Unirea

Mefisto;168343 said:
Trecerea, după atâţia ani de funcţionare a Radioului Moldova pe mai multe lungimi de undă, cum se intenţionează, ar crea ascultătorului şi un disconfort psihic, el fiind obligat să se orienteze în funcţie de frecvenţa sau lungimea de undă care este mai accesibilă. Adică mergi cu maşina, eu ştiu, dintr-un judeţ în altul, şi trebuie să întorci mereu butonul, să cauţi din nou Radio Moldova, că pierzi frecvenţa. Ne întrebăm, date fiind informaţiile de care dispunem: cum va fi recepţionat Radio Moldova în partea de sud a judeţului Iaşi şi pe raza judeţului Vaslui? Nemaivorbind de nordul judeţului Galaţi, nemaivorbind de Basarabia, pentru care a fost atunci făcut Radio Iaşi. Între alte raţiuni cea mai puternică în timpul războiului asta era - Basarabia şi zona transnistreană.

În altă ordine de idei, faptul că Radio Moldova a fost şi este pentru românii de dincolo de Prut, cum vă spuneam, puntea de legătură sufletească cu ţara, în condiţiile dispariţiei acestuia se periclitează un bun realizat în timp cu mari eforturi şi aşa mai departe. Cu acest argument, deci, spun că este suficient.

Am inteles. De acord cu tine.
 
Interesanta emisiunea de ieri seara de la National TV, Romania vs R.Moldova...cum ziceam...e greu sa unesti cele 2 maluri de prut in conditiile de azi...
 
am urmarit cu destula atentie discutia voastra si nu inteleg de ce, daca tot suteti de-accord ca aceasta unire ar fi corecta din punct de vedere national, istoric, va certati si va jigniti...
discutiile pe forumuri nu pot sa miste muntii, insa orice discutie are un ecou. nu conteaza cat de mare este distanta la acer bate acesta, important este ca bate. prin discutiile acestea putem inclusiv noi se ne sedimentam ideile si chiar sa ni le explicam, putem influenta modul de gandire sau de perceptie al celor care vor citi aceste randuri, putem schimba imaginea romanilor prin participarea activa la acest forum in mod constructiv... asa ca pana al urma ceea ce facem noi aici nu este chiar atat de lipsit de importanta...
normal ca ar fi foarte bine ca aceste discutii sa fie insotite de fapte concrete... nu marete, dar sa fie :D

imposibilitatea unirii este relativa si oricat am discuta noi, eu cred ca pana la urma nici unul din noi nu are dreptate pana la capat. nu suntem capabili si nici nu avem accesul la toate info, politica este o chestiune mult mai complicata si mai surpinzatoare, iar intersele economice si geo strategice sunt cele care vor spune daca va fi unire sau nu...

insa pana atunci ar fi foarte bine sa lucram asupra mentalitatilor noastre, sa incercam sa trecem peste anumite prejudecati sau stereotipii, sa incercam sa intelegem ca nu este posibil ca totii romanii din stanga prutului sa ii iubeasca pe basarabeni, asa cum nici situatia inversa nu este posibila... suntem victime ale dezinformarii si dezinteresului personal, suntem victime ale manipularii claselor politice si ceea ce putem face fiecare din noi, inainte de a da cu parul in capul celuilalt sau de a face generalizari total aiurea, este sa actionam in cadrul grupului nostru de influenta, sa spunem asa...

ceea ce se intampla acum in Md si toate actiunile puterii de aici este ultima spasma de agonie a unor ratati politic... nu mai au alta varianta decat sa joace pe statalitate, in speranta ca nu isi vor pierde scaunele... ideal ar fi ca aceste lucruri sa fie intelese si in Ro si oamenii sa nu extrapoleze acesta gandire pentru intreaga basarabie... adevarul este ca presa nu ajuta foarte mult in acesta directie, iar declaratiile lui Geoana, sunt de-a dreptul penibile.

Romania ar trebui sa investeasca in MD... la nivel economic, si cultural... sa incerce sa isi promoveze valorile si normele aici, pentru ca oamenii sa inteleaga ca de fapt suntem unul si acelasi popor... Ro ar trebui sa sustina moldovenii aflati acolo si care au potential de dezvoltare, sa incurajeze schimbul cultural, etc...
 
