Unirea

ok si tot moldovenii sa tina cont de asta? poate si romanii ar trebui sa tina cont de faptul ca imaginea lor tot nu este buna aici, datorita prejudecatilor pe care voi le-ati exprimat mai sus, datorita comportamentului fata de moldoveni cand acestia ajung acolo, datorita arogantei si superioritatii afisate incepand cu cel mai penal vames... mai departe, ce sa spunem de politica Ro de pana acum fata de MD care a fost mai mult decat indiferenta... si nu mai tot repetati studentii moldoveni si putin gaz dat de romanai, ca deveniti grotesc de amuzanti... ce sa spunem de faptul ca persoane care merita cetatenia asteapta de 5 ani un raspuns din partea statului roman... ce sa spuna moldovenii de vizele bagate si de adevarata umilire pe care trebuie sa o suporti pentru niste vize... da, da stiu mai bine ne aliem cu altii, numai cu ai nostri nu... si exemplele continua...

asa ca paote si noi romanii ar trebui sa ne facem niste procese de constiinta si sa vedem mai departe de lungul nasului...
 
adrenalina;169706 said:
ok si tot moldovenii sa tina cont de asta? poate si romanii ar trebui sa tina cont de faptul ca imaginea lor tot nu este buna aici, datorita prejudecatilor pe care voi le-ati exprimat mai sus, datorita comportamentului fata de moldoveni cand acestia ajung acolo, datorita arogantei si superioritatii afisate incepand cu cel mai penal vames... mai departe, ce sa spunem de politica Ro de pana acum fata de MD care a fost mai mult decat indiferenta... si nu mai tot repetati studentii moldoveni si putin gaz dat de romanai, ca deveniti grotesc de amuzanti... ce sa spunem de faptul ca persoane care merita cetatenia asteapta de 5 ani un raspuns din partea statului roman... ce sa spuna moldovenii de vizele bagate si de adevarata umilire pe care trebuie sa o suporti pentru niste vize... da, da stiu mai bine ne aliem cu altii, numai cu ai nostri nu... si exemplele continua...

asa ca paote si noi romanii ar trebui sa ne facem niste procese de constiinta si sa vedem mai departe de lungul nasului...

Da, ceea ce s-a spus in ultimul timp pe acest topic exprima exact ceea ce se intampla in realitatea care ne inconjoara! A existat undeva pe la inceputul anilor '90 o mare sansa pentru reunificare. Numai ca, in timp ce letonii, lituanienii si estonienii au preferat sa o rupa definitiv cu rusii, moldovenii au incercat o solutie originala: nici cu rusii, nic cu romanii! Undeva pe o cale de mijloc! Indiferent ce s-ar spune, in primul rand la Chisinau trebuia sa se exprime dorinta de reunificare si nu la Bucuresti. Timpul a trecut si o data cu el pozitia moldovenilor a fost extrem de schimbatoare! Ba spre rusi, ba spre romani, ba iar spre rusi, ba din nou spre romani. Si tot asa pana cand in Romania cei care au mai ramas in tabara unionista au fost tot mai putini.

Pana prin 2000 si un pic singurele motive pentru care moldovenii erau atrasi de RO era posibilitatea de a face comert si posibilitatea de a veni la studii! Cu cat a devenit insa mai clar ca RO se apropie de UE si ca momentul aderarii e tot mai aproape, ca prin farmec tot mai multi cetateni de dincolo de Prut si-au redescoperit radacinile romanesti si au solicitat pasaportul romanesc. Ma intreb si eu asa intr-o doara: de ce nu l-au solicitat cu aceeasi frenezie si prin '93 sau prin '97? Atunci nu isi descoperisera inca radacinile?
 
ca sa nu ma repet.. va rog studiati modul in care Unoltean vrea sa ne convinga ca numai moldovenii sunt de vina... si ostentativ refuza sa citeasca ce spun altii, numai pentru a-si odihni constiinta si a putea continua sa creada ca noi romanii suntem cei mai drepti si ca prostii aia de moldoveni nu au vrut si nu vor Unirea... rezulta ca romanii o vor, dar molodvenii astia rusofoni is de vina si nu inteleg nimic din ce se intampla.. ca saraca Romanie cate a facut petru acest teritoriu... dar moldovenii nu stiu sa aprecieze si nu merita consideratia marelui roman...

iti place cum suna? mie nu imi place, dar asta este interpretarea reala a ceea ce spui tu acum pe acest forum...
 
