Unirea

totzi voi doritzi Unire ,da voi va intrebatzi cei din Rominia vor unirea cu noi???
uite eu personal nu stiu ....
 
phoenixx;164751 said:
totzi voi doritzi Unire ,da voi va intrebatzi cei din Rominia vor unirea cu noi???
uite eu personal nu stiu ....


Eu sunt din Romania.Atata timp cat din partea voastra vor fi ezitari e normal ca si in tara sa fie.Problema e urmatoarea,am mai repetat acest lucru.Costul unei eventuale uniri la ora asta este de aprox 35 mld euro,bani necesari pt a ajunge la nivelul Vasluiului cel mai sarac judet din Ro.Anul viitor probabil va fi vorba de 40 mld peste doi ani de 45-50mld.Daca conducatorii din RM nu isi vor da seama de niste lucruri elementare ma tem ca peste 5-10 ani sa nu fie prea tarziu.Mai ganditi-va la un lucru:la fel ca si voi mai exista romani si in Banatul Sarbesc,in Ucraina in Bulgaria.Teoretic ar trebui sa aiba aceleasi drepturi ca si voi.Aveti idee la ce persecutii sunt supusi romanii in Serbia?Un ex:Preotul unui sat a fost condamnat la 2 ani inchisoare pt ca a ridicat o biserica in care se faceau slujbele in limba romana.Faptul ca la cativa zeci de km de Timisoara se intampla asemenea porcarii este unul din motivele care ma fac sa ma enerveze cumplit afirmatii de genul facem unirea dar intr-un stat federativ de exemplu.Voi va puteti hotari singuri soarta,traiti intr-un stat suveran care teoretic poate face ce vrea.Romanii din Banatul Sarbesc nu pot sunt doar o provincie a Serbiei.Economic nu se poate face comparatie,RM este cel mai sarac stat din Europa,pe cand regiunile romanesti din Serbia sunt cel putin la nivelul vestului Romaniei.Asa ca oameni buni vedeti-va interesul si dati-le picioare in locurile dosnice politicienilor care va tin pe loc.Ganditi-va ca un politician care refuza ajutorul Romaniei in materie de integrare europeana si merge la bulgari care economic sunt sub Romania sigur nu vrea binele vostru si al tarii voastre.Asta e parerea mea poate gresesc dar macar ganditi-va.
 
phoenixx;164751 said:
totzi voi doritzi Unire ,da voi va intrebatzi cei din Rominia vor unirea cu noi???
uite eu personal nu stiu ....

Eeeeee, aici e o alta problema! Daca ar fi fost intrebati romanii in august 1991 daca vor unirea, rezultatul ar fi fost covarsitor in favoarea unirii. Astazi insa, ma tem ca ar fi cam greu de dat vreun rezultat. De ce? In primul rand pentru ca intre timp problema a incetat sa mai fie pe agenda romanului de rand. Usor usor alte probleme au intrat in topul romanului obisnuit! Mai intai gasirea unui loc de munca! Pentru ca perioada anilor '90 s-a caracterizat ca o perioada in care in multe sectoare s-au redus masiv locurile de munca disponibile, iar a-ti gasi o slujba nu era chiar cel mai simplu lucru. Apoi oamenii au inceput sa se gandeasca din ce in ce mai mult la plecarea la lucru in Italia sau Spania, unde nu numai ca puteau gasi un loc de munca, dar puteau sa si castige mult mai bine decat acasa. Asa au plecat probabil vreo 2 milioane de romani. In fine acum, dupa aderare, cand exista mult mai multe posibilitati de a pleca la munca in Europa decat existau inainte, a aparut o alta preocupare: aceea de a gasi un loc de munca cu un salariu mai bun! Chiar si acasa! Pentru ca deja exista destul de multe joburi de unde la finalul lunii poti pleca acasa cu minimum 500 Euro! Apoi au aparut alte griji! Grijile de zi cu zi: casa, masina, construirea unui viitor pentru proprii copii, etc, etc, etc. Asa ca, incet-incet tema unirii cu Moldova a fost expediata undeva in subsolul intereselor romanilor. La asta, de ce sa nu recunosc, s-au mai adaugat si altele: ostilitatea autoritatilor moldovenesti, o atitudine a populatiei din Moldova (fata de romani si Romania) pe care multi romani au percepit-o drept inamicala si nu in ultimul rand si disparitia acestei teme de pe agenda celor mai multi dintre politicienii romani.
 
