Xenofobia de stat : o noua valoare a UE

MirK

Member
UE pregeteste o noua directiva marinimoasa in privinta imigrantilor "clandestini". Acestia, vanati de catre politiile europene cu un zel ce creste din an in an, vor fi inchisi in centre de detentie pe o durata maxima de 18 luni (!) inainte de a fi expulzati din UE, expulzare insotita de o interdictie de teritoriu timp de 5 ani... (Un articol demn de atentie : http://contrejournal.blogs.liberation.fr/mon_weblog/un_retour_des_camps/index.html)

Centrele de detentie sunt un fel de inchisori pentru flamanzii lumii care, in cautarea unei vieti mai bune, isi indreapta privirea catre lumea civilizata cu valorile ei umaniste. Iata o imagine graitoare :


Centrul de dentie de la Rennes (Franta)

en_retention-d8235.jpg



A se vedea si : http://www.ldh-toulon.net/spip.php?article2451

Nu incetez sa-mi repet de mai multi ani ca e timpul sa vedem UE drept ceea ce este, adica un sertar cu parale de la care n-ar strica sa avem si noi cheia intr-o buna zi. Nimic mai mult. Cei care imi vorbesc de valori europene ma sufoca si-mi provoca dorinta de a le administra una-n freza. Cand ma gandesc ca in Franta, leaganul drepturilor omului, politia sta de panda in fata scolilor pentru a aresta imigrantii care vin sa-si ia odraslele de la scoala (copilul drept momeala ! ce democratic suna !), si asta la ordinul ministrului de interne (!), imi zic ca vesticii si-au pierdut sufletul si mintea, operand doar cu criterii de banchier cinic (nu e rentabil, dom'le sa dau o mana de ajutor unui nenorocit, sa dau dovada de omenie). Trebuie sa invatam de la europenii din Vest arta duplicitatii, sa ne folosim de ei asa cum ei s-au folosit de-a lungul veacurilor de cei pe care azi ii arunca, aidoma unor animale contaminate, in inchisori care nu-si zic numele, pentru simplul motiv ca au indraznit sa vina la ei cu mana intinsa, ca sa nu crape de foame pe meleagurile lor nenorocite, uneori distruse tot de vestici (sa ne amintim de bombardamentele "umanitare" din Iugoslavia, Irak, etc.).

Ma consolez cu gandul ca avem razbunatorii nostri : oastea de tigani romani lansata la asaltul unei Europe salonarde ce se sclifoseste in van, ingradindu-se cu centre de detentie. Noua, "barbarilor" secolului ce a inceput, ea nu mai inspira nici respect si nici mila.
 
Trist, dar adevarat! Astea nu sunt decat niste masuri populiste! Populatia UE, da vina pt toate problemele lor pe UE, extinderea spre vest a UE si restul imigrantilor care vin in UE. Si politicienii, pt a le castiga voturile si increderea recurg la astfel de masuri, care incalca orice norma nu numai de bun simt, dar si pe cele pe care se bazeaza insasi uniunea...
Mai e ceva! Acste centre sunt destinate in special persoanelor provenite din tari musulmane. Nu vi se pare a fi un nou model de rasism, discriminare etnica si rasiala?!!!
A da vina pe altii pentru problemele noastre e cea mai simpla metoda pt a justifica incapacitatea noastra...
 
Basarabinho;208515 said:
Mai e ceva! Acste centre sunt destinate in special persoanelor provenite din tari musulmane. Nu vi se pare a fi un nou model de rasism, discriminare etnica si rasiala?!!!
A da vina pe altii pentru problemele noastre e cea mai simpla metoda pt a justifica incapacitatea noastra...

Eu nu ia-si apara pe musulmani prea mult, nu am nimic impotriva lor, dar sa nu uitam ce s-a intamplat in timpul protestelor din Paris acum doi ani sau uciderea regizorului de film olandez de catre un extremist. Adevarul este intotdeauna la mijloc, dar trebuie adaugat ca "ISLAM IS NOT THE RELIGION OF PEACE AND TOLERANCE". Mai este o zicala romaneasca, dai cuiva un deget si-ti ia toata mana...Europa este crestina, dar musulmanii nu au nici cel mai mic respect pentru asta si s-au kakat(imi scuzati expresia) pe valorile tarilor adoptive(ie. Franta, Olanda, etc).
 
