Unirea

Ardeleanu`;222334 said:
Nici eu nu doresc pe criterii etnice.

"si eu nu te indemn la emigrare, iti ofer o alternativa, daca nu-ti place Romania ..pentru ca nu poti sa spui ca-ti place Romania dar nu doresti unirea cu Moldova..fara Moldova, Romania nu ar mai avea rost..."

Imi place Romania dar urasc clasa politica. Imi place asa cum e ea acuma, cu bunele si relele ei. Nu doresc unirea cu moldova pentru ca in actualul context economic e un dezastru complet. Si hai sa fim seriosi, majoritatea din moldova vor sa intre in europa, ii cam doare undeva de romania.

@PainGiver - ce ai face cu clasa politica din moldova daca se face unirea? Crezi ca cei din bucuresit s-ar purta diferit fata de cum s-au purtat cu ei in 1919? E cunoscut modul dezgustator cum s-au comportat bucurestenii cu toti politicienii din noile teritorii anexate de regat.

Eu i-as uni in flacari si pe aia de aci si pe aia de acolo.
Da' tu intreaba-i pe moldoveni daca o sa-i mai voteze, nu pe mine.
Cui naiba ii pasa de politicieni? Lupii o sa faca ce fac lupii, intre ei. Fuck 'em.

In 1918 administratia se facea de catre rusi, in limba rusa, in stil rusesc. Nu avea cine sa faca administratie publica romaneasca in Moldova. In 2009 e cu totul altceva.
Bucurestiul o sa trimita consultanti, o sa se faca cursuri de specializare, de administratie comunitara, aiureli din asta. Cine poate ramane. Daca o sa vina lume la concursuri din restul tarii si o sa fie mai tari decat actualii functionari, asta e. Dar in administratie se fac mereu aranjamente.
 
Ardeleanu`;222334 said:
Nici eu nu doresc pe criterii etnice.
Imi place Romania dar urasc clasa politica. Imi place asa cum e ea acuma, cu bunele si relele ei. Nu doresc unirea cu moldova pentru ca in actualul context economic e un dezastru complet. Si hai sa fim seriosi, majoritatea din moldova vor sa intre in europa, ii cam doare undeva de romania.

Da ar fi un dezastru economic, dar pe termen scurt..pe termen lung, s-ar putea face investitii masive in Moldova..gandeste`te, Moldova in momentul de fata are o legislatie innapoiata care insasi impiedica cresterea economic, daca s-ar uni cu Romania, automat ar intra in vigoare atat legile romanesti cat si cele europene, iar Moldova ar fi vazuta mai stabila pentru investitii...asata e problema noastra, a romanilor, gandim pe termen scurt, vrem totul ACUM. Moldova reprezinta 33000 de km2 de pamant cu un potential agricol imens, dar inca neexploatat..daca s-ar produce unirea si s-ar face investitii in acest domeniu ar fi mult mai bine atat pentru moldova cat si pentru restul Romaniei.

Cat despre moldovenii pe care ii dor undeva despre Romania, crede-ma cunosc moldoveni care traiesc in RM..ei sunt ca restul romanilor, isi doresc unirea, dar nu militeaza pentru ea..cei care spun ca nu si-o doresc sunt slabi de caracter si s-au lasat manipulati de comunisti si rusi. Altfel cum iti expleci aglomeratia la consulate unde se aduna asa multi moldoveni pt cetatenie romana? si nu, nu o fac ca sa plece in Europa, cei mai multi o fac din convingere..sunt o gramada de moldoveni cu cetatenie romana care nu au fost niciodata in Romania pentru ca nu si-au permis financiar, dar dobandirea cetateniei romane a fost o satisfactie morala pentru ei.
 
speew;222336 said:
Da ar fi un dezastru economic, dar pe termen scurt..pe termen lung, s-ar putea face investitii masive in Moldova..gandeste`te, Moldova in momentul de fata are o legislatie innapoiata care insasi impiedica cresterea economic, daca s-ar uni cu Romania, automat ar intra in vigoare atat legile romanesti cat si cele europene, iar Moldova ar fi vazuta mai stabila pentru investitii...asata e problema noastra, a romanilor, gandim pe termen scurt, vrem totul ACUM. Moldova reprezinta 33000 de km2 de pamant cu un potential agricol imens, dar inca neexploatat..daca s-ar produce unirea si s-ar face investitii in acest domeniu ar fi mult mai bine atat pentru moldova cat si pentru restul Romaniei.

