Unirea

Anca:-);160356 said:
Cred ca problema asta poate fi solutionata numai prin dorinta si implicarea autoritatilor moldovenesti.Adica ei sa ceara posturilor introducerea filmelor in limba romana,emisiuni in lb romana etc,sa promoveze mai mult folosirea limbii romane;se stie ce influenta puternica are mass media in ziua de azi.

nu uita cine in prezent e la putere si politica ce o promoveaza... COMUNISTII... promoveaza limba moldoveneasca... si sustin limba rusa...
 
Smile;160344 said:
dar de ce au trecut la limba rusa? 3/4 din toate posturile tv din moldova sunt in limba rusa, majoritatea filmurilor sunt tradusa in limba rusa... eu spre exemplu urasc subtitlurile si mai bine privesc filmul in rusa... cu radioul acelasi lucru...

PS: e vorba de o puternica influenta a culturii ruse in moldova si lipsa de interes a rominilor, rusii au multe interese in tara noastra mica, pe cind rominii ba...

Exact asta e problema in RM.Parerea mea dupa ce am citit o groaza de posturi de aici este ca rusii sunt mai iubiti ca si cultura fata de cultura vestica.Cu toate ca au fost sprijiniti puternic de Suedia balticii s-au ridicat asa rapid fiindca au urat pur si simplu rusii si sistemul tampit promovat de stimabilii rusi.Pana cand nu va fi si in RM o schimbare profunda de mentalitate nu se va reusi nimic.Sansa voastra este data de muncitorii plecati in Vest care chiar daca sterg la fund un italian paralizat au parte de contactul cu o alta lume si poate isi vor schimba viziunea fata de lume.
 
cca;160275 said:
Laurentiu credeam ca esti din RM.Problema se pune cam asa:nemtii cand au vrut sa se uneasca au iesit in strada cateve sute de mii.Ma refer la est nemti.Cand voi vedea vreo 10% din populatia RM in strada cerand unirea,atunci v-a deveni ceva credibil si pt mine.Pana atunci tu stai si postezi pe un forum rugandu-te sa (scuza-mi sinceritatea) ai voie sa platesti ca si tara(ma refer la Rom) 35 mld euro minim ca sa aduci RM la nivelul celui mai sarac judet al Rom,Vs.Judet care nici acum dupa integrare nu are cine stie ce perspective,in afara de cele agricole care existau si pana acum.Problema este ca in UE nu supravietuiesti cu agricultura fiind inregistrata supraproductie.Chiar avand o agricultura super pusa la punct ar trebui sa concurezi cu Franta care cam face legile in domeniul agricol.Ce este valabil pt Vs este valabil si pt RM care este o tara agrara.

Ai dreptate, numai ca asta e doar inceputul. Lucrurile se fac pas cu pas. Fii tu sigur ca in timp se va ridica si Vasluiul si nu din agricultura. Bucurestiul incet incet ramane fara forta calificata de munca...se vor indrepta incet incet spre Moldova noastra(pt ca Ardealul e ocupat deja) si apoi spre Basarabia. Caz concret, firma la care lucrez a ajuns in incapacitatea de a angaja oamni pt a ajunge la o anumita dimensiune intr-un anumit timp....decizia a fost sa-si deschida filiala la Iasi. Binenteles ca procesul de dezvoltare a Moldovei va dura ani...dar e important sa inceapa. Deocamdata nu merge nimic acolo si nici pespective nu se vad iuntr-un viitor apropiat.
 
laurentiu;160385 said:
Ai dreptate, numai ca asta e doar inceputul. Lucrurile se fac pas cu pas. Fii tu sigur ca in timp se va ridica si Vasluiul si nu din agricultura. Bucurestiul incet incet ramane fara forta calificata de munca...se vor indrepta incet incet spre Moldova noastra(pt ca Ardealul e ocupat deja) si apoi spre Basarabia. Caz concret, firma la care lucrez a ajuns in incapacitatea de a angaja oamni pt a ajunge la o anumita dimensiune intr-un anumit timp....decizia a fost sa-si deschida filiala la Iasi. Binenteles ca procesul de dezvoltare a Moldovei va dura ani...dar e important sa inceapa. Deocamdata nu merge nimic acolo si nici pespective nu se vad iuntr-un viitor apropiat.

Vorbesti cumva de Siemens Timisoara?
 
