Unirea

Da, MLB, traim in plina dictatura. Dovada ca o sa primesti bann si Maria Ta. Se pare ca nu ai inteles de prima data. Iar tu militant... las' ca vezi tu pentru expresiile astea de doua parale.

Poate nu mai raspundeti si voi la aberatiile lui militant. Asta tre' sa se trateze prin vreun spital.
 
http://www.basa.md/index.php?c=news&id=302609#302609
19.03.2007
Comisar european susţine că Acordul cu Moldova privind facilitarea eliberării vizelor ar putea fi semnat în aprilie

Autorităţile moldovene trebuie încurajate să încheie acordul cu UE privind facilitarea eliberării vizelor, iar dacă acestea vor colabora eficient cu instituţiile europene, ar putea fi perfectat la sfârşitul lunii aprilie, a declarat recent comisarul european pentru justiţie, Franco Frattini, citat de MEDIAFAX.

Frattini a apreciat că, pentru moment, cel mai important lucru este încurajarea autorităţilor moldovene să încheie cât mai repede acordul de facilitare a acordării vizelor. "Dacă autorităţile moldovene vor coopera cu reprezentanţii instituţiilor europene, s-ar putea să finalizăm acordul foarte curând, poate chiar în aprilie", a precizat Frattini.
-----------
Voi stiti ca romanii abia prin 2000 au inceput sa iasa cu gramada inspre ue, la munca ? Statul moldav este guvernat asemenea unui stat bananier, fara nici cel mai mic concept de presa libera, fara politica libera si voua vor sa va dea asta "cât mai repede". Romania nu face nimic.

FACE BA !!! Doar ca nu se zice la stiri.
 
Unoltean;169783 said:
Este foarte interesant ce spui! Dar tin sa te anunt ca deocamdata nu romanii iau cu asalt ambasada Moldovei pentru a obtine cetatenia moldoveneasca, ci lucrurile se petrec exact invers! Si iar imi pun o intrebare pe care vad ca mai toti pe acest forum o evita cu mare atentie: DE CE MOLDOVENII NU SI-AU DEPUS ACTELE PENTRU SOLICITAREA CETATENIEI ROMANE PRIN 1992 SAU 1997?
De unde v-ati luat atatia romani frustrati pe forumul asta, intr-un timp atat de scurt? Ce va deranjeaza? Ca vor sa profite basarabenii de pozitia pe care o ocupati acum in UE? Ca s-au trezit peste noapte patrioti cu pretentii? Imi inkipui ca va simtiti intr-atat de folositi si inselati...incat ati venit incoace sa va varsati amarul. Sincer, va compatimesc. Nu va invidiez nici pozitia pe care o ocupati in Europa, cetateni cu acte-n regula si cu statut sub orice critica. De asta inteleg de ce veniti incoace cu aere de aroganta si superioritate, e unicul loc unde va permiteti luxul dat.

In privinta solicitarilor de cetatenie, aveti dreptate - o cerem doar pt avantajele care le ofera, pt ca de altfel nu ne-ar fi trebuit inca, cel putin, tot atatia ani de cand ne-a fost retrasa fortat. So, in majoritatea cazurilor nu e nici pe departe vb despre patriotism (care si voua va lipseste cu desavarsire, dar e mai usor sa arati cu degetul la ograda vecinului), despre care nici nu putem discuta in contextul respectiv, in care s-au impartit interlocutorii in 2 tabere adverse: voi si noi...la fel sunt si discutiile despre "unire" depasite.
 
OK. E ora locala 2:12AM(GMT+1)
Tigarile sunt pe terminate, la 7:30 trebuie sa ma trezesc bla bla. Vrajeli.
M-ati enervat. Toti.

Vasazica. Capitolul 1

Decat sa ne injuram, ar fi mai bine sa _ne_ cunoastem, si sa ii cunoastem pe ceilalti. Si acum incep cu ce e mai important, poate, poate ii aducem la zi pe mirificii romani din .ro, care vorbesc si ei ca si ei "e" oameni.

Trebuie sa intelegeti ca in .md, societatea e divizata.

Categoria 1, pe care o intalnim pe forum, sunt tinerii care stiu ca sunt romani, si vor inapoi, vor unirea din motive _egoiste_ pentru ca in .md nu vad nici un viitor, si tineri fiind, citesc, se informeaza, au internet, si nu mai pot fi mintiti de stirile oficiale sau de presa, care numai libera si interesata sa informeze _corect_, nu e. Fiind bine si corect informati, tinerii din .md sunt revoltati de ce se intampla in jurul lor, si de impasibilitatea parintilor, vecinilor, cumnatilor lor si alte rude, cunostinte.
Au dreptul sa fie egoisti sa isi doreasca unirea, cetatenia romana, vize ? DA. Sunt romani, si nimeni nu i-a intrebat daca vor sa fie altceva. Despre romanii, putini, ramasi in ungaria, gandim ca "vai saracii...ii maghiarizeaza" dar nenorocitii de moldoveni sunt liberi, independenti. Pe ei CE II OPRESTE ? Nu vor, de-ai dracu ce sunt, ca s-au dat cu rusii. Aveti dreptate pe dracu. Tara e condusa de oameni carora nu le pasa de ei, care nu le da voie sa protesteze cand nu le convine ceva, care ii obliga sa studieze rusa, in loc sa studieze franceza, engleza, sau mai stiu eu ce limba folositoare cu adevarat. Traiesc intr-o tara "independenta", cu cizma ruseasca in gat.

