Urecheanu - omul Moscovei

Re: Inca o data lui Redneck, cred ca ultima...

Marinarul said:
Vorba lui Redneck "...calea cea dreapta" Miroase urat a ziarul "Pravda".
Cand nu ai ce contrazice - incepi sa cauti greseli de ortografie, punctuatie, arhaizme, etc. Cam des te vad invatator de limba, decat sa dai vre-o propunere concreta. Avem nevoie de tine la manualele de limba Romana si Istorie - te-as ruga sa treci pe acolo, sincer ai aduce foloase.
Aberatii moldoveniste. In opinia moldovenistilor primitivi, doar "invatatorii de limba" trebuie sa vorbeasca corect limba romana. Si te rog sa vorbesti in numele propriu fara sa folosesti pluralul maiestatii.

Marinarul said:
Iar in ceea ce priveste "vorbe goale" - ce, ti-a raspuns in asa mod cineva de la tara? Paremi-se asta e buba, caci nu-ti prea place sa umbli prin [cenzurat] si balega, doresti sa stai la calculator curatel si sa scrii legi, pe care poporul asta degradat nici pe departe nu le intelege. Iar comii au gasit calea cea mai usoara spre sufletele lor intunecate! Asa ca nu trebuie, tancanule, sa ma inveti pe mine politica ta de partid democrat efectuata cu "mainile curate". Ba mai puneti-va pofta in cui si rasuflecati manecile pentru a umbla putin si prin balegile din sate, ca fara asta multa vreme o sa scanciti de puterea "nedreapta".
Logica de electorat comunist. Observati similaritatile in discursul acestui moldovenist primitiv cu cel al electoratului comunist descris de C.Tanase si citat de mine in mesajul precedent.

Marinarul said:
Si nu trebuie sa implici numai cei ce au bagat RM in CSI, au adus pcrm la putere, au baut nu stiu ce cu cine, - stiu si eu foarte bine de unde "ies gazili", nu-mi trebuie filosofia ta, pe care o citesc de 15 ani de zile fara nici un folos(doar poate unul de un cerc restrans!).
Ce folos ca citesti de 15 ani daca nu pricepi nimic asa cum ai recunoscut singur. Si se scrie "filozofie"...

Marinarul said:
Cat despre Tanase. Ai atata obraz sa-mi aduci drept exemple afirmatiile lui! Pai, mai baiate, nici cameleon nu-ti pot spune - si acela e mai multa vreme verde! Dupa luptele pana la sange ale Flux-ului cu Tanase si ponegrirea lui ca jurnalist, om, etc, - asta pare o obraznicie totala (daca doresti rasfoieste Flux-ul din ultima luna si vei vedea tone de zoi turnate pe capul lui Tanase). Sau poate Flux-ul nu este pro-PPCD? A-ha, voi alegeti de peste tot doar ceea ce va convine - nu sunteti cu nimic mai buni ca pcrm - aceleasi metode, aceleasi principii!
Uno, faptul ca C. Tanase face acum propaganda electorala pentru BMD nu imi interzice sa-i citez articolele (foarte reusite in opinia mea) despre rusificare, despre comunisti si electoratul lor. In unele privinte nu sunt de acord cu el (propaganda pro-Nastase si pro-BMD de ex.), in altele sunt. Iar acest lucru in nici un caz nu ma face ipocrit asa cum insinuezi tu.
Duo, te rog sa-ti argumentezi afirmatia conform careia in ultima luna Fluxul a turnat "tone de zoi pe capul lui Tanase".

Marinarul said:
Asa ca sa terminam filozofia, - merge o lupta pe viata si pe moarte pentru a acapara puterea, numai ca cineva iarasi o sa capete bucata lui de mamaliga cu varza murata, iar altcineva carnita si smantana. Si iarasi o sa trambiteze toate ziarele cu lacrimi de sange despre nedreptatea din tara! Uniti-va si acaparati puterea, puneti mana pe carne si apoi impartiti-o, nu asteptati iar sa va arunce cineva oase dupa ospatul regal!
Demagogie in stare pura.

