Unirea

Eu continui sa spun ca Unirea Romaniei cu toate teritoriile pierdute nu va fi facuta intreband opinia publica de niciunde. Am scris ultima oara un post aici acum 4 luni - scuze,nu prea am timp sa postez. Si nici cu declaratiile publice stupide ale lui Basescu (alea despre sudul Ucrainei). Politica adevarata e diplomatie secreta (ori macar confidentiala), e riscanta si e inteligenta (adica involves intelligent agencies). La acest nivel, Romania e ZERO BARAT. Romania NU are o politica de recuperare a teritoriilor pierdute sau macar o perspectiva regionala de politica externa. Uitati-va la Grecia (tzara UE) fatza de Macedonia sau la Georgia care mai are putin si baga marile puteri intr-un incident deschis. Ei fac ceva sa isi apere pamanturile lor. Noi ne luptam sa bagam Ucraina dodoloatza in NATO ! Bravos natziune ! Tocmai discutam cu un coleg de facultate lituanian care imi spunea ca tzara lui vrea sa blocheze la nivel international Rusia (cred ca la WTO) pentru ce face in Georgia si Moldova. LITUANIA !!! Pai Romania unde e? Declaratiile sforaitoare anti-rusesti ale lui Base sunt fix...nu mai spun ce, praf populist in ochii romanilor rusofobi (cam 75%) pe care chiar ii doare de Basarabia si Bucovina. Din pacate, nu servesc deloc cauzei Unirii, poate dimpotriva.
Ne trebuie conducatori adevarati si PENTRU ASTA contam noi, cei de jos, sa ne unim si sa ii aducem acolo. Din pacate noi ne contram pe forumuri si hahalerele ca Basescu, Tariceanu (asta e un imbecil), Voronin, Rosca si altii isi vad de afacerile lor si din cand in cand ne cer votul. Si mai rau, am si plecat de acasa (fie ca e Bucuresti ori Chisinau) cu milioanele si i-am lasat sa-si bata joc de parintii nostri. Am putea face ceva in timpul nostru liber prin strainataturi si cu banii castigati (o f. mica parte) sa incercam sa corectam greselile istoriei si aberatiile kgb-istilor ce ne-au si inca ne mai conduc. Doamne Ajuta!
 
Scuze, m-a luat flama, erata : "intelligence agencies" in loc de "intelligent agencies." De preferintza Mosad, MI 5 sau mai nou Guoanbu.
 
Ohhhh, Mitzi cate de inocent si naiv esti.... Exceptand Polonia care a fost bricheta WWII si trebuia menajata si rasplatita, Romania este de la distanza cel mai mare stat din Estul Europei cat 3 vecini la un loc. Noi am avut servicii de informatzi excelente si o politica externa de invidiat. Am fost curve mereu (dar asa trebuie sa fi in estul europei ca sa supravietuiesti) si asa am cazut in picioare mai putin sifonati mereu decat orice alt stat est european. Nu avem orasele distruse de bombardamente, desi perdantii WWII am recuperat macar transilvania de nord, ne-am unit de fiecare data smechereste contrar dorintelor marilor puteri sau negociind sub orice forma. Nu vorbi de rau politica externa si de informatii ca sincer a depasit-o mereu pe cea interna. Cat despre Ukraina si sustinera ei - tu chiar ai senzatia ca la summituri se iau decizii hehehehe cand romania s-a hotarat ca sustine in vorbe ukraina stia deja ca nu intra... basescu desi pare belicos cu rusia i-a castigat mult mai mult incredera lui putin decat shulfele aparent prietenoase care l-au precedat pt ca rusii nu sunt prosti si au un cult machist. pe de alta parte nu a exagerat ca lituania sau estonia pt ca avem interese nerezolvate si potentiale oportunitati comune...
 