Frumos spus Adrenalina !! Parca ai fi opusul lui Repax !! RO a investit sume mari la nivel cultural in Basarabia, dar orizontul de asteptare nu poate fi o "fata morgana" . Am scolarizat mii si mii de elevi si studenti basarabeni si nu se vad rezultatele in Basarabia. Se vad in Ro... ! Cu peste 10 ani in urma in timpul blocadei am trimis motorina sute de tone pentru lucrarile agricole dar motorina a fost vanduta in Transnistria ! Energia elecrica a fost gratis. Copii voluntarilor de pe Nistru pe care RO i-a adus in tabere la Marea Neagra s-au dovedit a fi odraslele rusofonilor. Leonida Lari dupa ce a fost in Parlamentul de la Moscova si Chisinau doarme in Parlamentul Romaniei iar la biroul senatorial din Suceava nu a fost aproape de loc in toate legislaturile...
Mai baieti ordinea cu Basarabia incepe de la Bucuresti. Banii nu se dau decat pentru proiecte ce sunt benefice pentru Patria+Mama ! Nu-i asa Adrenalina ?
 
Mefisto;168838 said:
Frumos spus Adrenalina !! Parca ai fi opusul lui Repax !! RO a investit sume mari la nivel cultural in Basarabia, dar orizontul de asteptare nu poate fi o "fata morgana" . Am scolarizat mii si mii de elevi si studenti basarabeni si nu se vad rezultatele in Basarabia. Se vad in Ro... ! Cu peste 10 ani in urma in timpul blocadei am trimis motorina sute de tone pentru lucrarile agricole dar motorina a fost vanduta in Transnistria ! Energia elecrica a fost gratis. Copii voluntarilor de pe Nistru pe care RO i-a adus in tabere la Marea Neagra s-au dovedit a fi odraslele rusofonilor. Leonida Lari dupa ce a fost in Parlamentul de la Moscova si Chisinau doarme in Parlamentul Romaniei iar la biroul senatorial din Suceava nu a fost aproape de loc in toate legislaturile...
Mai baieti ordinea cu Basarabia incepe de la Bucuresti. Banii nu se dau decat pentru proiecte ce sunt benefice pentru Patria+Mama ! Nu-i asa Adrenalina ?

Ar trebui cumva sa-mi spun Noradrenalina? Glumesc, desigur.
Trebuia sa pomenesti si de faptul ca de cate ori o companie romaneasca a incercat sa cumpere ceva, a fost blocata strategic in favoarea companiilor rusesti. Gandirea este ramasa in stadiul lui - Da' noua ce ne da? sau "Noua de ce nu ne dau nimic"
 
am scris un mesaj despre investitia Ro in MD... nu o sa ma repet... doar ca eu stau aici de vreo 4 ani ... asa ca stiu mai bine ca tine care este situatia reala...
 
Rapax;168847 said:
Ar trebui cumva sa-mi spun Noradrenalina? Glumesc, desigur.
Trebuia sa pomenesti si de faptul ca de cate ori o companie romaneasca a incercat sa cumpere ceva, a fost blocata strategic in favoarea companiilor rusesti. Gandirea este ramasa in stadiul lui - Da' noua ce ne da? sau "Noua de ce nu ne dau nimic"

Un alt aspect despre care s-ar putea vorbi este problema presei tiparite la Bucuresti si difuzata la Chisinau. S-a spus intotdeauna ca este prea scumpa pentru cititorii basarabeni. Dar miile de retururi /si aici ma refer la publicatiile saptamanate/ au fost aruncate la gunoi.
Revista CULTURA edutata de Institutul Cultural Romnan producea pe stoc. Nu se difuza nimic. Totul mergea in depozite. Nu era buna revista sa fie distribuita gratis aici la Chisinau ? Yeci de mii de exemplare au plecat probabil la topit.
la fel ca si tirajul de 50.000 de ex. al volumului lui Voltaire Candide sau optimismul, tiparit de VALERIU MATEI la editura Hzperion !!?
<In domeniul culturii RO a fost deficitara fata de Basarabia.
Atasatul cultural Ion Taranu, fost sef la Cronica de la Iasi a pus umarul la
la stagnare....
Ei si daca tot vorbiti de un meci Bucuresti-Moscova disputat la Chisinau
dati-ne rapid cetatenia la cele 1 milion de cerereri si apoi folositi
"stategia Konigsberg/Kaliningrad"
Mai scrie Adrenalina pentru Romanii din Tara, first class !!
 
