Ultimul film vazut

Nunta(La Noce)
Productie Franta,Rusia,Germania
O comedie in stilul lui Kusturica,o nunta ruseasca care seamana cu cele de pe la noi,e prezentata o tipologie vasta de personaje,iar finalul e ca si cel din filmul"Amelie",inlocuind plimbarea pe strazile Parisului cu una pe un drum de tara.:D
Am sa-l citez pe Alexandru Tocilescu care a introdus filmul,spunand ca"desi ne-am indreptam spre vest nu trebuie sa intoarcem spatele estului."
 
Il Casanova di Federico Fellini (1976)


mi-e lene sa gandesc (si sa traduc); iata o parere a cuiva care e apropiata de a mea:

"Casanova is not only the story of a man, it is also about a whole era-- an era of grand opulence and grand waste. Like in many of Fellini's other films, the protagonist of Casanova serves as a guide for us through a phantasmagoric carnival-like world. Casanova is depicted as a sexually-ravenuous, and deeply cynical man. He is constantly searching for some kind of image of the perfect woman-- an ideal which eventually leads to his own destruction."

Anca:-);160447 said:
Nunta(La Noce)
Productie Franta,Rusia,Germania
O comedie in stilul lui Kusturica,o nunta ruseasca care seamana cu cele de pe la noi,e prezentata o tipologie vasta de personaje,iar finalul e ca si cel din filmul"Amelie",inlocuind plimbarea pe strazile Parisului cu una pe un drum de tara.:D
Am sa-l citez pe Alexandru Tocilescu care a introdus filmul,spunand ca"desi ne-am indreptam spre vest nu trebuie sa intoarcem spatele estului."

unde l-ai gasit si in ce limba era :)?
(am scris nu stiu cand si eu despre acest film pe aici, insa mi-a fost lene sa comentez mult si am bagat foarte putzin despre el)
 
Eternal Sunshine of a spotless mind: incepe bine interesant ...pe urma o da in balade banale deja.. film de Valentine's day

Memento... l-am privit doar pe jumate... iar crize de memorie are omu ..huynea

Click... acelashi gen de filme cu Adam sandler.. impresioneaza doar copii

A walk to remember... film pentru padrugi special cu emotivitate gratuita dusa la extrem...

Blow cu Jhonny... m-am fortzat sa-l vad pan la capat dar a meritat finalul e chiar neasteptat de bun pentru restul mediocru

Hitch.. comedie romantika acceptabila.. dar la Will Smith nu s-a vazut cel mai bun...
:D
 
The Holiday film bunicel...o comedie romantica...relaxanta si haioasa...pentru cei care vor sa se deconecteze..o recomand cu caldura!:)

ps. Jude Law m-a facut sa visez la el....mamma mia ce dulceata de barbat....:D....si ce zambeeeet.....uh!
 
offf, da eu ma gatem sa ma duc in weekend... pa liubomu ma duc...

Volkodav... o productzie ruseasca... un fantasy adaptat la o carte... mmmm... sant cateva pragoane... de exemplu un liliac care zboara shi sta la lumina zilei... subiectul nu este bine inchegat, shi actiunea se desfashoara prea repede iar restul filmului se taraie incet... efecte speciale multe, cadre cu natura foarte frumoase... tak sebe in general
 
A Good Year cu Russell Crowe...un film de la care m-am asteptat la mai multe...mai multa miscare ... mai multe emotii...film lipsit de miez, cam plicticos...

ps. doar pentru ca, Khama mi-a venit cu pistolul la tampla(dar si pt ca mi-a amintit niste momente totusi dragutze) dupa ce am plasat postul asta...am sa mai adaug ca...na..sunt si momente frumoase in film..si imagine cu vita de vie si scorpionul:D....mi-a placut si telu lui Russell:D...
 
AllEyezOnMe;160556 said:
Eternal Sunshine of a spotless mind: incepe bine interesant ...pe urma o da in balade banale deja.. film de Valentine's day

"The Eternal Sunshine of the spotless mind"e unul din filmele mele favorite,m-a obsedat multa vreme.daca il privesti in profunzime si metaforic chiar are sens subiectul,mie nu mi s-a parut deloc banal,iar Jim Carrey face unul din cele mai bune roluri.Mie imi place mult,dar gusturile nu se discuta:)
 
Se pare ca avem gusturi similare. Si pe mine m-a impresionat mult filmul. Este un film, care te face sa reflectezi ce este dragostea, ce inseamna memoria pt. o relatie, ce asteptari avem fata de partener, etc. Nu este gen action sau comedy, ci merge mai adinc de suprafata. Si Jim Carrey a jucat briliant.
 
in sfarsit am vazut seria filemlor CUBE-dintre care cube 2 -hypercube m-a marcat puternic, foarte foarte fain
IMDb rulesssss
 
da destul de comik, mie mi-a plakut Dam dam cu gam gam ( piatra vorbitoare ) .
ultimul film vazut - Jestokii romans, 1984. Joaca actorilor f buna, deznodamint neasteptat.
 
numai ce am revazut Apokalypto, mama iesea mereu din camera la momente strashnice, sora mai inchidea ochii, tensiune generala. film de nota 10.
 
Back
Top