Unirea

Re: http://www.petitiononline.com/reunire

ei asa si nu'l mai transmit online :( de cind se kinuie sarmanii
 
Re: http://www.petitiononline.com/reunire

Trebuie bani pt. Moldova -CHISINAU.

De la UE, de la patrioti. Only money, only you.
 
Re: http://www.petitiononline.com/reunire

Adrenalin4ik :D You are so funny! :D . Asta nu ajuta. Parka suntetsi copii mici :D. Voi va ginditsi logic, cam de ce rominii ar vrea sa ne unim ku dinshii? A4easta FALSA unire va retrograda Romania ku mult, din punkt de vedere social si economic . >( shi ADIO Integrare!
 
Re: http://www.petitiononline.com/reunire

Gresesti.
Romania se integreaza in UE peste 3 luni. Daca azi s-ar hotara unirea, pana la momentul efectiv al unirii ar mai trece cel putin 4-5 ani, pentru ca Moldova sa se alinieze la legislatia romaneasca (europeana). Asa ca in nici un caz unirea nu ar impiedica aderarea Romaniei la UE. Mai mult, cred ca UE chiar ar sprijini unirea, ca sa scape de grija Moldovei.

Sunt roman din moldova de la vest de Prut si sustin in primul rand reintregirea moldovei istorice.

p.s. Se rasuceste in mormant Stefan cel Mare cand vede ce se intampla acum in moldova lui. Stefan a zis candva( in drama Apus de Soare scrisa de Barbu Stefanescu Delavrancea :D ) "Moldova nu e a mea si nici a voastra nu e, ci a urmasilor, urmasilor vostri in veacul vecilor!". Nu vreau sa para ca am ceva impotriva rusilor insa rusii conduc acum o bucata mare din moldova lui Stefan. Moldova e acum a urmasilor urmasilor lui cine o fi fost shef de trib la rusi pe vremea lui Stefan.
 
Re: http://www.petitiononline.com/reunire

Ma kumaresc tot felul de "unionisti" care cred ca odata cu o unire intre doua state comuniste se vor rezolva toate problemele, parca nu suntem in perioada "Utopiei" lui Mores si ar trebui sa constientizam real lucrurile nu ca niste copii de clasa 1.
Ce o sa spuna "nationalistii" basarabeni cand cei de la Bucuresti vor impune toleranta fata de vorbitorii de limba rusa si de tot felul de poponari?
Pentru o unire e necesara o schimbare radicala atat la Bucuresti cat si la Chisinau.
Nici nu vreau sa imi inchipui ce o sa se intample in cazul unirii cu o romanie eromanizata!
 
Re: http://www.petitiononline.com/reunire

va recomand sa va linistiti... ori discutati argumentat si constructiv, ori zburati de pe Politica... VoronisHasAids, DeTomaso si Sventlana...
 
Re: http://www.petitiononline.com/reunire

care reunire? stati linistiti... ca pana se hotarasc cei de pe ambele maluri ale prutului mai e mult(daca se vor hotari)...si in plus ce asa nu e bine? romanii merg inainte si fara noi, iar basarabia se va urni din lok si ea cand se va mai schimba si atmosfera politica .Daca era sa fie vreo reunire se intampla in 1991, acum deja s-au obisnuit toti sa stea asa cum stau acum . Si kiar daca o sa ne apuce nostalgia pentru frati putem sa ne inteleagrm si asa bine in 2 state separate, si nu as vrea sa-mi inkipui cata lume ar vrea sa se uneasca in Romania , daca ar fi un referendum... (sa nu va spun ca am intalnit persoane in Ro care nici nu stiau ce inseamna basarabia) :(
 
Re: politica

...ce cistiga si ce pierde fiecare din parti...Romania...Rusia...Moldova...
Uniunea Europeana...SUA...Ucraina...
Anume acum... pina la sfirsit de an...cind Romania intra pe deplin in Europa...
 
Despre unirea cu Romania pina la sfirsitul acestui an, sa recunoastem este o prostie, nici pe departe realizabil, cu ristmurile in care se iau deciziile politice ar trebui sa obtinem un acord comun in aceasta problema in cel putin un an de zile si nu doua luni.

Pe de alta parte, despre aceeasi Unire nu mai poate fi vorba cel putin vreo 10 ani de acum incolo, si asta pentru ca daca Romania se integreaa in UE nu va mai avea dreptul moral si politic de a-si largi frontierea pina la nistru, acest lucru s einterzice de politica europeana. Plus la asta sa speram ca pe parcursul acestor zece ani vom reusis a scapam de culoarea rosie de coridoarele palamentului moldovenesc, o alta chestie care nu este compatibila cu reintegrarea cu Romania. In caz contrar la acei 10, mai adaugati vreo 10.

