Z&Z

eu cred ca imi este rushine sa recunosc ca zdubiy sunt printre cei mai tari, shi in acelashi timp nici macar nu sunt moldoveni !
andriel - kiar nu te apuca URA cand ii auzi cu cat dispretsi skimonosesc ei limba noastra ?
 
Cum adica nu-s moldoveni, dapoi ciuvaku lider traieste la botanika prin zona lui Fodda acolo?
 
e de nationalitate rus, dar nu cred ca shia batut el joc de limba noastra.
Ashtia, moldovenii de la Gindul MItsei, cinta in engleza, moldoveni fiind...
 
sunt super!
si sa te legi de ei c-or fi vreo 3 rusi din 4 (sau 2), desi canta si-n romana, desi numele lor e in romana, mi se pare o prostie si-o exagerare.
 
hai mai spunetsi ca AM FOST LA PADURE SHI AM BAUT JIN - e ODA adusa limbei romane ! :lol: sa fim serioshi ! da de rushi ei is rushi deaghinelea kiar shi daka traiesc la botanica !
pe de alta parte Gandul Matei au doar vreo cateva cantece in engleza - majoritatea sunt in romana, shi ei promoveaza o romana foarte literara (cu unele exceptsiy evident :lol:)
in rest ce sa zic - fara indoiala Z&Z sunt originali shi suna fain... insa romana lor [cenzurat]...
btw - ce parere avetsi de Graieshti Maldavineshti ? :lol:
 
"ministerul nu shtiu ce face cu **iele" tot suna literar? Gindul Mitsei are vreo 12 piese in total, din care citeva sunt in engleza, iar citeva sunt exceptii de la romana literara => nu mai mult de jumatate sunt in romana normala. Sa ne amintim ca Zdob si Zdub au facut un album intreg cu cintece destul de normale, imitind perfect "dialectul moldovenesc nu chiar literar de la sate"

PS: nu ca nu imi place gindul mitsei, pur shi simplu e ridicol sa ii acuzi de rusofonism, samd, cind chair interpretii moldoveni nu se straduie deloc sa se promoveze cu ajutorul limbei lor natale (aici pot da exemplu shi de "Shi zgheara" de Ricky Ardezianu :smile:
 
"Graieshte Moldoveneshte" nu trebuia sa fie emisiune radio. Asha ceva, dupa parerea mea, este inadmisibil. Se putea de facut pe undeva prin vreun bar de genul "abc" de linga Eliade (cine shtie, ishi da seama despre ce fenomen vorbesc :smile: ), dar numai nu la radio...Conceptul este bun, shi realizarea este buna, dar emisiune nu promoveaza nici o valoarea, nu facea nimic decit sa recruteze tot mai mulsi adepti ai "shi am baut jin/piva arc", devenid un fenomen deja in Chisinau...
Nu pot sa neg ca mi-au placut cintecele alea. Dar toate ishi au locul lor, shi cred ca locul pieselor era pe la "pliajul de la vadul-lui-voda"
 
totusi mi se pare ridicol sa-i judecam pe aceiasi zdob si zdub sau gindul mitei de faptul ca nu promoveaza limba romana literara etc., rusi ei sau nu de nationalitate deamu o devenit moldoveni, iar muzicelul si-l fac pe placul propriu asa cum vor, noi deamu avind ocazia sa-i ascultam sau nu daca vrem...
 
de ce ar trebui sa promoveze romana literara?
si de ce vi se pare atat de revoltatoare pronuntia lui iagupov? mi se pare suficient de buna, tipul vorbeste suficient de bine romana pt un ne-roman.
bassistul (mihai gancu) e roman.
pt albumul "tabara noastra" care a ajuns in romania sub numele de "zdubii bateti tare" - tot respectul.
cati dintre moldovenii care scriu aici vorbesc "romana literara" in viata de zi cu zi?
respect.

ps: si chiar daca erau toti rusi si ar fi cantat numai in ruseste, ar fi fost la fel de grozavi, dar n-ar fi auzit Ro de ei, probabil. ati ascultat "ptita", "izurudovan liudmi", "veselo jiveom"?
 
solara: o intrebare - cam cit de populari au fost Zdubii in Romania? Pentru ca in Moscova, dar shi la noi, evident, au facut mari mishcari sociale destul de mari :smile:
 