Basescu clearly stated where we stand:

1 Nu facem compromisuri vis a vis de litigiile nerezolvate cu Rusia

dar

2 In kosovo noi avem politica noastra asemanatoare cu a voastra lucru care dovedeste ca nu suntem aserviti nimanui si ne urmam propriile interese

si

3 ne-am bucura sa fructificam oportunitati de afaceri impreuna dar nu murim fara ele (chiar daca platim mai mult)
 
Albastreatzo (numele meu de utilizator e Miti, nu Mitzi), am vazut din mesajele tale ca totzi la tine sunt fie naivi, fie curve. Cum am vazut ca esti mare fan basescu intzeleg ca tu faci parte din ultima categorie. Nu ma cunoshti asha ca nu ma jigni dca nu vrei sa iti raspund ca atare.
Altfel, ai dreptate AM AVUT O POLITICA EXTERNA SI SERVICII bune (nu excelente), insa nu o confunda cu politica post decembrista care este un dezastru. Fara presiune publica, reintoarcerea partidelor istorice si a exilatilor lui, marshuri pe strada, mineriade si golaniade, politica externa a gunoaielor care ne-au condus si ne conduc ne ducea unde e Serbia acum. In timp ce unii marsaluiau, altii faceau averi prin Egipt, SUA sau mai stiu eu unde, muncind din greu, nu ?
NU faptul ca Serbia nu e curva i-a adus dezastrul de azi ci NENOROCIREA comunista a lui Milosovici sprijinita de o majoritate a populatiei fara directie si compas, tarata intr-un nationalism stupid. Targu Mures iti spune ceva? Poate singurul lucru inteligent INTERN apartzine partidelor istorice care au tras langa CDR UDMR-ul. De atunci coruptzi, nereformatzi, comunishti, etc., ai nostri "democrati" romani au reusit sa faca ca reprezentantzii maghiarilor sa arate la fel, unshi cu mierea guvernarii. Asta ne-a scapat, ca daca era sa asteptam intrarea in ue cu iliescu si cu maghiarii discriminatzi de la bucatele puterii, azi eram cel putzin inca trei state. Politica externa a fost zero in toata aceasta perioada. Sa ii ridicam STATUI 'curvei' Bush care ne-a bagat in NATO singur contra tuturor, din cauza Afganistanului, Iraqului si a Turciei nabadaioase. Intrarea in ue a urmat apoi logic si tot la insistentele SUA, cum SUA e cam singura care mai insista la greu acum pt Turcia.
Noi jucam inteligent cu ucraina? Inseamna ca prin ucraina pe la romanii nostri nu ai trecut; n-aveai cum, asa relatii bune avem ca iti trebuie viza ca sa iti vezi rudele din acelasi sat (rupt in doua de granitza) dca esti roman. Tratatul cu ucraina al lui severin si constantinescu si toti politrucii din spate care sunt si acuma in Modrogan si pe care ii ridici in slavi ca geniali si magnifici, este un dezastru al neamului romanesc: el recunoaste totul ucrainenilor si nu ofera nimic nici Romaniei si nici romanilor din Ucraina. Pretextul ca ne trebuia neaparat tratat, vezi Doamne ca sa intram in NATO si UE este explicatzia natangilor si tradatorilor comunshti din Ministerul de Externe.
Ultimul lucru:nu pot sa cred ca ai fost in strainatate cu anii si ai cuvinte bune despre ai nostri diplomatzi: ai vizitat macar un consulat romanesc ? Sau ai fost pe afara...in misiune?
Sa privesti relatiile externe globale ca pe o concurentza a curvelor la coltz de strada, asta e NAIVITATE. Ma intreb atunci, sua si china sunt curvele cui ?
 
