Xenofobia de stat : o noua valoare a UE

Lucrurile sunt nuantate:

Islam: 500-1453 expansiune islamica cu forta dar destul de tolerant in interiorul arealului... 1453-1948 (parca, crearea israelului) calm si toleranta... 1948-incoace, isterie... pe urma e vorba de sunitzi agresivi (care sunt agresivi si intre ei de exemplu un sunit daca omoara 7 alevi secta islamica kurda ajunge in rai) etc etc etc

Crestinismul in oglinda a facut aceleasi lucruri cel putin la fel de rau. Primele cruciade sunt impotriva sectelor crestine bogumili/cathari iar gradul de intoleranta e la fel de mare...

Noi avem senzatia ca suntem mai tari pentru ca revolutia industriala, separarea statului de biserica si iluminismul au aparut in spatiul nostru cultural (atentie datorita reformei lui luther) si uitam ca prin islam s-au pastrat valorile si imformatiile care au stat la baza renasterii, si ca noi in timpul barbariei medievale eram de 10 ori mai varza decat ei (dpdv civilizatie), iar gap-ul actual dintre noi si ei e mult mai mic...

Sa nu ne imbatam cu apa rece ca altfel superioritatea noastra fatza de islam suna la fel de penibil ca replica lui voro cu ”noi suntem o tara bogata”
 
Albastru;209374 said:
Lucrurile sunt nuantate:

Islam: 500-1453 expansiune islamica cu forta dar destul de tolerant in interiorul arealului... 1453-1948 (parca, crearea israelului) calm si toleranta... 1948-incoace, isterie... pe urma e vorba de sunitzi agresivi (care sunt agresivi si intre ei de exemplu un sunit daca omoara 7 alevi secta islamica kurda ajunge in rai) etc etc etc

Crestinismul in oglinda a facut aceleasi lucruri cel putin la fel de rau. Primele cruciade sunt impotriva sectelor crestine bogumili/cathari iar gradul de intoleranta e la fel de mare...

Noi avem senzatia ca suntem mai tari pentru ca revolutia industriala, separarea statului de biserica si iluminismul au aparut in spatiul nostru cultural (atentie datorita reformei lui luther) si uitam ca prin islam s-au pastrat valorile si imformatiile care au stat la baza renasterii, si ca noi in timpul barbariei medievale eram de 10 ori mai varza decat ei (dpdv civilizatie), iar gap-ul actual dintre noi si ei e mult mai mic...

Sa nu ne imbatam cu apa rece ca altfel superioritatea noastra fatza de islam suna la fel de penibil ca replica lui voro cu ”noi suntem o tara bogata”

La anul 500u exista islam. Foarte toleranti intr-adevar. De aceea multi sarbi si albanezi au trecut la islam. In privinta radacinilor Renasterii te sfatuiesc sa citesti cartile lui Victor Lazarev, anume:Originile Renasterii italiene - Protorenasterea; - Trecento si Quattrocento-ul timpuriu. In prima faza ti-ar fi de ajuns. Cat despre civilizatie, mai gandeste-te la Imperiul Bizantin.
 
rapax, filiera renascentista bizantina nu o neaga nimeni (o neglijeaza vesticii intr-adevar) dar exista si firul maur al continuitati de valori si avicena si multa matematica filosofie si matematica... Am citit lazarev si sa sti ca exista si duecento... E normal sa fim usor partizani vis a vis de firul bizantin versus cel magrebian dar nu e bine sa fim ingusti in vederi.

daca dai exemple atat de educate nu fi la fel de intolerant ca marlanii de rand fata de islam (cat despre sarbi si islam nu stiu cum sta treaba dar poti sa o vezi fie ca impunere/intoleranta turcica sau ca si curvasarie slava)

Sunt doua fetze ale monedei
 
cat despre anul 500 era o aproximatie (islamul incepe sa se desfasoare dupa 600 desi mohamed traia pe la cin'sute si ceva)
 
Sa fim seriosi. In afara faptului ca au pastrat o serie de carti ale antichitatii, pe care le-au folosit bine de altfel, si a acceptarii sectelor desprinse din biserica ortodoxa(ceva arieni, iconoclasti, nestorieni ca exemple) influenta araba si /sau maura nu s-a manifestat decat in Spania. In Romania avem multi turci, tatari si cerchezi musulmani cu care ne intelegem bine. La Roma e in constructie o moschee finantata de sauditi. Cumva se construieste o biserica la Mecca? In Europa islamicii poarta turbane si femeile lor voal pe fata. In Iran ai curaj, tu european, sa porti cravata? Totul ar trebui sa fie pe baza de reciprocitate. Imi pare rau, dar cu toti banii lor, islamicii sunt ramasi tot in evul mediu si par a se scufunda si mai mult. De la Avicenna incoace poti sa enumeri ceva mari realizari ale islamicilor? Ei care la inceputuri bateau moneda dupa model roman sau bizantin dar care erau printre primii in stiinte(astronomie, matematici, medicina- asa cum bine spuneai). Ne-au dat cumva in istorie vre-un exempu de urmat? Democratie? I-au invatat pe italenii renasterii pictura si sculptura? Arhitectura? Au inventat ceva? Si ca sa inchei cu o gluma: nu au reusit macar sa faca branza din lapte de camila.
 