bai mefisto, mai... pur si simplu nu am acum timp sa iti scriu insa cand voi avea timp o sa iti deschid putin ochii si poate o sa intelegi mai multe...

si te sfatui sa nu ma ironizezi sau sa ma provoci... pt ca si eu stiu sa musc...
 
Mefisto;168838 said:
Frumos spus Adrenalina !! Parca ai fi opusul lui Repax !! RO a investit sume mari la nivel cultural in Basarabia, dar orizontul de asteptare nu poate fi o "fata morgana" . Am scolarizat mii si mii de elevi si studenti basarabeni si nu se vad rezultatele in Basarabia. Se vad in Ro... ! Cu peste 10 ani in urma in timpul blocadei am trimis motorina sute de tone pentru lucrarile agricole dar motorina a fost vanduta in Transnistria ! Energia elecrica a fost gratis. Copii voluntarilor de pe Nistru pe care RO i-a adus in tabere la Marea Neagra s-au dovedit a fi odraslele rusofonilor. Leonida Lari dupa ce a fost in Parlamentul de la Moscova si Chisinau doarme in Parlamentul Romaniei iar la biroul senatorial din Suceava nu a fost aproape de loc in toate legislaturile...
Mai baieti ordinea cu Basarabia incepe de la Bucuresti. Banii nu se dau decat pentru proiecte ce sunt benefice pentru Patria+Mama ! Nu-i asa Adrenalina ?

De data asta trebuie sa-i dau dreptate lui Mefisto! A expus foarte clar motivele care au dus la deteriorarea imaginii moldovenilor si a Republicii Moldova in ochii romanilor de rand.

Vreau sa ma refer la doua aspecte: ajutorul cultural si investitiile romanesti in RM.

In ceea ce priveste primul element, au fost atat relatii oficiale, cat si neoficiale. Dupa experienta mea, cele mai reusite au fost cele neoficiale. Ele au avut rezultate mult mai palpabile pentru omul de rand. Pentru ca in fond rezultatul oricarei actiuni culturale, nu este vreo oficialitate, ci omul simplu! Intre orasul in care locuiesc (Targoviste) si Chisinau sunt stabilite de ani de zile relatii la nivel cultural. Atat oficiale, cat si neoficiale. Dar cred ca cel mai mult s-a facut pentru omul simplu prin relatiile interpersonale, prin relatiile informale, prin relatiile personale. Si aici as vrea sa amintesc trei oameni care au pus mult suflet in tot ceea ce au facut de-a lungul anilor pentru cultivarea acestor relatii: Victor Petrescu si dr Daniel Pohoata din Targoviste si Iulian Filip (actualul Şef al Direcţiei municipale Cultură) din Chisinau. Acesti oameni, alaturi de multi altii, au facut tot ce le-a stat in puteri sa ii ajute spiritual pe fratii din Moldova. Numai ca, pentru a avea cu adevarat succes, exemplul lor trebuie multiplicat in sute si mii de alte exemple. Pentru ca altfel e greu sa umpli o mare cu un pahar!

In ceea ce priveste problema presei de limba romana, aici cred ca motivatia este alta. In primul rand nenumaratele piedici ridicate de autoritati. Dar nu numai atat! Ce publicatii romanesti puteai gasi la Chsinau? Reviste si ziare culturale! Si cam atat! Pai oameni buni, cate reviste si ziare culturale se vand azi in Romania? Putine, foarte putine! Asa ca sunt putine sanse de a fi citite de cineva in RM! Oamenii aceia, ca si cei din RO, au nevoie de ziare care sa ii informeze. Si aici apare o mare problema! Sa ii informeze in primul rand despre ce se intampla in Moldova, cu ochii celor de acolo! Nu despre ce se intampla in Moldova cu ochii nostri, ai celor din RO!

