vazut un film rusesc (sau de undeva din URSS, nu stiu exact pt ca era dublat in romaneste). Mi-a placut foarte mult numai ca nu stiu cum se numea :(( Candva dupa razboi, un fost soldat (chiar erou) dintr-un satuc primeste o vizita de la un camarad de arme care dupa multe cautari l-a gasit si trebuia sa ii dea o medalie sau asa ceva. Personajul principal din pacate era bolnav, pe moarte insa a fugit din spital si se chinuia sa invete sa zboare cu deltaplanul.

Tot din pacate nu ma prea pricep la povestit (se vede) si nici nu imi aduc aminte decat niste secvente.. s-ar putea sa mai tin minte si gresit. Daca totusi ii suna cuiva cunoscut, poate imi spuneti si mie ce titlu avea, poate reusesc sa il gasesc.

P.S. Am cam deviat de la tema threadului, dar nu stiu unde in alta parte sa caut informatii. Am gasit mai multe site-uri rusesti despre filme, si m-am chinuit sa inteleg rezumatul de la vreo 25 de filme, dar sunt o groaza...
Merci inca o data.
 
Back
Top