Urecheanu - omul Moscovei

cenus said:
lia said:
cenus said:
Si eu care credeam ca vorbesc cu doua persoane diferite.
Da, aici am fost naiv. Schimba macar niku cind postezi mesajele draga Lia sau poate Filip Antonio.
Mai dezamagit.

regret ca te/am dezamagit, dar te voi dezamagi shi mai mult: eshti completamente dus cu pluta, daca sustzii ca suntem una shi aceeashi persoana. Tocmai am dialogat cu administratorul acestui forum, eu shi Filip. Ce crezi, Dune este atat de naiv incat sa dialogheze cu aceeashi persoana, fara sa-shi dea seama?

Oh, mare e gradina ta, doamne... :D
N-aveti decit sa credeti ca m-am dus cu pluta. Numai ca mai sint citeva detalii. Chestia cu gradian am mai auzit-o la cineva. Cred ca era vorba de Filip Antonio. Asa ii placea sa incheie.
Cum poti sa dialoghezi tu cu adminsitratorul Filip Antonio daca el nu este in Moldova.

Cum sa fie Filip administratorul? Nu intzelegi romaneshte? Eu scriu: tocmai am dialogat cu administratoru, eu shi Filip. iar tu tragi concluzia ca Filip e adiministrator.

Cat priveshte locatzia administratorului, pai el e shi mai departe decat Filip, din cate imi dau eu seama. Shi totushi.... am dialogat! Iaka ashe! Sa shtie dushmanii. :D Cum? Ehehe, e scret de stat. Nu tzi-l pot spune. 8)
 
cenus said:
lia said:
cenus said:
Da voteaza macar cu cine vrei. Este treaba ta.
Pisica indiferent de la ce inaltime cade oricum pica pe picioare. Incep sa inteleg de ce SkyW nu va iubeste.
Demagogia la ea acasa. In jur numai prostie.

Nu ne "iubeshte", pentru ca nu cauta nimeni "iubirea" lui. Shi daca te intereseaza atat de mult, de ce nu-i scrii lui midgrigan un mesaj privat sa-i spui ca/l "iubeshti"? Ce tot te tzii ne mine sau de Filipo Antonio cu intrebari shi rebusuri deocheate?

Draga, "iubirea" ta pastreaz-o pentru cine tzi-o cere. Eu, de pilda, NU AM nevoie de iubirea nici a ta, nici a lui SkyW, nici a altor "bravi soldatzei de plumb". Shi in general, pentru "iubire" ai forumul Romanitica... E putzin mai la vale... :D
E usor a scrie versuri cind nimic nu ai a spune, insirind cuvinte goale ce din coada or sa sune. Geaba mai ncerci sa musamalizezi ceva. Ce are chestia cu iubirea in discutia noastra ? Da, iata ca citesc mai mult scris de tine Lia si imi dau seama mai multe si despre tine. Shi daca vrei sa shtii ceva, forumul nu este proprietatea ta ca sa ma alungi la "Romanitica" (cum zici tu) in cazul ca deja nu iti mai convin anumite subiecte sau poate detalii.

Nu te alunga nimeni, draga. Radeam de expresia ta cu "iubitul". Tu chiar eshti naiv, daca crezi ca cineva NORMAL la cap ar dori sa fie iubit de SkyW. Pai el e de o violentza shi de o incoerentza fenomenala. Doamne fereshte sa ai de a face cu astfel de tipi. Da tu vorbeshti de "iubire". Fa-tzi cruce, doamne fereshte! :D

Apropo, pentru poezii e forumul Ciuleandra... Asta nu ca sa te "alung", ci ca sa shtii ca nu se posteaza chiar orice oriunde. Exista o ordine pe aceste forumuri. :p
 
Мэр Кишинева и лидер оппозиционного блока "Демократическая Молдова" Серафим Урекяну подозревается в коррупции и превышении служебных полномочий. Об этом сообщил в пятницужурналистам представитель Центра по борьбе с экономическими преступлениями и коррупцией Молдавии Евгений Вицу.
"В ходе расследования уголовных дел, возбужденных против ряда чиновников столичной мэрии, получены доказательства, позволяющие подозревать Урекяну в коррупции и превышении служебных полномочий", – отметил Вицу. По его словам, по предварительным данным, "своими деяниями мэр причинил бюджету города ущерб в размере около 4 млн леев ($320 тыс.)". //ИТАР-ТАСС

www.gazeta.ru
 
Stirea in l.romana

Primarul de Chisinau este cercetat penal

Serafim Urechean, primarul general al municipiului Chisinau este cercetat penal, in stare de libertate, fiind suspectat de savarsirea infractiunii de exces de putere soldat cu urmari grave.