Astfel, unica concluzie e ca MD se va uni cu RO doar in cazul in care va fi si ea membru cu drepturi depline a UE, sau in cazul in care Ro va iesi din UE pentru a realiza Unirea.

Daca la aceasta unire se gindeau serios macar incepind cu anul 2005, atunci Moldova nu avea de pierdut absolut nimic, ba mai mult, in citiva ani de zile populatia Moldovei avea sa simta schimbari majore in calitatea vieti si nu doar, toate aste adin cauza ca Moldova Trebuie adusa la nivelul de trai romanesc, ceea ce inseamna investitii enorme, atit in infrastructura ci si in secuitate energetica, servicii, sanatate si asigurari.

Transnistria

Reintegraea teritoriala a moldovei, si recapatarea drepturilor asupr ateritoriilor din stinga Nistrului este posibila, si asta o spun multi analisti politici. Problema e ca in aceasta zona prea multe persoane din actualulu guvern de la Chisinau isi au interese economice.

Daca cu adevarat se dorea, atunci despe acest conflict nici nu se mai vorbea, totul se poate rezolva simplu si usor, doar ca "tatuca" nu vrea sa ia decizi corecta azi.

Sa fie oare rusii de vina in aceasta problema? Da, au parte alor d emoneda, inca mai sunt prezenti in aceasta zona economic, politic, dar ce e cel mai grav ca inca mai detin amament stocat in depozitele d ela Colbasna.

Dar exista o sumedenie de pighii de care RM azi nu se foloseste deloc, atit internationale cit si la nivel national, chiar as spune si la nivel regional si local.

Chiar daca acest conflict nu mai este unul deschis, e unul "inghetat", multi investitori se tem sa vina in moldova cu banii din motive de securitate. Asa ca, daca se rezolva aceats aproblema avem de cistigat nu doar hidrocentrala de la Cuciurgan.
 
Pina la sf. 2006 Transnistria va trece in subordinea Republicii Moldova...sau fara ea(Transnistria) Moldova va redeveni o parte componenta a Romaniei...

Printre altele, Ucraina va fi nevoita sa accepte aceasta situatie,dar se vor inrautati relatiile cu Federatia Rusa...e posibil din cauza Trasnistriei...sau Crimeii.
Romania pentru prima data devine un aliat de nadejde a Ucrainei.

In Federatia Rusa se va declansa un conflict cu Cecenia...din cauza unui omor savirsit de catre ceceni in Europa...E posibil un conflict armat pentru inlaturarea lui Cadirov.Ultimul
isi va pierde viata intr-un act terorist initiat de catre Gruzia.

In Tatarstan si Baschiria se vor declansa miscari de eliberare nationala,din cauza unor acte teroriste ...provocate din exterior.

La Moscova si New-York panica pe intreg parcursul an.2007 ...

Va fi atacat ONU.

Putin va fi inlaturat de la putere.Ziuganov intra in forta.

Ianucovici sufera un infarct si in cele din urma... demisioneaza.

Crimea realizeaza un referendum pentru unirea cu Rusia.Au loc tulburari in masa pro-
vocate de tatarii din Cimea.Rusia ataca din forta o localitate din Crimea...Ucraina protesteaza.In trei zile conflictul este aplanat cu ajutorul Turciei si Uniunii europene.

Turcia si Grecia devin amici.Ciprul se reuneste.
Armenia isi imbunatateste relatiile cu Turcia.,dar reizbucneste Carabahul...

(va urma)
 
Cainii vor naste pisici iar pisicile soareci, lupul se va casatori cu caprioara, Voronin va fi calcat de o motocicleta cu atash iar basescu va fi ales prin referendum presedinte al Moldovei, astfel infaptuind Unirea.(am citit toate astea intr-o carte cu coperti de aur pe care am gasit-o eu pe fundul Nistrului, e mai tare decat Nostradamus)
 
Apelul Noii GENERATII!

1 decembrie-Ziua Tuturor Romanilor!
Poarta o panglica tricolor impreuna cu Noua Generatie, PPCD.
ESTI LIBER SA FII CA NOI!
ng@ppcd.md
ppcd.jpg
 
Re: Apelul Noii GENERATII!

username;156312 said:
ESTI LIBER SA FII CA NOI!
Daca esti (cu adevarat) LIBER, fii sigur, ca nu vei mai vrea sa fii cu EI (aia cu "sus inima") !

P.S. Mai exista inca "fani" de al PPCD in Moldova ???
 
Back
Top