Unirea

Re: Alex

PainGiver;221934 said:
Să înțeleg că în sfârșit i s-a făcut lui maică-ta milă de tine de ți-a plătit abonamentu' la internet? Freelancieru' lu' pește.

"Sunt anti-unionist si anti centralizare". Așa ai învățat tu românește sau vroiai să zici că ești împotriva centralelor de cartier? Vroiai sa zici, poate, că ești anti-centralism sau pro-descentralizare...dar nu prea văd de ce te manâncă atât de tare ce fac alții cu banii altora.

Deja am lămurit că tu nu contribui cu mai nimic la vreun buget de orice fel ci doar trăiești la maxim cu bani la minim. ("Is scriitor si freelance photographer. De aia lucrez asa putin. Caci ce face eu fac din placere", îți mai amintești ce ziceai freelens ?)...

Iar tu in lipsa de materie cenusie in loc sa aduci argumente, aduci atacuri la persoana precum un mitic/moldovean versat. Poi uite ca ma mananca foarte tare ce se fac cu taxele mele, nu am chef sa sustin o familie de cu 11 copii ca nu o auzit de contraceptie, sau ca isi fac copii numai pentru alocatie. Cum des se intampla in moldova.

Hai, inapoi la sapa, italia te asteapta :lol:
 
pentru Vanatoru
CUM POATE FI BASARABIA "PROVINCIA ISTORICA A ROMANIEI" DACA INSASI STATUL "ROMANIA" EXISTA DIN 1862, IAR BASARABIA A FOST RUPTA DE TARA MOLDOVEI IN 1812 ??? In acelasi timp Tara Moldovei a avut statalitatea timp de CINCI SECOLE: 1359-1862. Stiai ca cele mai multe ciocniri / conflicte armate (vreo 25-30) Moldova a avut cu Muntenia? Da, am uitat, fapte de acest gen nu se prea evidentiaza in "istoria romanilor".
 
Re: Alex

Ardeleanu`;221936 said:
Iar tu in lipsa de materie cenusie in loc sa aduci argumente, aduci atacuri la persoana precum un mitic/moldovean versat. Poi uite ca ma mananca foarte tare ce se fac cu taxele mele, nu am chef sa sustin o familie de cu 11 copii ca nu o auzit de contraceptie, sau ca isi fac copii numai pentru alocatie. Cum des se intampla in moldova.

Hai, inapoi la sapa, italia te asteapta :lol:

Auzi iubire mica, mica?

Pune mana si invata sa faci contraceptie ca daca faci copii muriti de foame amandoi doar cu un ajutor social si o alocatie.
Imi cer anticipat scuze daca am presupus in mod gresit si de fapt esti priceput in ale contraceptiei, caz in care iti propun sa le faci un manual tuturor moldovenilor astia comunisti.
 
Alex_T;221937 said:
pentru Vanatoru
CUM POATE FI BASARABIA "PROVINCIA ISTORICA A ROMANIEI" DACA INSASI STATUL "ROMANIA" EXISTA DIN 1862, IAR BASARABIA A FOST RUPTA DE TARA MOLDOVEI IN 1812 ??? In acelasi timp Tara Moldovei a avut statalitatea timp de CINCI SECOLE: 1359-1862. Stiai ca cele mai multe ciocniri / conflicte armate (vreo 25-30) Moldova a avut cu Muntenia? Da, am uitat, fapte de acest gen nu se prea evidentiaza in "istoria romanilor".

Stiai ca statalitatea, asa cum o stii si o intelegi tu, a aparut prin partea asta a Europei cand a "incetat" cea multiseculara a Moldovei? 1848 iti spune ceva?
Inainte de 1848(orientativ) nu au existat state in sensul de azi ci precursorii acestora, imperiile si vasalele acestora, "țările".

Totusi iti dau dreptate, corect nu e "a Romaniei" ci a romanilor. A tuturor romanilor. Cum altfel, dupa 5 secole de "statalitate" neintrerupta, ai putea sa scrii atat de clar in ceea ce este fara indoiala limba romana literara contemporana, adica exact ca mine.

Moldova are "statalitate" doar de la data declaratiei de independenta post sovietica. Cam atat.
 
România şi Republica Moldova au parafat Acordul privind micul trafic la frontieră

Romania si Republica Moldova au parafat Acordul privind micul trafic de frontiera dintre cele doua state, in urma negocierilor purtate de delegatiile diplomatice asupra textului, se arata intr-un comunicat de presa al Ministerului Afacerilor Externe (MAE). Documentul a fost parafat de catre secretarul general al MAE de la Bucuresti, Robert Cazanciuc, si ministrul de Externe al Moldovei, Iurie Leanca. Acest acord va permite cetatenilor de peste Prut din localitatile din apropierea granitei romano-moldovene , circa 1 milion de cetateni , sa calatoreasca fara viza in Romania. In paralel, autoritatile de la Chisinau, si-au dat acordul in privinta deschiderii a doua noi consulate ale Romaniei la Cahul si Balti.
 