adrenalina;169715 said:
ca sa nu ma repet.. va rog studiati modul in care Unoltean vrea sa ne convinga ca numai moldovenii sunt de vina... si ostentativ refuza sa citeasca ce spun altii, numai pentru a-si odihni constiinta si a putea continua sa creada ca noi romanii suntem cei mai drepti si ca prostii aia de moldoveni nu au vrut si nu vor Unirea... rezulta ca romanii o vor, dar molodvenii astia rusofoni is de vina si nu inteleg nimic din ce se intampla.. ca saraca Romanie cate a facut petru acest teritoriu... dar moldovenii nu stiu sa aprecieze si nu merita consideratia marelui roman...

iti place cum suna? mie nu imi place, dar asta este interpretarea reala a ceea ce spui tu acum pe acest forum...

Fals! Interpretarea reala este ca nici moldovenii nu au dorit acest ca acest lucru sa se intample, dar nici romanii nu au fost dati afara din casa de aceasta dorinta! Ceea ce ne diferentiaza insa astazi este ca romanii nu se prea mai gandesc nici asa de forma la unire, in timp ce moldovenii apeleaza la tot felul de motive hilare (vezi acea eruptie a patriotismului exprimat in solicitarea pasaportului romanesc, mai ales in ultimii 2-3 ani) pentru a se putea folosi de Romania in drumul lor spre Europa de Vest!

Stiu, o sa spui ca si romanii au facut la fel! Au gasit tot felul de motive de a pleca in Italia, Spania sau aiurea prin Europa ca sa scape de saracia de acasa. OK! E cat se poate de adevarat! Atunci i-as invita pe moldoveni sa procedeze intocmai! Adica sa plece ca turisti in tarile din vest si sa ramana acolo! Fara sa se mai foloseasca de acest tertip ieftin: pasaportul romanesc! Mi se pare firesc sa ai dreptul sa primesti pasaportul unei tari, dar nu doar ca sa-l poti folosi apoi ca sa ajungi cine stie unde prin alte colturi ale Europei!

Si mai spuneam altundeva pe forum ceva ce a deranjat niste patrioti dintr-astia! Nici o tara nu iti acorda cetatenie decat daca dovedesti ca ai locuit si ai muncit cativa ani de zile in acea tara! Asa ca daca tot ati dorit sa primiti cetatenia romana, corect mi s-ar parea sa va fie aplicate exact aceleasi legi, ca oricarui alt om! Veniti in RO, stati aici 5-7 ani, munciti legal, contribuiti ca orice om la asigurarile sociale si dupa veti avea mult ravnitul pasaport! E o solutie cat se poate de legala in oricare din tarile Europei, in SUA sau Canada!
 
cred ca uiti ca de ex tu nu ai avut niciodata cetatenia canadei ca sa o meriti... trebuie sa o dobandesti... moldovenii ua un drept stipulat de statul roman... asa ca lasa jelea te rog si nu mai da exemple care nu sis au locul si is de-a dreptul stupide...
 
adrenalina;169723 said:
cred ca uiti ca de ex tu nu ai avut niciodata cetatenia canadei ca sa o meriti... trebuie sa o dobandesti... moldovenii ua un drept stipulat de statul roman... asa ca lasa jelea te rog si nu mai da exemple care nu sis au locul si is de-a dreptul stupide...

Cat de usor gasim explicatii cateodata! Mie in general imi displac oamenii ipocriti! De ce nu se poate recunoaste ceea ce stie toata lume? Si anume ca majoritatea celor care vor cetatenia romana, vor acest lucru nu pentru ca tipa romanismul in ei, ci pentru ca asa vor putea ajunge mult mai usor in Italia sau in Spania sau mai stiu eu unde! Iti dai seama ce ar insemna ca intr-un an de zile cateva sute de mii de cetateni romani sa ajunga in acele tari? Ei bine in aceste conditii acele tari pe buna dreptate ar mentine pentru inca cativa ani limitarile pe care le-au impus pe piata muncii de la ei romanilor!

Poti sa-mi raspunzi la o intrebare simpla? Cu ce ar fi de vina in cazul asta cetatenii romani, ca sa li se impuna mai departe astfel de restrictii? Cu ce? Cu faptul ca altii ar obtine repede pasaportul romanesc si pe baza lui ar emigra in masa in vest? Ei bine in aceste cazuri e normal ca autoritatile romane sa tina problema sub observatie! Pentru ca prin astfel de masuri insuficient analizate se pot aduce atingere unor drepturi capatate de cei care la 1 ianuarie 2007 erau ceteni romani!
 