Mirk, da niste imagini de prin Rusia nu ai? sau poate din lagarele sovietice. sa ne emotionezi si cu ce face fratele mai mare, nu numai Europa....
 
Nu, nu-i apar pe musulmani! Dar, oare cati musulmani mor in fiecare zi in Iraq si Afghanistan din cauza americanilor considerati crestini, cati palestinieni mor de maina evreilor sionisti??? Nu asvrea sa apar pe cineva sau sa acuz, spun doar ca anumite fapte nu pot fi justificate in niciun fel, oricare ar fi metoda de manipulare...
Prefer dreptatea...care e undeva la mijloc...
 
Da, chiar. Ceva nou in toata povestea asta ce est-europa nu practica deja, Mirk? Sau pe tine te frustreaza doar ca acolo se face mai galant si mai cu parfum toata chestia? Eu am asa o impresie ca tu ai un singur client in care vreai sa dai pe forumul asta si tot restul e numai umplutura si falsa indignare ca sa strecori soparlitza.
 
Basarabinho;208537 said:
Nu, nu-i apar pe musulmani! Dar, oare cati musulmani mor in fiecare zi in Iraq si Afghanistan din cauza americanilor considerati crestini, cati palestinieni mor de maina evreilor sionisti??

Apropo de evreii "sionisti"; eu personal consider ca fiecare popor sau neam, are nevoie de o bucata de pamant a lor; asa cum au romanii Romania si Moldova(teapa rusofililor din RM), nemtii - Germania, chinezii - China, etc, etc. Hitler si Stalin i-o cam belit un pic, deci in Europa nu prea se mai simt acasa, iar in America nimeni nu se simte acasa... Deci unde ar avea si oamenii astia un loc pe planeta asta?
 
Linx;208543 said:
Da, chiar. Ceva nou in toata povestea asta ce est-europa nu practica deja, Mirk? Sau pe tine te frustreaza doar ca acolo se face mai galant si mai cu parfum toata chestia? Eu am asa o impresie ca tu ai un singur client in care vreai sa dai pe forumul asta si tot restul e numai umplutura si falsa indignare ca sa strecori soparlitza.

Indignarea mea e intr-adevar selectiva. Ar fi banal si intrucatva fastidios sa arat cu degetel catre o China sau o Rusie, prefacandu-ma ca descopar faptul ca acolo drepturile omului sunt zilnic calcate in picioare. E ca si cum te-ai cracana de mirare ca lupul papa caprioare.

Ceea ce e insa mult mai revoltator e sa vezi ca tarile care isi aroga dreptul de a judeca o China sau o Rusie se comporta, in principiu, cam tot asa ca acestea din urma. A te declara civilizat si, in acelasi timp, a fi capabil sa inchizi in custi cu gratii din fier familii intregi, pentru simplul motiv ca au venit la tine sa ceara o bucata de paine, e ceva mult mai grav decat imoralitatea asumata a dictatorilor, e o necinste, o perfidie diabolica. A lipsi de libertate familii cu copii timp de 18 luni, dandu-le de inteles ca unica lor crima e ca sunt lihnite de foame si au crezut in discursul tau umanist, e strigator la cer.

Culmea e ca tarile estice devenite membre ale UE, tari cetatenii carora au cunoscut umilinta centrelor europene de detentie pe la mijlocul anilor 90', isi propun azi cu multa osardie serviciile de paznic : Bruxelles-ul finanteaza cu nemiluita deschiderea a noi centre de detentie la periferia UE, in Polonia, Ungaria, Cipru.

Pe cand un magnific centru de detentie in Romania pentru moldovetii nostri nenorociti ?
 
foarte frumos argumentat... insa, sa fim seriosi, nu exista nici o tara perfect. fiecare cu slabiciunile ei... iar faptul ca exista cateva center de detentie in Europa, care SUNT CONVINSA ca nu baga familii intregi acolo fara o motovatie foarte clara... pentru ca daca asa ar fi fost, deja tiganii romani erau in lagare de concentare, nu se plimbau veseli prin Paris... asa si cu musulmanii.
pana la urma este logic sa iei o atitudine atunci cand se intrece o anumita limita...