Miti, curvasaria e pt statele mici. Partidele istorice nu au supravietuit comunismului. Exceptandu-l pe Coposu majoritatea s-au dovedit neputinciosi, multi securisti (Stolnici a fost de curand o mare dezamagire) si sincer nu stiu daca PSD-ul pe care il detest si a carui dezintegrare o astept cu nerabdare a gestionat sau nu ok politica externa a anilor 90. In 2000 sa sti ca daca citesti rezultatul negocierilor cu UE exceptand cateva capitole sunt fff bine negociate comparativ cu bulgaria sau polonia (la restul nu stiu si aici a fost un psdist decent Puscas). Tratamentul consular romanesc al propriilor cetateni este degradant evident. Targu mures a fost o actiune a serviciilor secrete maghiare si a fost rapid rezolvata. Eu nu i-am ridicat osanale lui Base dar consider ca a avut inteligentza pe care predecesorii lui nu au avut-o si anume e destul de ok consiliat. Nu vorbim de Iliescu stie tot sau Zoe Petre din spatele lui Constantinescu the soft ci se simte influenta lui Patapievici la Base iar politica externa a fost agresiva dar consecventa si ma intereseaza mai putin rezulytatele practice (bune dar ar fi fost ok oricum pt ca suntem pe un val ok) ci faptul ca aceasta politica externa ferma si dura vindeca incet incet complexul romanesc de inferioritate dezvoltat in anii 90. Banuiesc dupa avatar ca ai simpatii monarhiste. Si eu pt ca desi economia romaneasca merge ok este clar ca avem de-a face cu un vacuum de valori si modele (doar nu putem sa traim cu modele tip irinel, nicoleta luciu etc). Deci cred ca in profunzime ne despart mai putine lucruri decat crezi. Insa m-a enervat atitudinea de superioritate de tip diaspora din posturile tale care nu mai tine... cu atat mai mult ca si eu am studiat in afara m-am intors si traiesc mult mai ok in romania decat familia mea care e upper midle clas in state si fac fiecare 2-2.5 salarii medii americane in timp ce eu fac 5 salarii medii romanesti aici (by PPP traiesc mult mai bine). Si timpul in care diaspora era watchdog necesar (vezi perioada Iliescu) a trecut de mult iar nemultumirile vis a vis de orice si superioritatea de la distantza primesc jet de la oamenii care s-au adaptat si au ales the romanian hard way. Toate cele bune si nu incasa lucrurile personal
 
Citat din 27 feb.: "Curvele cele mai mari sunt Rusia, Sua, Franta, Anglia, China. Moldova la randul ei de cand exista e tot curva cu fundul in doua luntre." Fii consecvent, ca eu stiu ce ai spus.
Suntem foarte departe in gandire unul de altul. Basescu este pt. mine nu 'salvatorul natziei' cum il alintatzi probabil voi cei cu 5X salarii in Ro, ci tartorul cel mare al unei gashti unice de masoni, comunishti si odraslele lor care trebuie lichidatzi la coltz de strada ca sa se mai schimbe ceva in tzara aia. Bineintzeles ca asha ceva e imposibil, asa ca o sa luatzi voi la jeturi in cap (dupa propria expresie) cate nu o sa putetzi duce, cu Base si a lui Elena in frunte. Intreaba-l pe Patapievici unde-i sunt rudele dca e asa bun sfatuitor al lui Base. Nu pot sa calific ideea cu politica externa de imagine unde rezultatele practice "intereseaza mai putzin", asta arata fie ca nu stii ce vorbeshti, fie esti parte a sistemului. Daca rezultatele unei politici externe ca asta pe care o duce oricare de acolo (nu conteaza partidul sau individul) sunt deznatzionalizarea UNUI roman, moartea UNUI roman, pierderea parintzilor de catre UN copil, atunci NU avem politica externa. Fantezii filozofice sau macro-empirice nu ma intereseaza, nici natzionalisme a la Vadim ca uite ce diplomatie feroce avem ca se da Base macho cu Putin, eu judec micro, la nivelul romanului de rand, vreau rezultate practice. Cate biserici s-au construit in Ucraina, cate miliarde am bagat in Moldova, ce relatzii avem cu Moldova ca rezultat al influentzei noastre (inexistente, evident), statutul romanilor de peste granitze (emigratzi sau cetatzeni ai altor state), etc. Si, mai mult, daca am scapat de coruptzi, dca am rezolvat justitzia, sau tot mai sta UE dupa noi ca dupa ultimul copil idiot care nu stie sa isi rezolve problemele!? Dca tu acceptzi ca asta e romanian hard way, pregateste-te pentru inca vreo 25 ani de asa ceva. Pe urma, Roma hard way, cu Romani population 55%. Ne-o facem cu mana noastra.
Altfel, fraza "Si timpul in care diaspora era watchdog necesar (vezi perioada Iliescu) a trecut de mult iar nemultumirile vis a vis de orice si superioritatea de la distantza primesc jet de la oamenii care s-au adaptat si au ales the romanian hard way" imi suna tare familiar...Ceva de genul, "daca nu ai mancat salam cu soia"...
Suntem tare departe unul de altul...la propriu si la figurat si incepe sa nu mai imi para rau, credeam ca mai sunt sperantze cu un middle class acolo, dar v-a corupt pe toti sistemul. "Romanian hard way" seamana a "Iliescu's original democracy." Ei da, acuma e a Basescului, nici o diferentza. Well, keep it and good luck.
 