Va salut din Romania!

As dori sa se organizeze o strangere de fonduri pentru cetatenii din R. Moldova prin care noi cetatenii romani obisnuiti sa putem contribui cu putinul nostru. Daca stiti de o asemenea actiune spuneti-mi si mie.
Cat despre acordul acesta parafat recent... as dori sa fie unul din pasi catre fireasca apropiere...

Mircea Bucuresti
 
Re: Alex

PainGiver;221940 said:
Auzi iubire mica, mica?

Pune mana si invata sa faci contraceptie ca daca faci copii muriti de foame amandoi doar cu un ajutor social si o alocatie.
Imi cer anticipat scuze daca am presupus in mod gresit si de fapt esti priceput in ale contraceptiei, caz in care iti propun sa le faci un manual tuturor moldovenilor astia comunisti.

Evident incultul continua cu incultura. Altceva in afara de viermi mai ai in capsoru tau de maimutica sau asta e tot ce poti ? :lol:
 
Re: Alex

Ardeleanu`;221957 said:
Evident incultul continua cu incultura. Altceva in afara de viermi mai ai in capsoru tau de maimutica sau asta e tot ce poti ? :lol:

Poate, da' civilizaaaaaat...ai văzut ce finuț sunt?
Ca un om cult ce ești, i-ai făcut pe moldoveni proști, leneși, făcători de plozi cu nemiluita. ("Moldovenii is saraci pentru ca is lenesi si prosti. La fel ca multi sudiesti. Si asta o stie toata tara")

Auzi la mine: speră că moldovenii o să facă mai mulți copii decât țiganii.
Roagă-te să termine capitalismul ce a început Ceaușescu. Pronosticul meu e că sunteți ca și mâncați de moldoveni. Și dintr-o parte și din cealaltă a Prutului. Au ungurii o vorba: unul e prea puțin, doi sunt prea mult...unu' jumate ar fi perfect. Așa că le iese cu minus de ani buni.

Schimbă placa freelens că scârțâie.
 
Re: Alex

PainGiver;221960 said:
Poate, da' civilizaaaaaat...ai văzut ce finuț sunt?
Ca un om cult ce ești, i-ai făcut pe moldoveni proști, leneși, făcători de plozi cu nemiluita. ("Moldovenii is saraci pentru ca is lenesi si prosti. La fel ca multi sudiesti. Si asta o stie toata tara")

Auzi la mine: speră că moldovenii o să facă mai mulți copii decât țiganii.
Roagă-te să termine capitalismul ce a început Ceaușescu. Pronosticul meu e că sunteți ca și mâncați de moldoveni. Și dintr-o parte și din cealaltă a Prutului. Au ungurii o vorba: unul e prea puțin, doi sunt prea mult...unu' jumate ar fi perfect. Așa că le iese cu minus de ani buni.

Schimbă placa freelens că scârțâie.

Daca o sa mai faca moldovenii multi copii o sa scada IQ-ul tarii drastic..
 
Re: Alex

Ardeleanu`;221963 said:
Daca o sa mai faca moldovenii multi copii o sa scada IQ-ul tarii drastic..

Tocmai matale te-ai gasit sa te plangi de scaderea iq-ului.
Posesorul de potential uman risipit prin forumuri unioniste si facut poze la nunti...dar cu pasiune.

ntz ntz ntz
 
Re: Alex

PainGiver;221964 said:
Tocmai matale te-ai gasit sa te plangi de scaderea iq-ului.
Posesorul de potential uman risipit prin forumuri unioniste si facut poze la nunti...dar cu pasiune.

ntz ntz ntz

Presupuse capsunarul.
 
Parlamentul de la Bucureşti a adoptat simplificarea procedurii de acordare a cetăţeniei române pentru cei care au pierdut-o din motive istorice.

"Toate modificările sunt subordonate, de fapt, unui singur scop: flexibilizarea unor prevederi existente, care de fapt blocau procesul, erau foarte greoaie, puneau o povară disproporţionată pe umerii celor care cereau redobândirea cetăţeniei române. În acest sens, a fost eliminată o prevedere care este ilegală şi contrară Convenţiei Europene a Drepturilor Omului, cea care priveşte publicarea în Monitorul Oficial a ordinului ministrului justiţiei, care pe lângă faptul că consuma foarte mult timp, mai era şi ilegală. S-a scos termenul de 4 ani de şedere legală în România pentru basarabeni şi alţi foşti cetăţeni români sau descendenţii lor. S-a eliminat plafonul, limita de 30 de mii de cereri anual, care la fel este neconstituţională."
 
ka_sasha;222000 said:
Pe mine deam ma doare capu' cand aud astfel de comunicate.