Categoria 2. Parintii lor ? Ei au votat si comunistii, si s-au declarat "moldoveni" la recensamant. Ca le place comunismul. FALS. Se traia binisor in URSS, dar asta nu insemna ca era bine. Romanii vorbeau intre ei ruseste pe vremurile acelea. Romaneste incet, sa nu te auda vecinii, si doar in casa. Si au pastrat limba romana atat de bine. Nu ca noi care nu mai suntem in stare sa acordam in numar. O tara de manelisti. "Este" multi agramati. Dar sunteti romani adevarati. Cicalaca-cichicia. Daca ti-ai vedea vecinul trimis in Siberia pentru ca a scos o vorba in romana, te-ai gandi foarte repede daca vrei, in cazul cel mai fericit, sa iti lasi copiii fara parinti, sau chiar sa te duca cu toata familia. Un caine dupa ce ii indesi doua cizme in bot, pricepe ca are voie sa se cace pe covor. Un om este mai eficient. Invata repede, daca e stimulat corect, ce are voie sa faca si ce are voie sa spuna. Ai grija sa iti educi si copii sa tina ciocul mic. 60 de ani s-a intamplat asta. A citi semnele, sa stii despre ce poti vorbi si ce ai voie sa gandesti, e o a doua natura. Necesara pentru supravietuire. Si semnele arata cetateanului matur, educat si domesticit in epoca sovietica, ca nu s-a schimbat nimic, si asteapta docil, semne de la kremlin, si chisinau. Mintea lor nu este libera. Daca Voronin zice ca sunt moldoveni, apai asa e ! Si ca sa vezi cat de supusi, si cat de putin intelege lumea ca URSS a fost facut bucatele, cand doi romani vorbesc pe strada, si intervine si un rus, discutia continua in rusa.

Si o paranteza. Romania, inainte de '89. Tatal meu a fost militar. Si ca militar nu avea voie sa desfasoare activitati religioase. Ca sa viziteze o biserica, CA TURIST, cerea o aprobare _IN_SCRIS_, ca sa aiba dovada, de la comandat. Eu ii contraziceam pe copii, la joaca, ca nu exista Doamne-Doamne, ca sunt povesti de-ale batranilor. Era suficient ca eu, copil, sa scap o vorba, si daca il turna cineva la Securitate, ajungea sa pazeasca cap-uri(colhozuri, pt cine nu stie).

De ce vor moldovenii, abia acum cetatenia romana ? Pentru ca pana la integrarea in ue, circulau relativ liberi in Europa si fara restrictii in Romania. Acum nu se mai poate, si oamenii astia mergeau in vest ca sa poata sa isi hraneasca si sa isi imbrace copii, la fel ca si capsunarii nostri, ca doar nu mergeau sa studieze cultivarea sintifica a capsunilor ecologice. Salariul _mediu _ in .md e de vreo 100 de euro. Si la fel cu cei din .ro munca le ocupa tot timpul, si nu au timp de prostii ca unirea, referendumuri, recensaminte. Si abia acum ca sant stransi de outze, au realizat ce inseamna anii astia de libertate iluzori si de indiferenta, ce e drept, conditionata.

E necesara si buna unirea in loc de o reintregire in interiorul ue, peste vreo doua, trei zeci de ani ? Nu stiu.

E drept sa REDOBANDEASCA cetatenia romanii din .rm ?
DA !!!

Romania in care te-ai nascut tu, ratatule, este asa cum o stii tu, pentru ca romanii pe care cu dispret numesti RUSI, pe cei de la care iei tigari ieftine de prin piete, au fost ABANDONATI DE ROMANIA, ca sa mai existe pe harta o tara numita Romania, ca sa nu te nasti in ungaria sau mai stiu io pe unde.

Cetatenia romana pentru ei nu este un privilegiu si nici un drept.
ESTE O DATORIE A ROMANIEI, fie ca ne convine sau nu, unora sau altora.

---------------
Cu o alta ocazie, ce in mintea romanilor din .ro
 
Aaaaa...uitai...mai exista si categoriile 3. politicienii .... si minoritatile ...dar aci poate mai completeaza altii...mai in cunostinta de cauza
 
PainGiver said:
Si au pastrat limba romana atat de bine. :lola: Nu ca noi care nu mai suntem in stare sa acordam in numar. O tara de manelisti.
Patriotule...tu stii ce vorbesti acolo? Hala om, sa vorbeasca asa de "bine" tara lui.Si acordarea cetateniei este un privilegiu nu un drept.Nu pot sa-mi dau seama cum mai exista oameni care cred intr-o unire.Dupa cum au evoluat lucrurile in ultimii ani, chiar si un fanatic prounire isi da seama ca nu mai are rost sa se oboseasca.Poate candva a fost o sansa mica.Dar s-a dus si nu se v-a mai intoarce, orice ai crede tu.
 
mai baieti mai, hai sa va spun eu asa o poveste...
dar voi incepe ci o scurta intrebare... cati dintre voi astia aroganti si atat stiutori despre ce se intampla in MD, chiar ati fost acolo... fara sa stiti povesti din alte guri... care chiar ati vazut cu ochii vostri???

