Unirea

pentru ca in unele familii s-a transmis aceasta informatie, iar in altele - nu.
pentru ca spalarea de minti s-a facut destul de eficient... si pana la urma unii au crezut ca ceea ce s-a facut, s-a facut spre binele nostru...
pentru ca omul uita cele rele, daca urmeaza un bun... si ultimele 2 decenii de comunism din Moldova au fost bune (in sens de nivel de trai etc. - s-a discutat pe o tema, nu stiu care, despre cum a fost comunismul aici).

p.s.: cat despre confiscari de bunuri etc. ...la inceput de democratie in RM, au fost taiate 3 de 0 din valoarea banilor... pe atunci lumea isi tinea toate economiile in conturi bancare. la inceput de democratie, vroiai sa-ti scoti banii si ti se zicea ca nu-s bani. apoi au aparut... dar din 1000 de u.m., ai ramas cu una. si valoarea deloc nu era acceasi (ca acum in Romania, de ex.).
 
Da Arina dar in RM comunistii sunt votati masiv de oamenii de varsta a doua de varsta mamei mele sau mai tineri putin.Cum dracu sa votezi pe cineva care ti-a terminat parintii,fiindca nu mai e vorba de informatie pierduta,e vorba de o singura generatie generatie care a fost martora la atrocitati.Stiu sigur ca la voi au fost chiar mai mari ca in Romania.Deci inca odata cum dracu de se voteaza comunistii de cei ai caror parinti au fost terminati de gunoaiele comuniste?
 
pentru ca s-au dezamagit in ceilalti... doar comunistii nu au fost din prima alesi... dupa precedentul nostru presedinte (Lucinschi), economia tarii era un dezastru total... acum nu e intr-o stare mai buna, dar imaginea, suprafata e mai buna - ce se vede si coloreaza privirea e putin mai bun, desi daca mergi sa vezi care-s cauzele, te intristeaza mult.
am dat de oameni desperati, intelectuali cu renume, pentru ca ajungeau la concluzia ca la moment nu poti vota pe nimeni altcineva, decat pe comunisti.
lumea incearca sa se gandeasca la prezent, la supravietuire, nu la valori, la trecut... si ii doare pe multi. dar altii nici nu-si dau seama, caci nu si-au revenit din spalatul de creier. sunt altii care-s veniti de pe nu stiu unde si pe aia nu-i doare absolut nimic ce tine de neam etc.
 
Intr-un post mai vechi am spus cum dupa mineriadele din Romania jumatate din rude mi-au plecat in Germania si Elvetia.Nu sunt bucurestean sunt timisorean si direct nu am fost afectati de mineriade.In acel post sugeram sa faceti toate eforturile sa plecati dintr-o tara care nu ofera nici o speranta si sa veniti in Romania care ar putea fi a doua voastra casa.In definitiv toti suntem romani,si emigrarea ca sa-i spun asa in Romania nu ar fi atat de traumatizanta,ati fi cat de cat aproape de casa ,se vb aceasi limba etc.Tot in unele posturi anterioare am spus ca in tara economia chiar se misca,dand ca ex orasul meu unde stiu cam ce se intampla.Sincer in locul tau,al cunostiintelor tale asta as face.Vei vedea ca in max 2 ani intrarea si munca in Romania va fi mult mai usoara pt voi.Bineinteles ca daca aveti posibilitatea puteti lucra si in UE,dar nici acolo nu mai e cum a fost in sensul ca tu ca emigrant nu vei fi platit niciodata la nivelul cetateanului tarii respective din UE,plus ca vei trebui da-i stii si limba ,plus ca vei fi privita ca un rahat(scuza-mi exprimarea dar asa este).Un ex:verisoara mea primara a facut medicina in Germania are 2 doctorate in cardiologie,traieste de 17 ani in spatiul UE si de 7 sau 8 ani in Elvetia si uneori tot mai este privita ca un roman tigan,hot etc.Retine ca e sef de in al doilea spital ca marime din Zurich.Ca sa-ti dai seama ce inseamna marimea asta iti spun ca spitalul are 16 nivele dintre care 5 subterane,e un intreg complex.Din aceasta cauza nu militez pt plecarea in tari mult mai dezvoltate ca ale noastre,fiindca oricat ai fi de bun in ceea ce faci tot vor fi "destepti"care te vor privi de sus,ei fiind in cele mai multe cazuri doar niste simpli dobitoci.In Romania daca scapati de accent nimeni la o adica nu stie ca sunteti din RM sau Timisoara.Cunosc un basarabean de al vostru de vreo 5 ani.Pana acum 2 ani habar nu am avut de unde este.Culmea e ca vorbea mult mai corect decat mine,eu folosind neologisme banatene destul de mult.Asa ca de ce sa nu incerci,ai ceva de pierdut?
 