Cat despre moldovenii pe care ii dor undeva despre Romania, crede-ma cunosc moldoveni care traiesc in RM..ei sunt ca restul romanilor, isi doresc unirea, dar nu militeaza pentru ea..cei care spun ca nu si-o doresc sunt slabi de caracter si s-au lasat manipulati de comunisti si rusi. Altfel cum iti expleci aglomeratia la consulate unde se aduna asa multi moldoveni pt cetatenie romana? si nu, nu o fac ca sa plece in Europa, cei mai multi o fac din convingere..sunt o gramada de moldoveni cu cetatenie romana care nu au fost niciodata in Romania pentru ca nu si-au permis financiar, dar dobandirea cetateniei romane a fost o satisfactie morala pentru ei.

Moldova reprezinta un potential pentru investitori datorita faptului ca mana de lucru este extrem de ieftina acolo. Iar cand veni vorba despre agricultura, noi nu suntem in stare sa cultivam pamanturile care le avem in tara si exportam de afara, darmite sa cultivam alte pamanturi. E logic ca va fi un aflux de muncitori din moldova care vor veni sa munceasca in romania datorita salariilor mult mai mari. Iar in plus, KGB-ul este prea bine infiltrat in sistemul moldovenesc, iar asta inseamna un pericol pentru romania. Plus ca moldova e un buffer state intre partea ruseasca a europei si partea occidentala a europei. Moldova trebuie sa ramana unde e. Nu vrei nici tu si nimeni nu vrea sa aiab granita directa cu rusii in viitorul mai mult sau mai putin indepartat.
 
CE-ŢI DORESC EU ŢIE, DULCE ROMÂNIE

Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Ţara mea de glorii, ţara mea de dor?
Braţele nervoase, arma de tărie,
La trecutu-ţi mare, mare viitor!
Fiarbă vinu-n cupe, spumege pocalul,
Dacă fiii-ţi mândri aste le nutresc;
Căci rămâne stânca, deşi moare valul,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.

Vis de răzbunare negru ca mormântul
Spada ta de sânge duşman fumegând,
Şi deasupra idrei fluture cu vântul
Visul tău de glorii falnic triumfând,
Spună lumii large steaguri tricoloare,
Spună ce-i poporul mare, românesc,
Când s-aprinde sacru candida-i vâlvoare,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.

Îngerul iubirii, îngerul de pace,
Pe altarul Vestei tainic surâzând,
Ce pe Marte-n glorii să orbească-l face,
Când cu lampa-i zboară lumea luminând,
El pe sânu-ţi vergin încă să coboare,
Guste fericirea raiului ceresc,
Tu îl strânge-n braţe, tu îi fă altare,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.

Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Tânără mireasă, mamă cu amor!
Fiii tăi trăiască numai în frăţie
Ca a nopţii stele, ca a zilei zori,
Viaţa în vecie, glorii, bucurie,
Arme cu tărie, suflet românesc,
Vis de vitejie, fală şi mândrie,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc!
 
Siebenbürgen, Land des Segens,
Land der Fülle und der Kraft
mit dem Gürtel der Karpaten
um das grüne Kleid der Saaten,
Land voll Gold und Rebensaft!

Siebenbürgen, Meeresboden
einer längst verflossnen Flut!
Nun ein Meer von Ährenwogen,
dessen Ufer waldumzogen
an der Brust des Himmels ruht.

Siebenbürgen, grüne Wiege
einer bunten Völkerschar!
Mit dem Klima aller Zonen,
mit dem Kranze von Nationen
um des Vaterlands Altar.

Siebenbürgen, grüner Tempel
mit der Berge hohem Chor!
Wo der Andacht Huldigungen
steigen in so vielen Zungen
zu dem einen Gott empor.

Siebenbürgen, süße Heimat,
unser teures Vaterland,
sei gegrüßt in deiner Schöne,
und um alle deine Söhne,
schlinge sich der Eintracht Band!
 
Azi nici nu pot sa ma supar pe tine.
Macar ai ales bine poezia. Pentru cine nu vrea sa repete operatiunea traducerii pe google, e o poezie in limba germana, care declama dragostea pentru Transilvania si a frumusetii si bogatiilor ei. E o poezie de dragoste pentru pamant, un sentiment superb.
E pacat ca ai dat cu ea de pamant.
 