ei bun... eu am fost... traiesc printre ei de cativa ani, activez in diferite domenii, am avut ocazia sa cunosc toate categoriile de moldoveni, pana la rusofoni convinsi, transnistreni...
si acum sa va spun eu ceva... am stat de vorba cu oameni care acum au 50 sau 60 de ani... oameni care se considera romani... oameni care au trait calvarul unei vieti sub conducere straina... oameni care au trait o viata persecutati, ucisi si deportati, dezbinati de familii, pentru simplu fapt ca vorbeau limba romana... oameni care au fost umiliti de rusi prin faptul ca nu angajau moldoveni in posturi importante, inoculandu-le ideea ca sunt de un sort inferior... oameni care au trebuit sa invete la scoala ca rusii au fost eliberatorii de sub jugul strain si care trebuiau sa arate ca chiar cred acest lucru... si acesti oameni, dragilor romani patrioti, si-au invatat copiii limba romana... si-au invatat copiii adevarata istorie, au pastrat traditiile romanesti si au sperat ca pana la urma se vor intoarce acolo unde le este locul.... oameni care nu aveau voie sa pronunte Romania... oameni care asculta pe ascuns posturi de radio romanesti... cu frica in san ca ii va prinde cineva...

CATI DINTRE ROMANII SPERIATI CA TARA LOR VA FI AFECTATA DE MOLDOVENI SE POT LAUDA CA AU TRECUT PRIN ASA CEVA????
cati dintre romani chiar sunt patrioti? cati dintre romani ar ramane in Ro daca ar avea si alte optiuni? sa nu fim inpocriti....

mai departe... a venit 89... si dintr-o data acesti oameni care parctic niciodata nu au avut o tara a lor se trezesc moldoveni... au fost romani, au fost cetateni au repubilicii sovietice moldovenesti... si acum sunt moldoveni... dintr-o data.... un teritoriu care in viata lui nu s-a gestionat singur, vesnic afalat sub cotropire... un teritoriu cu romani, rusi, ucrainieni... un teritoriu in care rusii erau obisnuiti sa fie conducatorii, iar moldovenii supusii...un teritoriu cu o Transnistrie legata la gat si o armata 14... cand voi vorbiti ca de ce prin 92 nu s-a intamplat nimic, va anunts ca atunci era plin razboi cu Transnistria... fabricat de rusi pentru a destabiliza zona si a impiedica orice tentative de desprindere... atunci au murit oameni si frati se impuscau cu frati....
a fost o perioada tulbure cand nici una din tari nu a putut sa faca ceva, fiind la mana Moscovei si asta toti o stim...

stiti dragi romani patrioti ce inseamna sa iti opreasca curentul electric doar pentru santaj??? ei bine, moldovenii stiu asta... nua veau gaz si curent cu zilele pentru ca indrazneau sa se pronuntse impotriva Rusiei... stiti ce inseamna ca practic toata industria vinicola sa fie falimentara din cauza ca rusii au oprit importul din Moldova... asta s-a intamplat anul trecut, cand Voronin era asa de inversunat impotriva rusilor....

stiti ca acest recensamant a avut exact scopul de induce aceste stari? voi cred ca nu stiti cum s-a facut acest recensmant... si cred ca nici nu va intereseaza... important ii ca stiti rezultatul... insa nu analizati faptul cat de imbucurator este ca astia 70% care s-ua declarat moldoveni, vorbesc limba romana... asa-i ca mai departe de prejudecatile voastre si de ingustimea voastra nu puteti judeca....
comunistii au iesit la putere tocmai pentru discursul lor pro roman din timpul alegerilro si datorita faptului ca nu a fost o opozitie normala... care sa faca o coalitie... sa spunem ca nu prea a fost de unde alege....ca dupa alegeri si-au schimbat directia, asta deja este alta faza....

asta ii un scrut rezumat din tot ce s-a discutat pe forum... is curioasa daca veti avea bunul simt sa cititi si sa analizati ce am scris....

ps: Frectie... daca vrei sa incepem iar razboiul nici o problema... si tine minte nu te banez pentru ideile tale... te banez pe tine personal... tu nu esti bine venit aici si nu o sa fii niciodata...
 
MESAJ INTEGRAL:
Dot Com;169810 said:
Patriotule...tu stii ce vorbesti acolo? Hala om, sa vorbeasca asa de "bine" tara lui.Si acordarea cetateniei este un privilegiu nu un drept.Nu pot sa-mi dau seama cum mai exista oameni care cred intr-o unire.Dupa cum au evoluat lucrurile in ultimii ani, chiar si un fanatic prounire isi da seama ca nu mai are rost sa se oboseasca.Poate candva a fost o sansa mica.Dar s-a dus si nu se v-a mai intoarce, orice ai crede tu.

SI DISECAT:
Dot Com;169810 said:
Patriotule...tu stii ce vorbesti acolo?
Domnule/doamna/domnisoara : daca TU te-ai fi gasit in situatia de ati mentine pe ascuns limba, cultura, dansurile, muzica, poetii, eroii istorici, carti ascunse prin poduri, si la cel mai mic semn de rezistenta la rusificare ai fi riscat sa fii trimis in excursie prin lagarele siberiene, sau cand s-au mai calmat lucrurile (dupa brejnev, parca...anii '60) sa te repartizeze la un loc de munca prin kamceatka, ai fi fost de acord cu mine.
Daca te-ai duce intr-un sat nu foarte aproape de oras, ai constata ca limba romana vorbita acolo este cea din anii '40, cand au fost separati de tot ce inseamna Romania.

Dot Com;169810 said:
Halal om, sa vorbeasca asa de "bine" tara lui.
Tara mea este Romania pana la Nistru. Nu am ales sa fiu roman, dar nu as vrea sa fiu altceva iar pe mine nu m-a intrebat daca vreau o Romanie 2 in 1.
Zi mersi ca istoria nu purtam discutia asta in rusa sau maghiara. URSS vroia moldova pana la Siret, pe Siret sunt catolici de origine maghiara, Dobrogea este continuarea fireasca a bulgariei, oltenia ar putea fi si sarbeasca...de ce nu ?

