Unirea

popej27;208007 said:
..."Graniţele definitive vor fi stabilite abia în 1920"...

eu asta şi am vrut să spun, până în '20 România arăta ca pe harta ceea... încerci să-mi demonstrezi contrariul sau cum..? )
 
dardala;208012 said:
eu asta şi am vrut să spun, până în '20 România arăta ca pe harta ceea... încerci să-mi demonstrezi contrariul sau cum..? )


Si tot eu ti-am zis ca in 1917 Romania avea cam o OPTIME din suprafata de azi. Exista si harti. Asta inseamna ca Romania ar trebui sa fie cea din acel moment? Daca ti-as urma rationamentul as putea spune ca da.
Din fericire rationamentele tale nu au nici o legatura cu realitatea si afirmatia mea ramine valabila:
Vestul Ungariei si Banatul sirbesc nu au apartinut niciodata Romaniei.


P.S. incepi sa te apropii periculos de "penibil"..
 
popej27;208016 said:
Si tot eu ti-am zis ca in 1917 Romania avea cam o OPTIME din suprafata de azi. Exista si harti. Asta inseamna ca Romania ar trebui sa fie cea din acel moment? Daca ti-as urma rationamentul as putea spune ca da.
Din fericire rationamentele tale nu au nici o legatura cu realitatea si afirmatia mea ramine valabila:
Vestul Ungariei si Banatul sirbesc nu au apartinut niciodata Romaniei.


P.S. incepi sa te apropii periculos de "penibil"..

...
reciteşte mesajele că n-ai înţeles nici o brânză
 
dardala;208000 said:
Iniţial ţara a fost până la Tisa şi includea şi Banatul sârb :)

(si prima oara am pus citat dar poate te supraapreciez eu, cine stie?!)

Hai, explica-mi din nou ce ai vrut sa spui mai sus. :D
 
ţi-am explicat... din 1918 până în 1920 României aparţineau şi regiunea Debreţinului şi Banatul sârb... nu era stare de război, teritoriile erau administrate de la Bucureşti, da tu nu înţeleg dc încerci să-mi demonstrezi contrariul
 
dardala;208024 said:
ţi-am explicat... din 1918 până în 1920 României aparţineau şi regiunea Debreţinului şi Banatul sârb... nu era stare de război, teritoriile erau administrate de la Bucureşti, da tu nu înţeleg dc încerci să-mi demonstrezi contrariul


Auzi, tu esti fan Istorie Integrata, nu? Ca altfel nu imi explic de unde le scoti pe astea.

Iti citez de aici:

1860 - 1919 - reintegrat Ungariei, Banatul a fost reorganizat pe comitate, iar acestea împărţite în plăşi; după efemera republică bănăţeană, care s-a dorit a fi o entitate autonomă în cadrul statului maghiar, a urmat o perioadă de ocupaţie sârbească, una de ocupaţie franceză şi, de la 3 august 1919, a fost instalată administraţia românească în estul Banatului



Stai, stai.. cred ca m-am timpit. Eu incerc sa iti demonstrez tie evidenta.
Ia zi tu mai bine. De unde scoti timpeniile astea? Sau tot pe cartea aia postala te uiti?
 
Corect. 1920 pentru cei care stiu cit de cit istorie (nu e cazul tau, stai linistit) este anul in care s-a incheiat Conferinta de Pace de la Paris, cea care a pus capat Primului Razboi Mondial. Nu este nici sfirsitul vreunei perioade de dominatie a romanilor in Balcani (crede-ma, romanii aveau probleme mult mai mari decit a ocupa banatul sirbesc), nici 2 ani de la nasterea lui ceausescu si nici 13 ani de la rascoala taraneasca ci, pur si simplu, finalul Primului Razboi Mondial.
Banatul s-a impartit intre unguri, sirbi si noi. Iar noua ne-a picat estul lui. Adica banatul romanesc.

Hotarit lucru, dupa ce ca debitati numai enormitati, si tu si Mihay, eu stau sa imi pun si mintea cu voi. Mihay repeta ce a auzit la vadim, tu te iei dupa carti postale si eu cred ca v-as putea cere sa aveti notiuni elementare de istorie.
Iarta-ma, ai trecut granita penibilului asa ca ma voi margini sa nu te mai iau in seama.


P.S. Mai du-te la scoala. Nu conteaza daca crezi ca ai facut-o sau nu. N-ai facut-o.
 
slap.gif

tu ai scris într-un post de-al tău că Banatul sârb nu a aparţinut niciodată României, eu ţi-am arătat că el până în 1920 a fost parte a României, tu nu ai făcut altceva decât să încerci să mă insulţi :eek:)
 
dardala;208041 said:
slap.gif

tu ai scris într-un post de-al tău că Banatul sârb nu a aparţinut niciodată României, eu ţi-am arătat că el până în 1920 a fost parte a României, tu nu ai făcut altceva decât să încerci să mă insulţi :eek:)

Ihim. Mi-ai aratat o carte postala.
Man... ai ALTCEVA in afara de asta?