Ardeleanu`;222432 said:
Siebenbürgen, Land des Segens,
Land der Fülle und der Kraft
mit dem Gürtel der Karpaten
um das grüne Kleid der Saaten,
Land voll Gold und Rebensaft!

Siebenbürgen, Meeresboden
einer längst verflossnen Flut!
Nun ein Meer von Ährenwogen,
dessen Ufer waldumzogen
an der Brust des Himmels ruht.

Siebenbürgen, grüne Wiege
einer bunten Völkerschar!
Mit dem Klima aller Zonen,
mit dem Kranze von Nationen
um des Vaterlands Altar.

Siebenbürgen, grüner Tempel
mit der Berge hohem Chor!
Wo der Andacht Huldigungen
steigen in so vielen Zungen
zu dem einen Gott empor.

Siebenbürgen, süße Heimat,
unser teures Vaterland,
sei gegrüßt in deiner Schöne,
und um alle deine Söhne,
schlinge sich der Eintracht Band!


Pentru Ardeal 1 decembrie ramane consecinta maximei ezitari a lui Maniu (dintr-un lung sir, dealtfel) care, in loc sa isi asume functia de Presedinte al Transilvaniei oferita de Clemenceau si Wilson, ne-a condamnat pe noi ardelenii la stagnare si degradare si pe el la moarte! Cei care au pierdut (mult, daca nu chiar tot) nu pot sarbatori alaturi de cei care au profitat 91 de ani! In rest, numai de bine!
 
Ditto;222435 said:
Pentru Ardeal 1 decembrie ramane consecinta maximei ezitari a lui Maniu (dintr-un lung sir, dealtfel) care, in loc sa isi asume functia de Presedinte al Transilvaniei oferita de Clemenceau si Wilson, ne-a condamnat pe noi ardelenii la stagnare si degradare si pe el la moarte! Cei care au pierdut (mult, daca nu chiar tot) nu pot sarbatori alaturi de cei care au profitat 91 de ani! In rest, numai de bine!

Desi sunt nascut in Transilvania, parintii nu sunt transilvaneni, asa ca povestile despre trecut nu au fost aceleasi cu a celor care sunt transilvaneni get-beget.
Astfel imaginea mea despre o opinie ca a ta nu poate fi completa.
Fiind nascut acolo evident ca am observat diferentele intre locuri si oameni, cand vizitam bunicii. Asta ma face sa inteleg - partial - o opinie ca a ta.
Totusi drumul pana la a dori neunirea la 1918 sau ruperea azi a Transilvaniei mie pare al naibii de lung.
La fel de lung ca de la a visa ca impusti o persoana care te calca pe nervi la a impusca efectiva o fiinta umana vie si constienta.

Cat despre pierderi, au avut de pierdut nobilimea aproape exclusiv alogena.
Romanii, cum fin ai observat, s-ar putea plange cel mult de stagnare.

Dar o zi trista poate fi doar pentru cineva de neam strain. Un transilvanean deceptionat de contrastul intre iluzia a ceea ce ar putea sa fi fost si certitudinea realitatilor de azi, ar putea fi azi cel mult indiferent.
 
PainGiver;222436 said:
Desi sunt nascut in Transilvania, parintii nu sunt transilvaneni, asa ca povestile despre trecut nu au fost aceleasi cu a celor care sunt transilvaneni get-beget.
Astfel imaginea mea despre o opinie ca a ta nu poate fi completa.
Fiind nascut acolo evident ca am observat diferentele intre locuri si oameni, cand vizitam bunicii. Asta ma face sa inteleg - partial - o opinie ca a ta.
Totusi drumul pana la a dori neunirea la 1918 sau ruperea azi a Transilvaniei mie pare al naibii de lung.
La fel de lung ca de la a visa ca impusti o persoana care te calca pe nervi la a impusca efectiva o fiinta umana vie si constienta.

Cat despre pierderi, au avut de pierdut nobilimea aproape exclusiv alogena.
Romanii, cum fin ai observat, s-ar putea plange cel mult de stagnare.

