Va voi explica pe scurt cam cum arata hackingul in Romania !

hacker

flame:

eu stiu shine-i aista hacker ! :ciupos:

hackeri pot fi de doua feluri, unu mic care la vreo 6-7 ani face sa cada reteaua la NASA... sau altu de vro 35-40 care sta intr-o camera intunecata cu multe monitoare in jur si apasa pe pe un buton mare si roshu "hack", asha-i ? :wtf:

off kite kestii vesele se pot gasi prin temele legate cu hackingu, nu vatzi saturat "baietzei" sa scritzi povesti interesante pentru a spori interesul public catre propria persoana ?:)

Sunt sigur ca pe acest forum sunt persoane care ar putea zice ca sunt hackeri sau au cunostintze/capacitatzi de a fi ...insa aceste persoane tac si zimbesk pe kind niste kopii de peste Prut se imfla'n kept citind niste news de pe bugtraq... ;o)

peace to all of u... :wink:
 
Just Mask and others like him knows wat's a Hacker

EU cu citi asa zishi "hackeri" din romania am avut de-a face ... nici unu nu era cu adevarat un hacker ci toti crackeri (nu zic mai sint si expetii ...)

asa ca GILLBERT stie ce spune ... lora nici decum nu le intra in cap filosofia hack-ingului, numa credeti ... pi #bnc si o sa vedeti ce se face pi acolo (use undernet irc servers) ... toti ori is lameri ori is crackeri ...

//+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
//
//aicea o fost un bug de la moldova.net da l-am scos ca sa numi
// baneze nick-u daca doriti puteti sa va jucati cu %2527
// cei care stiu cel putin cei asta ...
//
//++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Mask tot are dreptate, hacker-ul s-ar fi oprit pina aici , pe cind crackerul ar fi continuat sa rupa sistema mai departe , pentru hacker a fost important raspunsul la intrebare: da oare moldova.net are bug-uri ?
o aflat ca da , si so dus mai departe ...


PS:Stil thinking inthebox ? still thinking that if there a wall between 2 rooms, you can't pass it ....
 
Ladna way aishea-i tat c00l dar mai e ceva

way caro4 artichle ii bun pentru cei care incep sau o incheput sa faca ceva b000000n dar totushiu totzi dak ar folosi aceste linkuri ei pot sale foloseasca si in scopuri RELE
tre de facut forumul inchis pentyru persoane cu ratziune mai mare, adica care folosesc cu necesitate pozitiva dar nu cu scopul Furtului $ lui Gica Petrescu/.
 
---------------------------
acolo sus un cetatsean sa exprimat despre carding ... de ce il crezi ramas de timp?
---------------------------

Nae, nu e ramas in timp... e doar modul cel mai primitiv si \\\"romantik\\\" de frauda elktronika...care se foloseste la scara larga si in ziua de azi...si va exista atata timp cat vor exista CC-urile...;)
 
[akep]---------------------------
acolo sus un cetatsean sa exprimat despre carding ... de ce il crezi ramas de timp?
---------------------------

Nae, nu e ramas in timp... e doar modul cel mai primitiv si \\\"romantik\\\" de frauda elktronika...care se foloseste la scara larga si in ziua de azi...si va exista atata timp cat vor exista CC-urile...;)

up.jpg



p.s "primitiv si romantic" - dovezi, argumente... te-ai dat cu parerea - dezvolta pe intelesul tuturor.. :crazy:
 
gr8dude said:
trebuie sa scriu asta numaidecit :)

cine sunt hackerii? cum definim cuvintul dat? spun oare filmele dreptatea?
raspunsul il puteti gasi in 'the jargon file', http://www.retrologic.com/jargon/H/hacker.html

hacker: n.

[originally, someone who makes furniture with an axe]

1. A person who enjoys exploring the details of programmable systems and how to stretch their capabilities, as opposed to most users, who prefer to learn only the minimum necessary. RFC1392, the Internet Users' Glossary, usefully amplifies this as: A person who delights in having an intimate understanding of the internal workings of a system, computers and computer networks in particular.

2. One who programs enthusiastically (even obsessively) or who enjoys programming rather than just theorizing about programming.

3. A person capable of appreciating hack value.

4. A person who is good at programming quickly.

5. An expert at a particular program, or one who frequently does work using it or on it; as in ‘a Unix hacker’. (Definitions 1 through 5 are correlated, and people who fit them congregate.)