Potrivit unui comunicat al Centrului pentru Combaterea Crimelor Economice si Coruptiei (CCCEC), "primarul de Chisinau este banuit de savarsirea unei infractiuni de coruptie ce consta in exces de putere soldat cu urmari grave, prevazuta in art. 328, alin. 3, pct. d) Cod penal". Comunicatul mai noteaza ca infractiunea comisa de primarul Urechean ar fi cauzat bugetului municipal un prejudiciu material estimat in prealabil la 4 mln lei.

Potrivit sursei citate, la 24 noiembrie, Urechean “a fost invitat, prin citatie, la audieri, insa nu s-a prezentat, motivand ca avea planificata o intrevedere cu membrii unei delegatii. El s-a prezentat in fata ofiterului de urmarire penala a doua zi, dar a refuzat sa faca depozitii si sa semneze actele procesuale”.

In baza probelor acumulate de ofiterii CCCEC, Serafim Urechean a fost recunoscut prin ordonanta in calitate de banuit. //REPORTER.MD

http://www.reporter.md/ro/NewsSocie...DocType=1&idTopic=3&idDocument=133551
 
Biserica Rusă merge în alegeri mână-n mână cu BMD

Urechean şi mitropolitul Vladimir au vizitat împreună satul Larga

Ca şi în alegerile trecute, cursa electorală capătă acum şi o dimensiune clericală. Ierarhii, preoţii şi diaconii Mitropoliei Moldovei, subordonate Patriarhatului de la Moscova, au intrat în luptă deschisă pentru a se bate pentru cauza BMD. Însoţindu-i pe candidaţii centriştilor, ei au început să-şi mişte picioarele într-un marş combinat pe drumurile întortocheate ale actualei competiţii politice.
Alaltăieri, liderul Blocului „Moldova Democrată” şi-a vizitat satul natal. Larga din raionul Briceni. Dar n-a venit singur. Alături de el s-a aflat Mitropolitul Vladimir împreună cu o ceată de feţe bisericeşti. Liderul BMD şi Capul Bisericii Ruse din Moldova s-au plimbat ostentativ pe uliţele satului. Pe parcurs, secundanţii mitropolitului i-au abordat pe oamenii de la faţa locului, îndemnându-i să-l voteze pe Urechean în ziua de 6 martie. Pentru a fi mai convingător, pesemne, arhiepiscopul Vladimir a predicat în biserica din Larga, binecuvântând Blocul „Moldova Democrată”. Amintim cu această ocazie că anterior mitropolitul a chemat favoarea cerească şi pentru comunistul Voronin şi pentru separatistul Smirnov. Cel din urmă a şi fost decorat de Mitropolia Moldovei.
De-a lungul anului trecut, FLUX a relatat în repetate rânduri că Biserica Rusă, controlată încă de pe vremurile puterii sovietice de KGB, îl va susţine în alegeri pe Serafim Urechean. Recent, am informat cititorii că Patriargul Alexii al II-lea i-a ordonat mitropolitului Vladimir să se implice în alegerile din Republica Moldova pentru a ajuta BMD.
O dată cu antrenarea Bisericii ruse în lupta electorală, se poate spune că Blocul „Moldova Democrată” se ţine acum în trei proptele. Prima se numeşte Putin, cea de-a doua - Smirnov şi cea de-a treia – Mitropolitul Vladimir.
P.G. pentru FLUX
Cotidian National :: Eveniment :: Nr.7 :: 18 Jan 2005:: 34
 
Lui Urecheanu ii totuna cine il sustine, principalu cat mai multi si mai de elita. Ori ca is rusi ori ca is tigani, n-are importanta pentru el
 