cca;160548 said:
In acel post sugeram sa faceti toate eforturile sa plecati dintr-o tara care nu ofera nici o speranta si sa veniti in Romania care ar putea fi a doua voastra casa.In definitiv toti suntem romani,si emigrarea ca sa-i spun asa in Romania nu ar fi atat de traumatizanta,ati fi cat de cat aproape de casa ,se vb aceasi limba etc.
Asa ca de ce sa nu incerci,ai ceva de pierdut?

eu chiar am vrut in RO sa emigrez, dar am renuntzat din mai multe motive:

ca sa stau in RO mai mult de 90 zile, aveam nevoie de viza. pentru a primi acea viza trebuia sa am un "motiv" sa stau in RO. nu eram student. oficial lucram in MD.
ma puteam angaja in RO, insa cu salariu de vreo 3-4 ori mai mic. nu o faceam chiar daca ma angajam cu aceiasi bani, pentru ca e mai scump la voi traiul...
 
groparu;160551 said:
eu chiar am vrut in RO sa emigrez, dar am renuntzat din mai multe motive:

ca sa stau in RO mai mult de 90 zile, aveam nevoie de viza. pentru a primi acea viza trebuia sa am un "motiv" sa stau in RO. nu eram student. oficial lucram in MD.
ma puteam angaja in RO, insa cu salariu de vreo 3-4 ori mai mic. nu o faceam chiar daca ma angajam cu aceiasi bani, pentru ca e mai scump la voi traiul...

Cum am spus sunt aproape sigur ca in 2 ani va fi alt regim de vize,vize de munca permise sau cum le-or spune.Repet in Tm multinationalele aduc oameni din judet de la 70 km in oras.Nu mai exista forta de munca.Vb de judetul TIMIS SI DE TIMISOARA.Ceea ce spun eu e valabil pt toata zona de vest.Idem Bucuresti.Crezi ca o multinationala sta sa te intrebe de unde esti in momentul in care se v-a reglementa pt voi intrarea pe piata muncii?Marea majoritate a noilor angajati din Timisoara provin din alte zone.Pur sin simplu in oras nu mai sunt oameni disponibili.Si nu te gandi ca se lucreaza pe 3-4 mil.Un muncitor specializat in amenajari interioare primeste in jur de 10-11 mil net.In domeniul meu(soft) salariul mediu este de 20 mil net la care se adauga bonuri de masa.Totul e sa se reglementeze regimul de intrare in Romania,fiindca sincer iti spun nu mi-ar conveni sa se dea usor vize pt RM si sa ma trezesc cu o groaza de rusi imputiti.Ar trebui gasit un mecanism care sa acorde vize sau permise de munca strict romanilor.Si banuiesc ca de aia v-a dura un pic mai mult.Stii banuiesc ca in Romania moartea e mult mai iubita ca rusii.
 
pentru cca...
bine si daca pleaca toti rominii se primeste ca lasam acest pamint rusilor... mie numi convine... mai bine lucrez si traiesc aicea, si voi face tot ce imi este in putere sa ridic tara asta mica...
 
Husky40;160532 said:
Stie vreunul dintre voi ce inseamna sa fi obligat sa vorbesti o alta limba, sa iti numesti altfel decat ai vrea proprii copii, sa traiesti in frica si in teroare ca cineva te-ar putea deconspira drept element nationalist si periculos?
Dar tu sti? Domnule ploiestean......zona cu 70% tigani..stai cumva la bariera?? Nici nu m-as mira.Zona unde nu s-a inventat tigla.Ultima data cand am fost pe acolo aveau casele acoperite cu TABLA.Vad ca esti mare aparator al natiunii moldovenesti.Ai fost vreodata in Moldova???Ti-am mai spus odata...tu scrii doar ce citesti prin presa.Rusine MITICILOR .



