Unirea

Republica Moldova nu se ve putea uni cu Romania atata timp cat populatia de la est de Prut nu este de acord cu acest lucru. Nu cred ca merita sa discutam despre motive pt. ca dreptul de vot oricum nu se acorda in functie de gradul de cultivare a individului. Cert este ca cel mult un sfert din populatia Moldovei Orientale ar vota pentru unire, in ciuda faptului ca Unirea ar fi mai avantajoasa lor decat "celorlalti" romani. Cu toate astea "ceilalti" romani, conform sondajelor, ar fi dispusi sa voteze pentru unire. Concluzia nu poate fi decat una: nu putem sa le facem basarabenilor binele cu forta. Unii s-au obisnuit cu raul.
 
Re: Apelul Noii GENERATII!

alejandro;156817 said:
mda...probabil aia care apreciaza curvele,gen vicepresedintele parlamentului!

hmmm...Mie mi s-a parut ca doamna Postoico este o femeie cumsecada
 
hai sa-ti zic un vers dintr-o piesa:
"O vorba de pe strada o stiu toti ai mei,cele mai multe tarfe nu-s femei".
nu cred mai tre' sa dau explicatii.
 
Sunt din romania si am intrat din curiozitate sa vad care e atitudinea voastra fata de romania.In Tara noatra exista o perceptie cum ca pe voi in cot va doare de romania si sunteti impotriva unirii mai ales din atutudinea politicienilor pe care voi i-ati votat.Intrati de exemplu pe acest forum sa vedeti si sa va sustineti cauza daca vreti:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=197797
 
Cam trist e sa citesti thread-ul ala...majoritatea nu-si vad de lungul nasului. Sa intre ei incoace sa se mai informeze in privinta romanilor basarabeni, nu doar pe forum.md.
 
Oricum, ideal ar fi ca moldova(Transnistria si restu satrei) sa se alipeasca la romania si sa traim in U.E. in pace si progres. (sper ca n-u va apucat rasul).
 
Daca iei un om de pe strada in Romania, sigur va spune ca Moldova nu a vrut unirea. Nu prea stiu ce e in Moldova, da nu cred eu ca 100% din moldoveni vor unirea.
 
groparu;159208 said:
citeste aici, Bogdane, poate o sa incepi sa te informezi inainte de a scrie...

http://www.ziua.net/display.php?id=178900&data=2005-06-21
Pai,tovarasul Iliescu,evident nu dorea Unirea fiindca era de-al rusilor,acum nu vor moldovenii,cel putin ultimele sondaje asa arata,51%doresc sa ramana in CSI iar 9%daca nu ma insel doresc alipirea de Romania.Politica acestui distins presedinte V.Voronin este anti-romania,(cat mai are omul asta de stat la carma tarii?cand vor avea loc urmatoarele alegeri?)si mai e o chestiune,limba rusa.Voi cum vorbiti intre voi,cu familia,cu prietenii,la magazine,institutii publice?in limba romana sau limba rusa?Cum este predarea in scoli?cat in rusa cat in roamana,sau e bilingv?pana acum cu toti moldovenii cu care am intrat in contact ma intelegeam tare greu.Vorbeau dificil limba romana.
Timpul se scurge,generatiile trec,si lumea uita,cel putin unii romani,ca a existat odata o zona,Basarabia,care apartinea Romaniei.E clar ca RM incearca sa se dezvolte ca stat independent,insa dependent economic de Rusia.Cum este Moldova anului 2007 si mai ales spre ce se indreapta?In conditiile de fata,se mai poate vorbi de o Unire cu Romania?Basescu s-a aratat dispus,cel putin are mai mult sange in vene ca Iliescu,dar nu e de ajuns ca numai el sa vrea...
 
Bogdan_romanu';159211 said:
Oricum, ideal ar fi ca moldova(Transnistria si restu satrei) sa se alipeasca la romania si sa traim in U.E. in pace si progres. (sper ca n-u va apucat rasul).

din pacate asta nu este posibil acum; Romania nu va face nimic fara permisiunea UE && Rusia nu va ceda Transnistria

Bogdan_romanu';159214 said:
Daca iei un om de pe strada in Romania, sigur va spune ca Moldova nu a vrut unirea. Nu prea stiu ce e in Moldova, da nu cred eu ca 100% din moldoveni vor unirea.

100% nu, pentru ca mai avem resturi aduse de sovietici, pentru denatzionalizare...

Anca:-);159252 said:
Pai,tovarasul Iliescu,evident nu dorea Unirea fiindca era de-al rusilor,acum nu vor moldovenii,cel putin ultimele sondaje asa arata,51%doresc sa ramana in CSI iar 9%daca nu ma insel doresc alipirea de Romania.

nu stiu cine si cum a facut acest "sondaj"; pe mine nimeni nu m-a intrebat ce vreu... (si nu cunosc pe nimeni care sa fi fost intrebat)

Anca:-) said:
Politica acestui distins presedinte V.Voronin este anti-romania,(cat mai are omul asta de stat la carma tarii?cand vor avea loc urmatoarele alegeri?)

din pacate ai dreptate.. e anti-romaneasca, insa tot mai bun decat precedentzii este...