Cat priveste partea legata de investitii, nu poti cere Romaniei sa investeasca in RM, ci oamenilor de afaceri. Si din experienta ultimilor 17 ani am invatat ceva: oamenii de afaceri nu fac acte de caritate! Ei investesc acolo unde pot obtine un profit bun si pot avea o siguranta in derularea afacerii. Ori pe o piata extrem de saraca,unde exista un guvern pentru care arbitrariul este principala regula, este greu sa determini suficienti oameni de afaceri sa investeasca! In primul rand trebuie sa se produca o serie de schimbari politice, dar nu numai politice, in Republica Moldova si de-abia apoi se poate spera la o aparitie a investitiilor semnificative pe piata moldoveneasca.

Iar la final lansez o tema: credeti ca din aceste dezbateri se poate lansa un proiect practic care sa ajute (macar cu 1%) la afirmarea identitatii romanesti a basarabenilor? Si daca da, cam ce ar trebui sa cuprinda un astfel de proiect? Stiu! Poate parea o utopie, dar daca se va putea face macar un lucru cat de mic pentru limba romana si romanism in Republica Moldova, nici un efort n-ar fi prea mic!
 
in primul rand vreau sa va spun ca discutiile astea se poata unilateral... cei din Ro incearca sa dea vina pe moldoveni pentru atitudinea romanilor, moldovenii incearca sa dea vina pe romani pentru faptul ca nimic bun nu se intampla in tara asta.
toate discursurile voastre cauta tot felul de vinovati, iar cei care scriu din Ro devin din ce in cemai vehementi in sustinerea ideii ca de fapt Ro este o victima a regimului de la Chisinau si daca nu ar fi fost acestia, Romania ar fi luat Moldova cu bratele deschide... asta este abureala ieftina... si o stiti foarte bine. cand o sa fim in stare sa ne lasam deoparte orgoliile, cand o sa ne recunoastem vina si o sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem, poate ca mai avem o snasa... insa cu atitudinea asta de bunavionta mascata unii fata de altii, nu facem decat sa ne mintim si sa ne inselam unii pe altii... si inca o data nu ne dezigem de specificul romanesc...

acum cu investitiile astea... in primul rand, daca luam mass-media, avem un singur post tv din Ro care are aici filiala... Pro Tv... din alea rusesti avem cu duiumul... dar asta nu conteaza de fapt, pentru ca romanii investesc in Literatura si Arta... sincer am ras de m-am prapadit... si prin asa publicatii vreti sa ajungeti voi in masa si sa schimbati mentalitati??? prin Contrafort poate sau prin Atelier? reviste care se fac din bani romanesti????
nimeni din Ro nu a investit in ideologie... nimeni din Ro nu a investit in promovarea valorilor romanesti... ce ne spalam pe maini ca am dat niste bani acolo si mai facem si un raport si asta credeti ca o sa ajute ca lumea de aici sa inteleaga daca Romaniei ii pasa???

de ce pe piata din MD nu exista nici o bere romaneasca??? de ce Ursus nu este interesat sa investeasca aici, dar Rusia si Ucraina au monopl aici? si se pare ca castiga bine, daca baga atatia bani in promovare, evenimente... unde sunt adusi rusi sa cante... pentru ca is beri rusesti.... daca ar fi romanesti, poate am avea mai multi cantareti romani in Piata Marii Adunari Nationale...
sa nu mai vorbim de faptul ca nu se importa practic nimic din Ro pentru ca sunt mult mai scumpe... de ex tigarile nu se iau din Ro, dar de la rusi... ma intreb de ce rusii au inteles ca pentru a avea influentsa, trebuie sa aiba in puterea lor partea economica... si nici nu au vazut un risc in a investi aici... de ce? pt ca ei au facut URSS... si gandesc pe termen lung, nu ca romanasii noastri... care se considera oameni de afaceri si li-i frica sa isi scoata nasul din orasul unde s-au format.

un alt exemplu... Ambasada Ro face un singur eveniment pe an de ziua nationala a Ro. in rest nu sustine niciodata nici un eveniment cultural si toate lumea se fereste de ei, datorita atitudinii lor si a faptului ca vesnic exista acelasi refern: nu avem buget pentru asa ceva... suntem si noi saraci, ce sa facem..." ma intreb ce naiba fac ei aici in-afara de a pierde vremea... pentru ca diplomatia romaneasca nu se vede la Chisinau...