Nu fi fascist rapax


Omar hayam (in jur de 1000) e pivotal pt umanitate (heliocentrism, geometrie non euclidiana si splendidele lui versuri) si asta se intampla cu 400-500 de ani pre copernicus si galilei (apropos de heliocentrism) cam cu 1000 de ani inainte de hamilton si mai e un rus poate ma ajuti (asta apropos de geometria ne euclidiana) cat despre versuri sunt splendide si atat. Si sunt atatia altii: Averoes, Firdousi, Farsi etc.

Noi am reinventat becul, pe bune... E o uriasa magarie si ingratitudine (sa nu mai vb de ignoranta si snobism) sa nu recunoastem meritul orientului apropiat si mijlociu pentru toate lucrurile cu care ne impaunam acum... si ei le-au luat de la romani/evrei/egypteni/greci/persi etc. dar e de rahat sa ne dam mari acum pentru ca ei se afla intr-un moment istoric prost
 
Iar la intrebarea daca se construieste vreo biserica in tarile islamice ca in vest se ridica moschei raspunsul e nu pentru ca nu vin vesticii in est ci invers deci nu ar avea cine si de ce sa le construiasca. Insa in tarile arabe armata apara de fundamentalisti bisericile si sinagogile iar noi in vest le spionam cat putem moscheile lor

so dont bullshit pls
 
Albastru;209428 said:
Iar la intrebarea daca se construieste vreo biserica in tarile islamice ca in vest se ridica moschei raspunsul e nu pentru ca nu vin vesticii in est ci invers deci nu ar avea cine si de ce sa le construiasca. Insa in tarile arabe armata apara de fundamentalisti bisericile si sinagogile iar noi in vest le spionam cat putem moscheile lor

so dont bullshit pls
Albastrule, las-o jos ca macane. In Arabia Saudita se estimeaza ca exista 2-3 milioane de crestini, dar se stie sigur ca aprox. 800.000 de crestini straini lucreaza acolo. Cate biserici crezi ca au acestia la Dispozitie? Nu numai ca n-au niciuna, dar la intrarea in tara li se confisca bibliile si crucifixele !
Iar acolo unde exista biserici crestine, asa de bine le apara armata incat aproape saptamanal sare cate un in aer, cu tot cu enoriasi. Tu stii ce inseamna sa fii crestin in Pakistan ori in Egipt ? Stii, de exemplu, ca numarul crestinilor din Orientul Mijlociu (Liban, Palestina) a scazut in cativa ani de la 12 milioane la 2 milioane? Sa se fi convertit cei 10 milioane, subit si de buna voie, la islamism?
 
Nu macane deloc mai sfinxule. Eu chiar am trait intre 90-93 in egipt si am vizitat mult din arealul islamic si am avut prieteni copti in egipt maroniti in liban si sirieni crestini, lucrurile s-au imputit dupa razboiul din golf... dar la terorism si noi suntem fffff buni vezi oklahoma bombing si alte kkk-isme atacuri in scoli etc.

Ia filmele lui Kiarostamy si o sa vezi o lume care e greu de inteles dar are regulile/valorile ei si functioneaza bine merci

in the end : fanatismul e prost si tolerantza e sfanta (singura intoleranta ok e cea vis a vis de ignoranta)
 
Albastrule, ei se afla intr-un moment prost de vreo 800 de ani incoace, asa ca scuza-ma ca nu sunt impresionat. Presupunand ca ai dreptate si Islamul a fost lumina intr-o epoca a intunericului - ceea ce nu este cazul, cei mai multi invatati musulmani fiind convertiti -, de foarte mult timp incoace Islamul nu a mai adus nimic in afara de teroare si inapoiere. Nu avem absolut nici un motiv pentru a le trece cu vederea actiunile.