6. An expert or enthusiast of any kind. One might be an astronomy hacker, for example.

7. One who enjoys the intellectual challenge of creatively overcoming or circumventing limitations.

8. [deprecated] A malicious meddler who tries to discover sensitive information by poking around. Hence password hacker, network hacker. The correct term for this sense is cracker.

The term ‘hacker’ also tends to connote membership in the global community defined by the net (see the network. For discussion of some of the basics of this culture, see the How To Become A Hacker FAQ. It also implies that the person described is seen to subscribe to some version of the hacker ethic (see hacker ethic).

It is better to be described as a hacker by others than to describe oneself that way. Hackers consider themselves something of an elite (a meritocracy based on ability), though one to which new members are gladly welcome. There is thus a certain ego satisfaction to be had in identifying yourself as a hacker (but if you claim to be one and are not, you'll quickly be labeled bogus). See also geek, wannabee.

This term seems to have been first adopted as a badge in the 1960s by the hacker culture surrounding TMRC and the MIT AI Lab. We have a report that it was used in a sense close to this entry's by teenage radio hams and electronics tinkerers in the mid-1950s.


cititi docul, acolo este si un compartiment special care explica care e diferenta dintre un hacker si un cracker. [ceea ce confunda marea parte a populatiei]

:)

articolu dat explica destul de clar ce shi cum ! adiqa cei care mai au intrebari ce-ai asta hacker.. poftim ! e interesant ! ;)
 
p.s "primitiv si romantic" - dovezi, argumente... te-ai dat cu parerea - dezvolta pe intelesul tuturor...

[LegioN] vorba era de aportul boborului roman la hackingul internatzional... daca tu consideri cardingul o forma avansata si generala a Hack-ului, m-am lamurit cu tine... :roll:
lamer.gif
 
1. "e doar modul cel mai primitiv si \\\"romantik\\\" de frauda elktronika"

2. "daca tu consideri cardingul o forma avansata si generala a Hack-ului"

tu apredeleshte-te - graesti de frauda, hacking sau iti pui gura-n ghips.

si data viitoare cind o sa-ti para ca "te-ai lamurit" cu opinia ta despre oameni - dati doua palme peste fatza si tasi din gura...

carding nu insamna: m-am skentuit cu unu pe mirc - ni-o dat un card - ni-am luat un domen - ni-am mai luat un dostup la vun xxx site - am facut o laba - si m-am gindit si carder pesdos is...

de fapt eu nish nu vreu sa insherc sa-ti lamuresc - ca nu ini fasi nish o plashere, ca chestia asta ii deloc "primitva si romantica" - si aduce US pierderi de zeci de miliarde in fiecare an... si pierderile estea nu vin de la de-aestia care cumpara domenuri si alte kkturi.

unika shi vreu - stii cum in kinteku shela "nu vorbi fara sa stii.. nu hali meru ce auzi de la altii..." - ap traje concluzii...

ori daca vrei sa ma contrazishi - adu-mi nishte argumente sa ramin cu gura cascata - si sa zic: da, aista stie despre shi graeshte...

si stergeti iconitza sheea interesanta din post - ca din pakate eu n-am aisi sa-ti pun una cu inscriptzia "kele de p#la" .... da daca a trebui - oi desena una special pt tine...

best regards,
Legion.
 
zdetz si romanii hackeri :) se pricep numa Ddos care e simplu ca buna ziua, cu ajutoru la diverse scanere tot nu de ei facute intra in cu privelegii de admin si fac ce vor, da ce vor de obicei :) un bnc, un bot sau un root simplu de scanat mai departe sau floodat :) sa ee exemplu de la rusi, nu ca asha fi rusofil, dar macar is mai dezghetatzi in rpivinta asta
 
\\\"[LegioN said:
\\\"]1. \\\"e doar modul cel mai primitiv si \\\\\\\\\\\\\\\"romantik\\\\\\\\\\\\\\\" de frauda elktronika\\\"

2. \\\"daca tu consideri cardingul o forma avansata si generala a Hack-ului\\\"

tu apredeleshte-te - graesti de frauda, hacking sau iti pui gura-n ghips.

si data viitoare cind o sa-ti para ca \\\"te-ai lamurit\\\" cu opinia ta despre oameni - dati doua palme peste fatza si tasi din gura...