Dlor politologi! Sunt intru totul de acord cu ce spuneti Dstra!
Doresc sa va dau doar unele exemple de apropiere si conciliere:
Biserica Mitropoliei Basarabiei "Teodora de la Sihla" din municipiu duce slujbe de Craciun si Sfinti atat pe stil vechi(pro-rus, daca vreti), cat si pe stil nou(pro-roman, occidental etc)!
Ma intreb eu, ce doriti mai departe in aceasta tara:
- Lupta pana la moarte in numele scopului?
- sau cu adevarat doriti ceva sa se schimbe?
Este de ajuns ca s-a luptat cu sange timp de 15 ani si au exodat sute de mii(milionul) de romani basarabeni! Mai luptati inca vre-o 4 ani si no sa aveti pentru cine. Am impresia ca lupta inversunata a si pecetluit soarta acestui popor - bataie pana la sange intre frati(lasa sa fie si vitregi) ca pana la urma sa cistige niste golani(dar nu uitati - uniti!)
Va doresc succes Dlor la alegeri! O sa va vad eu buzele dupa 6 martie!
 
ciofu said:
Lui Urecheanu ii totuna cine il sustine, principalu cat mai multi si mai de elita. Ori ca is rusi ori ca is tigani, n-are importanta pentru el

Da' basarabenilor le e totuna cine ii sustine pe cei care vor sa preia puterea? Ce politica (a cui politica) va face oare cel care este sustinut/sponsorizat de statul rus?
 
ciofu said:
Lui Urecheanu ii totuna cine il sustine, principalu cat mai multi si mai de elita.
Cine ma rog este elita? "Vladyka Vladimir", cel care facea campanie pentru Lucinschii, apoi pentru Voronin si acum pentru Urechean, exact cum i se ordona de la Moscova?

ciofu said:
Ori ca is rusi ori ca is tigani, n-are importanta pentru el
Nu inteleg de ce i-ai mentionat pe tigani in mesajul tau. Sa inteleg ca a fi tigan este jignitor sau repeti ecuatia rasista "roman=tigan"?
 
Redneck, asa cum e ea, dar pentru Urecheanu e elita. Suntem tara mica si mult timp vom avea de a face cu ordonari din partea altor puteri din jur.

Redneck tu ai vazut sa scriu ceva de tigani cu romani impreuna?
 
Rusii au un proverb (scriu in traducere):
"Traind in haita trebuie sa urli ca lupul"!
Nu e necesar sa incepem discutia despre el. Doresc doar sa atentionez ca din bataia cu pumnii in gura unul altuia nimic bun no sa iasa - doar pietre in cap.
De fapt lupta moldovenilor contra ocupatiei rusesti seamana cu lupta "camicaze" sau a lui Ion Soltas(Alexandru Matrosov). Chestia e ca in lupta cu Cecinia rusii au rezerve mari de fiinte umane in a le sacrifica in razboi, iar moldovenii risca sa se piarda fara ajutorul natiunii romane. Paremi-se au mai luptat si dacii cu romanii, insa tot sacrificati au fost. Daca il incalzeste pe cineva eroismul dacilor e bine, numai ca acum aceasta nu are absolut nici o insemnatate.
Asa ca, inainte de a incepe o lupta e necesar sa ai o tactica, strategie, forte umane, tehnica etc, dar si niscaiva aliati! Mai e necesar si unele tratative! Ce au moldovenii la moment? Ma uit de pe deal si nu vad nici unul, ba din contra si tratativele sunt esuate, iar arma nu are nici patroane, nici soldat care sa o tina.
Iar Ciofu are perfecat dreptate - atat timp cat bucata asta de tarisoara nu va avea un suport puternic - va fi dezastru si neintelegere.
 
ciofu said:
Redneck, asa cum e ea, dar pentru Urecheanu e elita.
Pai , pentru moldovenistii primitivi si lacheii servili Moscovei Mitropolitul Bisericii de Ocupatie face parte din elita.

ciofu said:
Suntem tara mica si mult timp vom avea de a face cu ordonari din partea altor puteri din jur.
Scuteste-ma de banalitati si gogomanii. A propos, "ordonari" are alt sens in l.romana decat cel pe care-l crezi tu.

ciofu said:
Redneck tu ai vazut sa scriu ceva de tigani cu romani impreuna?
Te-am intrebat de ce i-ai mentionat pe tigani in mesajul tau si nu mi-ai raspuns. Ori a fi tigan in mintea ta este jignitor, in acest caz mesajul tau este unul rasist. Ori, reesind din realitatile RM, unde de cele mai multe ori rusii sunt contrapusi romanilor, ai utilizat subtil ecuatia rasista roman=tigan.
 