Dot Com;169810 said:
Si acordarea cetateniei este un privilegiu nu un drept.
Si ce daca parintii tai sunt romani ? Inseamna ca esti privilegiat ? E un DREPT pe care ti-l confera o lege care zice ca esti automat cetatean roman pentru ca ai parinti romani. Cetatenia inseamna ca faci parte din sistem, platesti taxe unui corp de functionari care lucreaza pentru tine, si care face pentru tine o parte din lucrurile de care nu ai timp sau nu stii sa le faci. Cetatenia nu poate fi mai putin de un drept, pentru ca statul lucreaza pentru tine si puterea lui deriva de la popor.

Dot Com;169810 said:
Nu pot sa-mi dau seama cum mai exista oameni care cred intr-o unire.
Eu nu cred in Unire. Unirea este termenul tehnic pentru revenirea la o stare normala a lucrurilor. Basarabenii sunt romani, au fost scuipati ca o masea stricata fara voia lor. "Cine se aseamana se aduna", iar in conceptul de stat-natiune, care este, inca, actual, o natiune care se simte unitara, se se delimiteaza politic de alte state-natiuni, diferite. Noi suntem o singura natiune, in doua state, independente si recunoscute astfel in plan international, ceea ce e nefiresc. Daca ai fi pe linia ferata si ai avea o mana legata, ti-ai taia-o imediat, daca ai vedea trenul ca vine, dar dupa ce trece trenul, ti-ai recupera mana si te-ai duce repejor la doctor sa o puna la loc, nu sa te uneasca cu mana.

Ceea ce nu stiu, este daca revenirea la normal este buna, si daca e buna _acum_, dar imi doresc asta, cat mai repede. Daca si incerc sa conving pe altii, nu sunt fanatic, ci cel mult militant, termen caruia ii poate fi alaturat fara probleme epitetul de _realist_.

Dot Com;169810 said:
Dar s-a dus si nu se v-a mai intoarce, orice ai crede tu.
Bine ca ai zis ORICE as crede, pentru ca nu stii ce cred.

De aceea, permite-mi, ca fara voia ta sa iti spun ce cred despre tine si ceilalti asemeni tie.
Am pierdut, si sper ca nu de pomana, jumatate de ora, ca sa iti demonstrez ca esti la fel de docil si de indobitocit ca si cei care s-au declarat moldoveni la recensamant si care i-au votat pe comunisti in alegeri. Neinformarea nu iti scuza in nici un fel ineptiile de mojic. Ai internet si poti sa te informezi, si sa te informezi nu inseamna sa fii convertit la "religia" unionista ci sa vorbesti in cunostinta de cauza, chiar daca ai fi contra.

Pauza de masa (pt mine)
 
P.S. Ca sa stii ce inseamna MOJIC, citeste http://dexonline.ro/search.php?cuv=mojic
As maia dauga ca traiau in colibe, cultura lor era egala cu zero, identitatea lor nationala era zero, si in afara de capacitatea de a produce sunete articulate, situatia lor fizica si mentala nu era departe de a oamenilor de acum doua zeci de mii de ani.

Explicatia e ca sa stii exact cam ce injuratura ti-am adresat.
 
mesaj lui Unoltean
spuneai ceva despre lucrul in Romania p-tru a redobandi cetatzenia.
Am depus actele la cetatzenie in 2003, pan acu nici zare de avansare. Prietenii mei au depus prin 95-97 si au cetatzenie, da atunci se depunea p-tru a face ceva bani frumosi pe seama statului roman, se vindeau "repatrierile" la stinga si la dreapta ca painea cea calda.
N-a fost sa fie, nu ma interesa la moment, poate nici virsta nu o aveam.
Cum am si spus am depus in 2003 documentele, ca in 2007 sa ma hotarasc sa trec cu traiul la Bucuresti.

Tu nici nu-ti inchipui cate piedice sunt p-tru a obtine work-permit in RO. Recent am asculatat un interviu in care se mentiona ca in anul 2006 RO a dat in jur de 10.000 de work-permituri, dintre care - numai 770 cetatzenilor moldoveni si restul iranienilor, afganejilor si altora. In acelas interviu tangential se pomenesc studentii basarabeni care nu vor sa revina in Basarabia, dar nu au alta solutie decat sa lucreze la negru in RO, deoarece, cum am si spus - e construita o masinarie mare si greoaie p-tru a obtine un work-permit.

Ca rezumat, nu-mi ramine decat sa cred, ca romanii, nu statul, vorbesc la nivel de functionar in parte, voluntar sau involuntar, pun betze in roate alora care se declara a fi prin nastere Basarabeni.
 
Afara ploua, eu tocmai m-am intors de la Bucuresti, asa ca iata-ma citind ce mai e nou pe forum si scriindu-ti analiza pe care o asteptai!

adrenalina;169811 said:
mai baieti mai, hai sa va spun eu asa o poveste...
dar voi incepe ci o scurta intrebare... cati dintre voi astia aroganti si atat stiutori despre ce se intampla in MD, chiar ati fost acolo... fara sa stiti povesti din alte guri... care chiar ati vazut cu ochii vostri???