Unoltean:

Mie in general imi displac oamenii ipocriti! De ce nu se poate recunoaste ceea ce stie toata lume? Si anume ca majoritatea celor care vor cetatenia romana, vor acest lucru nu pentru ca tipa romanismul in ei, ci pentru ca asa vor putea ajunge mult mai usor in Italia sau in Spania sau mai stiu eu unde!

impartasim un dispret comun pentru oameni ipocriti, deci fii amabil si recunoaste ca si europenismul vopsit in labastru de vreo trei luni al romanilor este si el de matineu, atat cat sa ofere o cale directa spre Italia si Spania, si nu in salile de lectura ci pe cimpurile de capsuni...suntem la fel de saraci, la fel de nemernici, deci nu vad ce ce tinicheaua ta ar trebui sa treaca drept otel sau metal nobil...
 
vitalic sprinceana;169728 said:
Unoltean:impartasim un dispret comun pentru oameni ipocriti, deci fii amabil si recunoaste ca si europenismul vopsit in labastru de vreo trei luni al romanilor este si el de matineu, atat cat sa ofere o cale directa spre Italia si Spania, si nu in salile de lectura ci pe cimpurile de capsuni...suntem la fel de saraci, la fel de nemernici, deci nu vad ce ce tinicheaua ta ar trebui sa treaca drept otel sau metal nobil...

Nici n-am afirmat altceva! Daca citesti cu atentie ma refeream exact la dreptul romanilor de a merge la munca in tarile UE si la posibilitatea punerii lui in pericol in cazul unui exod important de forta de munca cu pasaport romanesc pe anumite piete din UE! Atat si nimic mai mult! Si mi se pare cat se poate de firesc sa ne gandim in primul rand la drepturile noastre (si implicit sa ni le aparam) si de-abia apoi sa ne gandim la drepturile altora. Si de asemenea mi se pare cat se poate de normal sa cerem autoritatilor romane ca prin masurile luate sa nu puna in pericol drepturile capatate de romani!
 
vorbesti pe langa Unoltean... imi pare rau, dar nu ai argumente, nu ai informatii cu care sa opereze... vorbesti ca orice ignorant care a auzit ceva la tv si i-a sunat ok...
 
adrenalina;169732 said:
vorbesti pe langa Unoltean... imi pare rau, dar nu ai argumente, nu ai informatii cu care sa opereze... vorbesti ca orice ignorant care a auzit ceva la tv si i-a sunat ok...

Da, de obicei asta e argumentul suprem! Cand ai epuizat argumentele il combati pe interlocutor cu ceva de genul "hai ca esti pe alaturi" sau "habar n-ai ce spui"! Deocamdata insa, daca nu ma crezi, incearca sa iei contact cu realitatea din Romania! Incearca sa stai de vorba cu oamenii, fie ei simplii sau complicati! Si vezi cam ce probleme ii preocupa! S-ar putea sa ai niste surprize destul de mari! S-ar putea sa constati ca eu, pe langa majoritatea celorlalti, chiar sunt interesat de subiectul "unire". S-ar putea ca acest subiect sa nu intereseze nici macar 10% din populatia acestei tari! Si sa dai nu de un Dante, ci de mii de Dantzi! Stiu ca adevarul doare, dar e mult mai bine sa-l cunosti, decat sa-l bagi sub pres si sa te faci ca el nu exista!
 
te rog, cunosc foarte bine realitatile din Romania... nu ma fa sa rad... si le cunoasc si pe astea de aici... asa ca... trage ce concluzii vrei...
 
Numai cititnd aceste comentarii..si evaluezi bunul simt sau buna crestere a celor doua "tabere"!Nicolae Iorga(ma intreb,basarabenii or fi stiind cine a fost?)spunea ca insulta ar fi recunoasterea capitularii intr-o conversatie.Comentariile celor pro Basarabia sint vehemente ca sa nu spun de-a dreptul obraznice si jignitoare la adresa "fratilor"romani.Se vede de la o posta tendinta dictatoriala pe acest forum.Cum unionistilor nu le convine ceva cum gata "il dam afara"."Fratilor" dupa o rusificare fortata, urmeaza o romanizare la fel de fortata. Ma intreb: A cui? A majoritatii celor care nu doresc decat o poarta spre Eu?A celor care-i doare undeva de Romania? Si iarasi ma intreb, ce-i drept retoric....intr-o situatie inversa, daca Romania ramanea unde a fost si pana acum (in rahat), cati dintre moldoveni ar fi vrut sa devina romani?

