vreau sa mor...

gila

New Member
iaka voi ce zicetsi cand auzitsi oamenii zicand asha , de mine s-a apropiat o fata shi a spus incet asta, i-am spus sa se calmeze , dar ea parca nu ma auzea , dupa o discutsie de jumatate de ora , ea a spus ca deamu i-a trecut tot kkt-u' asta shi vrea totushi sa traiasca , straniu , dar am reusit cred , sa ii arat care e sensul vietsii ...
 
da, nu ... cred ca ea nu kiar serios a zis asta deoarece nu seamana a om deaista ... dar m-au shokat tare spusele ei , deaoarece ii mai mare decat mine cu vreo doi ani shi deamu vroia sa scape...
 
Mie de exemplu mi se pare ceva prostesc chestiile de genul: vreau sa mor, am sa ma sinucid, bla-bla-bla.. Eu cred ca aceste persoane vor sa atraga doar atentie..
Si eu am vorbit cu o prietena pe asa tema, care imi povestise ca si ea se ghindise odata la sinucidere, insa dupa ce a aflat cit de mult o iubesc pesoanele dragi ei (acesta ii si era intr-un fel scopul) s-a linistit, si de atunci nu s-a mai ghindit la asa ceva..
Altii spun ca daca o persoana vrea sa moara, trebuie sa o lasam in pace. Nu sint deacord. Cineve drag sa-mi spuna" tu, miine am de ghind sa mor" - iar eu sa stau sa ma uit la el fara a incerca sa-l fac sa se razghindeasca.
Eu nu as face-o niciodata. tin prea mult la viata mea :) , chiar daca citeodata e grea si nedreapta.
 
daca s-ar apropia un om pe care nu-l suportsi la tine shi ti-ar spune cuvintele astea tu ce ai spune...
 
La aceasta nu m-am ghindit ..
Cred ca un om simte cind cineva nu-l place, si nu cred ca cineva care vrea sa se sinucida ar spune fiecaruea: "Hey tu, stii ca vreau sa ma sinucid".. De obicei asa oameni nu spun la nimeni despre planurile lor, sau spun doar la persoanele in care au intradevar incredere...
Si cit de tare mi-ar placea acea persoana, cred ca totusi as incerca sa vorbesc cu el/ea..
 
recunosc ca am incercat sa ma sinucid.........
dar.......acum cand ma gandesc la asta....mi se pare o prostie adevarata.
viatsa e atat de frumoasa.....atat de plina de placeri..dar si clipe de suferinta cand ti se pare ca nu mai este nimic de facut....insa din toate situatiile este o iesire........si viata nu ar fi interesanta fara asta.
acum....m-am invatat sa infrunt totul..cat de rau nu ar fi.....si m-am facut un fel de pohu.ista.....incerc sa nu atrag atentia la tot felul de chestii care provoaca suferinta.......dar sunt si o persoana foarte sensibila in acelasi timp....
combin aceste 2 calitati....si stiu cand si unde cum trebuie sa fiu, asta ma ajuta f mult........
dar niciodata sa nu vreti sa muriti...e cel mai mare rau lucru si pacat.......cat de rea nu ar fi situatia infrunt-o.......asa este viata cu tot felul de incercari din care sigur vei iesi si care te fac mai puternic.....
asa ca hai sa ne bucuram de viata.....
VIATA E FRUMOASA........mie imi place....doar trebuie sa stii cum sa o traiesti ...sau macar sa profiti de tot ceea ce este frumos si bun....si sa fii pregatit pentru orice surpriza.....

P.S. azi am auzit ceva ..sorry pentru expresie..nu e a mea
,,life is a b.it.ch...just f.u.ck it"
 
asta de la sine nu e o intrebare usoara, ii o chestie care apare permanent pentru ca intotdeauna avem dea face cu alte greutati, si intotdeuna tre sa luptam, sau sintem invatati sa luptam, un fel de instinct de supravetuire care ne mentine in viata desi uneori ne plingem de viata noastra si poate credem ca modu in care ne traim zilele e cam timpit si nu merita sa ne mai chinuim...

de fiecare data tre sa gasim un raspuns sau o explicatie daca vrem sa supravietuim, dar asta no sa ne fie de ajuns, pentru ca doar o sa ne mentina la nivelu supravietuirii - de asta uneori tre sa incercam sa ne privim viata direct in ochi si sa nu ne mai ascundem, tre sa vedem/gasim ceva mai mult decit un mic sens in toate celea ce se intimpla in fiecare zi, tre sa ne gasim un drum al nostru, ma rog, eu deja nishi nu mai stiu singur shi zic, dar chestia ii ca atita timp cit exista un punct constant de sprijin, putem sa incercam sa supravietum si sa dam valoare vietii noastre; atita timp cit punctu de sprijin ne lipseste, o sa ne intrebam la fiecare cotitura daca mergem in directia corecta si daca nu cumva am si gresit directia cu mult timp in urma...

