Virginia College Shooting

RaduMan

Member
At least 21 people were killed Monday in a shooting rampage at Virginia Tech -- the deadliest school shooting incident in U.S. history. "Some victims were shot in a classroom," university police Chief Wendell Flinchum said. The gunman is also dead, he added.

CNN.com
 
incerc sa-mi imaginez ce era in capul atacatorului la moment, sa ma pun in locul lui... era vreun sinucigas care s-o gindit sa ia si pe altii cu el in mormint ca sa devina astfel foarte popular post-mortem (un fel de anti-erou)? ori o avut o copilarie nefericita, se gindea ca o face din razbunare?
...interesant cit e de simplu sa faci rost de o arma in US... orice student nebun certat cu viata care mai si vrea sa se faca auzit intra in scoala si impusca pe toti in dreapta si-n stinga... iaca mie pune-mi o arma in miina cind am vreo depresie ori ma rupe nebunia de turb si-i urasc pe toti in jur de-mi vine sa-i omor si sa ma omor si pe mine, ies pe strada si incep a impusca in dreapta si-n stinga trecatorii... ghine ca eu personal ma limitez la macirea din Counter-Strike ori Quake pina ii mardesc pa tatzi ori imi zboara mie oponentii creierii de nu stiu cite ori si cu asta se incheie macelul... dar saracii americoshi cu atitea magazine de arme la dispozitie?
 
Bai, lasa-l sa joace Counter-Strike, nu-i mai aduce si tu info. Ca nu-i chiar asa greu de facut rost de o arma si nici nu stii cat mai rezista si asta sa fie refuzat de virgine. :D
 
Codrin;173898 said:
Bai, lasa-l sa joace Counter-Strike, nu-i mai aduce si tu info. Ca nu-i chiar asa greu de facut rost de o arma si nici nu stii cat mai rezista si asta sa fie refuzat de virgine. :D

Counter Strike zici ?

Din cate am inteles tipul tragea din ambele maini, tinand in una un pistol Glock in alta un Walther. In 15 minute a tras circa 200 de cartuse, omorand 32 de persoane si ranind alte 29. Impresionant din partea unui tip psihic dezechilibrat (cica era autist) ! In SUA un pistol se vinde in mod normal cu doua incarcatoare. Tipul trebuia sa aiba asupra lui 7-8 incarcatoare pentru fiecare arma...

Altceva. Nu stiu daca ati incercat sa trageti cu pistolul fie chiar si cu o singura mana. Va pot insa asigura ca a atinge cu atata precizie 32 de tinte (majoritatea studentilor omorati au primit un glonte in cap) plus inca treizeci in miscare, tragand din ambele maini, denota un profesionalism uimitor din partea unui studentel autist de 23 de ani... Chiar daca s-a antrenat nu in Counter Strike ci intr-un centru de tir adevarat, e o performanta de profesionist. Chiar presupunand ca coreeanul nostru folosea un Glock 18, cu recul neinsemnat si cu capacitatea incarcatorului pana la 31 de cartuse, ramane Walther-ul care, daca nu-l tii cum se cade, iti face vanatai la incheietura mainii dupa 5-6 focuri.

Ma intreb apoi daca pe pozele de pe aceste doua linkuri avem de a aface cu aceeasi persoana

1) http://www.nydailynews.com/news/cri...4-18_va_tech_gunman_sent_material_to_nbc.html

2)

http://www.guardian.co.uk/usguns/Story/0,,2059726,00.html

Cu alte cuvinte, e destul de ciudata istoria asta.
 
Cateva reguli pe care o societate trebuie sa le accpepte pentru a-si asigura securitatea:

1. Nu secretiza informatia medicala in cazul bolnavilor psihici periculosi pentru societate. (baiatul era, dar informatia era secreta!)

2. Nu vinde arme bolnavilor psihici.

3. Pedepseste politia care nu poate efectua rapid analiza balistica, identifica in 10 minute autorul omorurilor si care il lasa pe acesta sa se primble prin oras 2 ore dupa care sa mai ucida 30 de oameni.
 
maladetz coreeanul, eu il admir... serios o avut curajul asta, nu numai sa ucida pe altii dar sa-si zboare si creierii...chiar il invidiez, eu nu cred ca as putea
 
RaduMan;175066 said:
maladetz coreeanul, eu il admir... serios o avut curajul asta, nu numai sa ucida pe altii dar sa-si zboare si creierii...chiar il invidiez, eu nu cred ca as putea

mult te-ai gindit cind ai spus ca serios il admiri!?!?!?!? cred ca nu conshtientizezi cate persoane shi-au pierdut viatza. sa intelegi ca asta nu numai au murit studentzi shi profi, dar shi dezha sau inceput ceva actziuni in promulgarea unor legi care sa fac mai complicata emigrarea shi primirea vizei in USA. plus la toate nici nu itzi inchipui problemele care au aparut shi pentru altzi Koreeni... un simplu exemplu: duminica aceasta stateam intr-un restaurant (in america desigur) shi cind a intrat un tinar koreean care lucreaza acolo, majoritatea americanilor s-au uitat tzinta la dinsu' p/u ceva timp, de parca o sa scoata shi acesta o arma......Partzial s-a instituit un fel de "grizha" fatza de koreeni, la fel cum a fost dupe 9/11 fatza de arabi;
 
Ar trebui sa atragem atentia faptului ca astfel de cazuri au devenit destul de obisnuite pentru SUA. Nu v-ati intrebat de ce?
Care este cauza a instabilitatii psihice a unui numar atat de mare de americani?
 