Presupun ca nu ai citit Crestinism si persecutie: realitati, taceri, complicitati, articol scris de Dragos Paul Aligica anul trecut. O buna parte din articol ii are ca eroi pe musulmani, asa ca atentie la lectura. Toleranta islamica este inexistenta. In Mecca nici un necredincios nu are voie sa calce; in cazul in care o face, este pasibil cu executia. Compara asta cu Vaticanul, acolo unde, in piata Sf. Petru, s-a ridicat o moschee. Sa mai discutam oare si de Mutaween si faptele lor de glorie?
 
oamenii care uita de unde au plecat sunt dobitoci.
arogantza este cel mai dezgustator pacat occidental contemporan.
nu sper decat in temperatie toleranta si soft power pentru ca detzinatorii adevarurilor absolute ma sperie

este una sa spui ca voro e bou si ca moldova merge intr-o directie gresita (asta e un adevar punctual evident) si e alta sa generalizezi si spui ca o cultura este superioara alteia (ca este responsabila pt dobitocii ei e una dar si noi avem si am avut dobitocii nostri)
 
Da, Albastru, Doamne fereste sa recunoastem inferioritatea culturii islamice! Bun, poate ne lamuresti si pe noi ce are asta de a face cu Dragos Paul Aligica sau cu intoleranta musulmana?
 
este genial cand un om ii arata altuia un articol si zice ca lucrurile stau asa desi alalalt a trait acolo. E mai adevarat ce scrie la gazeta decat un adevar personal. Asta e de ilf si petrov

iar apropos de citatul din huntington despre superioritatea islamica, si evrei se cred popor ales si crestinii sunt buricul pamantului hai sictir la alta masa
 
Nu, cu adevarat extraordinar este cu totul altceva, stimate domn. Persecutia non-musulmanilor nu exista pentru ca ai fost tu in Egipt si nu ai vazut-o. Mai, sa fie, grozav de ridicol mai esti! Nu stiu de ce, dar am impresia ca daca erai turist in Germania lui Hitler ai fi spus acelasi lucru si despre evrei: "Care persecutie, domnule?", fi-ti-ar "adevarul personal" (?) de ras.

Ai fost intrebat cum iti explici scaderea drastica a numarului de crestini. Te-ai facut ca ploua. Ai fost intrebat cum ai cataloga politica fata de non-musulmani in Arabia Saudita; eu am adus in discutie si Politia Virtutii si Moravurilor (MUTAWEEN). Din nou, ai ignorat problema. Acum o dai in relativism de doi bani (evreii bla bla bla, crestinii bla bla bla; desi nu evreii ii forteaza pe altii sa treaca la religia lor, iar intolerantii de crestini le-au permis musulmanilor sa isi faca moschee pana si in piata Sf. Petru) si limbaj de maidan.

Trist.
 
omule, am cunoscut oameni de afaceri, medici (femei), functionari, it-isiti si adolescenti crestini copti in cairo si in alexandria la fel de deschisi ca orice europeni (mai cumintei sexual si mai pudici dar cu mult chef de distractie, bautori de alcool, deschisi la vorba si la port si fara mari frici). sunt probleme in zonele rurale sau in aswan sau alte parti dar tin de clasa si educatie si nu de religie (dar si la noi in rom la tzara e op tiganie totala intre grcocatolici si ortodocsi , intre ortodocsi si baptisti/martorii lui iehova etc)

numarul crestinilor scade pt ca sunt din patura mai prospera (mai putin fecunda) si pt ca multi emigreaza pt ca au rude si merg la mai bine

nu neg ca nu cunosc la fatza locului situatia in arabia saudita yemen sau alte locuri mai dificile dar in magreb, egypt, liban si chiar si siria in mai mica masura dracu nu e asa negru cum il vezi tu

e o problema de branding sau stigmatizare ce vrei sa vezi
 
Mda, se pare ca m-am inselat in legatura cu pozitia exact a moscheei. Se afla in Roma, nu la Vatican. Asta nu schimba cu nimic afirmatiile mele anterioare cu privire la intoleranta caracteristica Islamului. Si zici ca ai vazut o catedrala catolica? Felicitarile mele, dar nu e o un argument tare in privinta tolerantei musulmane. Orientul mijlociu si Africa de nord erau crestine pana sa vina jihadul islamic. Ca a supravietuit o catedrala in Tunis - construita nu de mult de italieni - ... vai, ce chestie!

Albastru > N-ai decat sa crezi ce vrei. Daca te simti bine crezand ca toti crestinii Orientului s-au evaporat peste noapte pentru ca erau prea buni, eu nu am de gand sa ma mai contrazic cu tin. Pentru mine disparitia lor are o cu totul alta explicatie: asta de mai jos, pe care o ignori.