Vezi tu militant in principiu am cam avut dreptate.Crede-ma ca nu am nici un interes sa mint.Cand am spus ca in Timisoara multinationalele aduc muncitorii la lucru de la 70 de km si din Banatul sarbesc nici macar nu am exagerat.Hai sa-ti mai spun un lucru:asa mare criza de meseriasi este in oras incat se lucreaza cu puscariasii.Au inceput inclusiv persoanele particulare sa-si renoveze apartamentele si casele cu ei.Degeaba sunt anunturi in ziare de diversi meseriasi ca nu stiu mai nimic,aia care stiu ceva au programari facute pe 6luni-1 an.Asa ca...In Timisoara se stabilesc anual in jur de 5 mii de oameni din alte zone.Asta inseamna ca economia este in expansiune.Nu mai vb de Bucuresti.Siemens Timisoara tocmai a mutat la Iasi o parte din divizia de soft.Stii de ce?Fiindca nu mai aveau oameni.Stii cati angajati are numai divizia de soft?peste 1000
,Alcatel la fel.Sunt numai doua exemple din domeniul meu.Si nu sunt numai Siemens si Alcatel in Timisoara.In incheiere mai spun un lucru:Siemens tocmai a deschis in oras o fabrica de componente electronice a doua ca marime din lume din cadrul concernului.In doi ani vor crea cam 5000 de locuri de munca pt cei cu calificare medie(in conditiile in care in Timisoara rata somajului este subunitara).Acum au cam 2000 de angajati.Intelegi acum de ce am spus ca pt Timisoara venirea basarabenilor ar fi foarte buna?
 
Pt militant imi cer scuze am gandit corect am scris incorect.Vroiam sa-i raspund lui de tommaso...si ti-am raspuns tie.Oboseala e devina.
 
apropo de articolul din Evenimentul zilei... daca au pretentia ca sunt competenti, atunci sa isi faca temele pana la capat... cum adica febra cetateniei a inceput la mijlocul anului trecut???
moldovenii care depus actele din 2002 pana in 2004 nu au primit nici unul cetatenie pana acum... cica dosarele sunt blocate... asta cum explifca magnificul ziar? nu vad sa se chinuie sa dea vreo explicatie... pentru ca i se falafaie. a pus subtitlul ala mare si inca cateva puncte de rating, cum ar veni... ce conteaza ca dezinnformeaza opinia publica...

de ce nu spune de ce se intampla cu economia aici... de ce nu spune pana la capat problema lui Oleg Voronin, daca tot il aduce in discutie? de ce caracterizeaza moldovenii doar prin prisma politica? si in cel mai important caza de ce ar trebui sa le fie moldovenilor rusine ca vor un trai mai bun? nu asta au facut si romanaii? au dezertat in strainatate si satu bine acolo, ii vedem la tv cum dau din fund pe manele si se bucura de incultura lor... suntem patroti cand ii vorba de moldoveni, dar uitam imediat cand ii vorba de eurasii care intra in buzunare, indiferent prin ce modalitate...

si sa nu mai discutam despre faza cu cea mai sovietizata republica... penibili pana in maduva oaselor.
de ce naiba ii asa de rusificata oare? pentru ca pe romani i-a durutr undeva in astia 17 ani de ce se intampla aici. insa rusii, baieti destepti, au venit si au investit, nene, in tarisoara asta. in economie, in mass-media, in cultura... dar romanii ce au facut? au frecat menta, simtindu-se superiori celor de aici si considerand ca ar fi sub demnitatea lor sa isi arunce un ochi si aici... si acum se supara pe moldoveni... prea din Rusia are aici reprezentante de ani de zile si continua sa isi deschida... aici nici un ziar din Ro nu si-a aratat nasul... posturi de radio rusesti sunt de nu stiu cata vreme, posturile romanesti abia acum apar... si si alea se dau dupa interese.
stiti, voi dragi romani care ii postul de radio cu cel mai mare rating in MD? RADIO NOROC. post exclusiv in limba romana si cu muzica doar romaneasca. post de radio facut de molodoveni, nu de romani... in Ro inca nu este asa ceva, dar aici au facut... mama dracului de rusificati si rusi pupincuristi... asa ii numiti voi pe moldoveni, nu?
cultura este tot in limba romana si se lupta la limita intre foame si supravieturie, pentru ca nimeni din Ro nu se intereseaza sa sustina aceasta ramura si sa promoveze valorile romanesti...

si discutia poate sa continue.
habar nu aveti ce se intampla aici, dar vorbiti si faceti aprecieri... mai veniti pe aici si dupa sa va bateti cu pumnul in piept de cat de patrioti sunteti.

inca o data presa din Ro da dovada de lipsa de profesionalism si doar cautare de ceva care sa sune cat mai senzational. sictir....

ps: asta ii un mesaj p[entru toti romanii care intra pe forum. mesajul nu este o generalizare si se adreseaza celor care impartasesc ceea ce eu am scris acolo.
 