Marinarul said:
Rusii au un proverb (scriu in traducere):
"Traind in haita trebuie sa urli ca lupul"!
Nu e necesar sa incepem discutia despre el. Doresc doar sa atentionez ca din bataia cu pumnii in gura unul altuia nimic bun no sa iasa - doar pietre in cap.
De fapt lupta moldovenilor contra ocupatiei rusesti seamana cu lupta "camicaze" sau a lui Ion Soltas(Alexandru Matrosov).
Ca sa vezi, ungurii in 56, cehoslovacii in 68, afganii in 79-89, balticii in 89-91, toti sunt neamuri de sinucigasi. Iar Georgia si Ucraina sunt pe cale sa devina sinucigasi, nu-i asa, propagandist acerb al garniturei de rezerva moscovite?

Iar faptul ca utilizezi proverbe rusesti si scuturi de naftalina eroii comunisti arata spalarea pe creier la care ai fost supus de propaganda sovietica.

Marinarul said:
Chestia e ca in lupta cu Cecinia rusii au rezerve mari de fiinte umane in a le sacrifica in razboi, iar moldovenii risca sa se piarda fara ajutorul natiunii romane. Paremi-se au mai luptat si dacii cu romanii, insa tot sacrificati au fost. Daca il incalzeste pe cineva eroismul dacilor e bine, numai ca acum aceasta nu are absolut nici o insemnatate.
Asa ca, inainte de a incepe o lupta e necesar sa ai o tactica, strategie, forte umane, tehnica etc, dar si niscaiva aliati! Mai e necesar si unele tratative! Ce au moldovenii la moment? Ma uit de pe deal si nu vad nici unul, ba din contra si tratativele sunt esuate, iar arma nu are nici patroane, nici soldat care sa o tina.
Iar Ciofu are perfecat dreptate - atat timp cat bucata asta de tarisoara nu va avea un suport puternic - va fi dezastru si neintelegere.
Sperietori pentru copii naivi si moldovenisti primitivi. Ce, ma rog, a facut Rusia in Georgia si Ucraina atunci cand a iesit lumea in piata si a zis NU aspiratiilor imperialiste ale Rusiei? Problema ta si ai altor specimene sovietice este ca violenta e adanc interiorizata in constiinta voastra. Nu vedeti o alta solutie decat cea care implica violenta. Tot discursul tau este strapuns de ideia unei confruntari armate, dovada fiind cuvintele pe care le utilizezi: tactica, startegie, aliante, forte umane, tehnica, arme, patroane (sic!), soldati. Debaraseaza-te de mentalitatea sovietica, renunta la moldovenismul primitiv si doar atunci sa te declari anticomunist.
 
lui Redneck

Nu ma jignesti de loc cu atributivele tale.
Pur si simplu doresti cu tot dinadinsul sa-mi demonstrezi, ca esti pe calea cea dreapta intr-o tara stramba(presupusa tara - caci eu n-o recunosc)!
Cat despre Rusia, nu am iubit-o si nici o data nu o voi primi in san. Iar in ceea ce priveste spalarile de creier, te gresesti amarnic. Stiu si cunosc poate mai multe, decat iti inchipui. Doar ca o sa treaca timpul si cand vei avea barba, am presimtirea ca tot o sa sai cu bata - numai ca rezultatul o sa fie acelasi, care il ai astazi. Mie poti sa nu-mi explici toate fandoselile tale - pleaca si le explica celor de la tara, care voteaza comunistii! Ai incercat vre-o data sa discuti? Nu prea cred, caci cum se vede de pe forum doar tu singur esti bun propagandist pe hartie, iar in realitate - la electoratul intunecat nu ai nici o valoare. Iar cel luminat nici nu are nevoie de tine.

