Unirea

laurentiu;160753 said:
Băsescu s-a născut la 4 noiembrie 1951 în localitatea Basarabi din judeţul Constanţa...e de-al meu:)
Asa este, dar si cca are ceva dreptate. Tatal lui Base era din Podu Hagiului, judetul Iasi.
 
Mi-am schimbat tastatura si imi pun cenusa in cap pt dezimformare.Eu stiam ca e nascut unde am spus si studiile le are facute in CT.Asa se intampla daca nu verifici.Televiziunea e devina.
 
Cit de mult Republica Moldova duce lipsa de un presedinte mare ca Basescu... ehhhh......................... :(
 
Smile;160788 said:
Cit de mult Republica Moldova duce lipsa de un presedinte mare ca Basescu... ehhhh......................... :(


pai daca faceti cerere, poate romania va imprumuta pe basescu pt o perioada determinata ... :)
sau trebuie sa asteptati pana isi indeplineste 2 mandate in romania si apoi il puteti lua definitiv ...
 
Pt cei ce si-au uitat istoria un mic fragment.Daca aici a fost cum a fost nu vreau sa ma gandesc cum a fost la voi.Am pus articolul pt ca e reprezentativ pt modul in care au fost vanati basarabenii si in Romania.Nu uitati cine a fost responsabil pt deportari si aici:am avut un guvern de slugoi devotati Moscovei.
PS:In acele deportari am avut si eu un bunic deportat ca chiabur.Cand s-a intors a stat cu chirie in propria casa.Din cele 8 camere a avut voie sa inchirieze una in care s-au ingramadit 4 oameni.
Celalat bunic al meu a fost deportat la Canal tot ca chiabur,dar pe langa faptul ca era instarit a fost stampilat si ca dusman al poporului.Canalul era o colonie penitenciara in care oamenii erau trimisi sa fie omorati.Cand a plecat avea 110 kg iar la intoarcere vreo 50.
Cum puteti uita "binefacerile" la care v-au supus rusii,nu neaparat voi care sunteti tineri ci parintii sau bunicii vostrii care au fost martori oculari la aceste atrocitati...
Si acum articolul http://www.romanialibera.ro/articol-Deportati-in-propria-tara-85915.htm
 
militant;163197 said:
Pai de uitat nu uitam, dar mai departe ce facem? Lasam si alti sa ne jupoaie?
Intram din noi alte imperii de alde UE?


Militant ca tara mica sau mijlocie nu poti rezista decat intr-un sistem sau altul.Repet ce am mai scris,Yugoslavia a fost mult mai puternica ca Romania,au jucat si ei cartea nealinierii si au pierdut.Ce sanse crezi ca aveti voi,fara armata,fara economie,fara aliati si cu o conducere de oligofreni?Prefer sa fiu condus de niste oameni capabili,indiferent de nationalitate.Daca conducerea este capabila,imposibil sa nu te ridici intr-un fel sau altul.
 
militant;163197 said:
Pai de uitat nu uitam, dar mai departe ce facem? Lasam si alti sa ne jupoaie?
Intram din noi alte imperii de alde UE?

Pai si cam ce te-ar multumii pe tine atunci ?
 
cca;163211 said:
Militant ca tara mica sau mijlocie nu poti rezista decat intr-un sistem sau altul.Repet ce am mai scris,Yugoslavia a fost mult mai puternica ca Romania,au jucat si ei cartea nealinierii si au pierdut.Ce sanse crezi ca aveti voi,fara armata,fara economie,fara aliati si cu o conducere de oligofreni?Prefer sa fiu condus de niste oameni capabili,indiferent de nationalitate.Daca conducerea este capabila,imposibil sa nu te ridici intr-un fel sau altul.

Conditiile care ti se dicteaza depind in mare masura de ceea ce esti tu. Deja s-a vazut ca popoarele care "se infierbinta" sunt luate in consideratie, alea care se inchina la orice li s-ar spune nici nu sunt ascultate.
Fiecare popor isi constuieste viata in masura in care este capabil sa o faca, nimeni nu va veni sa-ti dea cu lingurita in gura.
Priveste in istorie, am avut parte de nenumarate conducatori straini, anume de la asta si ni se trag toate problemele.
Nici un strain nu va veni aici cu ganduir bune, asta tre sa tinem minte, mai ales daca vine cu pretentii de a ne dicta.
Ce-i pasa unui strain daca lumea va muri aici de foame, daca pamantul va ramane pustiu? El are alta patrie pentru prosperitatea careia munceste, noi nu suntem decat o sursa temporara de "brate de munca", asa cum au fost negrii din Africa.
Sa nu mai uitam ca occidentul nu s-a imbogatit din munca proprie ci din jefuirea popoarelor care li s-a inchinat lor.
Civilizatia occidentala va exista atat timp cat va exista limbi care pentru 30 de galbeni sunt gata sa vanda tara, poporul si credinta.
Aveti multi oameni capabili, tre doar sa renuntam la stereotipurile debile de genu "o sa vina americanii si europenii si o sa faca totul", nimeni nu o sa faca nimic daca nu vom pune bratul de unii singuri.
Si nu-mi spune ca suntem un popor mic, toate popoarele au fost candva mici, dar au muncit pentru prosperitatea sa. Atunci vom putea s-o facem si noi!
 