Fara doar si poate, argumentul cum ca "Romania n-a schitat nici un gest pentru a-si apara "fratii". S-a uitat ca am CEDAT totul fara lupta? Fara sa tragem un glont, aprtine doar unui cetatean basarabean.
Majoritatea romanilor habar nu au ce este Md.Si nici nu cred ca-i intereseaza, intr-o lume care toti se intreaba CE AM AVEA DE CASTIGAT?.Nu vreau sa va raspund, probabil cunosateti raspunsul sau o sa sariti iarasi cu gura.
Basarabenii sunt cei care afirma ca Romania este o tara de c..., ei sunt cei care tineau coditza sus ca sunt independenti ,ca sunt moldoveni, nu fraieri de romani. In Romania am invatat ca cel mai bine este ca in viata sa nu te pui cu locomotiva, cu prostul sau cu moldoveanul.Scuze dar vorba asta nu am inventat-o eu, desi ma intreb oare de ce au iesit asa vorbe?

Basarabenii au fost candva romani, insa nu inseamna ca ca in prezent, fie ca vrem, fie ca nu vrem, ei trebuie sa fie romani! A fi roman inseamna cel putin a vorbi romaneste. Stiati ca sunt basarabeni la o aruncatura de bat de granita cu Romania care NU stiu sa vorbeasca romaneste??? Stiati cu siguranta cei care sunteti de acolo. Am intrebat si eu un basarabean de ce in familia lui se vorbeste ruseste, doar Romania se afla la cativa kilometri de orasul in care locuieste… Mi-a raspuns ca ei nu au mai vorbit romaneste de vreo 10-12 ani, si nici nu au avut nevoie sa invete limba asta. Poti numi acesti oameni romani?
Cum pot fi romani oameni care se numesc Igor, Natasha, Ghenadie, oameni care pur si simplu nu stiu sa vorbeasca romaneste? OK! Acelasi basarabean a carei familie nu stie romaneste afirma faptul ca daca el stie limba romana este automat roman. Si asta e fals. Si stiti de ce? Deoarece si eu stiu limba engleza, dar nu sunt englez sau american.

Basarabenii nu vor fi niciodata recunoscatori de vreo fapta buna pe care le-ar face-o patria romana! Am vazut-o de nenumarate ori. Ei pur si simplu mostenesc ego-ul rus de popor privilegiat parte a unei mari puteri de la rasarit. Lor li se cuvine totul domnule! Iar romanii sunt niste fraieri ca dupa ce ca presedintele tarii le intinde mana sa ii ajute a nu stiu cata oara, ei nu doresc acest lucru. „Da’ muieti’s posmagii?” Sa ramana basarabenii cu vinul lor, vinul asta este amar, si mult prea scump… 30-40-50? miliarde euro . Si mai aduce si coruptie, criminalitate si cultura mediocra!

Cu siguranta ca limba rusa a fost biletul de supravietuire in patria adoptiva – fosta URSS. Dar asta explica uitarea limbii materne… limba romana? Sunt cativa kilometri intre granita cu Romania si familii care nu stiu sa lege 3 vorbe amarate in limba romana! Este foarte adevarat ca am vazut si basarabeni care vorbesc o romana impecabila! Felicitari lor! Ii apreciez cat nu se poate mai mult… Acestia sunt cei care trebuie integrati in Romania… Copii nostri invata limba engleza prin gradinite, ne „bonjurim” cat putem pentru ca suntem capabili sa invatam mai multe limbi straine, insa in asemenea familii nu se va uita niciodata limba romana!!! NICIODATA!!! Vom vorbi limba romana, si cel putin o limba straina. Basarabenii de langa granita vorbesc limba materna – rusa si o limba straina – romana (si aia stalcita grav).

Mesajul meu pe a fost ca urmare a indignarii mele la auzul stirii cum ca nu stiu cate zeci de basarabeni se calcau in picioare pe la ambasada Romaniei pentru a depune cerere pentru obtinerea cetateniei romane, in conditiile in care la ultimul referendum doar 2% din populatie declara ca este de etnie romana!!! Dar acum, toti sunt romani.In timp ce pe din spate, vorbesc de rau poporul roman! Perfidie!!!