Uita-te pe wiki, pe alte site-uri, in manuale, oriunde vrei tu, la materialele legate de Romania si Primul razboi mondial. Daca gasesti undeva vreun material ATESTAT ISTORIC (nu carti postale sau harti facute de Noua Dreapta) care sa spuna ca Banatul Sirbesc si Vestul Ungariei au APARTINUT Romaniei, ARATA-MI.

Daca nu, abtine-te.
 
ok si de ce sunteti atat de agresivi???? popej, se poate si mai calm. demonstreaza-i omului ca nu are dreptate... si tu o sa te simti mai bine si el va fi mai castigat... si multi altii care vor citi ceva normal, dar nu aiureli de genul du-te la scoala sau abtine-te...
 
Ok. imi cer scuze pentru modul in care m-am exprimat. Sper ca dardala sa imi accepte scuzele.


Dar voi reveni cu un post legat de Romania in perioada 1910-1920, post in care sper sa lamuresc "misterul" teritoriilor in discutie.
 
Cred ca majoritatea argumentelor pro si contra unirii sunt naive atat la romani cat si la romanii (sau altii) din basarabia.

De ce nu suntem si poate nu vom fi unitzi:

Orgoliul

Noi romanii am fost profund lovitzi la ego cand moldovenii s-au declarat pro independentza si dupa aceea moldoveni la recensamant (asta pentru ca aveam si mai avem prejudecatzi si superioritatzi)
Moldovenii au descoperit o romanie in deriva la inceputul anilor 90 si ei erau parte a unei superputeri (dezamagire la fel de mare, tot prejudecatzi si tot superioritatzi ca doar sunt tot romani pana la urma)

Ipocrizie

Noi romanii jucam acum rolul fetei care se lasa greu la maritat pt ca ne merge mai binisor si invocam cum ca noi saracii trebuie sa suportam financiar moldova in caz de unire si ar fii ffff greu etc. desi ne bucuram in secret ca ne merge mai bine...
Moldovenii pe de alta parte vor cetatenia romana dar sa fim seriosi din simplul motiv ca asa pot ajunge in occident

De ce s-ar putea sa ne unim la un moment dat:

aici poparele noastre au mai putin de spus ci conducerile conteaza, astfel,
Conducatorii politico economici romani vor mai multe voturi in parlamentul european, o pozitie mai cu greutate in regiune si o masa de lucratori mai ieftini pentru a acoperi gaura din masa fortei de munca autohtone
Conducatorii politici moldovenii risca jiltzurile daca nu promoveaza o politica pro vest (care presupune si clarificarea corect istorica a problemei identitare) iar oamenii de afaceri (daca exista altii in afara de clanul lui voronin) vor intelege ca e mai profitabil cu ue si cu romania.


Cat despre mine, eu cred ca e important ca sa ne mearga bine tuturor, indiferent in ce formula, iar prezentza romanilor din ro pe forum dovedeste interes, dovedeste ca unora chiar le pasa (chiar daca mai scapa si cate un prost). Daca vreti sa se faca ceva cereti (problema consulatului s-a rezolvat si sper sa se rezolve si cu cetatenia) desi nu va asteptati de la conducerea romaniei sa dea pe afara de competentza (cel putzin nu ne agreseaza) dar diminuati si asteptarile (ce-ar fi sa cer eu acum sa nu isi mai bat joc tampitzi alde voro, stati etc. sa nu isi mai bata joc de istoria mea, de limba mea, de reprezentantii mei acolo etc. ... s-ar intampla ceva ???? nu, bineintzeles)
 
da eu în genere nu vă înţeleg... suntem acelaşi popor, înseamnă că trebuie să ne unim, la ce bun argumente pro/contra, învinuiri unii la adresa altora că iaka noi am făcut ceva da voi nu blablabla
Unire fraţilor!
 
dardala;208167 said:
da eu în genere nu vă înţeleg... suntem acelaşi popor, înseamnă că trebuie să ne unim, la ce bun argumente pro/contra, învinuiri unii la adresa altora că iaka noi am făcut ceva da voi nu blablabla
Unire fraţilor!

Iata asadar si harta Romaniei Mari...in 100 de ani de acum...:jump::jump:'
 
Hehehe, ce putea sa zica si Endo? Nu putea sa nu tranteasca o mica magarie. Nu, n-ar mai fi Endo daca nu ar bate campii cu rautatea romanilor.
 
This article also says that “Moldavia’s unification with Romania will automatically transform Romania into one of the largest states in the South-East Europe", and Romania’s demographical potential, reaching 26–27 billion people, "will give a certain boost to the Romanian economic growth, due to the low-cost and qualified manpower form Moldavia


pentru noi nu vad de ce ar fi catastrofic
 
Back
Top