Semnat, un ploiestean

Husky40 said:
asta l-am trimis, acum sa vedem daca o sa apara... Raspuns in pripa, intr-o mica pauza de la proiect. Articolul din Evenimentul Zilei nu e rau scris, problema este reprezentata de clonele alea de Frectie. Nimeni n-a zis ca nu avem tampiti, dar parca sunt cam multi. Off... o noapte mizerabila si mai am de lucrat... pana dimineata.

Mai Husky sau ce rasa oi mai fi....siberian banuiesc.De ce crezi tu ca toti aia sunt tampiti de au comentat acolo?Daca nu sunt pe o idee cu voi toti sunt tampiti?Ai fi stres tu repede repede toate mesajele alea daca ai fi putut...cum de altfel faci cu ale mele.Nu ai curajul sa le infrunti.
Suparator de multi romani erau acolo care nu doresc o unire ha???? Eu tot ma intreb de unde s-a scos procentul ala cu vreo 50 si ceva la suta care au fost pro unire......hmmm ...aia era tot propaganda.Inca odata va convingeti ca romanii nu sunt prea incantati de o unire..
 
cca;160541 said:
Da Arina dar in RM comunistii sunt votati masiv de oamenii de varsta a doua de varsta mamei mele sau mai tineri putin.
Ce crezi ca s-ar fi intamplat in RO daca nea Ceasca n-ar fi fost impuscat si i s-ar fi permis sa candideze, de exemplu, in 1996 ? Chiar si acum, pensionarii si cei din zonele sarace ar vota in numar mare cu un eventual partid comunist, daca acesta ar fi legalizat. Ai auzit probabil de faptul ca 53 % dintre români considera comunismul "o idee buna", conform unui sondaj de opinie ...
Problema (chiar drama, as spune) in RM este absenta unei opozitii reale si credibile. Le trebuie si lor un Basescu (cu toate pacatele lui !).
Cat despre invitatia ta adresata basarabenilor de a veni sa lucreze in RO ori in Occident, sunt perfect de acord cu tine. Cu cat mai multi vor face acest lucru, cu atat mai multi anticomunisti si unionisti vor fi in MD.
 
Carol I, sau Frectie al 1000-lea ...

Carol I;160589 said:
Eu tot ma intreb de unde s-a scos procentul ala cu vreo 50 si ceva la suta care au fost pro unire......hmmm ...aia era tot propaganda.
Probabil ca aia sunt seriosi si nu permit opiniile multiple. Daca unul, Frectie sa zicem, s-a declarat impotriva unirii, n-au mai luat in calcul si votul lui De Tomasso, si pe cel al lui Carol I s.a. Daca moderii n-ar fi luat masuri - pe buna dreptate, pentru jigniri aduse in bloc moldovenilor - cineva mai nou pe forumul asta ar fi dedus ca o multime de români sunt antiunionisti ...
 
Frectie, nu stiu pe unde ai trecut tu prin Ploiesti, mestere, de iti dai tu cu parerea despre cata tigla este sau nu ori despre numarul de tigani. Oi fi trecut prin Oltenita :he: si faci acum pe desteptul cu mine. Heh, intamplarea face ca stau in centru, tov. Frectie, dar te rog continua cu smecheriile tale despre moldoveni, Ploiesti, mitici...

Tu nici acum nu te-ai prins, ma, de ce nu mai ai voie sa postezi pe aici. Daca veneai cu argumente, mai ziceam. In schimb argumentele tale au fost sa scoti ochii tuturor cu cat de dajtept te-a facut pe tine taica-tu la Timisoara. Ce studii ai, frustratule, ca vad esti de sange albastru si vorbesti de mitici? Nu m-ar mira sa fi vreun portar pe undeva ori vreun vames tare-n clanta. Numai speciile astea de proletari se simt tare amenintati din fiece nimic.

Cat despre asa-zisii tai romani care au postat pe acolo...Pai, la ce porcarii am putut sa citesc, ce tiganisme de toata jena... De fapt, multi erau chiar mai ceva ca tiganii, stimabile. De la aia macar nu ai pretentii. Da', deh, v-ati trezit toti europeni peste noapte.

Si inca ceva: vezi ca ti l-am ras si pe asta. Te mai asteptam pe la noi. Vad ca viata ta searbada si amarata te obliga sa revii mereu pentru a ne demonstra cat de frustrat esti.

P.S. Sper ca stii ca principalele centre economice ale tarii se gasesc in Muntenia. Macar atata lucru. Si da, Bucurestiul face cat urmatoarele 5 judete din ierarhie la un loc. Greu, greu.
 