Marinarul said:
Si ultima, se vede, ca totusi nu umbli pe la tara - kolhoznici dezalcoolizati constituie la sate vre-o 10, maximum 15%, ceilalti beau vin si vodca de arde tot imprejur. Vorbesti despre neinformarea celor de la tara - dar ce informatie aveti voi despre ceea ce se face in sate - din ziarul Flux, dar mai treceti personal pe acolo - si veti vedea, ca situatia nu este nici cum scrie Subterana nici cum scrie Flux, ci cu totul alta, pe care nimeni nu vrea so arate cu adevarat - poporul nu vrea partide - vrea paine si rachiu ieftin, ceea ce le dau comunistii cu varf si indesat.
Marinarul a fost de cateva ori in bodega satului si face concluzii "savante".
 
Marinarul said:
Liderul BMD Serafim Urecheanu exclude orice alianta postelectorala cu comunistii
/azi.md/news?ID=32665

Alianţă postelectorală BMD-PCRM?
http://www.flux.md/news/moda1.php?a...91&cat=Cotidian National&rub=Politica

Stai si te crucesti! Ori unul din ziare se prosteste, ori declaratiile lui Urechean britanicilor sunt niste scorneli!
Cum credeti Dlor PPCD - ce mai intelege poporul, analizand aceste doua articole? Ati notat? Foarte corect! Democratii sunt niste prosti, ca dau cu bata unii in altii! Cine ramane? Evident numai pcrm! Asa ca nu va fie cu banat, Dlor ppcd-isti, caci dupa alegeri castigul pcrm-ului va fi in majoritate vina Dstra,! Si eu o sa va aduc aminte despre asta, fiti pe pace!
Marinarule, reciteste inca o data articolul din Flux si nu mai debita elucubratii.
Vezi ce a zis Braghis, unul dintre liderii BMD-ului:
Întrebaţi cu cine vor forma o eventuală majoritate parlamentară, liderii Blocului Moldova Democrată nu au dat un răspuns clar.
Dumitru Braghiş este candidatul BMD la funcţia de prim-ministru: „Poate în dependenţă de situaţie după alegerile din 6 martie va fi cazul să vorbim şi despre o coaliţie largă, cu participarea tuturor forţelor care vor nimeri în Parlament. Deci noi nu putem exclude şi o asemenea variantă. Repet: totul depinde de rezultatele care vor fi la 6 martie.”
Citeste articolul BBC preluat de Flux
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2005/01/050118_alianta_bmd_comunisti.shtml

Marinarul said:
Mai sunt cateva articole in Flux in "favoarea Dlui Urechian".
De fapt, Dl Rosca se teme mai mult de BMD decat de pcrm, nu vi se pare? Asta se vede de la o posta! Paremi-se, PPCD nu are ce pierde nici acum, nici dupa alegeri - oricum electoratul de 10-15% este stabil, asa ca el poate sa dea si in dreapta, si in stanga, de la asta nu o sa se schimbe nimic! PPCD intelege foarte bine, ca puterea nu o va acapara nici o data, asa ca ce la naiba, nu e tot una in cine sa dai? Ori in BMD, ori in pcrm? Rezultatul va fi unul si acelasi - trecerea in parlament cum nai da! Iar daca Reabov intra la pcrm si nu la BMD, era atacat pcrm-ul, daca intra la PSD, era atacat PSD-ul! De fapt, cartea ruseasca este cartea de vizita a PPCD-ului!
Nu este adevarat. Ti-am recomandat sa citesti programul electoral al PPCD-ului.

Marinarul said:
Inchipuitiva, disparitia acestei probleme - nu mai are nici un sens, caci lupta va fi terminata!
Deocamdata amestecul Rusiei in fosta RSSM persista, iar BMD-ul nu face altceva decat sa-i asigure perpetuarea.

Marinarul said:
Asa ca asistam la un partid de moment, in orice caz nu unul ce va fi in stare sa guverneze!
Insinuari gratuite atata timp cat PPCD-ul nu s-a aflat niciodata la guvernare. In schimb, PPCD-ul a demonstrat cu varf si indesat ca stie sa apere interesele romanilor din ex-RSSM.

Marinarul said:
Numai cu problemele antirusesti nu se poate de guvernat aceasta tara, ba din contra, mi se pare ca ultima guvernara a aratat antagonismul din societate. Asa ca, fara iluzii Dlor! Nu o sa puteti sa sacrificati a treia parte din populatie(nu uitati, ca ukrainenilor nu le va fi mai usor sa vorbeasca romaneste decat ruseste - votul lor pentru Ianucovici a fost argumentator!), ori, ma tem ca si mai mult, contand pe exodul romanilor peste hotare.
Ai mai acuzat o data PPCD-ul de exodul romanilor din Moldova de Est si te-am rugat sa argumentezi. Iarasi vii cu acuzatii nefondate.