ce exemple sa va mai aduc? teatrele rusesti se bucura de investitii si sutinere din partea Rusiei... teatrele in limba romana mor de foame si nimanui nu ii pasa... oare de ce Teatrul Ionesco, cel mai pro roman teatru se zbate fara pic de sustinere, pe linia de plutire... unde sunt domnule investitiile romanesti?

ii foarte simplu sa spui ca conducerea de aici pune bete in roate... lasati domnule demagogia... daca dorea cineva sa faca din pamantul asta mai mult decat este o facea, insa indiferenta este mult prea mare...

cat despre proiectul asta... deja exista si romansimul prinde viata aici, dar voi habar nu aveti ca stati acolo si va informati idn ziare, dupa care veniti si va dati cu parerea pe forumuri... nu spun, inca mai este mult de lucru, insa progrese exista... noul cod al audio vizualului, mai multe reviste in limba romana, interesul crescand inspre Ro, indiferent de motive, lumea incepe sa se dezmeticeasca... sa inteleaga si sa analizeze anumite lucruri... si pana la urma o face fara ajutorul fratilor romani, care se comporta ca cu niste jeguri... poate ar trebui sa faceti o excursie la consulatul de aici si sa vedeti cum ies oamenii plangand de acolo dupa umilinta si bataia de joc pe care o suporta... ca ti se face scarba si de fratie si de tot... studiati ziarele romanesti care prezinta moldovenii numai in imagini negative... racheti moldoveni si asa mai departe... uitati-va la atitudinea celor din jur si veti intelege mai multe...
 
Mefisto said:
Frumos spus Adrenalina !! Parca ai fi opusul lui Repax !! RO a investit sume mari la nivel cultural in Basarabia, dar orizontul de asteptare nu poate fi o "fata morgana" .
Da, ma, a investit de n-a mai putut! Frate, cand va aud cu prostiile astea, zau ca nici nu mai stiu daca sa rad sau sa ma apuce dracii. Romania a investit un kkt in Moldova. Asta a facut Romania - ni-mic! Invatati sa pronuntati cuvantul: ni-mic! Doua silabe, hai ca nu este greu! Ce sume mari a investit, frate, la nivel cultural? De aia probabil mai auzi de cate vreun ONG care strange carte romaneasca pentru copii romani din Basarabia... Nu stiu pe ce planeta traiti voi, nene. Cateva mii de basarabeni au studiat in Romania... Extraordinar, din sutele de mii, chiar e o cifra importanta. Ar trebui sa laudam Romania pentru ca a sprijinit cateva mii de copii basarabeni sa invete. Genial. Presa romaneasca din afara granitelor este inexistenta. Pe toti i-a durut fix in cur de Basarabia. De aia nu a mai putut sora Romania de situatia dezastruoasa din punct de vedere cultural de la est de Prut. Marii afaceristi romani sunt mai preocupati sa se razboiasca intre ei. Nu e in stare unul singur din toti mafiotii astia sa bage un ban in ceva cu adevarat important, in schimb se ataca reciproc prin foile pe care cu atata marinimie le sponsorizeaza. Puteau ratatii aia de la Chisinau sa se puna zid si se trecea peste ei fara nici o problema, numai ca nu a existat nici macar un moment interes pentru a face acest lucru.

"Suntem saraci". Suntem saraci pe dracu'. Avem atatia bani pe care ii spargem in tot felul de afaceri dubioase, dar nu putem sa investim nimic in Basarabia. Foarte tare: Romania nu face nimic pentru romani, in schimb Rusia se da de ceasul mortii pentru a-si mentine dominatia. Senzational. Nu stiu ce credeti voi ca se va intampla, un fel de 1918, Basarabia sa se arunce deodata in bratele Romaniei. La anu' si la multi ani, bai! Traim intr-o cu totul alta lume, iar in acest moment, spre deosebire de primul razboi mondial, cam duce lipsa de oameni de stat. Avem miliardari de carton, corupti, ipocriti si lasi, dar oameni de stat nu. Mai veniti mult cu lozinci d'astea fumate gen "Romania a facut, Romania a dres" si o sa cadeti cu totul in ridicol.

