Viata dupa Moatre

nope

nu fac medicina!dar vreau sa spun ca noi daca nu credem in asta inseamna ca ne cam taiem craca de la picioare, si de ce sau ptr. ce?
 
pai

cine nu crede nu e crezut decat de cel care crede ca nu crede astfel necrezand nu crede in credinta cea adevarata!
 
alex
faptul ca tu vorbesti romaneste inca nu inseamna ca si vorbesti pe intelese. pacat ca te superi pe oameni. daca nu gasesti limba comuna cu ei nu ei sufera ci tu, ca te faci izolat. mai revezi-ti pozitiile vietii din cand in cand. faptul ca citezi biblia nu prea inseamna nimic.

referitor la viata dupa moarte - exista o singura viata, care dureaza infinit, se poate spune - in afara timpului (cum il cunoastem noi), iar ceea ce traim noi este o etapa de reincarnare, in timpul careia ne este dat un scop fiecaruia sa il realizam, de obicei se da un scop, ca sa reusesti macar atat.
 
zorzo

ia-tta te voi dezamagi :D : nu citesc Biblia , ci alte carti sfinte mai folositoare si mai pe intelesul meu cu efect imediat sau in timp, izolarea ??? cred ca te inseli nu sunt singur pe aici tu esti altfel si altii ca tine!
 
tutanchamon

eu nu exclud evolutia ca metoda de atingere a perfectiunii. dealtfel toata materia universala evolueaza si se transforma permanent. dar daca extrapolam aceasta legitate asupra omului care este parte a universului, al carui suflet tot reprezinta o forma a materiei (foarte fina) - atunci si Omul este supus evolutiei.
 
aci mai bine de pus accentul altfel - viata inainte de nastere! sufletele dealtfel se acumuleaza 'intr-un loc' de unde se incarneaza si unde vin dupa moartea fizicului pamantesc al omului.
 
folositi foarte des un cuvant cheie - suflet.
voi, toti, aveti aceeas definitie a cestui cuvant?
daca da, nu vreti s incercati o explicare?
 
black, despre suflet poti citi putin in 1 la 1.

nu-i iau apararea lui alex, dar desi suna putin deplasata afirmatia sa.
toti citim ceea ce e pe intelesul nostru, emotiile (efectul) din timpul lecturii sint imediate, iar daca ne-a placut pot fi si e lunga durata.
partea cu "mai folositoare" mi-a sarit si mie in ochii. alex, ce ai avut in vedere?

bobo, hai, comenteaza si tu.
 
sufletul este ceva care guverneaza corpul fizic al omului dar nu neaparat se dizolva in fizicul omului (exemplu cu nisipul si apa).

puntea de legatura intre corp si suflet este cerebelul din creierul omului. prin cerebel sufletul guverneaza corpul.

miscarile mainilor, metabolismul este guvernat de energia psihica care circula prin reteau sistemului nervos. cu utilizarea aceleeasi energii psihice poti, fara sa utilizezi mainile, sa deplasezi obiectele dintr-un loc in altul.

materia din care consta sufletul omului este una fina, nu am auzit de vre-un etalon descris pe pamant. este materie/energie - cum sant electronii si atomii - pe o parte sant energie, pe alta parte sant materie.

toata materia, inclusiv cristalele este constienta (clar nu la acelasi grad de constiinta cum este a omului), nemaivorbind de plante si animale. constiinta este conditie de existenta a materiei. oamenii au evoluat de la nivelul constiintei cristalelor la acel care este cunoscut astazi...
 
Mi-a placut cum ai expus gyndul, Zorzonel. Te sustsin.
Yn ceea ce priveshte nemijlocit viatsa dupa moarte: ea nu exista. Exista doar imaginea unei asemenea vietsi. Pentru a nu-sh' bate prea tare capul cu yntrebarea "ce se yntympla cu noi oare dupa moarte?", omul a gasit o explicatsie nedovedita yn practica shi s-a multsumit cu ea. :ciupos:
 
sufletul este ceva care guverneaza corpul fizic al omului dar nu neaparat se dizolva in fizicul omului (exemplu cu nisipul si apa).
energia elcetrica guverneaza pin la urma corpunl uman, suntem niste roboti bio-electrici
puntea de legatura intre corp si suflet este cerebelul din creierul omului. prin cerebel sufletul guverneaza corpul.
pe de-o parte sunt deacord ca cerebelul guverneaza corpul, dar de ce sufletul guverneaza prin cerebel si nu prin talpi sau buric?
am impresia ca la o multime de oameni, daca nu toti, notiunea de suflet se contopeste cu cea a eu-lui personal - iata si legatura
suflet-cerebel-corp.
miscarile mainilor, metabolismul este guvernat de energia psihica care circula prin reteau sistemului nervos. cu utilizarea aceleeasi energii
psihice poti, fara sa utilizezi mainile, sa deplasezi obiectele dintr-un loc in altul.
nici o legatura n-are cu notiunea sufletului -sau poate are?
Orice fenomen nou inca nestudiat si neclasificat cade in primul rand sub canoanele surealiste, cum ar fi sufletul. Io sunt sigur, ca
psihochinetismul de care aduci vorba va fi studiat si clasat pe rafturile homo-sapiens.
materia din care consta sufletul omului este una fina, nu am auzit de vre-un etalon descris pe pamant.
no comments
este materie/energie - cum sant electronii si atomii - pe o parte sant energie, pe alta parte sant materie.
toata materia, inclusiv cristalele este constienta (clar nu la acelasi grad de constiinta cum este a omului), nemaivorbind de plante si
animale. constiinta este conditie de existenta a materiei.
astazi aceasta suna destul de banal - E=mc^2
oamenii au evoluat de la nivelul constiintei cristalelor la acel care este cunoscut astazi...
:crazy:
 
black - ignorantio non est argumentum

in plus - nu merita... istoria demonstreaza ca cei mai inversunati dusmani se transforma in cei mai loiali sustinatori, asta este natura lucrurilor, si se demonstreaza axiomatic. daca esti gata, putem face experiente, numai ca tre sa participi personal, deoarece dupa cate te cunosc crezi numai in ceea ce spune stiinta oficiala, si propriile tale concluzii
 
si ce ma rog io ignor? :eek:
in cazul in care dusmanii(adversarii) cred in ceea ce noi, oamenii, numim logica atunci e clar de ce ei apara insfirsit ceva dovedit, si deobicei astia dintii devin opozanti ai ideii nu pentru ca n-o accepta, dar pentru ca doresc sa filtreze toate speculatiile si povestile ce apar in jurul a ceva
apropo, io nu neg desavirsit termenul de suflet si viata dupa moarte, ca om, io nu pot accepta ideea "lumanarii arse"
nu stiu, nu am un concept clar al lucrurilor date
depinde de situatii...odata cred...odata :-?

sunt de parerea ca chestiile discutate, in genere, toata stiinta care a aparut sa lamureasca aceste lucruri (religia) incearca sa trateze un "fenomen" nu din universul nostru cu instrumente deja de aci..si se primeste ce se primeste... :wtf: - confuzie
 
Back
Top