Sunt doua contexte diferite. In jocul supravietuirii politice doar tarile mici sunt curve. In cel al pozitionarii economice toate sunt iar cele mari intrec toata concurenta. Este bizara pozitia ta de aparent pntcdist perdant vis a vis de masonerie pe care o pui in aceiasi categorie cu comunismul (asta e un reflex de romania 1990 sau moldova azi). Uiti cine a facut romania mica (si cel mai probabil si pe cea mare)? Sunt parte a sistemului doar in acea masura in care m-am adaptat. Nu lucrez la stat si nici pentru stat, nici nu am beneficiat de vreun capital obscur sau de relatii si sunt angajat. Pana in acest moment sunt multumit de Base si chiar si de Tariceanu iar trantele dintre ei le vad spre deosebire de iubitorii de consens ca exercitiu de democratie. Imi cer scuze daca colocvialitatea formularilor mele ti-au starnit sensibilitatile aristocratice (ex: jet). Aducerea lui Base in contextul Becali si Vadim denota o cunoastere precara a romaniei contemporane sau o anlogie de doi lei (toti 3 sunt vocali intr-adevar). Si eu mi-as dori o clasa politica de tip scandinav dar ma uit la italieni, la francezi la greci si la vecinii balcanici si stiu ca sunt acolo unde e normal sa fiu chiar daca mi-as dori mai mult.
 
Ba e de mare folos. Cu cat sunt mai multe petitii si mai multe actiuni de sprijin si mai multe articole in ziare pe tema asta, cu atat ne apropiem de unire. Acum unionistii sunt inca o clica, cei mai multi ne considera in cel mai fericit caz naivi. Lumea trebuie obisnuita cu ideea de unire.

Imi place kind vad atita shi atita entuziasim legat de aceasta tema ,kind de fapt .......moi nu contribuim cu mai nimic la savirsirea actului ,nu contribuim nu de aia k nu am fi multzi care neam dori asta dar problema e :Oare ishi doreshte europa asta ?oare ishi doreshte rusia asta ?oare Rominia ishi permite asta ???dat fiind situatzia care este la ora actuala intre est si west...stau shi ma intreb oare razboiul rece a incetat vrodata ?oare care va fi reactia russiei daca RM ar duce tratative in legatura cu actul de unire ?oare care va fi reactia russiei daca RM ar adera la UE?undeva ,cumva cred k noi suntem prinshi la mijloc ,shi viitoru nostru nu depinde intru totul de noi ......pin la urma viitoru nostru depinde de interesele altora ......
 
Citesc o carte din bibliografia obligatorie pt master in literatura la Oxford dedicata structurilor narative care arata ca un segment major in literatura si film este dedicat unui tip de poveste ”coming of age” adica trecerea de la copilarie la adultie (practic de la homer la noul testament majoritatea povestilor au acelasi blueprint). Acelasi lucru se intampla si cu natiunile. Daca un teritoriu vrea sa fie vazut ca tara trebuie sa treaca printr-o serie de teste care sa dovedeasca acest privilegiu. Ai senzatia ca daca principatele romane ar fi gandit la fel de resemnat, pasiv si terifiat fata de vecini/puteri s-ar fi unit? Ai senzatia ca unirea ar fi continuat (fiind prevazuta doar pe durata de viata a lui cuza) si l-ar fi fost adus pe ascuns Carol punand bazele romaniei moderne. Chiar si compromisurile ulterioare sunt faze ale aceluiasi proces compromisul fiiind ultima etapa din procesul de maturizare (rm a sarit direct la etapa de compromisuri avand senzatia ca in istorie exista scurtaturi).

Aplicand la rm, cum crezi ca o tara care nu si-a obtinut real independenta deoarece 1 international vorbim despre colapsul urss nu despre vreo lupta de independenta a rm si 2 stim cu totii in ce sfera de influenta este moldova acum, poate fi luata in serios si considerata altceva decat un frate mai mic care pentru as dobandi locul la masa adultilor trebuie sa faca ceva. Nu este condescendentza si este o realitate faptul ca mai intai rm trebuie sa-si rezolve mostenirea uniunii sovietice ajungand cu rusia la o relationare normala ca si cu orice alt stat, la o solutie teritoriala oricare va fi aceea, si la o pozitie coerenta si stabila in chestiunea identitara.