Am fost draga mea! Si nu o data! De vreo 4-5 ori. Iar primele doua vizite (te rog retine ce-ti voi spune acum) au fost in 1978 si 1980, atunci cand la Kremlin nu era nici Putin, nici macar Gorbaciov, ci insusi Brejnev! Asa ca lasa tonul ceva mai jos, ca nu esti singura care a fost pe acolo si a vazut si a cunpscut cate ceva!

adrenalina;169811 said:
si acum sa va spun eu ceva... am stat de vorba cu oameni care acum au 50 sau 60 de ani... oameni care se considera romani... oameni care au trait calvarul unei vieti sub conducere straina... oameni care au trait o viata persecutati, ucisi si deportati, dezbinati de familii, pentru simplu fapt ca vorbeau limba romana... oameni care au fost umiliti de rusi prin faptul ca nu angajau moldoveni in posturi importante, inoculandu-le ideea ca sunt de un sort inferior... oameni care au trebuit sa invete la scoala ca rusii au fost eliberatorii de sub jugul strain si care trebuiau sa arate ca chiar cred acest lucru... si acesti oameni, dragilor romani patrioti, si-au invatat copiii limba romana... si-au invatat copiii adevarata istorie, au pastrat traditiile romanesti si au sperat ca pana la urma se vor intoarce acolo unde le este locul.... oameni care nu aveau voie sa pronunte Romania... oameni care asculta pe ascuns posturi de radio romanesti... cu frica in san ca ii va prinde cineva...

Si? Te-a contrazis cineva? Ei bine vreau sa-ti spun ca pe cei care au suferit cel mai mult nu i-ai pomenit aici! Este vorba de deportati! De cei care au fost luat cu forta din casele lor, de pe pamantul lor si au fost dusi cine stie pe unde! Am cunoscut un astfel de om (in 1978, nu acum) si stiu bine ce suferinte au indurat deportatii!

adrenalina;169811 said:
CATI DINTRE ROMANII SPERIATI CA TARA LOR VA FI AFECTATA DE MOLDOVENI SE POT LAUDA CA AU TRECUT PRIN ASA CEVA????

Aceasta afirmatie este poate cea mai nerusinata pe care o puteai face! Chiar crezi ca putem clasifica suferintele oamenilor? Chiar crezi ca unii oameni au avut o suferinta mai mare si altii alta mai usoara? Draga mea pune mana si citeste nenumaratele carti aparute dupa 1989 si vei avea ocazia sa aflii suferintele pe care le-au cunoscut locuitorii Romaniei dupa 1945. Vei afla despre deportatii din Banat, despre Gherla, despre Pitesti, despre Sighet, despre Canal si despre cate si mai cate! Ca sa fiu sincer, imi ajung mortii si cei lipsiti de libertate din familia mea, in perioada anilor 1945-1965. Iar daca eu n-am cunoscut acele orori, a fost pentru simplul motiv ca m-am nascut ceva mai tarziu! Slava Domnului!

adrenalina;169811 said:
cati dintre romani chiar sunt patrioti? cati dintre romani ar ramane in Ro daca ar avea si alte optiuni? sa nu fim inpocriti....

Nu stiu! Multi, putini, habar n-am! Ceea ce stiu e insa altceva! Aceasta problema (a cetateniei) e o problema care ne priveste si pe noi, romanii din Romania (motivele le-am expus in alte mesaje), iar autoritatile au datoria sa ia in calcul absolut toate consecintele unei astfel de masuri, astfel incat sa nu se produca efecte negative asupra cetatenilor romani. Bun, acest mod de a gandi poate fi considerat egoist, dar nu vad de ce ar fi de condamnat, atata timp cat toate popoarele gandesc la fel. Pun interesul propriu inaintea intereselor altora!

adrenalina;169811 said:
mai departe... a venit 89... si dintr-o data acesti oameni care parctic niciodata nu au avut o tara a lor se trezesc moldoveni... au fost romani, au fost cetateni au repubilicii sovietice moldovenesti... si acum sunt moldoveni... dintr-o data.... un teritoriu care in viata lui nu s-a gestionat singur, vesnic afalat sub cotropire... un teritoriu cu romani, rusi, ucrainieni... un teritoriu in care rusii erau obisnuiti sa fie conducatorii, iar moldovenii supusii...un teritoriu cu o Transnistrie legata la gat si o armata 14... cand voi vorbiti ca de ce prin 92 nu s-a intamplat nimic, va anunts ca atunci era plin razboi cu Transnistria... fabricat de rusi pentru a destabiliza zona si a impiedica orice tentative de desprindere... atunci au murit oameni si frati se impuscau cu frati....

Independenta a fost alegerea moldovenilor! Asa ca nu vad de ce ni se imputa noua, romanilor aceasta decizie. Din acel moment, Moldova a devenit un stat independent, iar toate deciziile luate au fost exclusiv de competenta autoritatilor de la Chisinau.

adrenalina;169811 said:
a fost o perioada tulbure cand nici una din tari nu a putut sa faca ceva, fiind la mana Moscovei si asta toti o stim...


Vrei iar sa-ti dau exemplul unor tari ca Estonia, Letonia, Lituania, Georgia, etc?


adrenalina;169811 said:
stiti dragi romani patrioti ce inseamna sa iti opreasca curentul electric doar pentru santaj??? ei bine, moldovenii stiu asta... nua veau gaz si curent cu zilele pentru ca indrazneau sa se pronuntse impotriva Rusiei... stiti ce inseamna ca practic toata industria vinicola sa fie falimentara din cauza ca rusii au oprit importul din Moldova... asta s-a intamplat anul trecut, cand Voronin era asa de inversunat impotriva rusilor....