stim care ii din punctul tau de vedere... gay, credinta si liberatatea lor... stim, nu este nevoie sa ne mai spui inca o data.
 
alex.gmd;175082 said:
mult te-ai gindit cind ai spus ca serios il admiri!?!?!?!? cred ca nu conshtientizezi cate persoane shi-au pierdut viatza. sa intelegi ca asta nu numai au murit studentzi shi profi, dar shi dezha sau inceput ceva actziuni in promulgarea unor legi care sa fac mai complicata emigrarea shi primirea vizei in USA. plus la toate nici nu itzi inchipui problemele care au aparut shi pentru altzi Koreeni... un simplu exemplu: duminica aceasta stateam intr-un restaurant (in america desigur) shi cind a intrat un tinar koreean care lucreaza acolo, majoritatea americanilor s-au uitat tzinta la dinsu' p/u ceva timp, de parca o sa scoata shi acesta o arma......Partzial s-a instituit un fel de "grizha" fatza de koreeni, la fel cum a fost dupe 9/11 fatza de arabi;

Tu chiar nu intelegi ca ceea ce a facut coreeanul e super? E un fel de erou... cu atita maiestrie a macit pe totzi in dreapta si-n stinga, el e protagonistul in toata povestea asta , iar acei 30 ucishi reprezinta un fleac, gindeste-te numai citi copii si cite femei mor zilnic in irak... de ei tot iti pasa? numara de exemplu cite mii de persoane au murit in irak in ultimii 4 ani... iar 30 de copchii studenti americoshi ucishi chiar de-odata reprezinta asa mare importanta pentru planeta noastra?
eu zic ca America are nevoie de mai multi 'coreeni' din astia, cit mai des sa se intimple asa chestii, prea s-au mai atrofiat americosii obezi... cu cit mai multi ben ladeni cu atit mai bine pentru sociatatea americana... si or sa-si revina oleaca din 'somnul de moarte' , nu crezi?
 
RaduMan..... no offense, da am o adressa la un psiholog foarte bun care sunt sigur te va ajuta....
In primul rind ceea ce spui este Rasism pur, shi in al doilea, felul cum te-ai exprimat, ma face sa ma intreb, nu cumva simpatizezi shi Neo Nazishtii, caci vad ca aprobezi actziunele terorist-extremiste a lui Ben Laden....
Oricum imagineazati un singur lucru: in viitor, se presupunem ca vei avea copii in alta tzara la studii shi din intimplare se va nimeri un retard ca coreeanu care sa-shi indeplineasca "misiunea" acolo.... te vei simtzi tot atit de fericit ca acuma?!?!?!
 
militant;175186 said:
Ar trebui sa atragem atentia faptului ca astfel de cazuri au devenit destul de obisnuite pentru SUA. Nu v-ati intrebat de ce?
Care este cauza a instabilitatii psihice a unui numar atat de mare de americani?

in primul rind nu era cetatzean american, in al doilea chiar daca itzi pare ca viatza e mai ushoara aicea in USA, sa shtii ca aproape orice copil dupa virsta 16 ani are un lucru, shi deci mai multe responsabilitatzi, shi al 3-lea tzara este extrem de multiculturala, shi daca nu te potzi adapta adecvat, asta-i dezha problema ta personala care cu ajutorul unor discutzii shi ajutor din exterior se poate rezolva
ai nevoie sa locuieshti in state citeva luni sa intelegi mentalitatea lor, shi pe urma sa te exprimi la tema instabilitatzii psihice
 
alex.gmd;175550 said:
RaduMan..... no offense, da am o adressa la un psiholog foarte bun care sunt sigur te va ajuta....
In primul rind ceea ce spui este Rasism pur, shi in al doilea, felul cum te-ai exprimat, ma face sa ma intreb, nu cumva simpatizezi shi Neo Nazishtii, caci vad ca aprobezi actziunele terorist-extremiste a lui Ben Laden....
Oricum imagineazati un singur lucru: in viitor, se presupunem ca vei avea copii in alta tzara la studii shi din intimplare se va nimeri un retard ca coreeanu care sa-shi indeplineasca "misiunea" acolo.... te vei simtzi tot atit de fericit ca acuma?!?!?!

de simpatizat ii simpatizez pe cei din IRA si ETA , caci lupta pentru libertate, desi lumea ii considera teroristi...
araghii nu-mi plac, dar vad ca tu esti rasist... din gindirea ta reiese ca americanii au dreptu sa omoare mii de araghi si musulmani in iraq sau afganistan (inclusiv femei si copii) si tu nu vezi nimic rau in asta iar daca se intimpla sa moara vreo 30 de copchii americosi asta e catastrofa pentru america, asa crezi?
adica pentru tine vietzile unor americani conteaza mai mult decit vietile a zeci de mii de musulmani/arabi ucisi... tu esti rasist si nici nu-ti dai seama de asta
 
tu la sigur nu ai inteles corect cuvintele mele, eu ti-am explicat de ce in general nu simpatizez activitatzile extremiste, shi sa intelegi ca nu sunt deacord cu politica externa a SUA in ceea ce tzine razboiul din Irak sau Afganistan.
imi pare rau pentru tine ca nu ai inteles pina acum ca fiecare om este egal. pentru mine fiecare om are aceiashi importantza.


dar anume organizatiile pe care le simpatizezi au shi inceput acest masacru in tzarile arabe.... shi inca
RaduMan;175621 said:
de simpatizat ii simpatizez pe cei din IRA si ETA , caci lupta pentru libertate, desi lumea ii considera teroristi...
reiese ca toate lumea gresheshte ca ii considera terorishti shi numai tu ai dreptate ca ei sunt eroi??!!
 
Back
Top