Anca:-) said:
si mai e o chestiune,limba rusa.Voi cum vorbiti intre voi,cu familia,cu prietenii,la magazine,institutii publice?in limba romana sau limba rusa?Cum este predarea in scoli?cat in rusa cat in roamana,sau e bilingv?pana acum cu toti moldovenii cu care am intrat in contact ma intelegeam tare greu.Vorbeau dificil limba romana.

limba rusa e o problema, insa nu asa de acuta cum era inainte; acum aud mai mult in romana discutzii. cu prietenii, in familie, la magazine -- vorbesc doar romana; in majoritatea institutziilor publice se vorbeste romana. in scoli/licee se preda in romana (exceptzii sint scolile pentru minoritatzi). masteratul se face _numai_ in romana (grupe ruse nu exista).
nu stiu cu ce fel de moldoveni ai intrat in contact; am umblat destul prin Romania (cat aveam posibilitate). totzi m-au intzeles, fara a depune mult efort. (vorba mi-a fost mult influentzata de bunei/parintzi)

Anca:-) said:
Timpul se scurge,generatiile trec,si lumea uita,cel putin unii romani,ca a existat odata o zona,Basarabia,care apartinea Romaniei.E clar ca RM incearca sa se dezvolte ca stat independent,insa dependent economic de Rusia.

dependenta economica nu doar de Rusia

Anca:-) said:
Cum este Moldova anului 2007 si mai ales spre ce se indreapta?In conditiile de fata,se mai poate vorbi de o Unire cu Romania?Basescu s-a aratat dispus,cel putin are mai mult sange in vene ca Iliescu,dar nu e de ajuns ca numai el sa vrea...

Basescu doar formal s-a aratat dispus, insa a facut-o indirect si nu cu cine trebuie a discutat. era clar din start ca Voronin nu va accepta asa ceva.

Unde se indreapta Moldova nu stiu nici eu.. e greu de intzeles...

De o unire? hm.. cam greu.. o solutzie ar fi sa li se acorde cetatzenie tuturor ce o solicita de aici si fara tot felul de conditzii prostesti. sa se obtzina la fel de simplu cum s-a pierdut in timpul razboiului..
 
groparu;159256 said:
.
nu stiu cine si cum a facut acest "sondaj"; pe mine nimeni nu m-a intrebat ce vreu... (si nu cunosc pe nimeni care sa fi fost intrebat)

limba rusa e o problema, insa nu asa de acuta cum era inainte; acum aud mai mult in romana discutzii. cu prietenii, in familie, la magazine -- vorbesc doar romana; in majoritatea institutziilor publice se vorbeste romana. in scoli/licee se preda in romana (exceptzii sint scolile pentru minoritatzi). masteratul se face _numai_ in romana (grupe ruse nu exista).
nu stiu cu ce fel de moldoveni ai intrat in contact; am umblat destul prin Romania (cat aveam posibilitate). totzi m-au intzeles, fara a depune mult efort. (vorba mi-a fost mult influentzata de bunei/parintzi)


dependenta economica nu doar de Rusia



Basescu doar formal s-a aratat dispus, insa a facut-o indirect si nu cu cine trebuie a discutat. era clar din start ca Voronin nu va accepta asa ceva.

Unde se indreapta Moldova nu stiu nici eu.. e greu de intzeles...

De o unire? hm.. cam greu.. o solutzie ar fi sa li se acorde cetatzenie tuturor ce o solicita de aici si fara tot felul de conditzii prostesti. sa se obtzina la fel de simplu cum s-a pierdut in timpul razboiului..

Sondajul a aparut la Realitatea TV in urma cu doua saptamani.

Ei vezi,tu esti norocos ca ai invatat in familie lb romana,insa alti parinti vb ruseste cu copiii.Prietenii mei moldoveni erau din Chisinau si ziceau ca vorbeau intre ei mereu ruseste si de aceea le era greu sa discute acum romaneste,desi graiul romanesc de peste Prut suna atat de melodios(mie mi-i tare drag sa-l ascult)
Cu cine trebuia sa discute Basescu?El a declarat anul trecut,in vara cred,ca i-a propus d-lui Voronin sa intram impreuna in UE.Mircea Dinescu afirma la o emisiune catre Stelian Tanase "pai stii de ce nu o sa ne unim cu Moldova?pentru ca Voronin nu va dori nicioadata sa-si piarda scaunul.N-ar renunta el la functia de presedinte."(destept si Dinescu asta :D)
 
Anca:-);159259 said:
Sondajul a aparut la Realitatea TV in urma cu doua saptamani.

inseamna ca nu l-au facut corect; mai multzi ar prefera unire aici..