Bagati la cap un lucru: Romaniei nu i-a pasat. Poate ca o parte a societatii a fost preocupata, dar atat. Clasa politica si Romania ca stat n-au avut nici o treaba cu Moldova. A sustine contrariul este absurd.

Cat despre relatiile interpersonale... Nu ma face sa rad, Unoltean.
 
in sfarsit cineva realist pe forumul asta... macar nu lupt singura cu morile de vant...
iar cand am citit raportul ala de investitii... sa mori de ras... si unde s-au dus banii aia? ce s-a facut cu ei, ca eu aici nu vad nimic, da NIMIC...
 
http://www.mae.ro/poze_editare/2006.08.09_DRRP_Proiecte2005.pdf

***********************
Bine spus ca Romania nu a facut nimic pentru Basarabia si a durut-o undeva unde a spus Husky 40.
Dar ba baieti ia vedeti voi siteul de mai sus. ca acolo se vorbeste de milioane de dolari investite de Romania in proiecte culturale in Basarabia. Spuneti pe site cine sunt basarabenii ce au furat banii pentru cultura investiti in proiecte culturale, daca voi nu stiti nimic.
 
Ma uit si ma minunez! Mai oameni buni, voi chiar credeti ca cineva pe lumea asta investeste asa, doar din dragoste pentru vreo tara anume??? Banii se investesc acolo unde aduc profit si unde exista cea mai mare siguranta! Ori la capitolul asta Moldova nu exceleaza! Asa ca sunt extrem de putini oamenii de afaceri care sa se gandeasca sa investeasca in Moldova!

Si in finalul acestui mesaj o intrebare! Voi chiar credeti ca Romania e inebunita sa se uneasca cu Moldova????? Daca da, atunci e cazul sa va treziti! V-am mai spus de o mie de ori pe acest forum ca tema unirii este una extrem de putin interesanta pentru romanul de rand! Exista multe altele care in timp au devenit teme majore!
 
atunci sa nu ne mai suparam ca acest petec de pamant este rusificat... si nu stiu cum oamenii de afaceri din Rusia au vazut aici profit, dar ai nostri nu... poate sunt mai prosti? sau cum sa interpretez asta...?

si aici nu vorbim de unire... vorbim de faptul ca aici traiesc romani de-ai nostri... asa cum ungurii au grija de ai lor... asa si noi ar trebui sa avem grija de ai nostri, mai ales ca este vorba de un teritoriu care ne-a fost luat.
si ce probleme majore are omul de rand sau politica noastra... nu ti se pare cel putin penibil sa consideram cu actualele lupte politice primeaza intereselor nationale... sa fim seriosi, asta si ii problema romanului.. ca mai departe de orgrada lui nu vede. suntem superficiali si habar nu avem nici de istoria noastra, nici de traditiile noastre... preluam ce ii cool si ne simtim tari ca vorbim cu englezisme... si mai ales credem ca am intrat in UE pt ca am meritat... ha, ha, ha... suntem vai de capul nostru, dar am trebuit strategic la altii... numai ca orgoliul romanului ii nemarginit si macar cu ceva sa se fuduleasca.

Rapax... romania a spus ca a facut multe, pe cand realitatea de aici ii alta... un exemplu... asa ma amuza cum toate ziarele din Ro sustin ca problema vizelor s-a rezolvat dupa vizita lui Base, pe cand ceea ce se intampla aici este cu totul altceva...
 
voi plasa aici un interviu de pe Cotidiianul... cu foarte multe chestii nu sunt de-accord, pentru ca pur si simplu nu sunt reale... analiza este destul de simplista, iar motivele pentru care au venit comunistii la putere sunt mult mai profunde decat vrea doamna asta sa ne faca sa credem... nu analizeaza deloc contextul in care au venit l aputere, discursul lor, campania electorala care a dus la realegerea lor... si mai ales faza ca citesc in chirilica... sa mori de ras ... si penibil pe langa toate astea...
si ce;l mai tare ma enerveaza ca nu vorbeste despre molodvenii care au depus actele pntru cetatenie de 5 ani incoace si de atunci tot asteapta ca prostii... ca sa nu mai discutam ca nu discuta modul in care s-a facut recensamantul...
un articol cu parti bune si mai putin bune... oricum va las pe voi sa judecati si invit moldovenii sa isi apere pozitia :D

Basarabenii duc dorul Uniunii Sovietice
Victor Borza

Antropologul Monica Heintz schiteaza pentru „Cotidianul” un portret al Moldovei profunde, cu elite dezamagite de pasivitatea Romaniei si o majoritate care nu stie nimic despre tara noastra.