Si inca ceva! O constatare proprie! Spuneam in primul meu mesaj pe acest forum ca in 1996 am fost la Chisinau, cu inca cateva persoane din Targoviste, pentru a duce un transport de carti in limba romana. Pe atunci inca exista o dorinta de ajutorare a fratilor moldoveni, cu tot ce era posibil! Astazi nu prea mai regasesc acea stare de spirit in randul concetatenilor mei!
 
Unoltean, primul motiv cade. Griji, nevoi , preocupari or sa fie intotdeauna. Cel mai probabil partea a doua este cea mai adevarata.
In eventualitatea unei Uniri Romania ar trebuii sa treca prin sacrificii mari. Iar pana acuma pe plan general, RM pur si simplu nu a fost in stare sa ii motiveze pe romani. Foarte multi oameni pe care ii stiu isi doresc unirea, dar ii apuca o asa lehamite imensa cand aud de aberatiile lui Voronin si altele.
Dar asta s-a tot discutat de vreo 10000 de ori pana acuma. Probabil ca nu e nimica de facut, RM e inca foarte divizata in privinta orientarilor asa ca va trebuii sa asteptam o schimbare de mentalitate
 
Daca este adevarat inseamna ca ,conducatorii vostrii sunt niste infractori de cea mai joasa speta.Si in Romania se imtampla porcarii asemanatoare dar sunt cazuri izolate,se pare ca la voi a luat deja proportii masive.Nu aveti organizatii ale societatii civile care sa demaste aceste miscari?Tin minte la alegerile din 2004 toate organizatiile de acest tip din Romania au pus tunurile pe PSD.Chestiile descrise in respectivul articol ar fi aur pt asemenea organizatii,si poate cretinul indobitocit de rusi si-ar mai reveni putin.Si acum articolul:http://www.gandul.info/articol_3067...tregi_moldovenesti_si_au_vandut_organele.html
 
cca;164841 said:
Daca este adevarat inseamna ca ,conducatorii vostrii sunt niste infractori de cea mai joasa speta.Si in Romania se imtampla porcarii asemanatoare dar sunt cazuri izolate,se pare ca la voi a luat deja proportii masive.Nu aveti organizatii ale societatii civile care sa demaste aceste miscari?Tin minte la alegerile din 2004 toate organizatiile de acest tip din Romania au pus tunurile pe PSD.Chestiile descrise in respectivul articol ar fi aur pt asemenea organizatii,si poate cretinul indobitocit de rusi si-ar mai reveni putin.Si acum articolul:http://www.gandul.info/articol_3067...tregi_moldovenesti_si_au_vandut_organele.html

Nu vad ce legatura exista este aici intre prostia omeneasca si politica de stat. Nu fiti obsesivi. Cei care isi doneaza organele nu o fac de loc din cauza saraciei ci din cauza nesatioasei pofte de a avea.
Cum credeti ca si-au utilizat baniii astea? Le-au baut in 2-3 zile.
Cat timp societatea noastra va fi bolnava dupa avere si bani se va afla in acesta mizerie.
Cand s-a pomenit la Neamul Romanesc ca mamele sa-si vanda copiii cu 2000 de dolari?
Aici deja este o dovada de o boala grea nu saracie.
Vina politicienilor prostitutie, atat timp cat guvernul se supune tuturor prostiilor dictate de occident in schimbul creditelor nerambursabile nu vom iesi din rahat.
 
cele mai importante surse de informatzie sint dirijate de puterea actuala,citisem mai de mult o carte despre mijloacele de manipulare in masa ,acolo erau descrise toate metodele prin care puterea controla informatzia interna si cea externa ,la noi de exemplu partidul de conducere si cei din "sfinta Aliantza" fac tot posibilul sa inchida gura posturilor radio si tv care mai "arata" ce se face in tzara asta democrata,am vrut sa aduc exemplul celor de la Antena C si Euro TV ,erau akolo unele emisiuni unde se vorbea despre situatzia reala din tzara ,dar dupa ce au fost scoase la licitatzie si cumparate ...imi vine sa rid zau ,un adevarat circ a fost aici, totzi stiu ce s-a intimplat acolo,unicul lucru de care imi pare rau este ca nimeni nu s-a revoltat ,toti tac ,toti se tem ,toti stau la locul lor linistiti si isi vad de treaba,si daca cineva a zis ceva restul se fac ca nici nu aud ,si asa e de mult si inca va fi dar cine stie poate intr-o zi ....dar cine stie
 
cel mai mare pericol vine de dupa coltul la care nici nu te astepti.