Sa stii ca nu rezolvi nimic cu un astfel de post...nu faci decat sa incingi spiritele si mai tare....
Parerea mea e ca adevarul nu e nici la tine si nici la ei(EVZ)....si ei au exagerat..dar si tu la randul tau...
Cred ca mai multa toleranta ar fi benefica...mai ales pe firul asta care ar trebui sa promoveze unirea:)
 
laurentiu;160518 said:
Sa stii ca nu rezolvi nimic cu un astfel de post...nu faci decat sa incingi spiritele si mai tare....
Parerea mea e ca adevarul nu e nici la tine si nici la ei(EVZ)....si ei au exagerat..dar si tu la randul tau...
Cred ca mai multa toleranta ar fi benefica...mai ales pe firul asta care ar trebui sa promoveze unirea:)


adrenalina e din RO && ce a scris e adevarat...
 
laurentiu;160518 said:
Sa stii ca nu rezolvi nimic cu un astfel de post...nu faci decat sa incingi spiritele si mai tare....
Parerea mea e ca adevarul nu e nici la tine si nici la ei(EVZ)....si ei au exagerat..dar si tu la randul tau...
Cred ca mai multa toleranta ar fi benefica...mai ales pe firul asta care ar trebui sa promoveze unirea:)
eu sunt chiar foarte toleranta... mai ales ca vorbesc din perspectiva unei romance. pe langa faptul ca nu ii doar problema in articol, ii problema in comentariile de acolo, care sunt mult mai urate decat ale mele ... apropo, vreau sa va spun ca celasi mesaj l-am postat si acolo, dar nu stiu de ce nu a trecut cenzurii evz... insa mesaje jignitoare la adresa moldovenilor sunt acceptate...

pe langa faptul ca sunt aici de vreo 2 ani si stiu mai multe despre ce ii in tara asta decat stii tu sau altii care vin si isi dau cu parerea. nu am exagerat. de fapt nu am scris nici un sfert din cate ar putea fi spuse.

laurentiu, aceste mesaje ar trebui sa ridice interesul celor care intra pe acest forum inspre a se documenta... cei care sunt pe acest forum din parte MD stiu foarte bine realitatile astea si cred ca au si ei dreptul sa se apere... sau ce, numai romanii au voie sa insulte? cei care vin din partea Ro inainte sa aiureasca, mai bine sa inceapa sa le pese.

ceea ce face presa din Ro cu moldovenii este exact cu ceea ce face presa din Ue cu romanii. asa-i ca nu ne place?

stai linistit ca am ce spune si la adresa rusilor, insa nu asta ii important la moment...
 
groparu;160519 said:
adrenalina e din RO && ce a scris e adevarat...
lucrurile nu sunt nici pe departe asa simple...
greseli au facut si romanii dar si moldovenii...nu rezolvam nimic aruncand unul in altul cu ele....
 
laurentiu;160527 said:
lucrurile nu sunt nici pe departe asa simple...
greseli au facut si romanii dar si moldovenii...nu rezolvam nimic aruncand unul in altul cu ele....
laurentiu, foarte corect... insa exista dreptul la replica. si mesajul asta este pentru romani, nu pentru moldoveni...
ceea ce am scris eu nu scchimba necesitatea unirii si nu militeaza impotriva acesteia. insa este timpul sa ne recunoastem greselile... de la asta se incepe cand vrei o impacare...
 