BAIIIIIIIIi aishtea is nishte impostori care o venit shi intradevar nio scos Rahatu (sorry de exprimare ) din tara shi lo azvarlit in tata Europa ,ca pe urma sa ne identifice cineva de undeva .....TI MENIA OSTAVILA!
Shi folcloru a-l folosi in asha mod barbar ni se pare o porcarie! Chiar shi la un post de radio din CJ au pus o piesa de ZZ in limba rusa shi dupa care au urmat comentariile shi rasul de sub mustatsa a DJ-eilor .....nu m-am simtit deloc Bine!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Thorax pe 2001-04-30 15:57 ]</font>
 
Oameni, ianinte de ai critica pe baietsii de la Z&Z, ganditsiva, catsi Moldoveni pleaca in delegatii oriunde in lume fara a avea geanta plina de cognac si vin moldovenesc pentru consumatie personala? Majoritatea. Eu aveam 15 sau 16 ani cand am fost prima data in strainatatea indepartata si tot aveam 2 cognacuri in geanta.. pentru orice eventualitate. Asa ca inainte de a da vina pe ei, ganditiva la faptul ca ei sunt foate reprezentativi.
Pontul cu rusizme, etc. Bai, daca si pe ei ii invinuitsi de faptul ca sunt rusi care ishi bag picioarele in cultura Moldovei, atunci halal de voi: asta se numeste paranoie.(keddy, in primul rind asta pentru tine :wink: ) Acel Gandu matsei sau cum se mai numeste, cat or fi ei de Moldoveni, au cantat la concertul partidului comunist.. le trebuie bani zicetsi? Halal bani au mai facut acolo.. lasatsi-o mai moale. Acum, numitsi-mi o grupa de muzica care sa fie iubita in Moldova, Rusia si Romania in acelasi timp? Tot la ce va puteti gandi sunt acele formatii din vest, nu? Guess what! Z&Z sunt iubiti in toate cele trei tsari. Eu cel putin gandesc ca asta doar le impune respect.
 
Si keddy, since it was a personal question: Nu nu ma apuca ura pentru faptul ca incearca sa cante in romana, ba dimpotriva, stiind ca la inceputurile lor ei nu cunosteau romana deloc, ma apuca o stima si o mandrie ca limba mea natala este romana si ca acesti baieti au invatsat-o. How about that?
 
In primul rind Andriel un mic detaliu l-ai gresit. Zdob si Zdub nu sunt iubiti in 3 tari da 2 si Rominia nu e printre ele, asta ti-o spun la sigur ca am invatat acolo. Si al doilea comentariu; nu cred ca limba folosita de zdob si zdub se poate numi romina!
 
Gunner, acum bu stiu care are dreptate cu Romania, ca eu la AUBG am multi studenti din Romania(peste 50) si majoritatea sunt fani mari a Zdobilor iar Draga otee se da aproape zilnic de cateva ori pe Atomic... asta cam inseamna ca is populari si ascultati, deci iubiti in Romania..
Iar despre ceea ce vorbesc ei, ash zice ca pentru cineva care nu are romana ca materna, vorbesc o limba foarte buna.. ca altfel, nu stiu ce te face sa zici ca nu vorbesc bine. Ei nu vorbesc bine pentru niste romani din nascare. Pentru niste rusi care au invatat aceasta limba la 20 de ani abia.. vorbesc foarte bine.

-Andriel.
 
fara suparare dar ceia ce vorbesc ei e moldoveneasca mai degraba decat roamana :wink: well - nushtiu poate deama so invatsat sa vorbeasca nici nu zic...
 
repet intrebarea: de ce trebuie sa vorbeasca romana literara??? sau de ce e gresit ca folosesc graiul moldovenesc?
si va mai zic o data: si melodiile in rusa sunt grozave!
cat despre cum s-au folosit de folclor: asta e chestie de gust, nu trebuie sa aprecieze oricine si e absurd sa ne certam pt asta.

iar pt faza cu comentariile DJ-ilor din cluj: fraatee!! e tipic, de ce sa te agiti?? asa-i romanul! mai mult ardelean (sau moldovean sau oltean sau ce vreti voi) decat roman. asa fac toti misto de cei din alte zone. de multe ori se intrece orice masura (si basarabenii venitit in Ro stiu despre ce vorbesc). daca stai sa te uiti in gura oricui, iti pierzi viata de pomana.
 
Back
Top