asa ca Mirk, mai gaseste si altceva strigator la cer... da discursul tau patetic poate functioneaza pt sufletele mai slabe... dar frede-ma, pt cine analizeaza macar putin, isi da seama de cat esti de departe de adevar si cat te chinui sa dramatizezi o situatie, acceptand ca in alta parte este ceva la ordinea zilei, care nu merita mentionat. cam meschin...
mi se pare mai grav cand tari ca si China sau Rusia, uita sa faca o diferenta intre ceea ce ii a lor si restul, bagand la gramada tot ce prind, in baza unei dictaturi fatise...
 
ia uite ce scrie aici : "insa, sa fim seriosi, nu exista nici o tara perfect". nu mai spune!

mi se pare ca nu ai inteles ceva. chiar daca nu poti pretinde perfectiunea, este totusi uluitor ca o tara cu pretentii democractice sa faca gesturi total nedemocratice (ma refer la site-urile si exemplele pe care le-a dat Mirk) - adica sa se contrazica pe sine. daca tu, adrenalina, poti trece cu vederea si aceste contradictii (mai exact, despre ce s-a vorbit mai sus), spunand ca "nodody's perfect!", atunci nu mai stiu ce ti se poate parea grav pe lumea asta.

" SUNT CONVINSA ca nu baga familii intregi acolo fara o motovatie foarte clara."

vez aici, daca poti sa shteshti in franceza : http://www.educationsansfrontieres.org/?article11945

"asa ca Mirk, mai gaseste si altceva strigator la cer... da discursul tau patetic poate functioneaza pt sufletele mai slabe... "

da normal, si asta pt ca prostia ta generoasa poate accepta orice. sub masca lui "nobody's perfect" orice poate parea cam patetic...

"dar frede-ma, pt cine analizeaza macar putin, isi da seama de cat esti de departe de adevar"

imi cer scuze ca ma tot bag in aceasta discutie, dar vreau si eu sa stiu care-i ... mama lui de adevar?!?! zi-ni-l adrenalina ca mor de curiozitate!

scuze inca o data pentru aceasta interventie. da' ma enerveaza prostia. si mai ales aia perseverenta, ca cea a adrenalinei, de exemplu.
 
adrenalina;208562 said:
f.. iar faptul ca exista cateva center de detentie in Europa,

Cateva centre ? Is cam multisoare : http://www.non-europe-forteresse.eu/showPage.jsp?ID=3

adrenalina;208562 said:
SUNT CONVINSA ca nu baga familii intregi acolo fara o motovatie foarte clara...

Baga familii, Adrenalina, baga multe familii cu copii drept pedeapsa pentru saracia lor. Mergi pe al doilea link din primul meu mesaj si vei vedea cate familii au fost detinute doar in Franta in 2006.

Alte linkuri : www.outrageousdirective.org

http://www.migreurop.org

http://www.nominorsindetention.org

http://observix.lautre.net
 
Greenfox, crede-ma prostia ta ii si mai strigatoare la cer... daca nu vrei sa discuti, fa-ne o favoare si taci din gura... deja incepe sa ma irite atitudinea ta... cand o sa inveti sa vorbesti, atunci poate cineva o sa te bage in seama...
si crede-ma, ca pentru mesajul de mai sus ai 5 puncte penalizare pt atac la persoana.... asa sa stie toata lumea, ca sa nu bocesti pe la colturi... mai faci pe cineva prost pe acest forum, ai zburat de aici.
 
MirK;208570 said:
Baga familii, Adrenalina, baga multe familii cu copii drept pedeapsa pentru saracia lor.
Mirk, sunt de acord cu tine ca centrele/lagarele respective constituie un atac la demnitatea umana si la valorile promovate de Occidentul modern, dar incearca sa te pui in situatia unui demnitar care s-ar trezi dintr-odata pe cap cu cateva mii de familii pe care ar trebui sa le cazeze dupa normele UE, sa le hraneasca, sa le asigure educatie, ingrijire medicala s.a. Ba chiar de ce n-ar veni in Franta, sa zicem, intreaga populatie a Nigeriei. Ar fi politically correct sa fie primiti toti cu bratele deschise, nu-i asa?
Si hai sa lasam ipocrizia deoparte. Cati cetateni francezi de rand ar fi cu adevarat dispusi sa accepte o imigratie necontrolata, sa-si imparta masa cu necunoscuti veniti de aiurea ? Cati dintre noi ar primi in casa, pe o perioada nedeterminata, o familie de tigani, de burundezi sau chiar de europeni ?
 