Vecinii nostri de peste Prut se lauda cu limba moldoveneasca si se declara „moldoveni“, nu „romani“. De ce vorbiti, totusi, despre o „cetatenie incerta“?

Identitatea lor moldoveneasca nu trebuie confundata cu apartenenta lor cetateneasca. Majoritatea moldovenilor pot sa se legitimeze din secolul al XV-lea, de la Stefan cel Mare, dar asta nu inseamna ca ei simt ca se pot baza pe stat pentru a-si face un viitor. In 1991, la declararea independentei Republicii Moldova, toti cei cuprinsi intre granitele sale pur si simplu s-au regasit drept cetateni moldoveni, desi pina atunci fusesera cetateni sovietici. Schimbarea n-a fost usor de acceptat.

Moldovenii vor sa se intoarca la Federatia Rusa?

Intelectualitatea ce vorbeste limba romana are o nostalgie fata de Romania, dar majoritatea populatiei, inclusiv minoritatile, regreta statul sovietic, singurul stat legitim pentru ei. Chiar daca nimeni nu pune problema in termeni de realipire la Federatia Rusa, votul cistigat de comunisti in 2001 s-a datorat unor sentimente nostalgice fata de stabilitatea, locurile de munca si drepturile sociale oferite de fosta Uniune Sovietica.

Cum ramine cu podul de flori aruncat peste Prut?

Este doar un act simbolic intimplat acum 17 ani. Moldovenii nu il neaga, dar multi l-au uitat, iar cei din satele dinspre Nistru nici nu-l cunosc, pentru ca nu a fost atit de mediatizat ca in Romania. Cei de acolo nici nu stiau ca romanii vorbesc in limba lor. Chiar daca in ultimii 15 ani a existat o faza de identificare cu etnia romana, acum ei se afla intr-o etapa de negare a acestei identitati colective. Dupa conflictele de la nivel inalt dintre Romania si Republica Moldova, cetatenilor de rind le este frica sa mai discute despre Romania.

La ultimul recensamint, doar 2% dintre cetatenii moldoveni s-au declarat romani. Restul ce sint?

76% s-au declarat moldoveni. Recensamintul a adus, intr-un fel, o veste buna. Trecind peste autoidentificarea ca „romani“ sau „moldoveni“, stim astfel ca majoritatea vorbesc limba romana si numai 5% vorbesc ruseste. Asta demonstreaza ca e just ca limba de stat sa fie romana si ca nu exista nici un motiv pentru a instaura rusa ca a doua limba in stat, idee continuta in programul din 2001 al Partidului Comunist.

mai departe aici http://www.cotidianul.ro/index.php?id=9808&art=26033&cHash=09bacdefb7o
 
Romania nu a spus nimic. Au spus oameni politici, ceeace inseamna cu totul altceva. Cat despre oamenii de stat sunt de acord ca Romania nu mai are niciunul. Si, culmea, ultimul om de stat a fost Corneliu Coposu, care era transilvanean, greco-catolic si facea parte din mult hulitul PNTCD.
 