care ar putea sa fie punctu de sprijin? pentru fiecare ceva aparte presupun - de asta si nu inteleg interventii tip mexx pe forum, un fel de cautatori ai justitiei, sau pur si simplu oameni care se bucura de anumite cunostinte, de un anumit avantaj asupra altora de care pot profita - exemplu demult clarificat, atit in filozofia antica cit si Biblie care poate fi mai usor inteleasa - sa arunce cu piatra cel ce e fara greseala, sa judece cel fara de 'issues', incearca sa gasesti acul in caruta cu fin, sa faci dreptate intro lume unde asa ceva nu exista, etc...

totu pina la urma se rezumeaza intro incercare de a gasi acel punct de sprijin, lucru de care devenim constienti la un moment sau altul, si probail niciodata nu e prea tirziu, pentru ca invatam sa ne apreciem viata la orice moment asa cum este ea, si sa speram ca la orice astfel de moment exista ceva frumos de care sa ne aninam, care sa ne mentina speranta, insa asta e temporar, si speram la mai mult, speram la ceva constant, poate chiar etern, ceva de care sa nu ne mai facem griji, sa uitam de tot si sa traim asa cum vrem, fara interventia lumii din jur; o multime de ginduri incurcate aici, ramin sa fie descurcate mai tirziu :)
 
.....de ce sa negam faptu ca mai fiecare din nou odata si odata a trecut prin situatii in care ..ne venea sa murim.....si ca multi ..poate kiar prea multi la greu am rostit aceste cuvinte....."vreau sa mor".....
pina la urma....spunind asta....nu prea ne referim anume la moarte....ci la o stare in care sa nu am mai simti greutatea problemei ce ne macina in acel moment....

....nu vi sa intimplat asa? ba da...si no sa cred pe nime care o sa zica nu.....zici "vreau sa mor" dar subintelegi "nu mai vreau probleme....am obosit.....nu mai vrea sa sufar.....and so on"....
cersim ajutor astfel......cerem atentie.....indulgenta.....ne strigam durerea.....nimik altceva....

si daca intradevar am vrea sa murim....am faceo....in liniste si pace...
 
....am inteles ceva....

....atunci cand vrei sa mori......kiar mori "partial"......durerea (sau tot ce te kinui atunci) iti omoara o particica din suflet.....

ce poate fi mai groaznik?
 
da eu stau si ma gandesc: cand sinucigasii explica motivele spun: m-am saturat de lume,nu vreau sa vad pe nimeni,nu vreau sa stiu de nimeni...si in clipa finala...lasa totusi un biletel cu fel de fel de explicatii, de parca lumea pe care el a respins-o, o sa-i atraga atentie..de ce oare e asa???
 
Mie zile intregi si nopti imi treceau pe astfel de explicatsii... dar bine ca s-au terminat... ma obosesc cind vad oameni disperatsi... si nu mai vreau sa-mi stric capul cu probleme inutile...

De fapt pot sa am si eu asa momente, insa doar la shokuri mari de tot.
Ma gindeam ca daca s-ar intympla o mare nenorocire cu mine ash putea ginde si eu asa... dar ma gindesc deja la prostii..
 
Oamenii care vor sa moara, sa se sinucida, give me a break.... eu nu am rabdare si compasiune pentru ei.. cat de complicata e viata celor care voe sa moara? Intotdeauna se poate si mai rau si daca eu pot atunci pot si ei.
Nicoada nu va exista justificare in aceatsa actiune, and dont bullshit me imposibilitatii de a gasi sensul vietii.
 
:-? E o problema de inteligentza, probabil, e nevoie sa intzelegi ca sensul vietzii e insashi viatza...
 
cat de mult nu ti-ai spune ca exista oameni care o duc mult mai rau ca tine, sunt astfel de momente cand nu te gandesti la aceasta si iti vine sa iti bagi piciorul in toate...
din punct de vedere teoretic, pare cat se poate de simplu sa scapi de ideea sinuciderii: sa te gandesti ca sunt oameni "mai tristi ca tine"... realitatea e putin alta, si in momentele grele, de obicei, nu te mai poti gandi la aceasta. atunci te gandesti numai la tine. gandurile suicidale pot aparea doar in cazul cand iti este atat de rau, incat te vezi pe tine ca fiind centrul universului, atunci cand nu te mai gandesti la altii.
deci, iarasi, ideea ca sunt alti oameni care sufera mai mult ca tine pare de-a dreptul aberanta in momentele de criza...
 
Pana nu demult nu credeam ca fiecare om are momente in viatza in care spune sau gandeste ca vrea sa moara...am constatat insa ca exista si astfel de momente...totusi...atunci cand stai sa cugeti la scopul existentei tale si la cei din jurul tau care te iubesc si care nu trebuie sa sufere ptr. ca tu te-ai saturat sa faci fatza problemelor...o sa ajungi sa te auzi spuanand : vreau sa traiesc :crazy:
 
Back
Top