Voi apartineti Rusiei, nu Romaniei… voi ati fost rusificati, pana in cele mai adanci maruntaie… cultural, lingvistic, demografic. Iar dorinta mea este de a se organiza referendum, pentru a se asculta dorinta poporului roman in ceea ce priveste unirea Romaniei cu o tarisoara rusofila, saraca, plina de cetateni dispretuitori fata de Romania.
Stiu...pe unii dor asemena cuvinte...dar sunt niste adevaruri de necontestat.
 
M.L.B;169776 said:
Numai cititnd aceste comentarii..si evaluezi bunul simt sau buna crestere a celor doua "tabere"!Nicolae Iorga(ma intreb,basarabenii or fi stiind cine a fost?)spunea ca insulta ar fi recunoasterea capitularii intr-o conversatie.

vad ca ai capitulat chiar de la inceput :)

poate ajung sa citesc pana la capat mesajul tau, cand voi fi ceva mai liber...
 
PS: citind doar prima parte din mesajul tau, nu m-am putut abtzine... te informez ca eu nu vreu in UE. Si te mai informez ca asi fi preferat Romania sa nu intre niciodata in UE decat sa fie plina de asa persoane arogante ca tine...
 
pentru M.L.B

Intradevar, moldovenii considera pe cei din Romania mari fraieri.
Sunt multe adevaruri in cele ce ai scris, insa nu te-ai intrebat de ce Romania nu este respectata de nimeni inclusiv de romanii basarabeni? Poate pentru ca Romania nu este capabila de un autorespect? De ce mereu se pune in discutii pretentiile bulgarilor, ucrainenilor, maghiarilor insa cele a romanilor sunt mereu ignorate?
Poate pentru ca se stie ca Romania va executa orice i se va cere, spre deosebire de oricare statulet din lume (Moldova este un caz aparte).
E si firesc pentru basarabeni care s-au trezit pentru prima data intr-un statulet mic fara proprie identitate sa se intrebe ce identitate si-ar dori: rus, moldovan, roman patriot al Romaniei, adica a unui stat antiromanesc prin esenta sau un roman basarabean cu dispret fata de tot ce inseamna "curvarie romaneasca", cu dragoste fata spiritualitatea romaneasca din Basarabia (care totusi exista in satul basarabean, in pofida scepticismului inteleghentiei moldovenesti), cu dragoste fata de poporul roman, interesele carora sunt cotrare a ceea ce se numeste "stat roman".
 
groparu;169779 said:
PS: citind doar prima parte din mesajul tau, nu m-am putut abtzine... te informez ca eu nu vreu in UE. Si te mai informez ca asi fi preferat Romania sa nu intre niciodata in UE decat sa fie plina de asa persoane arogante ca tine...

Este foarte interesant ce spui! Dar tin sa te anunt ca deocamdata nu romanii iau cu asalt ambasada Moldovei pentru a obtine cetatenia moldoveneasca, ci lucrurile se petrec exact invers! Si iar imi pun o intrebare pe care vad ca mai toti pe acest forum o evita cu mare atentie: DE CE MOLDOVENII NU SI-AU DEPUS ACTELE PENTRU SOLICITAREA CETATENIEI ROMANE PRIN 1992 SAU 1997?
 
la url http://www.info-prim.md/?x=&y=7214 :
.....
Soldul balanţei comerciale cu România este negativ şi a înregistrat, în ianuarie-februarie 2007, o valoare de -67,5 mil. dolari SUA sau de 2,3 ori mai mult comparativ cu deficitul consemnat în ianuarie-februarie 2006 - 29,4 mil. dolari SUA.

România s-a clasat, în ianuarie 2007, pe prima poziţie în clasamentul ţărilor în care RM derulează exporturi şi locul 3, după Federaţia Rusă şi Ucraina, la capitolul importuri.
-----------------
Romania cumpara in draci din rm. Asta inseamna control al nivelului somajului, adica aveti de lucru. Romania face ceva. Si asta in conditiile in care trebuie, de acum sa respecte standardele europeene in ceea ce priveste calitatea produselor importate. Doar ca trebuie sa stii sa citesti printre randuri.

Si nu uitati sa cititi pagina "despre noi" a sitului http://www.info-prim.md/?a=1&id=1 ... merita, pentru originalitate
 
Back
Top