Unirea

militant
tot incerc sa-ti inteleg directia... da' nu reusesc... ai in tine demonul "intotdeauna contra"... da' in rest imi aduci aminte de oamneii din s. Borogani, r. Leova...acolo tot asa gandesc... iaka! nu avem cu ce lucra pamantul, lucram tot anul si nu ne iese nimica bani, copiii nostri slugaresc la straini (da' de fapt cam 80% lucreaza la Comrat, 15% in Rusia, restul in EU)...la propuneri de genu' nu mai cresteti hu*nele, da ocupativa cu agricultura rentabila se reactioneaza foarte simplu: si unde sa merg sa le dau (atentie! nu sa vand, da' sa dau), n-avem bani pt. tehnica noua, democratii o stricat colhozu si-o furat geamurile de la selsovet, tractoristii o luat tractoarele si cer bani pt. arat, semanat, cultivat, ferma o stricat-o(o parte din ferma, caramizi semidistruse, o are fiecare satean la el in curte). Mai bine ai face niste locuri de munca sau ai deschide o colonie sa arati la toata lumea ca se poate lucra si altfel decat dupa metoda occidentala. Pt. faza cu negrii din Africa si jefuiala popoarelor, care s-au inchinat Occdinetului iti multumesc din suflet, am ras bine in aceasta sambata posamarata, a vorbit din tine demonu' Stepaniuc/Ostapciuc/Misin/Sova... nu-i nimic... o exorcizare la vre-un santier chinez te aduce rapid printre adeptii modelului de dezvoltare Occidental.
 
Smile +Militant sa ma ia dracu daca am priceput ceva din ce mi-ati raspuns:
1)Smile-imi spui ca si-au adus aminte de vremea comunismului.Ok de acord era poate mai bun nivelul de trai dar la voi nu exista ziare,televiziuni care sa spuna ca singurele regimuri pur comuniste mai sunt in Nord Corea unde se moare de foame pe bune(nu e o figura de stil)si in Cuba unde aia inca mai umbla cu masini americane din anii 50 pre era Castro?
2)Militant-m-ai bagat si mai tare in ceata:voteaza cu comunistii si in acelasi timp vor si cu capitalistii?Asta-i un tango in trei si asa ceva nu exista(eventual ii zice hora)si in hora nu mergi nici inainte nici inapoi,pur si simplu te invarti in loc.
 
1)Smile-imi spui ca si-au adus aminte de vremea comunismului.Ok de acord era poate mai bun nivelul de trai dar la voi nu exista ziare,televiziuni care sa spuna ca singurele regimuri pur comuniste mai sunt in Nord Corea unde se moare de foame pe bune(nu e o figura de stil)si in Cuba unde aia inca mai umbla cu masini americane din anii 50 pre era Castro?

Din televiziuni moldovinesti care prind pe tot teritoriul tarii este doar Teleradio Moldova, un post pacatos care de fapt lauda actiunile comunistilor in tara...
 
cca;163623 said:
In principiu cam toti politicienii sunt mari idioti,dar ai vostri bat toate recordurile.In fine nu fac miscarile astea de capul lor,dar e incredibil cum de pot fi sprijiniti de populatie.http://www.gandul.info/articol_2933..._bulgariei_sprijin_pentru_aderarea_la_ue.html


Prima data cand am citit articolul am improscat cu Cola peste monitor de ras. Ma gandeam ca daca l-as intalni pe Voronin l-as intreba da` sa fie sincer : ce isi trage in vena, ca pare marfa de calitate :)

Dar adevarul e ca e chiar trist. Ma doare sa vad cum cu orice tampenie scoasa a lui Voronin ne indeparteaza de Unire sau macar de un drum al RM spre o viata mai buna.
Si noi am avut comunistii nostri , dar sentimentul asta de penibilitate galactica nu l-am avut niciodata.
Eu sper din toata inima ca moldovenii sa realizeze lucrul acesta la urmatoarele alegeri. RM are nevoie sa renunte la izolarea internationala in care s-a bagat, iar renuntarea la comunisti va fi un pas important.
 
lvl100;163668 said:
Prima data cand am citit articolul am improscat cu Cola peste monitor de ras. Ma gandeam ca daca l-as intalni pe Voronin l-as intreba da` sa fie sincer : ce isi trage in vena, ca pare marfa de calitate :)

Dar adevarul e ca e chiar trist. Ma doare sa vad cum cu orice tampenie scoasa a lui Voronin ne indeparteaza de Unire sau macar de un drum al RM spre o viata mai buna.
Si noi am avut comunistii nostri , dar sentimentul asta de penibilitate galactica nu l-am avut niciodata.
Eu sper din toata inima ca moldovenii sa realizeze lucrul acesta la urmatoarele alegeri. RM are nevoie sa renunte la izolarea internationala in care s-a bagat, iar renuntarea la comunisti va fi un pas important.