Da draga mea! Unii dintre noi stim! Cei care eram suficient de mari pana in 1989 stim si cum era sa ai doar 6-7 ore pe zi energie elctrica si cum era sa nu ai gaze si caldura iarna si cum era sa nu gasesti in alimentare decat picioare de porc (adidasi) si rosii in bulion! Si vrei sa-ti povestesc o intamplare din facultate? Asta inseamna in perioada 1985-1990! Intr-o iarna era atat de frig in casa, incat dimineata, cand am luat o gura de apa din paharul de pe noptiera, am simtit un gust tare dragut! Gustul acelor de gheata strivite intre dinti!

adrenalina;169811 said:
stiti ca acest recensamant a avut exact scopul de induce aceste stari? voi cred ca nu stiti cum s-a facut acest recensmant... si cred ca nici nu va intereseaza... important ii ca stiti rezultatul... insa nu analizati faptul cat de imbucurator este ca astia 70% care s-ua declarat moldoveni, vorbesc limba romana... asa-i ca mai departe de prejudecatile voastre si de ingustimea voastra nu puteti judeca....

Si cum iti explici atunci ca am vazut multi basarabeni vorbind intre ei in rusa, desi cunosteau foarte bine limba romana? Asta cum o numesti? De ce in tarile baltice n-am vazut asa ceva? Nici inainte, nici dupa 1991!


adrenalina;169811 said:
comunistii au iesit la putere tocmai pentru discursul lor pro roman din timpul alegerilro si datorita faptului ca nu a fost o opozitie normala... care sa faca o coalitie... sa spunem ca nu prea a fost de unde alege....ca dupa alegeri si-au schimbat directia, asta deja este alta faza....

Fiecare cum isi asterne asa doarme! Sa nu uitam ca PCRM-ul are ceva vechime la putere la Chisinau!

adrenalina;169811 said:
asta ii un scrut rezumat din tot ce s-a discutat pe forum... is curioasa daca veti avea bunul simt sa cititi si sa analizati ce am scris....

Iata, curiozitatea ti-a fost rasplatita! Dar nu uita un lucru! Nu toata lumea trebuie sa accepte ideile tale! Important e sa spui ce ai de spus intr-un mod civilizat! Daca poti!
 
Unoltean , vreau sa te linistesc , din cei 500-800-1500 mii
de potentiali "invadatori ai europei" peste 90% vor ramine aici.
Cei care au avut de plecat , au plecat deja.
 
m_c_B;169841 said:
Unoltean , vreau sa te linistesc , din cei 500-800-1500 mii
de potentiali "invadatori ai europei" peste 90% vor ramine aici.
Cei care au avut de plecat , au plecat deja.

Daca doar eu as fi nelinistit, atunci n-ar fi nici un bai! Numai ca nelinistea este si la Ministerul roman de externe si la Ministerul Afacerilor Interne de la Bucuresti si la Comisia Europeana de la Bruxelles!
 
Unoltean;169843 said:
Daca doar eu as fi nelinistit, atunci n-ar fi nici un bai! Numai ca nelinistea este si la Ministerul roman de externe si la Ministerul Afacerilor Interne de la Bucuresti si la Comisia Europeana de la Bruxelles!
Da, va inteleg nelinistea. Pt ce sa mai acordati cetatenii basarabenilor, daca tot o sa trebuiasca sa aduceti forta de munca de prin China. :D Apropo, esti bine platit sa faci spume la gura aici, asumandu-ti rolul de purtator de cuvant al institutiilor sus-mentionate? :vino:
 
Unoltean;169836 said:
Afara ploua, eu tocmai m-am intors de la Bucuresti, asa ca iata-ma citind ce mai e nou pe forum si scriindu-ti analiza pe care o asteptai!
Afara e partial innourat, deja ma gandesc daca sa renunt la bluza. Si abia mi-am inceput munca :D

Unoltean;169836 said:
Am fost draga mea! Si nu o data! De vreo 4-5 ori. Iar primele doua vizite (te rog retine ce-ti voi spune acum) au fost in 1978 si 1980, atunci cand la Kremlin nu era nici Putin, nici macar Gorbaciov, ci insusi Brejnev! Asa ca lasa tonul ceva mai jos, ca nu esti singura care a fost pe acolo si a vazut si a cunpscut cate ceva!
De curiozitate, daca ai fost in rm si nu la moscova sau kiev, de cate ori ai vorbit in romana cu cineva care nu era gid turistic, si care a fost nivelul maxim in dB al soaptelor romanesti ?

Unoltean;169836 said:
Aceasta afirmatie este poate cea mai nerusinata pe care o puteai face! Chiar crezi ca putem clasifica suferintele oamenilor? Chiar crezi ca unii oameni au avut o suferinta mai mare si altii alta mai usoara? Draga mea pune mana si citeste nenumaratele carti aparute dupa 1989 si vei avea ocazia sa aflii suferintele pe care le-au cunoscut locuitorii Romaniei dupa 1945. Vei afla despre deportatii din Banat, despre Gherla, despre Pitesti, despre Sighet, despre Canal si despre cate si mai cate! Ca sa fiu sincer, imi ajung mortii si cei lipsiti de libertate din familia mea, in perioada anilor 1945-1965. Iar daca eu n-am cunoscut acele orori, a fost pentru simplul motiv ca m-am nascut ceva mai tarziu! Slava Domnului!
Pe ai tai i-au trimis alti romani, nu basarabenii. Cine a provocat suferintele groaznice, care pentru mine sunt povesti, si faptul ca au fost sau nu din familia ta sau nu, din Burkina Faso sau Argentina, nu are relevanta, in contextul _asta_. Oamenii ar trebui sa isi vada de-ale casei, nu sa chinuie pe altii. Animalele nu au nationalitate.