Dragos Paul Aligica said:
Conform Consiliului Mondial al Bisericilor, în Orientul Apropiat, populaţia creştina a scăzut în ultimii 10 ani de la 12 milioane la 2 milioane. Libanul, o ţaă care până recent era majoritar creştină, este acum doua treimi musulmană. În Bethleem, populatia creştină era de 85%. Azi este de 20%. Copţii din Egipt, o biserică milenară ce se revendică de la Apostolul Marcu, reprezentau 10% din populaţie. Persecuţia autoritatilor egiptene i-a înjumătăţit. 70 de milioane de creştini chinezi se află sub presiunea şi arbitrariul guvernului comunist, iar în Coreea de Nord, execuţiile membrilor comunitaţii creştine - o comunitate de mărime necunoscută - sunt evenimente obişnuite.

Toate acestea exemplifică în cel mai înalt grad exact tipul de situaţii ce în mod normal ar trebui să stârnească mania stângii liberale justiţiare occidentale. Care poate să fie atunci explicaţia tăcerii paradoxale a publicaţiilor şi posturilor dominate de aceasta? Poate, ar putea spune cineva, nu vorbim despre cazuri reale de abuz şi discriminare, ci despre o contrareacţie la ceea ce este perceput drept o agresiune occidental-creştină. Să privim din nou la evidenţa factuală, urmărindu-l de data această pe Anthony Browne, unul dintre puţinii jurnalişti din marile trusturi de presă interesat de chestiunea persecuţiilor creştine şi care, mai mult, ateist declarat fiind, nu poate fi acuzat de părtinire. Cei preocupaţi de eradicarea discriminării, scrie el, pot uşor găsi în Malaysia singura politică de acţiune afirmativă în care o majoritate este privilegiată în faţa unei minorităţi. Este vorba de majoritatea mahomedană, ce are asigurat accesul privilegiat la slujbe, case şi la educaţie. În Pakistan, peste 5 milioane de creştini trăiesc ca paria, aspirând la cariere cum ar fi curăţatul toaletelor. Tot acolo, potrivit legislaţiei, un mahomedan poate să depună marturie în justiţie împotriva unui creştin; invers, nu. În Indonezia, peste 10 mii de creştini au fost omorâţi în ultimii ani de către musulmani în campanii de islamizare.

În Egipt, copţilor le este interzis prin lege accesul la funcţia de şef al statului, accesul la universitatea de elită a ţării şi sunt împiedicaţi în mod legal să pătrundă în rândurile poliţiei şi armatei. De facto, le este interzisă orice funcţie politică sau economică mai înaltă. Pentru a-şi repara o biserică, copţii trebuie să ceară aprobare de la preşedintele ţării. Televiziunea publică promovează deschis propaganda anticoptă, fara a da drept la replică acestora. Convertirea la creştinism este interzisă prin lege, iar tinerele creştine şi chiar soţiile de preoţi sunt răpite şi convertite cu forţa la Islam. În Nigeria, 12 regiuni au introdus sharia, obligându-i pe creştini să se conformeze ei. În aceeaşi ţară, mii de creştini au fost asasinaţi în ultimii ani şi numărul violenţelor anticreştine este în creştere

P.S. Oh Muslim town of Betlehem. Savureaza-l.
 
Daca faceai efortul unui click pe linkul dat de mine, ai fi vazut ca-s mai multe edificii crestine (unul singur am vazut eu, am stat doar cateva ore in Tunis):"Tunis est par ailleurs le siège du diocèse de Tunis dont l’évêque siège dans la cathédrale Saint-Vincent-de-Paul, édifiée en 1897 sur l’emplacement de l’ancien cimetière chrétien de Saint-Antoine[32]. À celle-ci s’ajoutent un réseau d’édifices catholiques, dont l’église Sainte-Jeanne-d’Arc, mais aussi protestants avec l’église réformée et l’église anglicane Saint-Georges[33]. La petite communauté orthodoxe est quant * elle regroupée autour de l’église grecque orthodoxe (1862), gérée par l’ambassade de Grèce, et de l’église russe orthodoxe (1957) qui témoigne de la présence en Tunisie d’une petite colonie de réfugiés russes blancs."
 
Bun, 5 biserici. Super. Unde-s credinciosii? Nu stiu de ce ti se pare tie ca ma adresez strict lui Albastru. Sa stii ca mesajele nu sunt confidentiale. Betlehemul, de ex., se islamizeaza sub ochii nostri. Nu e nevoie sa cauti in cartile de istorie. Se intampla de vreo 20 de ani. In vreo 10 se va fi terminat. Acum eu apreciez white-washingul pe care il aplici tu cu atata gratie, Solara, in aparea acestei culturi absolut gingase, dar ma tem ca e ridicol.