Dar o zi trista poate fi doar pentru cineva de neam strain. Un transilvanean deceptionat de contrastul intre iluzia a ceea ce ar putea sa fi fost si certitudinea realitatilor de azi, ar putea fi azi cel mult indiferent.
Au pierdut toti ardelenii nu doar nobilimea. Unde e industria din Ardeal? Nu s-a investit nimica in transilvania datorita dorintei de a egaliza regiunile tarii. Gandeste-te cati bani s-au luat din transilvania dupa 89 ca sa finanteze moldova pt ca era paltofrma psd. Uita-te cum se voteaza, moldova complet PSD transilvania dreapta. Nu vezi diferenta? Chiar nu iti dai seama cine trage in spate toata tara?
 
Ardeleanu`;222437 said:
Au pierdut toti ardelenii nu doar nobilimea. Unde e industria din Ardeal? Nu s-a investit nimica in transilvania datorita dorintei de a egaliza regiunile tarii. Gandeste-te cati bani s-au luat din transilvania dupa 89 ca sa finanteze moldova pt ca era paltofrma psd. Uita-te cum se voteaza, moldova complet PSD transilvania dreapta. Nu vezi diferenta? Chiar nu iti dai seama cine trage in spate toata tara?

Ai putea sa spui ca nu s-a investit nimic in Transilvania unuia care nu este de acolo. In plus, aceeasi chestie se incearca peste tot in lume. Nu e ceva romanesc. Ci pur si simplu asa se castiga voturi peste tot in lume.
Si cu toate astea, diferentele nu se egalizeaza.

Totusi, gandeste-te la toata "hemoragia" asta de bani, ca la o subventie mascata. Altfel, ceilalti ar fi prea saraci ca sa cumpere produse care platesc salarii in Transilvania.
Exact pentru acelasi motiv Romania intreaga beneficiaza de fonduri nerambursabile, ca sa putem sa ne permitem sa cumparam rahaturi nemtesti.

Asta inseamna "egalizarea" diferentelor. Cu o mana dai si iei cu doua.
Asta o facem si noi europenii cu africanii. Ii "egalizam" da' nu tare tare, le vindem produse finite si ei materii prime.
 
PainGiver;222438 said:
Ai putea sa spui ca nu s-a investit nimic in Transilvania unuia care nu este de acolo. In plus, aceeasi chestie se incearca peste tot in lume. Nu e ceva romanesc. Ci pur si simplu asa se castiga voturi peste tot in lume.
Si cu toate astea, diferentele nu se egalizeaza.

Totusi, gandeste-te la toata "hemoragia" asta de bani, ca la o subventie mascata. Altfel, ceilalti ar fi prea saraci ca sa cumpere produse care platesc salarii in Transilvania.
Exact pentru acelasi motiv Romania intreaga beneficiaza de fonduri nerambursabile, ca sa putem sa ne permitem sa cumparam rahaturi nemtesti.

Descentralizarea si federilzarea e un lucru absolut normal in statele civilizate. Lumea s-a saturat de prostiile de Bucuresti de politicieni gen vanghelie mazare de moguli gen vantu si patriciu. Uita-te numai, autostrada soarelui, e facuta pentru mitici de mitici. Si o stii si tu foarte bine, pe cand investiitile in infrastructura tind spre zero. Ai observat diferentele in Cluj dupa ce a venit Boc? In sfarsit se face o portuine de autostrada. Dupa cati ani? Cati ani trebuie sa asteptam dupa jegurile din Bucuresti (ma refer la politicieni aici) pentru ca sa putem evolua si noi din punct de vedere economic?
 
Ardeleanu`;222439 said:
Descentralizarea si federilzarea e un lucru absolut normal in statele civilizate. Lumea s-a saturat de prostiile de Bucuresti de politicieni gen vanghelie mazare de moguli gen vantu si patriciu. Uita-te numai, autostrada soarelui, e facuta pentru mitici de mitici. Si o stii si tu foarte bine, pe cand investiitile in infrastructura tind spre zero. Ai observat diferentele in Cluj dupa ce a venit Boc? In sfarsit se face o portuine de autostrada. Dupa cati ani? Cati ani trebuie sa asteptam dupa jegurile din Bucuresti (ma refer la politicieni aici) pentru ca sa putem evolua si noi din punct de vedere economic?

