Unirea

alejandro;166635 said:
Deci pana la urma si noi suntem priviti in masa,in functie de ce spune unul sau altul.
Asta e,noi sa fim sanatosi,sa ne intelegem iar cand ne vom intalni sa cinstim cu placere un cagor si un zaibar:)

Din pacate ceea ce ni s-a intamplat celor din Romania, vi s-a intamplat si voua, celor din Republica Moldova! Adica un ocean de simpatie a fost risipit si inlocuit cu o mare de neincredere! Cine e de vina? Cred ca in primul rand noi!
 
Solutii? Hai ca iti dau eu o solutie: sa nu te mai crizezi atat din cauza unor ratati, mai ales ca zici ca esti moderator (in calitate de moderator, vei fi destul de injurat; nu iti convine, nu te mai baga, lasa-i pe altii si poate ca vei avea parte de mai putine injuraturi). Te besteleste unul pe un forum si tu vii sa te plangi pe aici pe toate temele de discutie cat de discriminat ai fost tu in calitate de basarabean si cat de tampiti/ rai/ dispretuitori sunt cei din Romania (pardon, toti cei din afara estului tarii). Acum poate reusim sa trecem peste aceasta problema.
 
Te crizezi cand te intereseaza,nu ma mai intereasa,deci nu cred ca o sa ma mai crizez.Ti-am zis,inteleg cand are ceva cu persoana mea,da' daca te injura de neam e altceva....Nu-mi mai pasa,ma intereseaza doar ai mei,restul sa fie sanatosi.
 
alejandro;166801 said:
Te crizezi cand te intereseaza,nu ma mai intereasa,deci nu cred ca o sa ma mai crizez.Ti-am zis,inteleg cand are ceva cu persoana mea,da' daca te injura de neam e altceva....Nu-mi mai pasa,ma intereseaza doar ai mei,restul sa fie sanatosi.

cine te injura mai alejandro? du-te de da-i un pumn daca te supara, dar nu ma baga pe mine sau pe altii in aceeasi categorie cu ala de te supara pe tine...ca apoi ma supar si eu ...si poate ca supar si eu pe cineva cu suparearea mea pe tine...si poate ca acel individ suparat pe mine supara si el pe altul....si hai sa ne luam cu totii la pumni ca te-a suparat unu' pe tine...
generalizarea e mama intolerantei, iar generalizarea trairilor sporadice e dovada de superficialitate...
sper ca nu te-am suparat...vreau doar sa fac apel la toleranta si la o intelegere mai profunda a lucrurilor...
 
da-l in ***** ma-sii pe baiatul din avatar si reveniti on-topic. Aici nu e fan-clubul CZC. Pentru ala intrebati de idiotii Noii Drepte, dar in alta parte.
 
Doreste Romania Cu Adevarat Unirea Cu Basarabia In Conditiile In Care A Fost Primul Stat Ce A Recunoscut Republica Moldova?
 
Romania a recunoscut independenta fata de Rusia in primul rand. Din acel punct mingea a fost in terenul RM. Romania nu putea avea pretentii teritoriale dupa ce Ceausescu semnase actul de la Helsinki. RM putea sa joace cum dorea. Si a jucat.
 
Nu tine figura cu Helsinki si o stii prea bine. In 6 ianuarie 1990 Sevarnadze a sosit la Bucuresti, iar in 17 ian. Iliescu semna Tatatul cu muribunda URSS. RO putea transa problema Basarabiei in timpul piciului de la Moscova. Generatia de la 1918 nu a cerut voie lui Lenin sa se uneasca cu Romania.
Si daca mingea era in terenul Chisinaului echipa pregatita de RO trebuia sa i returneze asa cum a facut Sfatul Tarii.
 
Mefisto;167326 said:
Nu tine figura cu Helsinki si o stii prea bine. In 6 ianuarie 1990 Sevarnadze a sosit la Bucuresti, iar in 17 ian. Iliescu semna Tatatul cu muribunda URSS. RO putea transa problema Basarabiei in timpul piciului de la Moscova. Generatia de la 1918 nu a cerut voie lui Lenin sa se uneasca cu Romania.
Si daca mingea era in terenul Chisinaului echipa pregatita de RO trebuia sa i returneze asa cum a facut Sfatul Tarii.

Explica-mi si mie chestia cu Helsinki. Romania ar fi trebuit sa intre cu trupe in Basarabia? Sau ar fi trebuit ca in 1918 sa raspunda unei cereri de realipire facuta de Chisinau? Care a fost reactia Chisinaului? Ce sa-i returneze Romania cand mingea era la Chisinau? Credeti ca daca Basarabia ar fi cerut realipirea in'90 Iliescu ar fi avut curajul sa refuze? Ar fi fost pierdut si macar atata am fi castigat cu totii, ca am fi scapat de el mai repede si unirea tot s-ar fi facut. Sau ar fi trebuit ca Romania sa ceara sa se alipeasca Basarabiei?
 
Au fost 4 ani in care Parlamentul Basarabiei putea lua o decizie pentru unificare.
In acest timp Romania Mama putea gasi solutiile necesare pentru a sensibiliza obtinerea unui scor favorabil unirii. Dar nu s-a intrat in "discutii" cu potentialii
unionisti. Unirea , era posibil sa fie solicitata de Chisinau !! Chiar daca ar fi fort de nerealizat. Exista un document al Parlamentului, de drept international ! La care se putea apela oricand. Acum cand pentru o caldare de apa in Delta si o stanca in mare stim sa ne aparam drepturile la Haga !!
 
phoenixx;164751 said:
totzi voi doritzi Unire ,da voi va intrebatzi cei din Rominia vor unirea cu noi???
uite eu personal nu stiu ....

eu unul sunt din romania (targoviste) sunt de acord 200%
 
Back
Top