Califatul de Cordoba este un exemplu foarte bun pentru politica musulmana fata de non-musulmani. Cu atat mai important, cu cat el a existat in Spania, nu in Orient, nu in nordul Africii, ci in Spania europeana. Daca in doar un secol, au putut avea loc asemenea transformari, iti dai seama cam ce s-a intamplat in tot restul lumii intrate sub Sharia.

Jean Sevillia said:
În secolul al X-lea, califatul Cordobei acoperă trei sferturi din Spania actuală: cei cinci milioane de locuitori ai săi sunt în majoritate musulmani. Către anul 900, Andaluzia este pe trei sferturi creştină; spre anul 1000, doar un sfert dintre locuitorii săi sunt creştini. Câţi să fi fost arabii din prima invazie? Conform surselor, cifrele oscilează între 25000 şi 50000 de luptători. Aşadar, în lipsa unei invazii masive, populaţia creştină este adusă în situaţia să adere la islamism. Sunt oare convertirile obţinute prin persuasiune sau prin constrângere?

Unele dintre ele au loc de bunăvoie: şi aici, e vorba de tainele sufletului. Dar este folosită şi violenţa. Mai cu seama de către almoravizi şi almohazi, care îi persecută deopotrivă pe creştini şi pe evrei. În 1086, populaţia creştină din Ronda se retrage în munţi şi rezistă unsprezece ani. În 1102, creştinii din Valencia fug în numar mare către Castilia, la fel cei din Sevillia, în 1146. Almoravizii deportează sate întregi de creştini recalcitranţi în Africa de Nord. Teologul evreu Maimonide trebuie să se prefacă a îmbrăţişa credinţa musulmană înainte de a se putea exila. Coerciţia exercitată de administraţia musulmană şi-a jucat şi ea rolul: pentru a putea scăpa de impozitul pe cap de om si de impozitul funciar datoriat de nefideli, mulţi au ales convertirea.

De unde şi această constatare: în regatul Granadei, ca în întreaga Spanie musulmană, pluralismul religios există, dar există pe bază de inegalitate. Cine nu-i musulman e supus la numeroase discriminări, în toate domeniile vieţii sociale. Creştinii - mozarabii - au statul de dhimmi, ceea ce înseamnă ca sunt protejaţi. Protecţie precară în realitate. Dacă nu achită taxele la care sunt constrânşi, riscă sclavia sau moartea. Creştinii sunt obligaţi să poarte veşminte distinctive. Le este interzis să deţină arme sau să călărească. Datorează ospitalitate gratuită oricărui musulman. Pe drumurile publice trebuie să le facă loc musulmanilor. Atunci când îşi construiesc o casă, aceasta trebuie sa fie mai scundă. Cultul lor este autorizat, dar nu pot înălţa o biserică nouă şi nu pot nici să tragă clopotele, să efectueze procesiuni sau să expună crucea sau vinul. Orice prozelitism este reprimat. Musulmanul care se converteşte pe ascuns la creştinism riscă pedeapsa cu moartea.

“Situaţia în care sunt puşi creştinii mozarabi, spune Philippe Conrad, are ca scop slăbirea comunităţii lor şi încurajarea convertirilor.” Nu exită toleranţă pentru cei care nu sunt musulmani, ci doar coexistenţă. O coexistenţă care nu are nimic paşnic: clemenţa din al-Andalus este un mit.

Ar trebui redenumita tema in "Islamul inocent si avocatii sai would-be dhimmis". Vad ca e plin de ei.
 
solara;209509 said:
Daca faceai efortul unui click pe linkul dat de mine, ai fi vazut ca-s mai multe edificii crestine (unul singur am vazut eu, am stat doar cateva ore in Tunis):"Tunis est par ailleurs le siège du diocèse de Tunis dont l’évêque siège dans la cathédrale Saint-Vincent-de-Paul, édifiée en 1897 sur l’emplacement de l’ancien cimetière chrétien de Saint-Antoine[32]. À celle-ci s’ajoutent un réseau d’édifices catholiques, dont l’église Sainte-Jeanne-d’Arc, mais aussi protestants avec l’église réformée et l’église anglicane Saint-Georges[33]. La petite communauté orthodoxe est quant �* elle regroupée autour de l’église grecque orthodoxe (1862), gérée par l’ambassade de Grèce, et de l’église russe orthodoxe (1957) qui témoigne de la présence en Tunisie d’une petite colonie de réfugiés russes blancs."

Solara priveste inca o data anii in care au fost construite. Mai tii minte anul cand Tunisia a devenit independenta?
 
Back
Top