carding nu insamna: m-am skentuit cu unu pe mirc - ni-o dat un card - ni-am luat un domen - ni-am mai luat un dostup la vun xxx site - am facut o laba - si m-am gindit si carder pesdos is...

de fapt eu nish nu vreu sa insherc sa-ti lamuresc - ca nu ini fasi nish o plashere, ca chestia asta ii deloc \\\"primitva si romantica\\\" - si aduce US pierderi de zeci de miliarde in fiecare an... si pierderile estea nu vin de la de-aestia care cumpara domenuri si alte kkturi.

unika shi vreu - stii cum in kinteku shela \\\"nu vorbi fara sa stii.. nu hali meru ce auzi de la altii...\\\" - ap traje concluzii...

ori daca vrei sa ma contrazishi - adu-mi nishte argumente sa ramin cu gura cascata - si sa zic: da, aista stie despre shi graeshte...

si stergeti iconitza sheea interesanta din post - ca din pakate eu n-am aisi sa-ti pun una cu inscriptzia \\\"kele de p#la\\\" .... da daca a trebui - oi desena una special pt tine...

best regards,
Legion.

==================================

Bau Legion... tu cu ashe stil de exprimare, itzi confirmi statutul... ar trebui tu sa bei un ceai si sa te calmezi... nu merita prea multa agitatzie...

Si poate nu e locul potrivit pentru asa gen de diskutzii, dar itzi spun cum functzioneaza in RO... toata chestia :
face rost de o creditka, mai nou... snimesti o hata undeva peste hotare pentru mai multa sigurantza... cu droperi intermediari si-tz comanzi tot ce vrei prin sisteme de electronic payment la adresa cu pricina... + celelate eventuale implicatzii ...
cam asta e skema din cate stiu yo... anyway nu m-am ocupat si nici nu vreau sa ma ocup cu asha ceva, dar am cunoscut persoane care sunt in domeniu...
Chiar daca provoaca pierderi de miliarde pe an ca si pirateria de altfel undeva se intersecteaza... Cardingul este besmertnai si romantik deja...:)
Daca mai ai ceva de zis , lumineaza-ne ... hai norok!
 
Российские хакеры — «лучшие в мире»!
07.04.2005

Полиция утверждает, что те россияне, которые когда-то занимались хакерством ради удовольствия, теперь объединяются с целью обогащения посредством киберпреступлений. Специализирующееся на киберпреступлениях подразделение российской милиции, известное как «Отдел К», заявило, что российские хакеры — лучшие в мире. «Всем известно, что русские сильны в математике, — заявил начальник „Отдела К“, генерал-лейтенант Борис Мирошников. — Наши программисты лучшие в мире, поэтому и наши хакеры лучшие в мире». Выступив во вторник на конференции e-Crime Congress в Лондоне, Мирошников рассказал, что вчерашние подростки, бессистемно промышлявшие хакерством, выросли и усовершенствовали свои методы. «Раньше этим занимались озорные мальчишки. Теперь они выросли. Они осознали, что если ты в чем-то хорошо разбираешься, ты должен использовать это, чтобы заработать на жизнь. Они стали хакерами и объединяются через сети, чтобы разбогатеть». Мирошников призвал к унификации международных законов об интернет-преступлениях, что облегчило бы блюстителям порядка всего мира проведение арестов и предъявление обвинений.

Во вторник британское Национальное управление по преступлениям в сфере высоких технологий (NHTCU) сообщило, что в прошлом году киберпреступники причинили британским фирмам ущерб на сумму £2,4 млрд. Мирошников назвал это тревожным знаком, но заверил, что международные усилия полиции начинают приносить плоды. «Это очень тревожная статистика. Если взять 2001, 2002 и 2003 годы, то мы увидим, что количество компьютерных преступлений все время удваивалось. И только в этом году мы начали сдерживать их рост. Это результат нашей очень напряженной работы. «Когда правительство добивается кооперации ISP, правоохранительных органов, государственного и частного сектора, тогда, и только тогда, мы сможем сдержать рост преступности этого типа». Российских хакеров обвиняют в серии распределенных атак denial-of-service против британских веб-сайтов азартных игр, которые теперь призывают ISP обеспечить всех своих клиентов лучшей защитой.
 
Back
Top