Iata dumitale sustii numai gogomanii, ci nu eu! Cine este vinovatul, ca de 15 ani nimeni nu a putut face aici o Cehie, Ungarie, Baltica, acum Georgie si Ukraina? Si de unde, ma rog, aspiri la astfel de evenimente in acest an - ce esti asa de naiv, sau ti-a trasnit soarele la cap in ianuarie? Mai treci baiate, pe la tara, si ti se va trage un dus rece - ca eu merg de multe ori! Si sa-ti spun numai despre ce discuta lumea - ca Rosca e un golan si un bandit, ca Urechean e slab si de asemenea cu pufusor, ca de ceilalti nici nu au auzit, iar comii sunt cei care ii vor ajuta. Iar in consecinta, creierul intunecimii vede in felul urmator: banditii astia doi nu stiu cum sa imparta, iar Volodea le va veni de hac. Mult prea neincurajatoare presimtiri am eu despre alegerile viitoare. Iarasi va fi bataie cu mult sange, iar cineva va freaca numai palmele de bucurie. Iar in final - 70-10-10-10!!! Sau poate ceva putin mai bun.
 
Marinarul said:
Nu ma jignesti de loc cu atributivele tale.
Pur si simplu doresti cu tot dinadinsul sa-mi demonstrezi, ca esti pe calea cea dreapta intr-o tara stramba(presupusa tara - caci eu n-o recunosc)!
"calea cea dreapta" :) Miroase urat a ziarul "Pravda".

Marinarul said:
Cat despre Rusia, nu am iubit-o si nici o data nu o voi primi in san. Iar in ceea ce priveste spalarile de creier, te gresesti amarnic. Stiu si cunosc poate mai multe, decat iti inchipui. Doar ca o sa treaca timpul si cand vei avea barba, am presimtirea ca tot o sa sai cu bata - numai ca rezultatul o sa fie acelasi, care il ai astazi. Mie poti sa nu-mi explici toate fandoselile tale - pleaca si le explica celor de la tara, care voteaza comunistii! Ai incercat vre-o data sa discuti? Nu prea cred, caci cum se vede de pe forum doar tu singur esti bun propagandist pe hartie, iar in realitate - la electoratul intunecat nu ai nici o valoare. Iar cel luminat nici nu are nevoie de tine.
Vorbe goale.

Marinarul said:
Iata dumitale sustii numai gogomanii, ci nu eu!
Cateva din gogomaniile si minciunile debitate de "Marinarul" care face prozelitism politic in favoarea garniturii de rezerva a Moscovei:
"PPCD a devenit un partid al rasei pure"
"PPCD, care s-a format pe baza activitatii lui Mircea Snegur"
"majoritatea studentilor "bugetari" sunt comsomolisti si comunisti"
"scoaterea in afara legii a oricarui partid este "un act total antidcemocratic"

Marinarul said:
Cine este vinovatul, ca de 15 ani nimeni nu a putut face aici o Cehie, Ungarie, Baltica, acum Georgie si Ukraina?
Sa-i intrebi pe cei pentru care ai de gand sa votezi. Cei care au bagat RM in CSI, cei care au baut sampanie cu Smirnov, cei care nu inregistrau Mitropolia Basarabiei, cei care au legalizat partidul comunist, cei care au sustinut rusificarea in RM, si pot sa continui aceasta lista.

Marinarul said:
Si de unde, ma rog, aspiri la astfel de evenimente in acest an - ce esti asa de naiv, sau ti-a trasnit soarele la cap in ianuarie? Mai treci baiate, pe la tara, si ti se va trage un dus rece - ca eu merg de multe ori! Si sa-ti spun numai despre ce discuta lumea - ca Rosca e un golan si un bandit, ca Urechean e slab si de asemenea cu pufusor, ca de ceilalti nici nu au auzit, iar comii sunt cei care ii vor ajuta. Iar in consecinta, creierul intunecimii vede in felul urmator: banditii astia doi nu stiu cum sa imparta, iar Volodea le va veni de hac. Mult prea neincurajatoare presimtiri am eu despre alegerile viitoare. Iarasi va fi bataie cu mult sange, iar cineva va freaca numai palmele de bucurie. Iar in final - 70-10-10-10!!! Sau poate ceva putin mai bun.
Da, este electoratul comunist despre care C.Tanase a scris:
Acestui moldovean îi place comunismul, el tânjeşte după colhozuri, ca după o ibovnică, visează la ziua când toţi democraţii vor fi băgaţi la dubă. Vorbeam recent cu un ţăran tipic despre faptul că Voronin a monopolizat radioteleviziunea. Şi el mi-a tăiat-o necruţător: "Maladeţ Varronin, bleadi! Să vă închidă [cenzurat] gura la tăţ' democraţâi!". (Rogu-te, iubite cititor, să mă ierţi pentru reproducerea acestui limbaj, dar vreau ca să rămână pentru istorie, să ştie cei care vor veni după noi ce fel de limbă vorbeau moldovenii lui Varronin de la începutul mileniului trei).
Insa exista si altii in afara de acesti kolhoznici alcoolizati. Si nu uita de dezinformarea crasa la care este supusa populatia, in special cea din mediul rural.
 
