Unirea

Revenind la tema Unirii, am citit multe din mesajele anterioare unde se cautau solutii (petitii on-line, casatorii mixte, afilieri la diferite partide din Basarabia). In general cand se cauta solutii la o problema, cei care o fac privesc la moduri similare de actiune ale altora. Cum s-au unit germanii, vietnamezii, Hong Kongul si Macao cu China (e reunire in ochii chinezilor) sau cum intentioneaza sa o faca altii - vezi cele doua Corei? In aproape toate cazurile a durat mult, au fost negocieri, si s-au facut pasi mai mari sau mai mici intr-o directie sau alta. In cazul HK si Mc, a fost vorba ca puterea care le-a detinut (britanicii) s-a inclinat in fata uneia care a depasit-o; in cazul Germaniei, la fel (daca ne uitam la slabiciunea Uniunii Sovietice in ultimii ei ani). Vietnamezii, fara a fi un popor mare, au reusit prin forta, rezistenta si incapatanare sa macine fortele U.S. Dar in niciunul din aceste cazuri, subliniez niciunul, nu au fost intrebati (la modul real), locuitorii bastinasi - totul s-a tratat intre fratele mai mare al zonei si puterea fosta dominanta a respectivei regiuni. E adevarat, in cazul est-germanilor, entuziasmul de la daramarea Zidului Berlinului a putut arata vointa lor. Nu acelasi entuziasm de azi, dupa cum spune un recent sondaj de opinie. Cazul coreean e mai apropiat noua, de ce? Pentru ca, desi in spatele Nord Coreei se afla 'the big brother', influenta lui e sporadica in fata unui nationalism comunist deviant. Nord Coreea nu mai vrea sa fie nici sub China (ori precum ea), nici cu Coreea de Sud, ori ca ea. Pana aici, asemanarea cu Moldova lui Voronin (big brother fiind ...Rusia) e frapanta, doar ca Kim Jong-Il nu are si cetatenia chineza ! Diferenta este importanta: nationalismul lui Kim nu merge pana acolo unde zice ca el conduce un popor diferit de cel din sud, de aceea niste pasi timizi spre unire s-au facut: echipa olimpica unificata, dezvoltarea de regiuni economice comune, etc. Comunismul nord-coreean va fi dislocat mai curand decat credem si unirea va fi instantanee.
Problema Romaniei si a Basarabiei este ca am devenit instrainati unii de altii LA BAZA, dar si ca liderii politici- nici nu se iubesc, dar nici nu reusesc sa se domine. Nici Tariceanu, nici Basescu nu sunt un Ho Chi Minh si din pacate nici Helmuth Kohl, iar romanii au alte probleme mult mai presante cu noua aderare (desi urmaresc stirile) pentru a-si aminti de podul de flori de peste Prut...
Cand oamenii simpli ca noi nu mai zic nimic si nu mai reactioneaza la declaratii insultatoare la adresa romanismului ale lui Voronin, inseamna ca ceva nu e in regula. Obisnuiam sa marsaluiesc zile in sir ca student pentru Basarabia, pe cand la Chisinau erau lideri mult mai unionisti decat KGB-istul Iliescu. Stam, din acest punct de vedere, mult mai prost decat coreenii, carora macar li se spune ca sunt un singur popor din ambele parti...noi a trebuit sa luptam nu numai cu inertia, dar si cu kgb-isti ca Iliescu sau acum ar trebui sa il dam jos pe Voronin (dar SIE, vai mama lui, nu e nici FSB nici CIA, iar basarabenii au plecat peste granitza, pensionarilor numai de marsaluit nu le arde).
Solutii la problema ar fi: o Romanie ca cea din primul razboi mondial, care a stiut cand sa profite de slabiciunea Rusiei si a intrat cu trupele in Basarabia (solutia asta a fost ratata in 1990, dar daca mai vine acum un asa moment, Basescu este cel care o sa o ia pe urma regelui Ferdinand Intregitorul), sa ne apucam noi basarabenii din Romania (eu apreciez ca suntem un milion pe putin) sa cerem cetatenie a Republicii Moldova si sa votam in alegeri afara de la putere pe comunisti si un partid unionist in loc (dca exista, dca nu sa facem); in fine, de ce sa ne mai uitam la altii, sa ne uitam la noi; cum s-a facut Unirea in 1859 ? S-a ales acelasi principe de catre munteni si moldoveni, cand nimeni dinafara nu era de acord cu un singur principat romanesc. De ce nu si acum ? Ii intreb pe basarabeni: l-ati alege pe Basescu? Ca noi cred ca ii mai dam un mandat de 5 ani la Bucuresti.
Apropo, care sunt conditiile pentru obtinerea cetateniei moldovenesti? Dar cele pentru a candida la presedintie? Daca conditia e sa fii nascut in Basarabia, tocmai am ratat iar momentul, deoarece Constantinescu era nascut la Tighina, dar cu o alta stare de spirit in Basarabia, orice lege poate fi schimbata, inclusiv Constitutia. Si asa, Voronin vrea sa redeschida problema Constitutiei cu schimbarea stemei si a drapelului national. Scuze pentru lungimea mesajului, e primul meu comentariu (al doilea, dar primul a fost joaca) pe Moldova mea.
 
unirea cu romania

eu sunt din romania si aici e o miscare destul de puternica pentru unirea romaniei cu basarabia.eu cred cu tarie ca asa trebuie sa se intample,ca asa este firesc pt ca rom si moldova formeaza un tot,se completeaza una p alta.totodata a aparut o intrebare fireasca:eek:are c parere au basarabenii despre asta(romani,slavi,...).au oare aceasi parere?astept raspunsuri.
 