Pare amuzant,dar nu e deloc.Cretinului astuia ar trebui sa i se aminteasca de exemplu ca primeste curent din Romania,fara de care ar sta la lumanare,fiindca nu si-ar permite sa plateasca cat cer alti furnizori.Ar fi minunat,ca populatia sa se trezeasca din somn,betie,efecte ale unor droguri necunoscute etc,sau ce o afecteaza si sa deschida ochii.Fara Romania nu ve-ti reusi nimic.Faza cu Bulgaria este destul de stravezie,in aceasta tara rusii sunt infipti puternic,chiar daca e membra UE.Un ex:viitoarea centrala nucleara pe care vor sa o constriasca se v-a face cu echipament rusesc,mult mai slab ca echipamentul cu care este facuta cea din Romania.Aici s-a lucrat cu canadienii de la Candu care se pare sunt cei mai buni din lume.
 
Md primeste lumina si gaz de la rusi... asta este un adevar... daca ati putea sa patrundeti mai adanc in ce inseamna dependenta, poate ati inteleg si politica lui Voronin... care vrea sa se desprinda, dar nu poate... la un semn al Rusiei, MD ramane fara gaz, fara caldura in casa... si fara curent... era o perioada cand rusii taiau lumina asa de distractie si presing psihologic...
 
adrenalina;163803 said:
Md primeste lumina si gaz de la rusi... asta este un adevar... daca ati putea sa patrundeti mai adanc in ce inseamna dependenta, poate ati inteleg si politica lui Voronin... care vrea sa se desprinda, dar nu poate... la un semn al Rusiei, MD ramane fara gaz, fara caldura in casa... si fara curent... era o perioada cand rusii taiau lumina asa de distractie si presing psihologic...

In primul rand conteaza daca un popor are sau n-are coloana vertebrala! Dupa ce am vazut diferite situatii pot spune un lucru cu siguranta! Balticii o au, moldovenii nu!
 
mai, mai cata siguranta... dar romanii o au... pupa funduri in stanga si in dreapta... inainte de a judeca vecinul sa ne uitam in tara noastra :D
 
adrenalina;163973 said:
mai, mai cata siguranta... dar romanii o au... pupa funduri in stanga si in dreapta... inainte de a judeca vecinul sa ne uitam in tara noastra :D

Romanii in principiu nu au coloana indiferent pe unde s-ar afla.Exista desigur si exceptii,exceptii care din pacate intaresc regula.Sa nu uitam ca Decebal,Vlad Tepes au fost tradati si exemplele pot continua.Avem o experienta de vreo 2000 de ani in materie de lipsa de verticalitate.Putine natii se pot mandri cu un asemenea know-how in acest domeniu.
 
adrenalina;163973 said:
mai, mai cata siguranta... dar romanii o au... pupa funduri in stanga si in dreapta... inainte de a judeca vecinul sa ne uitam in tara noastra :D

Pai cine a zis ca romanul are?
 
adrenalina;163973 said:
mai, mai cata siguranta... dar romanii o au... pupa funduri in stanga si in dreapta... inainte de a judeca vecinul sa ne uitam in tara noastra :D

aici consta de fapt toata arta : sa stii sa pupi fundul potrivit :)
 
laurentiu;164029 said:
va contrazic...uite spre exemplu ceausescu n-a pupat fundul la nimeni:))
Te contrazic: Ceausescu si-a pupat propriul fund. O activitate care poate fi mai periculoasa decat a pupa fundul altuia. :)
 
johann_moritz;164033 said:
Te contrazic: Ceausescu si-a pupat propriul fund. O activitate care poate fi mai periculoasa decat a pupa fundul altuia. :)
aha...inseamna in timp ce era un mare conducator era si un mare gimnast;)
 
laurentiu;164029 said:
va contrazic...uite spre exemplu ceausescu n-a pupat fundul la nimeni:))

As putea spune ca Ceausescu a fost un campion la pupat funduri! A pupat mai multe, in functie de cum avea nteresul!
 
Back
Top