.asa au fost intotdeuan discutiile pe aceasta tema... se gasesc oameni ca Frectie sau Carol I care contribuie activ la astfel de magarii... pe langa faptul ca deja s-a discutat pe problema unirii pana peste cap. si dezbatere am avut... daca i nelamuriri intreaba si iti vom raspunde. pentru ca ii cam greu sa te apuci sa scrii despre tot.
 
offtopic...se pare ca baietii de la EVZ chiar cenzureaza mesajele. Poti sa te injuri cat vrei acolo cu ceilalti numai sa nu scrii ceva de rau despre ei...indiferent cat de mic si formal exprimat este acel rau....
"Sunt curios daca reporterii care au scris acest articol au fost constienti de impactul pe care il va avea?" - n-a trecut de cenzura lor:)
 
asta spunema si eu... nici al meu nu a trecut, din cauza ca am spus ca nu si-au facut temele pana la capat... ziar de rahat...

groparu, eu l-am trimis ieri si nici nu am primit o motivatie pentru acest lucru...
 
adrenalina, inseamna ca te-au cenzurat.. am observat si eu ca in ultimii ani cam isi fac de cap...

PS: am citit pe azi.md ca maine va veni Basescu pe la noi.. ma intreb daca vor fi schimbari spre bine dupa asta...
 
nu mi-au scris nimic si nici nu ma astept sa primesc ceva...
Am pus mesajul cam acum vreo 2h...de obicei in max 20 min apare...
Se pare ca n-a mai aparut nimic dupa mine...am sa mai astept...si am sa rectific in caz ca apare...
 
Va rog sa cititi cu atentie.Va faceti nervi degeaba si pierdeti esentialul.Dobitocii care au scris in EVZ in mod cert nu reprezinta majoritatea.M-am nascut si traiesc intr-o zona care este aproape sigur cea mai putin primitoare si cea mai putin deschisa fata de oamenii din alte zone ale tarii.SI TOTUSI:sunt sigur ca in cazul unui referendum privind unirea sau primirea de drept de munca in Romania ar vota in jurul sau peste 50% pentru.Vrea sa va dau un ex:in al doilea razboi mondial cand rusii au spart frontul o groaza de basarabeni s-au refugiat in tara.Multi au ajuns in Banat.Strabunicul meu care era mai rece ca un neamt si nu ar fi facu ceva gratis ca sa spun asa a primit in casa trei familii de basarabeni asigurandu-le hrana si ce-o le-o mai fi trebuit.Retineti ca au stat in casa fiecare in camera separata,o familie a folosit chiar 2 camere fiindca aveau 8 copii si in camere nu erau decat 2 paturi.A fost un gest facut de un om care era repet mai rece ca un neamt si la fel de calculat(a fost printre altele 30 de ani primar in respectiva comuna banateana).Asa ca fiti calmi stiu ca e greu sa inghiti rahaturi de la niste ignoranti dar chiar nu merita sa va enervati.
 
imi pare rau pentru mesajele sterse ale celorlati useri, insa asa se va intampla de fiecare data cand ii vei raspunde frustratului de frectie... el este banat cum apare pe foum, asa ca nu are rost sa raspundeti sa sa va faceti nervi aiurea... si cel mai important nu raspundeti la fel... ignore... cel mai sanatos.
mersi de atentie.
 
Vizavi De Declaratiile Lui Base De Azi Privitoare La Regimul Vizelor Se Pare Ca Am Fost Pesimist Cand Am Spus Ca O Reglementare A Lor Va Fi In Max 2 Ani.dupa Cum Se Misca Probabil Se Va Reglementa Totul In 6 Luni-1 An.cu Cetatenia ...un Pic Mai Greu.dar Acum Omeneste Discutand,peste 500 De Mii De Cereri,pur Si Simplu Nu Au Destui Oameni Sa Proceseze Asa O Cantitate De Hartoage.
Si Repet I-ar Sari Toata Tara In Cap(lu Base) Daca Ar Umple-o De Rusi.aici Parea Mea Este Ca V-a Merge Mai Greu Trebuie Totusi Ceva Verificari Ca Cei Care O Primesc Sa Fie Totusi Romani.
Inca Un Lucru,ca Fapt Divers:base Este Nascul In Nordul Moldovei(romanesti)
 
Back
Top