Fatalismul asta slav ”noi nu putem” ”ce sa facem noi saracii” il au si romanii intr-o oarecare masura dar mai izbucnesc din cand in cand atunci cand situatia chiar pute.
 
bai nea albastru ai mare dreptate matale. Romania ca tara a facut tot ce era cu putinta ca sa isi atinga scopurile si idealurile. Si asa fac toate tarile lumii, mergem pe teoria "decat sa plange Mama mai degraba sa plange mata" sau pe "scopul scuza mijloacele". Multi s-au aratat socati de decizia parlamentului in cazul Kosovo. Nici macar Sarbii nu au avut parte de atata solidaritate de cat s-a gasit la noi. Cand i-a bubuit Americanii prima data nu s-a strigat la noi pe strada dar nici de uitat nu s-a uitat la urmatoarele alegeri. Asa si cu Unirea pe strada nu se striga dar daca e de solidarizat cu ideea 99%.
Eu m-am saturat de bloguit si de surfarit Wikipedia si in Iunie ma duc in RM in Chisinau si dupaia la Soroca sa vad si eu care e situatia de fapt si de drept ca nu mai stiu ce sa cred. Plecam 3 din Neamt 4 din Pascani si 3 din Bacau asa ca, care or vrea sa vina cu noi peste Prut sa vina ca n-o fi foc. Totzi suntem moldoveni asa ca o fi mai usor cu accentu. Nu venim la facut propaganda da sa vedem cu ochii nostri cat de mare si frumoasa e tara Moldovei. (probabil si pentru vin da asta e partea a doua)
O sa va zic cu a fost cand m-oi intoarce.
 
Da, Romania post decembrista e campioana, da' la politica externa de dat prin garduri si dupa colturi; "a facut tot ce a putut", numai tiganeli si ciordeli interne, numitzi aceiasi securisti in posturile caldutze sau dinozauri nemiscatzi de dinainte de 89. Rezultatul ? Uite, asta e: http://www.cotidianul.ro/romania_rateaza_miza_moldova-41305.html Nu stiu cine esti Oana Popescu si ce studii ai, dar ai aratat situatia cum e: romania si liderii ei sunt bune numai la cershit si ciordit: ne-am uitat la ue numai pt. ca acolo era mierea cu care se ling azi pe buze ai nostri neo-capitalisto-masonici-nomenclaturisto imbuibatzi ciocoi proaspat euro-integratzi. Ajutor pentru romanii din Moldova, ca si pentru romanii de pretutindeni este numai in gargara, si aia balbaita si ragaita printre mesele de la restaurant: "exista o discrepanta neta intre discursul presedintelui Basescu si masurile practice elementare" Eu de asta vorbeam cand spuneam ca rezultatele unei politici externe coerente se masoara nu in numarul de muschi nationalisti aratati Moscovei (sau oricui altcuiva, ca noi ni-i aratam si la Comisie daca ne critica) ci in, printre altele, cati moldoveni simt efectiv influentza tzarii mama (oficiala ori nu) peste Prut. Asta nu se rezolva nici cu un individ sau altul mergand peste Prut (personal si eu si familia am facut asta), cu 3 mil de euroi (intretinerea casei poporului si a parazitzilor ei inseamna anual de 5-6 ori mai mult); ce sa mai zic de cei 3 TREI angajati pe relatzia Moldova - caraghios !!! Pai or fi fost precursorii politicienilor de azi din aceiasi samantza caragialesca dar politica natzionala la romanii din afara, mai ales inainte de Marea Unire era incomparabila, de la educatzia natzionala (indoctrinare,da) in scoli in tzara, la constructzia de scoli si biserici pretutindeni in jurul Romaniei 'mici', pana la acte cu "c...ie" ca inarmarea rebelilor sarbi si bulgari contra otomanilor. ASTA e politica externa activa, reala si natzionala. CINE s-o faca in locul unui Bratianu, a transilvanenilor si basarabenilor unionishti patriotzi? Basescu ori Tariceanu ? Voronin sau Rosca ? Haida de!
Politica externa grandomana clamata 'ferm' si fara 'complexe de inferioritate' e 'barba' pentru romani adaptati (sau resemnati) sa traiasca printre gropi, gunoaie, caini, pensionari muritori de foame, aer otravit, etc., dar adevarat, avand salarii peste medie. La ce v-or folosi, ca tot la 60 ani o sa datzi coltzul, asta daca nu muritzi in spital sau calcatzi de o mashina pe trecerea de pietoni! Succes la vot adaptatzilor ! Tot cu aia in frunte o sa avetzi 'gargare' multe!
 