Anca:-) said:
... Ei vezi,tu esti norocos ca ai invatat in familie lb romana,insa alti parinti vb ruseste cu copiii.

majoritatea au vorbit si vorbesc romana

Anca:-) said:
Prietenii mei moldoveni erau din Chisinau si ziceau ca vorbeau intre ei mereu ruseste si de aceea le era greu sa discute acum romaneste,

sint si asa cazuri; eu pe ei nu-i intzeleg. totzi din familii in care se vorbeste romana, dar intre ei discuta rusa, pentru ca le pare mai "pantova"/"po patzanski" ("cool"/"barbateste" in rusa). inainte acest fenomen era des intalnit; acum mai rar, insa oricum intalnesti...

Anca:-) said:
desi graiul romanesc de peste Prut suna atat de
melodios(mie mi-i tare drag sa-l ascult)

si mie-mi place; din aceasta cauza, fiind in RO, nu incercam sa vorbesc altfel (desi puteam); am ramas placut surprins cand pe langa Suceava am auzit vorba asemanatoare :)

Anca:-) said:
Cu cine trebuia sa discute Basescu?El a declarat anul trecut,in vara cred,ca i-a propus d-lui Voronin sa intram impreuna in UE.Mircea Dinescu afirma la o emisiune catre Stelian Tanase "pai stii de ce nu o sa ne unim cu Moldova?pentru ca Voronin nu va dori nicioadata sa-si piarda scaunul.N-ar renunta el la functia de presedinte."(destept si Dinescu asta :D)

asa ceva se propune nu la "un pahar de vorba" ci oficial. alta problema e ca Voronin l-ar fi invinuit ca se amesteca in treburile statului sau, pentru ca nu-i convine alipirea la Romania...
 
Hai, mai, Sventlana... adica tu chiar nu iti dai seama ca varianta Voronin a fost cea mai proasta posibil? Voronin este un comunist, lasand la o parte faptul ca este romanofob (nici tu nu esti tocmai romanian-friendly, desi nu ai nici un motiv)... Cu Voronin in fruntea tarii nu o sa discute nimeni cu voi, poate decat Rusia, vesnic interesata de un vasal la gurile Dunarii. Din prietenia Moldova - Rusia, moldovenii nu vor castiga nimic. Absolut nimic. Rusia nu are dorinta si nici macar interesul de a dezvolta Moldova. Cu cat aceasta este mai dependenta de Fed. Rusa, cu atat mai bine. Cu cat lucrurile vor merge mai rau pentru moldoveni, cu atat rusii vor fi mai multumiti.

Singura sansa pentru Moldova este mult-injurata Romanie. Ar fi cazul sa realizati si voi asta, pana nu este prea tarziu. Cel putin o treime din moldoveni lucreaza in strainatate, fugind de saracia si dezastrul de acasa. Lasand la o parte istoria comuna, dar pana si economic apropierea de Romania va avantajeaza - este la doi pasi, frate, si in destule domenii incepe sa se resimta lipsa mainii de lucru. Salariile sunt inca la un nivel scazut comparativ cu tarile din Vest, dar nici nu se compara cu cele din Basarabia, iar aici nu este vorba de orgolii stupide, ci de triste realitati. Atat Republica Moldova, cat si Romania vor castiga din apropierea relatiilor. De ce sa nu profitati de ocazie?
 
Bogdan_romanu';159329 said:
Oare ce ar trebiu facut ca basarabia sa se uneasca cu romania??
Eh,din pacate lucrurile nu-s asa de simple,de la teorie la practica e cale lunga si noua romanilor se stie ca nu prea le avem cu organizarea,cu disciplina,avem orgolii prostesti,iar din cate am vazut pe alte forumuri sunt cativa romani foarte "europenizati" care deja se cred superiori si fondatorilor UE...lor nu le trebuie saracia de dincolo de Prut si rusofoni"sa stea cu Mama Rusia".Nici in Moldova nu prea stiu cat la suta din populatie doreste alipirea,si cred ca ar fi nevoie ca Voronin sa aiba amnezie si dintr-o data sa i se dezvolte puternice sentimente nationale,sau sa fie dat jos de la putere.Daca,printr-un miracol s-ar pune in discutie o eventuala (RE)Unire,ar fi nevoie si de acordul UE,ca acum ei ne spun cum sa jucam...

Si acuma ceva aiurea,o mica paranteza,am vazut o emisinea cu o astroloaga f tare din Ro,se numeste Urania,e very smart doamna,si are ceva studii in istorie,spunea ca in anul 2007 prin aliniarea nu stiu caror planete,romanilor le va creste sentimentul national si noi legaturi se vor crea intre Basarabia si Romania,legaturi diplomatice mai puternice.Ceva se va intampla in RM si ii va determina pe moldoveni sa se apropie de RO.Numai ca dupa asta,ea,a adaugat,ca ii e frica ca sa nu fie nevoie de compensarea cu un alt teritoriu...nu a zis care,facand precizarea ca intelege lumea la ce se refera...Stiu ca poate suna absurd,nu multa lume crede in asa ceva,dar e poate sthing entertaining:)
 
Back
Top