Marinarul said:
Deci iarasi, problema principala este aducerea conationalilor acasa, in primul rand, iar mai apoi problemele celalte vor fi rezolvate de POPOR, Dlor, nu de VOI! Caci voi fara popor, nu sunteti nimeni!

Sa jucati, Dlor, cartea antiruseasca cum o joaca astazi comunistii, numai ca diferenta e, ca voi nu aveti puterea! Deci, acaparati-o si toata lumea va vorbi cu voi, pana atunci ramaneti cu 10-15!
Demagogie. Observati logica unui homo-sovieticus conform careia se discuta doar cu cei care au putere.
 
Stire preluata de pe yam.ro
http://forum.yam.ro/read.php?f=3&i=39523&t=39515

Ambasadorul rus de la Chisinau a vizitat conducerea BMD
Chisinau, Basarabia/Romanian Global News

19 January 2005

Dupa discutiile avute cu secretarul general al Consiliului Europei Terry Davis, conducerea Blocului "Moldova Democrata" a avut luni o intalnire cu ambasadorul Federatiei Ruse la Chisinau, Nikolai Reabov, la solicitarea acestuia, informeaza un comunicat de presa al BMD.

Potrivit sursei citate, in cadrul intrevederii, desfasurata la staff-ul central al BMD, lui Reabov i-a fost prezentata pozitia BMD fata de "neregulile sesizate in comportamentul concurentului electoral, care detine puterea". De asemenea, a fost analizata prestatia CEC si maniera de adoptare de catre aceasta a unor decizii importante, care ingrijoreaza societatea civila si exponentii opozitiei democratice. O tema aparte a discutiei au constituit-o dovezile ca Partidul Comunistilor speculeaza in aceste alegeri controlul asupra puterii de stat. Conducerea BMD a remarcat ca guvernantii utilizeaza deschis resursele administrative si influenta lor asupra presei de stat si a celei private, fenomen care se va intensifica odata cu avansarea campaniei electorale. Reabov a declarat ca se va informa, in virtutea misiunii, din toate sursele disponibile, despre mersul si corectitudinea campaniei electorale.

http://www.rgnpress.ro/content/view/3503//
 
Si de ce ma rog nu-l faceti pe Urechean acum omul Bucuresti-ului, daca s-a intalnit cu Basescu? Sau putem tria bine informatia si a o prezenta cititorilor? Pai e logic, daca maine Urechean se intalneste cu Bascanul - e omul gagauzilor, daca poimane cu pensionarii - e omul lor, daca mai poimane cu un namibian - atunci e omul negrilor - cu Africa! Mai cititi link-ul de mai jos.
http://jurnal.md/articol.php?id=2859&cat=6&editie=
 
Dupa ce Curtea de Conturi a constatat o serie de incalcari la SA "Termocom" (cand intreprinderea era la balanta primariei), ex-directorul acesteia, Vasile Stirbu, mare prieten al lui Urechean, care il tot apara, inclusiv la sedintele operative ale primariei, a fost schimbat (atentie! nu demis), de catre Urechean cu Ftomovici, un alt functionar al primariei, tot mare prieten al lui Urechean (de fapt, toti functionarii acestei institutii sunt alesi in functie de gradul de prietenie cu sefu', nu dupa nivelul profesional). Stirbu a fost desemnat presedinte al consiliului de directori la Banca Sociala. Adica, pentru a-l salva de urmarirea penala, Urechean l-a bagat in alta afacere. Desi era normal sa-l pedepseasca, cel putin, administrativ, de ochii lumii. Nu este exclus (desi suna cam eufemistic) ca Urechean stia foarte bine ca Termocom-ul condus de Stirbu cumpara, pe banii platiti de consumatori pentru "caldura", tigari, dupa care le vindea mai scump. Astfel, Termocom-ul nu putea plati gazele naturale livrate de "Moldova-Gaz", acumuland datorii. Au suferit, dupa cum stim cu totii, consumatorii. Daca va conduce tzara, Doamne fereste, dupa acelasi scenariu, mai degraba sa fie bagat acum la duba.
 
Si este doar o picatura in oceanul de nelegiuiri in care este implicat Serafim. La toate acestea se adauga si ingrata eticheta de personaj agreat de Moscova. Nu stiu cum altii, dar eu nu pot concepe ca Modova sa fie diriguita de un individ care primeste comandamente de la Putin si compania.
 