Re: unirea cu romania

Nu-s din MD, da' am sa-ti zic eu cum e cu Unirea. Ai auzit de asteroidul care a trecut ieri prin apropierea Terrei? Asteroidul asta, ca orice asteroid, se invarte aparent bezmetic prin sistemul nostru solar dar, periodic, se apropie mult de Pamant. O data si-odata se va "uni" cu Pamantul. E inevitabil!
Asteroidul MD s-a apropiat de RO, ultima data, pe la inceputul anilor '90. De atunci se tot indeparteaza ...
 
Re: unirea cu romania

inteleg c zici si tocmai de asta am deschis topicul asta.nu putem sa facem ceva sa nu se mai indeparteza?sa-l atragem noi,nu planeta uriasa rusia.atata timp cat acolo mai traiesc oameni care vb romaneste de dragul de a vb rom lupta trb sa continue.pana la urma suntem frati.
 
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=8ESpcCrhvEU"]YouTube - Romania forever!!![/ame]

asta e Romania adevarata...nu numai cu basarabia si tinutul hertei ci si cu crisana din ungaria pana la tisa(granita cu ungaria trebuie sa fie pe tisa)...banatul sarbesc...maramuresul de nord.....cadrilaterul....sudul basarabiei

am un presentiment straniu ca asa vor arata granitele Romaniei
 
Mihay, iti inteleg oarecum exaltarea, dar Cadrilaterul apartine Romaniei cam la fel de mult pe cit apartine Transnistria Basarabiei (adica deloc) iar vestul Ungariei si banatul sirbesc n-au apartinut niciodata Romaniei (astea nu stiu de unde le-ai scos)
 
Daca expeditia Armatei Romane spre Budapesta vi se pare ca inseamna administrarea unui teritoru (caci asta implica a "apartine") atunci aveti o parere complet deformata referitor la ceea ce s-a intimplat atunci.
O harta care surprinde o situatie la un moment dat nu reprezinta mai nimic din acest punct de vedere. Ca daca v-as pune sa va uitati la harta Romaniei din iarna lui 1917 o sa va ia cu friguri.

Dar repet, inteleg exaltarea lui Mihay, care la prima postare pe forum a crezut ca e de cuviinta sa ne explice cum e cu astea cu istoria.

Mihay, fan Romania Mare cumva?
 
Nu sunt fan Romania Mare , trebuie sa fiu realist , daca se face unirea acum se ruineaza tara , Romania nu este Germania , dar asta nu inseamna ca in viitor nu vreau sa ne unim si cum am mai spus am un sentiment ciudat ca intr-o zi Romania o sa revina la vechile granite
 
popej27;207997 said:
Daca expeditia Armatei Romane spre Budapesta vi se pare ca inseamna administrarea unui teritoru (caci asta implica a "apartine") atunci aveti o parere complet deformata referitor la ceea ce s-a intimplat atunci.

uite atent la imaginea asta, acolo este o hartă în colţ :)
Iniţial ţara a fost până la Tisa şi includea şi Banatul sârb :)

popej27;207997 said:
Mihay, fan Romania Mare cumva?

fan..? cineva spunea de păreri deformate, dupa aşa exclamaţie nuştiu cine are păreri deformate :pardon:

Mihay;207998 said:
intr-o zi Romania o sa revina la vechile granite

Să-ţi fie mintea clar-văzătoare :D
 
dardala;208000 said:
uite atent la imaginea asta, acolo este o hartă în colţ :)
Iniţial ţara a fost până la Tisa şi includea şi Banatul sârb :)

Asta e dovada ta?
Hahahahahahahahaha

Daca pe Mihay il inteleg, pe tine nu.
Imi aduci ca argumente o carte postala, ale carei explicatii nici macar nu te-ai chinuit sa le citesti ("Graniţele definitive vor fi stabilite abia în 1920")
Am impresia ca tu esti convins ca Istoria este o formatie de fete care participa la Eurovision.

Te rog, data viitoare cind vrei sa ma contrazici incearca sa ai si argumente pentru ca daca mai vii cu faze ca cea de mai sus devii usor penibil.

Desigur, pentru cei care stiu istorie. Ca in ochii lui Mihay sint sigur ca ai devenit un erou :D
 
Back
Top