Unoltean;169836 said:
Nu stiu! Multi, putini, habar n-am! Ceea ce stiu e insa altceva! Aceasta problema (a cetateniei) e o problema care ne priveste si pe noi, romanii din Romania (motivele le-am expus in alte mesaje), iar autoritatile au datoria sa ia in calcul absolut toate consecintele unei astfel de masuri, astfel incat sa nu se produca efecte negative asupra cetatenilor romani. Bun, acest mod de a gandi poate fi considerat egoist, dar nu vad de ce ar fi de condamnat, atata timp cat toate popoarele gandesc la fel. Pun interesul propriu inaintea intereselor altora!
Corect, desi suntem acelasi popor, deci egoismul este individual, nu al poporului. E o problema, mai mult de drept international, nu de nasul nostru.

Unoltean;169836 said:
Independenta a fost alegerea moldovenilor! Asa ca nu vad de ce ni se imputa noua, romanilor aceasta decizie. Din acel moment, Moldova a devenit un stat independent, iar toate deciziile luate au fost exclusiv de competenta autoritatilor de la Chisinau.
Citeste si tu nitel despre alegerile "libere" din Romania prin feerica perioada 47-50 siu-un pic. Cat elan muncitoresc...
Ti se pare ca autoritatilor de la Chisinau li se rupe de alegatori ? Tu ai si pareri ale tale, nu ? Nu cred ca preiei ce scrie in ziare, pe nemestecate !

Unoltean;169836 said:
Vrei iar sa-ti dau exemplul unor tari ca Estonia, Letonia, Lituania, Georgia, etc?
In Lituania, Letonia si Estonia s-a utilizat grafia latina neintrerupt si dubla limba oficiala. DOVADA: http://aes.iupui.edu/rwise/banknotes/russia/RussiaP235a-50Rubles-1961-donatedoy_b.jpg
Daca nu stii sa citesti caracterele chilirice, gasesti in romana scris asa: ЧИНЧСУТЕ ДЕ ЛЕИ. Le-am invatat ca joc copilaresc, cand inventam coduri secrete eu cu un prieten din bloc, iar sora-mea si sora-sa asemenea. Si ne-am gandit sa luam un alfabet gata facut. Cand am fost la Carpineni am citit si povesti in romana cu caractere chilirice. In limbile baltice nu o sa gasesti pe bancnota ca i-au obligat si pe aia...ironic...sigur stii destul despre rm ? sau ne faci revista presei din romania ?

Unoltean;169836 said:
Da draga mea! Unii dintre noi stim! Cei care eram suficient de mari pana in 1989 stim si cum era sa ai doar 6-7 ore pe zi energie elctrica si cum era sa nu ai gaze si caldura iarna si cum era sa nu gasesti in alimentare decat picioare de porc (adidasi) si rosii in bulion! Si vrei sa-ti povestesc o intamplare din facultate? Asta inseamna in perioada 1985-1990! Intr-o iarna era atat de frig in casa, incat dimineata, cand am luat o gura de apa din paharul de pe noptiera, am simtit un gust tare dragut! Gustul acelor de gheata strivite intre dinti!
Aici nu am ce comenta, ca si eu sunt la fel de frustrat, si am devenit si mai, de cand am vazut in .md, cum un roman basarabean avea o casa imensa si centrala termica proprie, si isi permitea omul, ca gazele erau moca sau aveau un pret simbolic.

Unoltean;169836 said:
Si cum iti explici atunci ca am vazut multi basarabeni vorbind intre ei in rusa, desi cunosteau foarte bine limba romana? Asta cum o numesti? De ce in tarile baltice n-am vazut asa ceva? Nici inainte, nici dupa 1991!
Poate ca nu vroiau sa ii intelegi, desi aci subscriu si eu, asta nu e o scuza.

Unoltean;169836 said:
Fiecare cum isi asterne asa doarme! Sa nu uitam ca PCRM-ul are ceva vechime la putere la Chisinau!
Era o vorba..."Fiecare popor are conducatorii pe care si-i merita". Doar ca moldovenii nu au cerut frenetic comunismul. Si baietii nu se vad dusi. Si nici nu o sa se duca pana nu iese lumea in strada, eventual sa curga si nitel sange. Nu ca mi-as dori sa curga sange, dar cand aproape se sufoca cu ciolanul de cat de strans il tin...imi vine greu sa cred ca o sa fie usor sa fie maturati de acolo.
----------------------------------
EDIT: Si ca o paranteza: tu in 2000 ai votat cu Iliescu sau cu Vadim ? Si daca ai votat, de ce a meritat alesul tau un vot din partea ta ?

Unoltean;169836 said:
Iata, curiozitatea ti-a fost rasplatita! Dar nu uita un lucru! Nu toata lumea trebuie sa accepte ideile tale! Important e sa spui ce ai de spus intr-un mod civilizat! Daca poti!
Traiasca libertatea de opinie si cine o respecta.
 
Ce cred eu :

Cred ca statul roman nu are inca sentimentul maternitatii, cum il are Germania spre exemplu. S-au gandit vreodata nemtii : "- Bai, hai sa nu mai acordam cetatenii in dreapta si in stanga ca ramane Estul Europei fara germani si nu o sa mai avem noi in zona mase de manevra politica." ... Toate reactiile astea absurde gen Blaga care e speriat ca se goleste Moldova de romani sau Geoana care vrea loteria vizelor, arata asta.