militant;163352 said:
Conditiile care ti se dicteaza depind in mare masura de ceea ce esti tu. Deja s-a vazut ca popoarele care "se infierbinta" sunt luate in consideratie, alea care se inchina la orice li s-ar spune nici nu sunt ascultate.
Fiecare popor isi constuieste viata in masura in care este capabil sa o faca, nimeni nu va veni sa-ti dea cu lingurita in gura.
Priveste in istorie, am avut parte de nenumarate conducatori straini, anume de la asta si ni se trag toate problemele.
Nici un strain nu va veni aici cu ganduir bune, asta tre sa tinem minte, mai ales daca vine cu pretentii de a ne dicta.
Ce-i pasa unui strain daca lumea va muri aici de foame, daca pamantul va ramane pustiu? El are alta patrie pentru prosperitatea careia munceste, noi nu suntem decat o sursa temporara de "brate de munca", asa cum au fost negrii din Africa.
Sa nu mai uitam ca occidentul nu s-a imbogatit din munca proprie ci din jefuirea popoarelor care li s-a inchinat lor.
Civilizatia occidentala va exista atat timp cat va exista limbi care pentru 30 de galbeni sunt gata sa vanda tara, poporul si credinta.
Aveti multi oameni capabili, tre doar sa renuntam la stereotipurile debile de genu "o sa vina americanii si europenii si o sa faca totul", nimeni nu o sa faca nimic daca nu vom pune bratul de unii singuri.
Si nu-mi spune ca suntem un popor mic, toate popoarele au fost candva mici, dar au muncit pentru prosperitatea sa. Atunci vom putea s-o facem si noi!

Ceea ce spui in teorie suna bine,in practica am mari dubii ca ar merge.Repet Yugoslavia era la inceputul anilor 90 cu 1o-15 inaintea Romaniei ca dezvoltare economica.Ca armata nu are rost sa discutam,vesticii au cazut de acord ca aveau cea mai puternica armata din tarile estice(Ucraina nu era in acest clasament).Si ce s-a ales de ei?Serbia este acum destul de mult in spatele Romaniei.Nu mai au armata pe care au avut-o nici pe departe,economic scartie puternic,populatie este destul de divizata etc.
Cum crezi ca RM ar putea sa se ridice fara economie,cu o treime din populatie plecata din tara,fara resurse naturale,cu energie electrica primita din Romania?
Ok munciti,ce munciti daca industria voastra e la rusii din Tiraspol?Cu ce bani cumparati utilaje pt a avea o industrie competitiva?Ce PIB aveti?Din ceea ce am citit Pib-ul RM este cam jumatate din ceea ce produce judetul Timis.Te inteleg esti patriot dar cifrele nu au nationalitate,si cifrele spun ca in momentul de fata,nu puteti face mai nimic.Nu contest harnicia,sau dorinta voastra de a realiza ceva dar in momentul de fata cea mai buna afacere pe care o puteti face este sa iesiti in strada sa cereti unirea.Fara nici o conditie,fiindca pt Romania ar fi un efort financiar enorm,si daca s-ar face nimeni de aici nu ar accepta idei gen federatie sau altceva asemanator.Pt voi sigur ar fi mai bine.
 
militant;163352 said:
Conditiile care ti se dicteaza depind in mare masura de ceea ce esti tu. Deja s-a vazut ca popoarele care "se infierbinta" sunt luate in consideratie, alea care se inchina la orice li s-ar spune nici nu sunt ascultate.
Fiecare popor isi constuieste viata in masura in care este capabil sa o faca, nimeni nu va veni sa-ti dea cu lingurita in gura.
Priveste in istorie, am avut parte de nenumarate conducatori straini, anume de la asta si ni se trag toate problemele.
Nici un strain nu va veni aici cu ganduir bune, asta tre sa tinem minte, mai ales daca vine cu pretentii de a ne dicta.
Ce-i pasa unui strain daca lumea va muri aici de foame, daca pamantul va ramane pustiu? El are alta patrie pentru prosperitatea careia munceste, noi nu suntem decat o sursa temporara de "brate de munca", asa cum au fost negrii din Africa.
Sa nu mai uitam ca occidentul nu s-a imbogatit din munca proprie ci din jefuirea popoarelor care li s-a inchinat lor.
Civilizatia occidentala va exista atat timp cat va exista limbi care pentru 30 de galbeni sunt gata sa vanda tara, poporul si credinta.
Aveti multi oameni capabili, tre doar sa renuntam la stereotipurile debile de genu "o sa vina americanii si europenii si o sa faca totul", nimeni nu o sa faca nimic daca nu vom pune bratul de unii singuri.
Si nu-mi spune ca suntem un popor mic, toate popoarele au fost candva mici, dar au muncit pentru prosperitatea sa. Atunci vom putea s-o facem si noi!

1. Ceea ce spui seamana foarte bine cu teoria comunista despre lume si viata! Asa ca Lenin, Stalin, Brejnev & Co pot fi mandri de ceea ce au realizat! Lupta lor n-a fost in zadar!
2. Daca occidentul e asa de putred si nenorocit, ce cautati in occident? De ce va parasiti glorioasa tara si manosul pamant pentru a merge in occident? Ca n-am auzit sa vina ocidentalii sa va lege si sa va ia fortat acolo!
3. Spre dezamagirea ta pot sa-ti spun ca azi, in Europa comunitara oamenii au cu totul alte probleme, au cu totul alte aspiratii si au cu totul alte solutii de rezolvare a problemelor decat acelea pe care le propui tu. Incet incet granitele cad, oamenii traiesc, lucreaza sau fac afaceri dincolo de granitele conventionale ale statelor lor. Si in general nu isi pun problemele in felul in care ti le pui tu.
4. Stii care e insa marea diferenta intre UE si deloc regretata URSS? Nimeni in UE nu impune cuiva un anume tip de istorie sau un anume tip de teorie. In UE, spre deosebire de acea forma de organizare statala in care tu te-ai simti ca pestele-n apa, nu exista un tatuc care sa-ti arate calea cea dreapta.
 
Back
Top