Ce Ardelene? A intrat nemestecata explicatia simpla si clara pentru cauza pentru care Moldova este "egalizata" de 91 de ani? E spre binele tau.

Fa o paralela intre schimburile comerciale si fluxul migrationist intre Transilvania si Moldova pe de o parte si cele intre Romania si Europa Vestica pe de alta parte. E exact acelasi lucru.

Sa-ti explic in termeni care o sa-ti placa: in Transilvania se produc preponderent bunuri industriale sau cu prelucrare superioara + cartofi iar in Moldova copii si porumb.

Revenind pe pamant, daca nu ii "egalizezi" pe moldoveni nu o sa ai cui sa vinzi produsele pentru ca moldoveanul nu o sa aiba cu ce sa plateasca si moldoveanului o sa ii ramana sa faca schimburi comerciale cu Burkina Faso si Kirghistanul.
Pe partea ailalta in medie, transilvaneanul nu e nici mai harnic nici mai serios decat un ungur, un austriac sau un neamt. Asta e, sange latin. Asa ca o sa ramana Transilvaniei sa fie o sursa de materii prime pentru ceilalti.
Ca sa parafrazez o poanta de pe zona tehnologica a forumului, 10 carute de fan nu ajung pentru un iPhone. Cu o mie de Nokia nu cumperi un Airbus si asa mai departe.

Bunastarea unuia e, in general, bazata pe exploatarea altcuiva. Exact ca lantul trofic din natura.
 
Nu ai inteles. Nu e in interesul meu sa ajut la dezvoltarea Moldovei. Mai omule statul baga bani in moldova de 91 de ani si tot e in urma. Nu crezi ca problema nu sta in celelalte regiuni ci in moldova? Daca in atata timp n-o putut amu` da-o-n colo de treaba.
 
Ardeleanu`;222441 said:
Nu ai inteles. Nu e in interesul meu sa ajut la dezvoltarea Moldovei. Mai omule statul baga bani in moldova de 91 de ani si tot e in urma. Nu crezi ca problema nu sta in celelalte regiuni ci in moldova? Daca in atata timp n-o putut amu` da-o-n colo de treaba.

Tu nu ai inteles! Ai nevoie de o Moldova puternica iar eu ti-am argumentat pozitia mea.
Eu sustin ca toti avem de castigat de pe urma "egalizarii". Poate nu am dreptate, dar trebuie incerci sa ma convingi cu argumente.
Raspunde-mi cu argumente, cu logica, nu cu sentinte.
 
PainGiver;222442 said:
Tu nu ai inteles! Ai nevoie de o Moldova puternica iar eu ti-am argumentat pozitia mea.
Eu sustin ca toti avem de castigat de pe urma "egalizarii". Poate nu am dreptate, dar trebuie incerci sa ma convingi cu argumente.
Raspunde-mi cu argumente, cu logica, nu cu sentinte.

Poi uite e tarziu si voi incerca sa ma exprim cat mai clar. Daca federalizezi Romania, clujul va avea grije de banii lui, craiova de a ei, iasul de a lui etc. (evident ca nu vor putea fi pastrate actualele judete, care sunt penibil trasate). Acum toti banii se duc la bucuresti si de acolo sunt impartiti cum are chef sau cine e in partid ia ca primeste mai mult. Atunci regiunia va apstra bugetul si va da catre bugetul central mult mai putin. Bugetul central atunci va imparti banii de cuvinta pentru a ajuta zonele mai defavorizate a romaniei. Un prim plus ar fi faptul ca zonele sarace gen vaslui, botosani vor fi nevoite sa isi dezvolte atractivitatea si infrastructura de sine statatoare si sa nu se mai bazeze pe sumele venite de la stat. Astfel se creeaza si o competitie mai mare intre regiuni, iar in consecinta toata lumea stie ca acest lucru e in avantajul tuturor. In al doilea rand daca transilvania de exemplu si-ar fi avut grije de bani si si-ar fi creat propria infrastrucutra e foarte posibil ca autostrada care sa lege romania de M3 maghiara ar fi fost deja demult gata. Astfel cu o autostrada si infrastrucutra mult mai dezvoltata decat acum am fi avut investitii straine mult mai puternice in regiune, deci in consecinta mai multi bani care sa ramana la bugeul local si la bugetul central al tarii. Sa nu vorbim de turismul care e inexistent in regiune. (mai putin maramuresul). De asemenea din punct de vedere politic un partid cu care sa se identifice transilvanenii, care lupta pentru aceasta regiune ar fi fost un punct forte in parlament. La fel s-ar putea spune si despre moldova si muntenia/oltenia. Deci comptitie puternica pentru posturi, astfel posibilitatea de promovare in institutiile publice a unor oameni capabili.
Centralizarea este un sistem care nu se potriveste realitatilor romanesti. Daca am fi fost de marimea republicii moldova nu ar fi fost nicio problema. Dar acum cu actuala suprafata si minoritati care traiesc pe teritoriu e ineficient si creeaza inutil disensensiuni intre oameni.