Acelasi sentiment il am si eu.
Eu o sa incep sa-i cred daca in 2010 o sa dea, sa zicem, 200.000 de cetatenii.
Personal imi pare prima stire in care se da cel putin aparenta luarii in serios a problemei in cauza. Desigur, desi modificarile par promitatoare, poate ca "nu se vor gasi bani" pentru a finanta locurile de munca a functionarilor, poate nu se va gasi un sediu adecvat, poate...
Ramane de vazut...
 
Domnilor si Doamnelor - e timpul sa vedem problema mai adinc!!!

Mai sunt granitze intre tzari! Scoaterea granitzeii Md-Ro e un lucru extrem de important doar ca e o picatura in mare. Suntetzi oare de acord ca e vital necesar de a scoate shi granitza dintre Ukraina shi Moldova? Dintre Ucraina shi Rusia? Shi in grenere e timpul sa unificam nu doar Romania ci intreaga planeta!!!! nu?
 
dor007;222030 said:
Domnilor si Doamnelor - e timpul sa vedem problema mai adinc!!!

Mai sunt granitze intre tzari! Scoaterea granitzeii Md-Ro e un lucru extrem de important doar ca e o picatura in mare. Suntetzi oare de acord ca e vital necesar de a scoate shi granitza dintre Ukraina shi Moldova? Dintre Ucraina shi Rusia? Shi in grenere e timpul sa unificam nu doar Romania ci intreaga planeta!!!! nu?

Daca discuti despre cu totul altceva, inseamna ca nu vorbesti despre Unire. Pro sau contra.
Pentru moment, e important ca exista granita intre romani si cum si daca va disparea ea. Disparitia completa a conceptului de granita este o chestiune pe care nici macar nepotii nostri nu o vor trai.
 
PainGiver;222036 said:
Daca discuti despre cu totul altceva, inseamna ca nu vorbesti despre Unire. Pro sau contra.

Unirea totala a natziunilor nu e Pro pentru Unirea romanilor?

PainGiver;222036 said:
Pentru moment, e important ca exista granita intre romani si cum si daca va disparea ea. Disparitia completa a conceptului de granita este o chestiune pe care nici macar nepotii nostri nu o vor trai.

De acord ca e de mers de la simplu la compus. Shi daca suntem azi uniti cu Romania shi suntem parte a europei - ne oprim la atit? Sau poate mergem mai departe spre viitor?
 
Unirea totala a natziunilor nu e Pro pentru Unirea romanilor?
De acord ca e de mers de la simplu la compus. Shi daca suntem azi uniti cu Romania shi suntem parte a europei - ne oprim la atit? Sau poate mergem mai departe spre viitor?


In acest context este irelevant daca se lucreaza la facerea unirii mondiale sau nu, pentru este o chestie pe termen indepartat sau foarte indepartat.
"Unirea totala a natiunilor" este doar o idee despre ceva ce nu a existat niciodata, in timp ce Unirea romanilor este tot o idee, dar despre facerea din nou a ceea ce a mai existat. Si inainte si dupa inventarea granitelor.

Ce are a face globalismul, acum si aici, cu Unirea romanilor?
 
Permitetzi-mi o paralela: E util oare de a asambla un modul a unei corabii cosmice fara a cunoashte scopul shi cel putzim principiul de functionare intregii nave?
 
Re: Alex

Ardeleanu`;221936 said:
Iar tu in lipsa de materie cenusie in loc sa aduci argumente, aduci atacuri la persoana precum un mitic/moldovean versat. Poi uite ca ma mananca foarte tare ce se fac cu taxele mele, nu am chef sa sustin o familie de cu 11 copii ca nu o auzit de contraceptie, sau ca isi fac copii numai pentru alocatie. Cum des se intampla in moldova.

Hai, inapoi la sapa, italia te asteapta :lol:

In Ungaria, tiganii tai fac mai mult de 10 copii. Neam de tigani, treci inapoi in Asia de unde ai venit. Romania si acum are o bucata mare din pamantul stramosesc in granitele Ungariei. Crisana (zona Debrecen, pana la Dunare) trebuia sa intre in posesia Romaniei, vechi teritoriu romanesc.

Si apropo, majoritatea romanilor de pe ambele maluri ale Prutului doreste unirea.
Oricum, inaintea unirii RDG cu RFG nimeni nu a facut un sondaj prin care sa se afle daca oamenii sunt de acord
 
Back
Top