Finantarea proiectelor basarabene de catre Departamentul Romanilor de Pretutindeni in anul 2005 a lasat cu gura cascata intreaga opinie publica din Basarabia. Pentru a nu se isca discutii nemotivate www.voceabasarabiei.com publica lista proiectelor finalizate. Fiindca resursele financiare donate Basarabiei sunt foarte mari, opinia publica din RM solicita Departamentului Romanilor de Pretutindeni (secretar de stat M. Gheorghiu) sa prezinte si lista realizarilor, asa ca romanii din Basarabia sa poata beneficia de ele. O mare nedumerire trezeste faptul ca pe acesti bani publicatiile din Basarabia se lupta intre ele, campion la acest capitol fiind ziarul "Flux", proprietatea privata a dlui Iurie Rosca, presedinte PPCD. Cum se poate intampla una ca asta nimeni nu intelege, mai ales cand e vorba de atacuri dure, murdare, neverosimile intr-o tara civilizata, contra marilor nostri poeti si patrioti Grigore Vieru si Nicolea Dabija, finantati pe alte proiecte, culmea! din aceleasi surse. Este neclar si modul cum au fost cheltuiti banii virati pentru construirea memorialului militar de la Tiganca, a altor proiecte destinate Mitropoliei Basarabiei, aflata la aceasta ora intr-o situatie foarte grava datorita presiunilor exstraordinare exercitate asupra clerului si enoriasilor ei de catre Patriarhia Rusa. Trezeste nedumerire faptul ca multi din cei care au fost criticati chiar de un raport DPR, adresat primului ministru Calin Popescu Tariceanu, au fost finantati in continuare. Se creaza impresia ca functionarii de la DPR nu au nici o stire despre felul cum se cheltuie banii contribuabilului roman si, mai ales, despre efectele acestor finantari in Basarabia. Atragem in mod special atentia asupra faptului ca personalitatile din RM care au facut declaratii privitoare la necolaborarea lor cu fostul KGB nu au primit bani din fonduri DPR, inclusiv cele mai importante ziare democratice din Basarabia, "Timpul", "Jurnal de Chisinau", "Hyde Park", posturile de radio si TV "EuroTV", "Antena C", "Vocea Basarabiei", portalurile informationale www.azi.md, www.curaj.net, www.voceabasarabiei.com (nu mai pomenim de formidabilile edituri "ARC", "Prut International", "Cartier" etc, etc, revista UAP "Atelier" sau de exceptionalele reviste "Univers bibliologic" si "Magazin bibliologic"), care au si cele mai mari tiraje si audiente, si cea mai mare influenta ca formatori de opinie in Basarabia. De se dau bani pentru proiecte care nu functioneaza, sau functioneaza in contra romanismului basarabean? - iata o intrebare care trebuie odata si odata elucidata, dar la Bucuresti, nu la Chisinau. www.voceabasarabiei.com a preluat de pe www.rgnpress.ro tabelul care demonstreaza cum au fost cheltuiti banii destinati Basarabiei in 2005. Ramane ca DPR sa ne demonstreze si aficacitatea acestor finantari:


Proiectul : Spatiul romanesc: o limba - un popor -un viitor Asociatia Syllabus Bucuresti - 532.323 + 335.358 + 189.187 RON

Festivalul international de muzica usoara romaneasca "Doua inimi gemene", 13-15 nov 2005, Chisinau - Republica Moldova - 104.609 RON

Finantarea lucrarilor de constructie la Manastirea Eroilor cu hramul "Inaltarea Domnului" - localitatea Stoianovca (fosta Tiganca), raionul Cantemir, Republica Moldova - 450.359,80 RON

Finantarea proiectului "Redobandirea proprietatilor Mitropoliei Basarabiei" (RedPro), Republica Moldova - 11.244 RON

Finantarea proiectului Centrul de asistenta al Mitropoliei Basarabiei (CAMBas), Republica Moldova - 103.697,60 RON

Finantarea publicatiei "Flux", Republica Moldova - 387.307 RON

Finantarea lucrarilor de constructie la biserica "Toti Sfintii Romani", Cania, raionul Cantemir, Republica - 2.000.000 RON

Finantarea publicatiei "Ziarul de garda", Republica Moldova - 74.270 RON

Finantarea publicatiei "Literatura si arta", Republica Moldova - 134.200 RON

Finantarea publicatiei "Noi", Republica Moldova - 48.000 RON

Finantarea publicatiei "Florile dalbe", Republica Moldova - 40.000 RON

Finantarea publicatiei "Limba romana" - 93.520 RON

Finantarea publicatiei "Natura" - 67.870 RON

Proiectul "Trei sute de carti pentru bibliotecile scolare din Republica Moldova" (etapa 2005) - 741.722 RON
 
Back
Top