Mitzi, realitatea cruda a revolutiilor fie ca vorbim de cea franceza americana romana etc este ffffffffffffffff simpla : pica esalonul unu, esalonul doi ii ia locul se schimba metodologia. asta e tot.

Si mereu si la noi si la altii dupa revolutii se trezesc aia care nu au prins nici un osicior (fi linistit si eu sunt printre ei din nefericire) suparati ca ”tot aia sunt la conducere” (adica esalonul 2)

Ideea e ca intr-o democratie pe bune revolutiile vin o data la 4 ani si esaloanele se inverseaza intre ele si din cafturile dintre ei mai beneficiem si noi uneori.
 
http://www.cotidianul.ro/lupta_pentru_transnistria_impiedica_progresul_moldovei-47651.html

Articol de azi. Astia sunt politicienii care ne "reprezinta" astazi, mai nou si in Parlamentul European ! Ce putem astepta de la vanzatori de tzara ca Severin care a cedat gratis teritorii sfinte romanesti Ucrainei, decat... ce altceva decat sa indemne Moldova sa abandoneze gratis Transnistria in bratzele Rusiei (ori Ucrainei, cine stie!?). Ca el sunt o groaza de astfel de tradatori romani, la Bucuresti, Strasbourg si Bruxelles. De la astfel de nenorocitzi ce sperantze de Unire putem avea? Ce incredere de renastere a Romaniei Mari in granitzele UE? Nici dosarele Securitatii, nici votul romanilor ori schimbarea sistemului de vot si nici macar selectzia naturala nu-i vor inlatura suficient de repede ca sa putem visa la o a treia renastere a Romaniei in ultima suta de ani (dupa 1918 si 1989) ! Scriu aceste randuri cand in direct la MSNBC este subliniat un fapt istoric pentru America si pentru lume: pentru prima data in lumea occidentala, un african-american a devenit candidat oficial al unui partid major pentru leadershipul primei democratii a lumii ! Intr-o tara inca dominata de rasism, cu un setback al valorilor democratice foarte serios in cei 8 ani ai lui Bush jr., sperantza in valorile democratziei americane RENASTE inca odata ! DE CE sa nu credem ca ar fi posibil si in Romania cea INTREAGA? De ce sa ne lamentam, sa ne adaptam, ori mai rau SA NE EXILAM de balacareala dambovitzeana a post-comunishtilor vopsitzi in europeni si masoni si sa nu ne UNIM sa renastem o NOUA clasa politica si o alta tzara romaneasca !!!? De ce sa nu ne aducem 'suedezii', 'americanii', 'nemtzii' si 'englezii' nostri si sa CURATZIM mocirla pe care ne-au facut-o cadou Iliescu, Constantinescu si Basescu de 19 ani !?? DE CE, de ce, de ce?
 
am o intrebare. nemultumirea ta ii ca MD a fost indrumata sa renuntse gratis la Transnistria sau ca pur si simplu a fost indrumata in acesta directie.
si inca una... cand a apartinut Transnistria Romaniei?
 
Ceea ce nu stiti voi patriotii fara cultura e ca Transnistria nu e deloc atractiva pentru Romania, deoarece in afara de o populatie importanta etnic romaneasca nu exista nimic. Romania isi doreste doar sa o foloseasca ca un eventual schimb cu teritoriile luate de Ucraina, mult mai atractive din foarte multe puncte de vedere. Tocmai de aceea Voronin doreste cat mai degraba reintregirea teritoriala a Republicii MOldova, pentru a-i da peste nas lu Basescu si mai ales pentru a zadarnicii eventualele eforturi ulterioare de unire cu Romania. Imi doresc o Republica Moldova fara Transnistria, adica fara armata ocupantului pe teritoriul sau.
 