Sfinx, ideea nu e sa-i primesti in casa si sa-i asezi cu tine la masa, ci sa nu-i dai cu bata afara din casa si nici sa nu-i tii legati in beci.
 
treb vreo 2 Hitleri prin Africa să-i omoare cî-s prea mulţi...

da' ma enerveaza prostia. si mai ales aia perseverenta, ca cea a adrenalinei, de exemplu
.
so true....şi eu vreau cartonaş, da să fie galben...poţi?
fa-ne o favoare si taci din gura...
dă-ţi ceva puncte de penalizare, eu când ţi-am închis botu, imediat mi-ai dat 3 puncte
 
solara, pana acum nimeni nu i-a tinut legati in beci... si uite de ex, ce s-a intamplat in suburbiile Parisului. pana la urma iti ajunge rabdarea la o limita... nu spun ca este corect, dar nici nu trebuie exagerat. intotdeauna moneda are doua taisuri. au dat sanse egale la toti si nu au premeditat invazia. acuma trebuie cumva sa se descurce. in asemenea momente se ajunge si la masuri radicale. dar asta nu este o politica de stat, asa cum o are Rusia. vad ca nimeni nu se enerveaza pe aici de modul in care este inabusita opozitia in Rusia si legitimitatea de a interveni violent a fortelor de ordine.
eu spun ca este doar ipocrit sa te isterizezi numai intr-o directie. daca ii vorba de umanitate si corectitudine, hai sa punem poze cu toti cei care practica astfel de tehnici, nu numai pe aia care ne convine sa ii denigram.

uite ca sa luam un exemplu real care mi s-a povestit... cineva pleaca in Franta prin anii 90 si ajunge acolo cu viza, stres... se cazeaza la un hotel in centrul Parisului. pe timpul sederii acolo, vede aceeasi tigani in jurul hotelului pe care toata lumea ii ignnora, inclusiv politia... in naul urmator se intoarce, aceeasi tigani isi vad de treaba... astia de ce nu erau in centre de detentie?

aceste siteuri pot fi facute de oricine si pune orice informatie, pentru a servi oricarui interes... nu ii totul atat de transparent pe cat pare...



ps: noroc cu voi desteptii, ca s-ar pierde tara asta... in voi ii salvarea onoarei si eticii acestui petic de pamant. voi care latrati aiurea pe forumuri.
 
draga, cum as putea sa nu te cred, cand ai o structura argumentativa atat de bine pusa la punct?

hai ca nu are rost sa contiuam cearta (sau latratul, pe limba matale). lasa-ma doar sa notez aceasta expresie klumea: "moneda are 2 taisuri" :)) misto. si cutitul are 2 fete.

ciao

ce inseamna 5 puncte? vad ca pot sa mai postez mesaje... cate trebuie sa adun ca sa nu mai pot posta?
 
solara;208586 said:
Sfinx, ideea nu e sa-i primesti in casa si sa-i asezi cu tine la masa, ci sa nu-i dai cu bata afara din casa si nici sa nu-i tii legati in beci.

cand vin si iti violeaza mama, sau chiar si bunica, iti jefuiesc casa, iti fura masina sau alte porcarii trebuie sa ii lasi sa stea si sa faca ce vor, nu? cand am auzit de gloata aia de tigani care faceau baie zi de zi (macar stiau ce e igiena) intr-un rau de la marginea unui oras din Spania si de unde se alimenta acel oras. m-a scarbit. ti-ar placea sa stii ca bei apa reciclata de pe fundul unui corturar? dar nu, sa nu-i luam de acolo...ca daca incercam sa ii luam de langa apa e un atac asupra umanitatii!! sau sa isi faca o tabara langa locuinta ta sa nu poti dormi noaptea de frica si de galagie si multe altele? trebuie sa privim si din perspectiva "indigenilor" nu doar a "colonizatorilor".
 
mirk,bravo , bravo ,aplauze furtunoase !
cred ca asta iti doreai, esti multumit ?
si era atit de simplu...
 
Back
Top