Mai citindu-va pe voi, ultimii, tare as crede sa ma intorc la PPCD. Una nu ma prea bucura. In toate alegerile, care am votat PPCD, au castigat "oamenii Moscovei"! Si acum iarasi spre asta merge!
Despre intalnirea lui Urechean cu Basescu am scris la tema Basescu la Chisinau - cititi acolo. Dar daca doriti, va mai repet:
Opinia lui Urechean a fost publicata, acum cereti opinia lui Basescu despre acea intalnire si atunci vom discuta!
Pana atunci nu am de gand sa dfiscut fanteziile cuiva de asta noapte!
De mic imi placea SF-ul, ba chiar si acuma, dar numai la distractie, in rest se mai trezeste omul din vis si cere argumente!
Pana acum toate argumentele despre Urechean au ramas doar la calcarile pragurilor de ambasade, presupuse teorii de politici electorale straine, iesiri peste hotare, etc. Acum nu mai iese, de aceea si tema s-a inchis. I-as solicita dlui Voronin sa-i interzica primarului sa se intalneasca cu toti ambasadorii, poate doar atunci ceva se va limpezi! Numai ca nu cred sa-i convina celui din urma.
Si pe mine mult nu ma satisface in alianta BMD, dar, din pacate, o alta alianta mai puternica opusa pcrm-ului nu avem(apropo PPCD nu e alianta! Pana acum!!!)
poate se va alia, cine stie, nu prea cred, prea multa mandrie de sine si temere a conducatorului ca nu cumva mai apoi sa fie invinuit de calcare a strategiei si conceptiei partidului sau.
Sa dea Domnul sa voteze toti basarabenii asa cum s-a votat pe forum, numai ca realitatea e cu totul alta - acei ce nu viziteaza forumul sunt de cateva ori mai numerosi. Intrebatii pe ei si atunci o sa vedeti, ca forumul este unul cu adevarat virtual, care nu are nimic cu realitatea.
Discutii despre teme nationale de un numar infim de cetateni, care este un fel de povesti despre ce ar putea sa se intample, daca toti ar citi acest forum! Aduceti in casa fiecarui taran si invatati-l sa navigheze pe Internet - si atunci procentajul de pe forum va fi egal cu acel din realitate!
 
Marinarul said:
Pana acum toate argumentele despre Urechean au ramas doar la calcarile pragurilor de ambasade, presupuse teorii de politici electorale straine, iesiri peste hotare, etc.
Nu pune, te rog, din respect pentru Limba Romana, cirgula inainte de etc. Numai in cazul in care urmeaza inca un etc. Bafta.
 
Runwarior said:
Marinarul said:
Pana acum toate argumentele despre Urechean au ramas doar la calcarile pragurilor de ambasade, presupuse teorii de politici electorale straine, iesiri peste hotare, etc.
Nu pune, te rog, din respect pentru Limba Romana, cirgula inainte de etc. Numai in cazul in care urmeaza inca un etc. Bafta.
in caz ca inca nu ti'ai dat seama, aici se discuta despre politica, nu despre gramatica :wink:
 
zopiryon said:
Runwarior said:
Marinarul said:
Pana acum toate argumentele despre Urechean au ramas doar la calcarile pragurilor de ambasade, presupuse teorii de politici electorale straine, iesiri peste hotare, etc.
Nu pune, te rog, din respect pentru Limba Romana, cirgula inainte de etc. Numai in cazul in care urmeaza inca un etc. Bafta.
in caz ca inca nu ti'ai dat seama, aici se discuta despre politica, nu despre gramatica :wink:
Nici formularea "in caz ca inca", nu este binevenita, deoarece suna a cacafonie. Recomandabil este "In cazul in care". Deci, in cazul in care nu ti-ai dat seama, pe forum-ul asta se pledeaza pentru puritatea si utilizarea corecta a Limbii Romane. Vorbim despre politica, dar corect. Bineinteles ca exceptie pot fi greselile mecanice de litera. :wink: Am spus-o fara suparare. Doar nu esti avocatul lui marinarul, care, de altfel, nu cred sa se fi suparat. E prea destept pentru asta. Dar sa ne oprim aici, ca deviem de la subiect.
 