Vorbesc rar romana o perioada lunga si mai fac si eu greseli. Corectarile astea sunt jalnice

Am pus tiganii fara nici un scop, si ia si te relaxeaza
 
Inca o data lui Redneck, cred ca ultima...

Vorba lui Redneck "...calea cea dreapta" Miroase urat a ziarul "Pravda".
Cand nu ai ce contrazice - incepi sa cauti greseli de ortografie, punctuatie, arhaizme, etc. Cam des te vad invatator de limba, decat sa dai vre-o propunere concreta. Avem nevoie de tine la manualele de limba Romana si Istorie - te-as ruga sa treci pe acolo, sincer ai aduce foloase.
Iar in ceea ce priveste "vorbe goale" - ce, ti-a raspuns in asa mod cineva de la tara? Paremi-se asta e buba, caci nu-ti prea place sa umbli prin rahat si balega, doresti sa stai la calculator curatel si sa scrii legi, pe care poporul asta degradat nici pe departe nu le intelege. Iar comii au gasit calea cea mai usoara spre sufletele lor intunecate! Asa ca nu trebuie, tancanule, sa ma inveti pe mine politica ta de partid democrat efectuata cu "mainile curate". Ba mai puneti-va pofta in cui si rasuflecati manecile pentru a umbla putin si prin balegile din sate, ca fara asta multa vreme o sa scanciti de puterea "nedreapta".
Si nu trebuie sa implici numai cei ce au bagat RM in CSI, au adus pcrm la putere, au baut nu stiu ce cu cine, - stiu si eu foarte bine de unde "ies gazili", nu-mi trebuie filosofia ta, pe care o citesc de 15 ani de zile fara nici un folos(doar poate unul de un cerc restrans!).
Cat despre Tanase. Ai atata obraz sa-mi aduci drept exemple afirmatiile lui! Pai, mai baiate, nici cameleon nu-ti pot spune - si acela e mai multa vreme verde! Dupa luptele pana la sange ale Flux-ului cu Tanase si ponegrirea lui ca jurnalist, om, etc, - asta pare o obraznicie totala (daca doresti rasfoieste Flux-ul din ultima luna si vei vedea tone de zoi turnate pe capul lui Tanase). Sau poate Flux-ul nu este pro-PPCD? A-ha, voi alegeti de peste tot doar ceea ce va convine - nu sunteti cu nimic mai buni ca pcrm - aceleasi metode, aceleasi principii!
Asa ca sa terminam filozofia, - merge o lupta pe viata si pe moarte pentru a acapara puterea, numai ca cineva iarasi o sa capete bucata lui de mamaliga cu varza murata, iar altcineva carnita si smantana. Si iarasi o sa trambiteze toate ziarele cu lacrimi de sange despre nedreptatea din tara! Uniti-va si acaparati puterea, puneti mana pe carne si apoi impartiti-o, nu asteptati iar sa va arunce cineva oase dupa ospatul regal!
Si ultima, se vede, ca totusi nu umbli pe la tara - kolhoznici dezalcoolizati constituie la sate vre-o 10, maximum 15%, ceilalti beau vin si vodca de arde tot imprejur. Vorbesti despre neinformarea celor de la tara - dar ce informatie aveti voi despre ceea ce se face in sate - din ziarul Flux, dar mai treceti personal pe acolo - si veti vedea, ca situatia nu este nici cum scrie Subterana nici cum scrie Flux, ci cu totul alta, pe care nimeni nu vrea so arate cu adevarat - poporul nu vrea partide - vrea paine si rachiu ieftin, ceea ce le dau comunistii cu varf si indesat.
 
