Viata dupa Moatre

nu stiu pe cit ceia la ce ma gindeam e legat cu ceia ce se discuta insa tot matinka e pe acolo: eu ma uitam asa la mai multe linii teoretice din mai multe domenii... economie: exista o teorie generala sa zicem 'mina invizibila' a lui Adam Smith care parca incearca sa gaseasca un algoritm in comportamentul economic a oamenilor insa tot nu poate ca orice alta teorie. acuma, pur teoretic, sa admitem ca exista cineva care are putere peste tot atunci ar reiese ca noi incercam sa fim asemenea acelei persoane, sa vedem ce si cum face el si sa putem face la fel, sa vedem cum functioneaza lucrurile facute de dinsu si sa ne conducem dupa legitati asemenatoare...

mai departe - in politica este conceptu de 'natural law' prin care mai multi teoreticieni clasici deamu au incercat sa explice sau din care au incercat sa deduca din natura chestii valabile pentru societatea umana. acuma iarasi presupunind ca natura este opera acelui cuiva facem acelasi lucru in nestiinta noastra incercam sa apucam cu dintii o bucata de placinta... o sa ne oprim cind o sa invatam cum se pregatesc placintele? nu stiu, probabil ca nu... si iaka ajungem la turnul babel.

oricum, sintem demult demult si credem in Dumnezeu si cu o constiinta moderna il citim pe Ezechel daca nu gresesc spellingu - tipu respectiv da un raspuns dintro perspectiva clara, credinta lui ii la baza oricaror cautari, nihil sine Deo cum scria in cabinetu de matematica... analogie amu - daca numai crezi ca esti in lumina nai sa ajungi la sursa luminii (poate si numai in credinta)? poate se poate... noi, am fi in modu cel mai general intrun intuneric vag. chiar daca nu sintem si poate numai credem ca sintem sau ne este sugerat ca sintem; vom gasi noi drumu spre sursa luminii cind noi nu vedem lumina? cind?
 
dune

este demonstrabila influienta schimbarilor climatice (a starii vremii) asupra comportamentului economic al societatii. daca ma stradui iti pot gasi si ceva sa citesti in directia data. chiar si schimbarile in circulatia curentilor maritimi provoaca aceste schimbari... nemaivorbind de restul
 
Este o intrebare eterna si o tema interminabila. Dupa moarte ramane doar spiritul, care constituie experienta acumulata pe parcursul vietii, cunostintele si emotiile. El insa este depersonalizat, ca entitati noi disparem, pentru NOI totul sfarseste odata cu moartea - vid, neant, nimic.
Desi exista exceptii de la regula (reincarnare, spirite ratacite ...), pentru marea majoritate totul sfarseste prin moarte, asa e bine. Sensul vietii e de a perpetua omenirea cu tot ce e bine si rau, dar spre a diminua din generatie in generatie efectele raului.
 
ca sa vorbesti despre iad sau rai, despre viata dupa moarte trebuie sa accepti o notiune, care se numeste astral. astral este lumea (sau invelisul plantei noastre) cel mai apropiat pamantului si este rezultatul gandirii omenirii, dorintelor, doleantelor. este un fel de noosfera a lui Vernadskii. unde credeti ca se acumuleaza dorintele voastre ascunse, nerealizate, nereusite, proaste, cu rau gust, etc. anume acolo. este o forma de materie cu proprietati magnetice care inconjoara planeta.

foarte general dau o explicatie, dar foarte brut, deaceea putin inexact - daca omul nu ar avea corp astral el nu ar fi in stare sa doreasca, sa aiba dorinte.

deci. cand omul moare el nimereste in zona data si acele ganduri care nu s-au realizat incep sa-l macine, sa-l clocoteasca, sa-l mistuie, sa-l doara. de ce - deoarece el acolo nu mai are corpul sau fizic care opunea rezistenta cat imbla in doua picioare, dar direct are acces la suflet - ca si cum ti-ar scoate stratul de piele pe viu, fara narcoza si ti-ar excita nervii, dar cred ca acolo e mai strasnic.