Sa va fie rusine, romanilor din Romania! Citesc o multime de mesaje absolut mizerabile. O multime de injurii la adresa Basarabiei si a basarabenilor. Ce v-a facut pe voi asa destepti, mai? Ca v-ati nascut in Romania si nu pe pamanturile romanesti ramasa sub stapanire straina? Stie vreunul dintre voi ce inseamna sa fi obligat sa vorbesti o alta limba, sa iti numesti altfel decat ai vrea proprii copii, sa traiesti in frica si in teroare ca cineva te-ar putea deconspira drept element nationalist si periculos? E usor sa judeci Basarabia, mai greu e sa te gandesti ca acolo timp de 45 de ani oamenilor li s-a inculcat sa fie rusinati ca sunt romani; timp de 45 de ani autoritatile sovietice au spalat creiere si au adus straini in Basarabia; timp de 45 de ani au fost considerati cetateni second-hand. Dupa '90, Romania nu a facut NIMIC pentru Basarabia. NI-MIC! Si acum va dati cu totii raniti ca de ce exista natiunea moldoveneasca si de ne nu ne mai iubesc... Pai, d'aia nu te mai iubesc: ca te-a durut in fund de ei, romane! Tu ai avut tara, dar ai fost prea comod si l-ai votat pe Ilici de trei ori, aplaudandu-l pentru reprezentarea cu succes a intereselor romanesti. Acum mori de ras ca vor sa primeasca inapoi cetatenia pe care au pierdut-o acum 60 de ani cand s-au intors trupele Marelui Frate de la Rasarit. Rusine, ba!

Inainte de a da cu piatra, ce ar fi sa faceti o mica istorie a interesului manifestat fata de Basarabia in cei 17 de ani de democratie romaneasca? Da' sa nu cer prea mult din partea romanilor mei. De cand sunteti europeni, ati cam uitat si de unde ati venit si bunele maniere.

Semnat, un ploiestean

Pe asta l-am trimis, acum sa vedem daca o sa apara... Raspuns in pripa, intr-o mica pauza de la proiect. Articolul din Evenimentul Zilei nu e rau scris, problema este reprezentata de clonele alea de Frectie. Nimeni n-a zis ca nu avem tampiti, dar parca sunt cam multi. Off... o noapte mizerabila si mai am de lucrat... pana dimineata.

Stiu ca s-ar putea sa mesajul sa fie incoerent, dar... e tarziu, sunt obosit, stau de ore bune la Institutiile UE, mai de am scris si nu prea imi iese cum trebuie.
 
daca sincer, eu m-am cam saturat de asemenea articole... pentru care evz a prins gust, se pare.
deja nu ma mai obosesc sa le citesc... mai ales si comentariile... nici nu zic de a da un raspuns - nu ma angajez sa-i lecuiesc pe unii.
la inceput ma intrista sa citesc anumite... chiar ma durea...
nu ma supar pe romani (din Romania). sunt convinsa ca sunt destul de multi romani inteligenti, care au o viziune mai complexa asupra chestiunii Republica Moldova etc. dovada sunt si romanii de pe acest forum, si multi pe care i-am cunoscut in alte circumstante.

"Republica Moldova, micul stat dintre Prut si Nistru" - cititorul roman are nevoie sa i se specifice unde e aceasta republica?

cat despre unire... cand eram mai tanara - tare o doream, boceam citind istoria, ascultand anumita muzica.
acum - tot mai mult ma gandesc ca pot foarte bine fi roman, aici, in RM... poate mai bine decat in Romania. si sincer vreau bine tarii mele...
 
Dintr-un punct de vedere va inteleg am avut doi bunici tarati prin inchisoari de gunoaiele comuniste.Erau chiaburi si ca atare li s-a confiscat totul:unuia 4 tractoare 2 batoze etc,celuilalt 3 tractoare,1 batoza camion etc.Cand s-au intors au platit chirie sa stea in casele lor,construite de ei...Dupa revolutie am inceput demersurile pt a recupera ce ni se cuvine .La putere era javra de Iliescu,am fost nevoiti sa trecem prim 38 de procese sa recuperam doar pamanturile.Im privinta utilajelor si a animalelor confiscate nici astazi nu am vazut un leu despagubire.Spuneam ca din acest punct de vedere va inteleg,am ajuns efectiv sa urasc natia romana din care fac si eu parte.In principiu aceleasi greseli se fac si fata de RM:este privita de sus ca ultimul boschete.
Ceeea ce nu pot intelege este cum dracu de mai pot avea rusii succes cu propaganda lor intr-o zona unde au deportat sute de mii de oameni.In principiu aproape toti ar trebui sa aveti cate un bunic sau strabunic deportat impuscat,intemnitat.Cum dracu as putea crede in bunele intentii ale cuiva care exemplul meu mi-a confiscat toata averea bunicilor si i-a trimis in Baragan sau la Canal.Asta nu pot intelege nici batut
 
Back
Top