Lui Runwarior

Nu m-am suparat de loc. Si schiopatez uneori la limba deoarece am studiat "moldoveneasca" la sovietici. Insa acum ma perfectionez si nu mi-e de loc rusine. Nu te supara nici tu, dar in primul rand e necesar de discutat problema abordata, iar in final, ca PS se poate de adaugat si ceva! In orice caz, mersi, mai mult nu o sa se repete! Spun si eu ca un elev -toata viata invatam, caci daca nu inveti permanent merge procesul invers - care se numeste degradare!
 
Приднестровье поддерживает Блок Демократическая Молдова.

Тирасполь. Молодежный марш приднестровцев.

Сегодня в столице Приднестровья - Тирасполе триумфально прошла акция прямого действия - марш студенческой и антиворонински настроенной молодежи. Под знаменами Приднестровской Молдавской Республики, желтыми флагами блока "Демократическая Молдова" и синими флагами Евросоюза более ста молодых людей бодро промаршировали по улицам родной столицы. Первой точкой остановски стал офис ОБСЕ в Приднестровье, у окон которого начался митинг в поддержку антиворонинской демократической оппозиции в Молдове. Приднестровские студенты держали в руках плакаты антикоммунистического, антивоенного и антиворонинского содержания. При большом скоплении журналистов митинг прошел без эксцессов, и колонна демонстрантов по центральной улице 25 октября двинулась через весь город. Колонна непрерывно скандировала антиворонинские и антикоммунистические речевки: "Воронин-фашист", "Воронин - вор, война, террор", "Ворон Бушу продал душу", "Фашизм не пройдет".
Следующим местом остановки колонны стал офис американо-молдавского листка ненависти к Приднестровью - газеты "Человек и его права". На крыльце офиса митинг продолжался несколько минут, и уже фактически подошел к концу. Но был внезапно прерван инцидентом. К удивлению многочисленных зевак и журналистов, началось открытое противостояние демонстрантов с руководителями тираспольской милиции. На маленьком пятачке скопилась масса людей в погонах в звании полковников и подполковников. Однако, инцидент удалось разрешить путем переговоров, и стороны воздержались от применения насилия друг к другу. Инцидент снимался журналистами ОРТ, а также французским телевидением и Би-Би-Си. Последняя компания, известная своими антиприднестровскими выпадами наверняка истолкует случившееся как притеснение в Приднестровье силами милиции - демократической молодежи, вышедшей с мирным шествием под флагами Евросоюза. Наверняка тем самым будут предприняты попытки дискредитировать Приднестровье как место, где за демократию заступаются только студенты, а власть им оказывает противодействие.
Таким образом двухчасовое шествие студентов через весь Тирасполь продемонстрировало готовность молодых приднестровских патриотов быстро мобилизовать силы, и в нужный момент проявить политическую активность, волю и сплоченность даже против собственной, внутриприднестровской "пятой колонны Воронина". О подробностях и ключевых лицах конфликта между манифестантами и милицией, будет сообщено дополнительно.



Extras de pe cartea de oaspeti a "Partidului National Bolsevic"
www.nazbol.tk
 
Ai mai plasat anuntul la alta tema.
Eu deja am raspuns.
Si inca una - o privighetoare nu aduce primavara!
Cei cativa studenti de la Tiraspol - pai data trecuta au votat toti cu Voronin - si vedeti ce intoarcere spectaculoasa!
Acum situatia se va schimba - vor trece cateva partide si nu se va mai putea face de cap cum si-a facut pana azi guvernarea comunista!
Fie ca vor fi si partide pro-ruse si pro-romine, si pro-moldovenesti si alte pro-, ma rog, cum e Tanda asa si e Manda!
Inca nu am votat si stau pe ginduri:
Unul e bun, dar nu va guverna in urmatorii vre-o 10-12 ani, altul nu e chiar bun, chiar are "eroi" multi in echipa, dar are sanse sa obtina mai binisor(el e putin cu noi si cu voi), ai treilea si-a cumparat partidul, si tot are o sustinere cit de cit, de al patrulea nici nu vorbesc - ca ma apuca damblaua cind ii aud! Da, risc sa ramin ca asinul cela din poveste - intre doua loitre cu fin si sa ramin flamind! Nu eu am inceput aceasta joaca si, cred, nu eu o sa o termin! Dar un vot oricum il voi da, pina diseara mai am timp! Iar de Tiraspol, am acolo matusa, veri, cumnati(romini, nemti, ukraineni) si vad ca ei vor vota si fara a tine steagurile in centrul orasului!
 
Back
Top