Vizitati link-ul de mai jos.
http://azi.md/news?ID=32665
Cel mai mult m-a frapat ultimul alineat:
Anterior, si Partidul Popular Crestin Democrat a admis posibilitatea crearii unei aliante postelectorale cu “Moldova Democrata” si Partidul Social-Democrat.
Si de ce ma rog aceste doua-trei forte democratice nu gasesc limba comuna inainte de alegeri, ci doar dupa - ma, ca prosti mai suntem pe lumea asta!!! Iertati-ma, dar poporul cel "neintunecat" si de asta data vede tampenia partidelor noastre, si, cred, ca iarasi va pleca la pcrm.
Oamenii vor actiuni concrete acuma, iar visele noastre pe dansii nu-i prea incalzesc!
 
Liderul BMD Serafim Urecheanu exclude orice alianta postelectorala cu comunistii
/azi.md/news?ID=32665

Alianţă postelectorală BMD-PCRM?
http://www.flux.md/news/moda1.php?a...91&cat=Cotidian National&rub=Politica

Stai si te crucesti! Ori unul din ziare se prosteste, ori declaratiile lui Urechean britanicilor sunt niste scorneli!
Cum credeti Dlor PPCD - ce mai intelege poporul, analizand aceste doua articole? Ati notat? Foarte corect! Democratii sunt niste prosti, ca dau cu bata unii in altii! Cine ramane? Evident numai pcrm! Asa ca nu va fie cu banat, Dlor ppcd-isti, caci dupa alegeri castigul pcrm-ului va fi in majoritate vina Dstra,! Si eu o sa va aduc aminte despre asta, fiti pe pace!

Mai sunt cateva articole in Flux in "favoarea Dlui Urechian".
De fapt, Dl Rosca se teme mai mult de BMD decat de pcrm, nu vi se pare? Asta se vede de la o posta! Paremi-se, PPCD nu are ce pierde nici acum, nici dupa alegeri - oricum electoratul de 10-15% este stabil, asa ca el poate sa dea si in dreapta, si in stanga, de la asta nu o sa se schimbe nimic! PPCD intelege foarte bine, ca puterea nu o va acapara nici o data, asa ca ce la naiba, nu e tot una in cine sa dai? Ori in BMD, ori in pcrm? Rezultatul va fi unul si acelasi - trecerea in parlament cum nai da! Iar daca Reabov intra la pcrm si nu la BMD, era atacat pcrm-ul, daca intra la PSD, era atacat PSD-ul! De fapt, cartea ruseasca este cartea de vizita a PPCD-ului! Inchipuitiva, disparitia acestei probleme - nu mai are nici un sens, caci lupta va fi terminata! Asa ca asistam la un partid de moment, in orice caz nu unul ce va fi in stare sa guverneze! Numai cu problemele antirusesti nu se poate de guvernat aceasta tara, ba din contra, mi se pare ca ultima guvernara a aratat antagonismul din societate. Asa ca, fara iluzii Dlor! Nu o sa puteti sa sacrificati a treia parte din populatie(nu uitati, ca ukrainenilor nu le va fi mai usor sa vorbeasca romaneste decat ruseste - votul lor pentru Ianucovici a fost argumentator!), ori, ma tem ca si mai mult, contand pe exodul romanilor peste hotare.
Deci iarasi, problema principala este aducerea conationalilor acasa, in primul rand, iar mai apoi problemele celalte vor fi rezolvate de POPOR, Dlor, nu de VOI! Caci voi fara popor, nu sunteti nimeni!

Sa jucati, Dlor, cartea antiruseasca cum o joaca astazi comunistii, numai ca diferenta e, ca voi nu aveti puterea! Deci, acaparati-o si toata lumea va vorbi cu voi, pana atunci ramaneti cu 10-15!
 
http://www.flux.md/news/moda1.php?action=show&idu=4093&cat=Cotidian National&rub=Social
STRÂNS LA PETERE ÎNAINTE DE ALEGERI
Guvernul a fost nevoit să aloce bani pentru refugiaţii din Transnistria

Guvernul a fost nevoit sa aloce bani, deoarece multi combatanti sunt pro-Urechean, Dlor de la Flux! Or, ei au inteles ca combatantii sunt o forta puternica si au hotarat sa-i ia cu zaharelul - mai puna-si pofta-n cui! Dar pana si aici au dat ca prin sita, deoarece au inteles, ca mare castig nu o sa aiba! Dupa fuga lui Voronin in Carlovi Vari din august trecut, acum sa-i cumperi pe acesti oameni - este o prea mare obraznicie!
 
Back
Top