Nu zic ca moldova nu ar trebui sa evolueze din punct de vedere economic si social, dar stand cu mana intinsa catre bugetul de stat nu rezolva nimic, si stii si tu asta.
 
Daca federalizezi Romania, clujul va avea grije de banii lui, craiova de a ei, iasul de a lui etc. (evident ca nu vor putea fi pastrate actualele judete, care sunt penibil trasate).
Daca federalizezi Romania o federalizezi, nu realizezi autonomia fiscala. Si zici ca sunt penibil trasate judetele? Eu zic ca trebuiau desfiintate judetele Covasna si Harghita. Da' noi romanii suntem baieti buni si ne pasa ca minoritatile noastre sa se simta pe cat posibil ca acasa.

Acum toti banii se duc la bucuresti si de acolo sunt impartiti cum are chef sau cine e in partid ia ca primeste mai mult. Atunci regiunia va apstra bugetul si va da catre bugetul central mult mai putin. Bugetul central atunci va imparti banii de cuvinta pentru a ajuta zonele mai defavorizate a romaniei.
Asta este definitia autonomiei fiscale, NU a federalismului. Si-ti repet, nu stiu pentru a cata oara, ca sustin si consider necesara punerea in practica a autonomiei fiscale si administrative in tara noastra. Dar stai linistit, o sa fiu un tovaras constant si prezent de fiecare data, pentru a inlatura usoara confuzie intre federalizare si autonomie fiscala si administrativa.

In al doilea rand daca transilvania de exemplu si-ar fi avut grije de bani si si-ar fi creat propria infrastrucutra e foarte posibil ca autostrada care sa lege romania de M3 maghiara ar fi fost deja demult gata.
Aici e de bai. Prin contractul pe care niste jigodii pe care nu i-a ales nimeni, l-au semnat cu Bechtel in numele nostru, kilometrul de autostrada e cel mai scump din Europa. Pare-se ca exista sperante si s-ar putea ca acel contract cu Bechtel dar nu numai, sunt nule.

De asemenea din punct de vedere politic un partid cu care sa se identifice transilvanenii, care lupta pentru aceasta regiune ar fi fost un punct forte in parlament. La fel s-ar putea spune si despre moldova si muntenia/oltenia.
Votul uninominal este alternativa ideala la regionalizarea partidelor deoarece in afara de regionalizarea intereselor, prin exponentii politici, ar obliga politicienii sa coboare la firul ierbii si sa se apropie de cei care ii pun in pozitia privilegiata de "ales".

Dar acum cu actuala suprafata si minoritati care traiesc pe teritoriu e ineficient si creeaza inutil disensensiuni intre oameni.
In interiorul statului roman, romanii sunt elementul dominant. Asa e normal. Sensibilitatile minoritatilor sunt cele care trebuie sa tina cont de ale noastre si nu invers. Noi in schimb trebuie sa tinem cont de o chestiune fundamentala: TREBUIE nu doar sa consideram normal ci trebuie chiar sa SPRIJINIM si la nevoie sa APARAM pastrarea identitatii nationale, perpetuarea culturii celor impreuna cu care impartim locul sub soare. Dumnezeu ne-a facut diferiti si nu trebuie sa repetam greseala pe care au facut-o toate imperiile din lume, adica sa incercam sa-i facem pe ceilalti precum noi.