de aia se spune ca omul vine pe pamant cu un scop, sau altfel, doreste foarte mult sa se reincarneze pentru ca sa duca la sfarsit dorintele, planurile pe care le-a avut anterior.

poate de aia traim asa vremuri cand s-au reincarnat o gramada si isi duc planurile pana la capat. dar cum in fiecare din noi exista un potential om, cu sclipire dumnezeiasca in biblie a fost scris - iubeste-ti aproapele tau. dar nu sa-l iubesti cand iti face rau, dar sa manifesti acea dragoste indiferente de 'neghiobiile' pe care le face..
 
parerea mea este ca moarte este o prapastie, si ca dupa ce trecem de prapastie ajungem la Judegata Suprema, acolo se hotaraste unde ajungem, in Rai sau iad ! In spatele acestei prapastii se vede toata viata noastra, iar in fata se vede Raiul sau iadul ! Parerea mea !
 
VIATA DUPA MOARTE ?

NU, NU EXISTA.
DE FAPT IN NOI MOARE DOAR TRUPUL, SUFLETUL ESTE INTR-O STARE DE ANONIMARE.
" VIATA DUPA MOARTE" :NOI MURIM DAR PENTRU CEI VII NOI RAMINEM MEREU VII.
 
Re: VIATA DUPA MOARTE ?

Cristina said:
NU, NU EXISTA.
DE FAPT IN NOI MOARE DOAR TRUPUL, SUFLETUL ESTE INTR-O STARE DE ANONIMARE.
" VIATA DUPA MOARTE" :NOI MURIM DAR PENTRU CEI VII NOI RAMINEM MEREU VII.
pai tu ce ai spus mai sus: "NU, NU EXISTA." tu m-ai contrazis ! :lol:
 
hey, stai, nu am dorit sa te fac sa plangi ! :-?
Eu pur si simplu am inteles altceva prin " NU,NU EXISTA." eu am crezut ca tu doresti sa-ti impui parerea si sa ma contrazici ! Scuze daca te-am suparat !
 
Animal X said:
hey, stai, nu am dorit sa te fac sa plangi ! :-?
Eu pur si simplu am inteles altceva prin " NU,NU EXISTA." eu am crezut ca tu doresti sa-ti impui parerea si sa ma contrazici ! Scuze daca te-am suparat !


FARA SUPARARI. :)
NU E NICI O SUPARARE. :D
 
cristina - ai spus un adevar, nu stiu de unde l-ai citit sau daca crezi in asta intr-adevar. moartea este un fel de naparlire - cine a vazut cum naparlesc soparlele sau serpii. iti arunci corpul care nu mai este bun sa mentina viata si treci in asa numita lume cealalta unde se acumuleaza si de fapt continua existenta sa toate sufletele, si de unde ele vin sa se reincarneze pe pamant in functie de anumite scopuri.

asta este lumea astrala. in orient acest lucru in cunoaste fiecare copil, la noi insa in biblie aceste lucruri au fost camuflate si pervertite pentru a speria gloata necunoscatoare.
 
zorzonel - posibil. dar inainte sa zici ceva trebu' sa stii precis . eu zic numai un am fost,si eu ma indoesc ca tu ai fost acolo dar si eu am aceeasi idee.
 
ZORZONEL-aceasta inform. am citit-o dintr-o carte veche si ce am citit cred ca e adevarat " Oare pentru ce merita sa murim sau sa treim pe aceasta lume? Cineva a spus ca unicul raspuns este DRAGOSTEA. Ne nastem cu frica intiparita in suflet. Frica de moarte!
 
Frica vine nu de la nastere....frica vine din necredinta.....iar moatea, nici nu va imaginati cat e de simplu cu ea....cand esti viu - nu ai tangente cu ea, cand esti mort - nuti mai pasa.....
 
Back
Top