Ma mir cu cita dragoste isi manifesta azi Rusia, dorinta de reintregire a neamului romanesc.

Chiar e ceva la mijloc, ca nu-i in stilul imperialismului rus o asemenea cale...


si mai rau ca ZIUA romaneasca lauda tot ce scrie KOMERSANTul transnistrean.
Iata ce imi da de banuit...

Dumnezeu ne-a hotarit aceasta soarta nu ca sa renuntam la unitate dar sa luptam mereu ca sa fim impreuna chiar si cu hotar intre frati...
 
Frontist;164938 said:
Ma mir cu cita dragoste isi manifesta azi Rusia, dorinta de reintregire a neamului romanesc.
Explicatia se numeste Transnistria. Rusii au sustinut intotdeauna, dupa 1991, ca Transnistria are dreptul la separare in cazul unirii Md cu Ro. Spuneau asta crezand ca Unirea chiar se va produce, si inca repede. Cum politicienii nostri - de pe ambele maluri ale Prutului - nu s-au invrednicit sa faca ceva in sensul asta, rusii si-au pierdut rabdarea si vor sa forteze "rezolvarea" diferendului transnistrean : ofera Basarabia contra Transnistriei.
 
nu mi-a raspuns inca nimeni concret de ce e asa de importanta tranznistria. Demografic si teritorial e un kkt. E ceva de industria ei ? Produce pib mult ?
 
Ckestor;165085 said:
nu mi-a raspuns inca nimeni concret de ce e asa de importanta tranznistria. Demografic si teritorial e un kkt. E ceva de industria ei ? Produce pib mult ?

aproape 200$ pe cap de locuitor...
 
Atat se castiga ? Nu e chiar asa de mult insa e ceva. Da voi acolo in moldova folositi leul moldovenesc ? cat valoreaza unul ?
 
Ckestor;165108 said:
Atat se castiga ? Nu e chiar asa de mult insa e ceva. Da voi acolo in moldova folositi leul moldovenesc ? cat valoreaza unul ?

Ca sa intelegi despre ce e vorba ar trebui sa citesti cate ceva despre istoria Republicii Moldova! Si poate vei intelege! Basarabia a fost dintotdeauna teritoriul cuprins intre Prut si Nistru. Nici o palma de pamant dincolo de Nistru. Dupa anexarea Basarabiei de catre Stalin, s-au intamplat doua lucruri:

- sudul sau a fost cedat RSS Ucraineana (adica exact iesirea la Dunare si Marea Neagra);
- la teritoriul ramas a fost adaugata o fasie din stanga Nistrului (cunoscuta drept Transnistria).

Ei bine aceste masuri au facut ca practic 90% din industria si sursele de energie ale Republicii Moldova sa se gaseasca in Transnistria. Si repet ce spuneam mai sus: Transnistria nu prea avea mare legatura cu Basarabia! Asta se refera inclusiv la structura demografica, rusofonii fiind majoritari. Aceasta miscare si-a aratat efectele perverse dupa 1991, cand practic Moldova s-a vazut intr-o masura foarte mare prinsa in capcana!
 
Pai cum e posibil asa ceva ??? Nu s-au gandit si ei sa faca fabrici si in afara tranznistriei ?? Au un teritoriu asa de mare pe langa tranznistria iar ei numa acolo s-au gasit sa faca fabrici. Poate i-au fortat si rusii. Las ca Romania are un potential energetic imens si exporta multa energie electrica. Poate suporta si Moldova. Avem si resurse, cea mai bogata tara in resurse din europa centrala si de est. Avem si cele mai fertile soluri din Europa.

Variante:

1) Migrati in masa in Romania incat la unire sa nu fim nevoiti sa cheltuim o gramada de bani sa va intretinem.

2) Puneti mana pe topor si le dati rusilor in cap.
 
Hmm, poate trebuie spus inca odata ca Transnistria este o pur si simplu o regiune ocupata si controlata de o grupare criminala formata din rusi, ucrainieni si (rusinos) din unii moldoveni de acolo. Aceasta grupare a dobandit controlul zonei la inceputul anilor 90 bazandu-se pe legaturile capilor gruparii cu persoane influente din Rusia, pe indobitocirea populatiei din zona si nu in ultimul rand pe colaborarea unora din conducerea Moldovei de pe vremea aceea.
Situatia care s-a creat astfel este inacceptabila, pentru ca ar insemna ca orice mana de criminali care prind un moment propice sa poata ocupa nepedepsiti un teritoriu.
 
Back
Top