Nu zic ca moldova nu ar trebui sa evolueze din punct de vedere economic si social, dar stand cu mana intinsa catre bugetul de stat nu rezolva nimic, si stii si tu asta.
Iarasi, suntem de acord. Prieteni prieteni, da' branza-i pe bani. Mars la munca nu la-ntins mana. Nu de-a naibii, ci din dragoste. E mai bine sa inveti pe cineva sa pescuiasca, nu sa-i dai peste zilnic. In plus, romanii sunt un neam care iubeste munca iar unii au preluat obiceiuri straine neamului romanesc, cum ar fi: nemunca, bautura, necinstea.
Ajutor da, dar numai celor care dovedesc prin munca si seriozitate ca au nevoie de ajutor ca sa poata munci si mai mult.

Sper ca nu vorbesti romana precum o scrii. Fii mai atent si respecta-mi limba vorbind-o corect. Multumesc.
 
"Daca federalizezi Romania o federalizezi, nu realizezi autonomia fiscala. Si zici ca sunt penibil trasate judetele? Eu zic ca trebuiau desfiintate judetele Covasna si Harghita. Da' noi romanii suntem baieti buni si ne pasa ca minoritatile noastre sa se simta pe cat posibil ca acasa."

Judetele au fost trasate de ceausescu si nu ai nicio logica economica. Ne trebuie regiuni de dezvoltare pentru a putea atrage mai multe fonduri europene. Si in plus ar duce la creearea unor forte de politie regionale care ar putea fi mai efective in combaterea crimei si a infractionalitatii.

"Aici e de bai. Prin contractul pe care niste jigodii pe care nu i-a ales nimeni, l-au semnat cu Bechtel in numele nostru, kilometrul de autostrada e cel mai scump din Europa. Pare-se ca exista sperante si s-ar putea ca acel contract cu Bechtel dar nu numai, sunt nule."

La fel se poate spune si despre Petrom. Si multe alte acte de coruptie din anii Nastase&Ilici.

"In interiorul statului roman, romanii sunt elementul dominant. Asa e normal. Sensibilitatile minoritatilor sunt cele care trebuie sa tina cont de ale noastre si nu invers. Noi in schimb trebuie sa tinem cont de o chestiune fundamentala: TREBUIE nu doar sa consideram normal ci trebuie chiar sa SPRIJINIM si la nevoie sa APARAM pastrarea identitatii nationale, perpetuarea culturii celor impreuna cu care impartim locul sub soare. Dumnezeu ne-a facut diferiti si nu trebuie sa repetam greseala pe care au facut-o toate imperiile din lume, adica sa incercam sa-i facem pe ceilalti precum noi."

Trebuie, trebuie dar din pacate nivelul de cultura in romania e guta&co. Fara investitii in cultura educatie si cercetara o sa ne ducem toti pe apa sambetei si o sa se fluture steagul american numa asa ca o vazut unu intr-un film cu chick norris. Sa nu vorbim de ziarele si media care promoveaza elemente precum sexy braileanca si oligofreni porno.

"Iarasi, suntem de acord. Prieteni prieteni, da' branza-i pe bani. Mars la munca nu la-ntins mana. Nu de-a naibii, ci din dragoste. E mai bine sa inveti pe cineva sa pescuiasca, nu sa-i dai peste zilnic. In plus, romanii sunt un neam care iubeste munca iar unii au preluat obiceiuri straine neamului romanesc, cum ar fi: nemunca, bautura, necinstea.
Ajutor da, dar numai celor care dovedesc prin munca si seriozitate ca au nevoie de ajutor ca sa poata munci si mai mult."

Consider ca cel mai bine pot fi ajutate zonele defavorizate prin proiecte viabile, precum imparte UE banii catre RO. Nu mergi si dai nu stiu cat la tanti lela din sat ca uite a votat cu PSD. Ia tanti, mai ia de aici o plasa, niste ajutor social, ajutor de taran, ajutor de psd si pensie. Daca vine nenea cu un proiect viabila care ar ajuta economia din acea regiune sau sat sau comuna, bine, da-i bani, dar sa se asigure si ca face ce trebuie cu banii. Impartirea banilor egal fara niciun proiect duce doar la coruptie. Daca iti da cineva bani doar sa stai, nu ai sta ?
 
Judetele au fost trasate de ceausescu si nu ai nicio logica economica. Ne trebuie regiuni de dezvoltare pentru a putea atrage mai multe fonduri europene. Si in plus ar duce la creearea unor forte de politie regionale care ar putea fi mai efective in combaterea crimei si a infractionalitatii.
Nici o problema. Scadem sau eliminam complet unele din competentele la nivel judetean si le marim pe cele regionale. Ajunge cat s-au impartit si reimpartit judetele. Si asa o sa le scada in timp importanta.