1. Am sa raspund cu o intrebare: pai, a oferit cineva ceva pentru Transnistria Moldovei ca sa ii indemnam pe basarabeni sa renuntze la ea? Sudul Moldovei cu iesirea la Dunare si mare, dreptul romanilor de acolo macar de a se numi 'romani'? De fapt, ce pun eu intrebari, cine imi fac eu iluzii ca ar putea sa negocieze asa ceva din Moldova, comunistii? Ei vor negocia ORICE in detrimentul Moldovei numai sa ramana ei in fruntea bucatelor !
2. Toata lumea pare se ma intrebe de chestia asta cu cand a apartinut vreodata Transnistria Romaniei: dar cand a apartinut vreodata nordul Bucovinei, insula Serpilor si sudul Basarabiei Ucrainei, a apartinut vreodata tinutul Hertzei Rusiei ca sa il ocupe Stalin? Adica de ce altii pot atenta la teritorii romanesti fara drepturi istorice (ori etnice), noi le recunoastem si apoi cedam gratis teritorii pe care NU le-am cotropit dar le-am primit prin prisma unor aberatzii istorice de ei create, ca Republica Autonoma Socialista Sovietica Moldoveneasca, tocmai in ideea expansiunii si cotropirii Moldovei? Cand Ucraina va ceda teritorii istorice romanesti ca nordul Bucovinei si insula Serpilor (minim), atunci sa le dam Transnistria, dar nu fara a-i intarata pe rusi si ucraineni pana-si sparg capetele pentru Transnistria asta! Si abia atunci sa dea Romania vot pt. intrare in UE si NATO pentru Ucraina. Noi trebuie sa actionam cu acelasi tupeu ca Grecia cu Macedonia daca ucrainenii vor asa tare in UE ori NATO! Ori ce facem noi? Ne DAM GRATIS ! Vor ucrainenii sa aiba prieteni pe romani care sa ii ajute cu NATO, UE si contrabalansarea Rusiei, pai prietenii adevaratzi nu ii jefuiesti! Politica cu "co...ie" asta nu a aratat inca Romania: nu ne trebuie deloc Transnistria dar nici nu o dam fara sa ne recapatam macar partzial drepturile istorice in regiune!
Tot ce spun aici e VORBA, caci tot Severin, Comanescu si prieteni de-ai lui Putin fac politica Romaniei la Bucuresti ca si la Bruxelles si sa nu iti imaginezi ca Tariceanu, de exemplu, are vreo stiinta ori control, nu ca ar fi vreo capacitate, dar macar stiu ca el e pro-occidental. Iar Cioroianu, am 'luptat' impreuna, e un tip destept, f. bine intentionat, cam superficial, insa l-au mancat dinozaurii la Externe. In afara sa ii inchizi in cladirile alea din Modrogan si sa dai foc la 'cusca de nebuni' NU vad vreo solutie. Eu repet: noi suntem in UE si NATO nu prin capacitatea si inteligentza diplomatziei noastre vanzatoare de tzara, ci datorita luptei romanilor constientzi in primii ani de dupa 1989 (atunci s-a decis directzia si regimul iliescian a tras-o spre est cu toate puterile), apoi datorita evenimentelor din Iugoslavia si venirii lui Constantinescu cu un ton occidental (dar nimic altceva), si datorita 9/11 si unui Bush disperat dupa aliatzi. Aproape un accident. La cum se vad lucrurile de pe ambele maluri ale Prutului, NICI MOLDOVA nu va vedea UE dinauntru decat tot printr-un accident.
 
Nu spun decat ca acum este momentul cel mai bun pentru a se negocia un eventual schimb, dar asta nu se va face sub conducerea comunistilor. De aceea ar fi mai bine sa se astepte pana la venirea democraticilor la putere in Chisinau. Daca se va realiza alipirea Transnistriei la Moldova vor fi numai consecinte negative in toate variantele de alipire.
1. Daca armata a-14-a va ramane pe teritoriul transnistriei (cel mai probabil), cred ca nu mai e nevoie sa-ti spun care vor fi efectele
2. Daca armata a-14-a va pleca, atunci va pleca o mare parte din populatia rusofona(cu tot cu banii), iar moldova se va alege cu o regiune foarte saraca, depopulata si fara oportunitati. In acest caz va disparea si interesul Ucrainei pentru aceasta zona, deci Moldova nu va mai putea avea niciun fel de pretentie asupra sudului Basarabiei...

Ma supara aroganta rusilor de a ocupa Tighina
 
Back
Top