Uniunea ROMD

MariusRo

New Member
Citeam zilele acestea pe diferite site-uri pareri diverse despre unirea Romaniei cu Moldova. Din punctul meu de vedere nu cred ca este posibila o unire intre Moldova si Romania atata timp cat geopolitica din zona ramane la fel. Totusi consider ca este posibila si chiar oportuna crearea unei uniuni economice, politice si nu numai intre Romania si R. Moldova dupa modelul BENELUX-ului.

Voi ce ziceți?
 
La ce bun granitzele intre tzari? Aduce oare o granitza intre doua popoare careva foloase?
 
Calicii occidentali [Fr,De,US,UK] ar vrea ca NATO sa fie cu 200 km mai aproape de inima Rusiei, caci intr-o buna zi vor incerca din nou s-o cucereasca, e prea bogata... ei tot incearca de 300 de ani incoace, Napoleon, UK singur, UK+Otomanii impreuna, Germania 1, Germania 2/Hitler... dar tot ei, calicii... nu ar vedea cu ochi buni o tara de 26 milioane de locuitori infiintata pe un teren relativ bogat in resurse, cu oameni destepti, de la Tiraspol la Sinnicolau Mare...
Ar fi "ceva" dificil de manipulat, ar fi ceva aproape ca si Polonia, ca si Ucraina... si dupa ce s-au chinuit atat de sfarame Yugoslavia in 14, nu cred ca le-ar conveni...

Unirea asta trebuie facuta cu viclenie, pe la spate, cu armata rusa pe pozitii, sub nasul unei UE neputincioase sa separe copilul de mama, caci ea nu va deschide bariera prea repede de buna voie...

S-a inceput, prin darea cetateniei, Basescu a inceput procesul discret... dar vad ca partidele nu au intrat in RM cum se cuvine de fortat...
 
Vreau ca si Romanii din Romania sa poate intra in RM pe 50km cu viza gratis... :)
Pai noi de pe malul vecin dece nu?
 
In primul rand toata crema din Moldova, orice politician din Moldova nu va fi de acord cu asa ceva, in primul rand asta ar insemna ca fiecare dintre el sa-si piarda posturile, autoritatea si sa dea voie la toti cetatenii romani potentiali sa ocupe pozitii importante aici la Chisinau, asta ar insemna ca si Chisinaul sa-si piarda din valoare, de pe pozitia capitalei s-ar transforma intr-o provincie care va sta cu mana intinsa Bucurestiului pentru a cere bani la bugetul local.
 
Domnilor, eu nu propuneam o unire fe facto cu un singur guvern. Nu, eu propuneam o unire de timpul Beneluxului. Beneluxul este format din Belgia, Olanda și Luxemburg. Aceasta uniunea este ce caracter economic, cultural, economic si pentru libertatea de miscare. Adica intre aceste state sunt aceleasi taxe, aceleasi impozite de orice fel si oriunde ai merge. Nu mai exista vami terestre si legaturile culturale si economice sunt ca si cum ar fi un singur stat. Un patron care are o firma in MD sa poata sa vanda in baza firmei din MD in RO iar firma sa ii fie recunoascuta. La asta ma refeream eu in primul post. Guvernele si suveranitatile raman la fel cu exceptia taxelor si vamii si culturii care se uniformizeaza. Probabil ca ar exista anumite probleme cu taxele pentru ca in RO sunt duble chiar triple fata de MD si mai e si problema cursului de schimb dar si asta se poate repara prin adoptarea leului romanesc.
 
taco;222167 said:
Calicii occidentali [Fr,De,US,UK] ar vrea ca NATO sa fie cu 200 km mai aproape de inima Rusiei, caci intr-o buna zi vor incerca din nou s-o cucereasca, e prea bogata... ei tot incearca de 300 de ani incoace, Napoleon, UK singur, UK+Otomanii impreuna, Germania 1, Germania 2/Hitler... dar tot ei, calicii... nu ar vedea cu ochi buni o tara de 26 milioane de locuitori infiintata pe un teren relativ bogat in resurse, cu oameni destepti, de la Tiraspol la Sinnicolau Mare...
Ar fi "ceva" dificil de manipulat, ar fi ceva aproape ca si Polonia, ca si Ucraina... si dupa ce s-au chinuit atat de sfarame Yugoslavia in 14, nu cred ca le-ar conveni...

Unirea asta trebuie facuta cu viclenie, pe la spate, cu armata rusa pe pozitii, sub nasul unei UE neputincioase sa separe copilul de mama, caci ea nu va deschide bariera prea repede de buna voie...

S-a inceput, prin darea cetateniei, Basescu a inceput procesul discret... dar vad ca partidele nu au intrat in RM cum se cuvine de fortat...

Dragule, poti sa-mi spui si mie ce varsta ai?. Asta ca sa-mi dau seama daca nu ai avut timp sa inveti istorie sau nu ti-a placut materia asta la scoala.
 
Back
Top