La fel se poate spune si despre Petrom. Si multe alte acte de coruptie din anii Nastase&Ilici.
Din toti anii, din toate partidele care au apucat sa roada din ciolan.

Trebuie, trebuie dar din pacate nivelul de cultura in romania e guta&co. Fara investitii in cultura educatie si cercetara o sa ne ducem toti pe apa sambetei si o sa se fluture steagul american numa asa ca o vazut unu intr-un film cu chick norris. Sa nu vorbim de ziarele si media care promoveaza elemente precum sexy braileanca si oligofreni porno.
Prostia e globalizata. Tu nu citesti presa straina?

Consider ca cel mai bine pot fi ajutate zonele defavorizate prin proiecte viabile, precum imparte UE banii catre RO. Nu mergi si dai nu stiu cat la tanti lela din sat ca uite a votat cu PSD. Ia tanti, mai ia de aici o plasa, niste ajutor social, ajutor de taran, ajutor de psd si pensie. Daca vine nenea cu un proiect viabila care ar ajuta economia din acea regiune sau sat sau comuna, bine, da-i bani, dar sa se asigure si ca face ce trebuie cu banii. Impartirea banilor egal fara niciun proiect duce doar la coruptie. Daca iti da cineva bani doar sa stai, nu ai sta ?
Chestia asta este aplicabila oricarui om din lume. Nu vad de ce nu si in Romania.
 
"Chestia asta este aplicabila oricarui om din lume. Nu vad de ce nu si in Romania."
Ca tiganii primesc bani doar pentru ca fac puradei si le modernizeaza blocurile doar ca is tigani, ti se pare normal? In Baia Mare erau 3 blocuri doar de tigani. Acum adca treci prin zona ti-ar fi mai mare dragu sa locuiesti in acele blocuri, cu centrale termice, termopane, izolate, tot tacamul. Evident acel lucru a durat doar 2 saptamani pana ce si-au adus calul in apartament la caldura. Ti se pare normal ca sa fie irositi banii pe niste paraziti ai societatii? Cand stim ca educatia din mediul rural e la pamant, si acei copii au nevoie de sprijinul statului sa poate sa isi continuie studiile la un liceu bun din oras, noi dam banii pe tigani si le dam la toti lenesii ajutor social ca vai doamne saracii.

"Prostia e globalizata. Tu nu citesti presa straina?"
Prefer sa nu citesc ziare gen The Sun sau Daily Mail.
 
PainGiver;222442 said:
Eu sustin ca toti avem de castigat de pe urma "egalizarii".
Cam discutabila treaba, eu zic ca nu, Transilvania, ma rog si restul regiunilor, desi ma intereseaza doar Transilvania,are de pierdut.Nu se ofera posibilitatea sa se dezvolte, cu buna stiinta. Imi face impresia ca vor sa ne traga inapoi, sa ne aduca la stadiul Moldovei, si au reusit intr-o oarecare masura, cel putin am stagnat.Eu vad problema altfel, ne dezvoltam, ajutam. Asa o sa ramanem toata lumea saraci desi, citind mai deunazi intr-un ziar un top 10 al oraselor convenabile sa traiesti, 7 erau din Transilvania, nici nu ma mir.Mai era Bucuresti, Constanta si unul din Moldova, Iasi.

PainGiver said:
Eu zic ca trebuiau desfiintate judetele Covasna si Harghita. Da' noi romanii suntem baieti buni si ne pasa ca minoritatile noastre sa se simta pe cat posibil ca acasa.
Gresit, maghiarii chiar sunt acasa,sunt in Transilvania cu mult inainte de-a exista un stat romanesc si cu mult inainte ca vreun sudist ori din nord sa fi pus piciorul in Transilvania.Indiferent de unde sau cum au venit, au venit inaintea voastra, de altfel si romanii sunt un popor de tot felul de amestecaturi venite te miri de unde. Romanii baieti buni zici, pai daca erau baieti buni aia aveau de mult autonomie, ca in tarile civilizate si noi restul la fel.Ne-am saturat de centralizare, o idee comunista.
 
Back
Top