Spre deosebire de statul german, statul roman nu se gandeste la bunastarea fiecaruia din fiii lui rataciti sau pierduti din slabiciunea proprie, luati individual. El face planuri doar cum sa yi foloseasca in continuare in scopuri care pot fi si nobile, nu zic. Dar cat de vitrega poate fi o mama care imagineaza un sistem prin care sa aleaga copkii pe care sa yi tzina langa ea prin tragere la sorti sau sa yi lege pe unii de glie ca sa fie sigura ca nu se baga vecinul sa i-o ocupe in lipsa ?

Romanii basarabeni au devenit o problema pentru ca sunt mai multi si li se aude glasul mai tare. Dar tara-mama nici macar nu mai recunoaste glasurile bucovinenilor, timocenilor, celor din Voivodina, Basarabia de Sud sau Maramuresul Istoric, pentru ca a uitat deja complet de ei. Ar face bine sa ia exemplu de la vecina Ungarie ce inseamna cu adevarat sa fii mama. Cred ca e comparatia din care Romania iese cel mai umilita fatza de vesnika sa rivala. ... Din pacate. :)
 
Codin, te strofoci degeaba... pentru ca indiferent cum ai purta discutia, orgoliile sunt mult prea mari... si in primul rand nimeni nu vrea sa recunoasca cand greseste... cand ii vorba de anumite momente, brusc patriotismul roman se trezeste,,, dar doar atunci cand ii convine, ceea ce ii foarte trist...

eu de cand spun de Ungaria in mesajele mele... dar nimeni citeste si dupa aia incep sa urle ca nu stim sa vorbim cu ei... poate sa ne inchinam, sa inghitim in sec si sa repetam de fiecare data, ca poate, poate cineva ne va baga in seama...

apropo blaga a fost foarte amuzant... nu mai astepta sa fie asa de prostanc ca Geoana, dar se pare ca nu sunt departe unul de altul. oricum RO nua re nici calsa politica, ce simt national si matern :D
 
Unoltean;169843 said:
Daca doar eu as fi nelinistit, atunci n-ar fi nici un bai! Numai ca nelinistea este si la Ministerul roman de externe si la Ministerul Afacerilor Interne de la Bucuresti si la Comisia Europeana de la Bruxelles!
Sunt nelinistiti pentru ca s-ar depopula rm si atunci Transnistria ar deveni cu siguranta al doilea Kaliningrad, care acum are o suprafata cam cat un judet, cineva zicea ca Arges ar fi similar ca suprafata.
Iar in perspectiva, cu o transnistrie RUSEASCA si o rm in care raportul demografic ar fi...sa zicem de 50%-50%, si nu ar mai dori integrare europeana, care ar fi problema daca in urma unui referendum, ar gazui o baza militara ruseasca de "casti albastre" ?
In plus, dupa o eventuala unire, moldovenii, nu prea ar fi dispusi sa voteze pentru parlamentul unei ro unite, decat un partid moldovenesc, cu personalitati pe care le cunosc. Asta inseamna un ciolan mai mic pt bucuresti. In plus, imagineaza-ti de data asta ce ar fi daca acel partid ar fi PRM, in care este membru (mai este ? ) Ilie Ilascu. un...sa zicem....30% PRM ?
Mai stii ce au facut toti ceilalti europeni cand cand in urma alegerilor, in austria, singura majoritate care putea sa formeze un guvern, avea in componenta un partid extremist ?

Comisia Europeana a zis, si s-a repetat prea des ca sa faci pe prostul, ca nu se baga, si nu are nici macar pareri, deoarece relatiile ro-rm sunt probleme de politica INTERNA.Intra pe http://news.yam.ro/, si vezi tu ce zic moldovenii ca zice comisia europeana.
 
http://www.info-prim.md/?x=&y=7198
"Surse diplomatice de la Bucureşti, citate de presa românească, spun că noua politică are la bază o evaluare a serviciilor de informaţii, conform căreia pericolul cel mare îl reprezintă colonizarea Moldovei cu etnici ruşi, pe fondul migraţiei moldovenilor spre România, situaţie care nu ar fi tolerata de UE."

http://www.deca.md/?cat=art_com&id=25
"Tot vineri, dupa cum transmite radio BBC, citat de Agentia DECA-press, comisarul european pentru Justitie, Franco Frattini, a declarat la Bucuresti ca autoritatile de la Chisinau ar trebui sa accepte propunerea Romaniei de infiintare la Chisinau a unui Centru de acordare a vizelor pentru Uniunea Europeana."

Eu citesc faptele din stiri, si concluziile le trag singur.

Incep si eu sa ma intreb daca esti prost informat, nepasator, dar cu chef de vorba, sau varianta trei esti platit sa zici ca esti anti.
 
PainGiver;169852 said:
http://www.info-prim.md/?x=&y=7198
"Surse diplomatice de la Bucureşti, citate de presa românească, spun că noua politică are la bază o evaluare a serviciilor de informaţii, conform căreia pericolul cel mare îl reprezintă colonizarea Moldovei cu etnici ruşi, pe fondul migraţiei moldovenilor spre România, situaţie care nu ar fi tolerata de UE."
Daca situatia economica din Romania se va imbunatati, migratia dinspre Moldova va creste, cu sau fara cetatenii acordate.
 
Back
Top