Z&Z

ok..
cineva spunea de vodeara si nu stiu ce...
sa asculti muzica Z&z e buna pentru asa ocazii.. si nu ma intelegeti gresit.. e muzica de " tusovka", precum spun romanii...
si ei sunt recunoscuti ca primii din cele doua state romanesti ce promoveaza hardcorul, sau cum se scrie?
nu mi se par super-artisti, dar au ei ceva care ma indeamna totusi sa ma mandresc cu ei decat sa zic ca-s rai:)
 
Pe 2001-05-01 10:39, Gunner a scris:
In primul rind Andriel un mic detaliu l-ai gresit. Zdob si Zdub nu sunt iubiti in 3 tari da 2 si Rominia nu e printre ele, asta ti-o spun la sigur ca am invatat acolo. Si al doilea comentariu; nu cred ca limba folosita de zdob si zdub se poate numi romina!
mai intai de toate Z&Z canta romana cu dialect basarabean asta daca nu ai stiut-o in al doilea rand trebuie sa le dam cat de cat respectul baietilor de la Z&Z pentru ca ne promoveaza cultura O sa-mi replicati ca "Am fost la padure si am baut jin" - este o cultura. Respect pentru cei care nu au fost niciodata la padure si nu au baut jin. Bravo. Z&Z sunt de altfel unica formatie din moldova care fac muzica buna.
 
Ei noroc si voie buna!!!

Ce pot sa spun si eu??? Una o spun de la inceput: Zdubii sunt foarte mari muzicieni si punctum. Si aici in SUA se asculta!!! Cineva (american!) aici chiar isi scrie teza legata de Zdubi!! asa ca respect!!!!
Si ca limba lor romana (si nu altfel!) nu e perfect ca la bucuresti. Si nu ar trebui sa fie - ca l.romana vorbita la bucuresti (de dambovitieni!)tare cu mult rahat frantuzesc si englezesc s.a.m.d. au infasurat-o.
Zdubii canta o limba vorbita de voi (basarabenii) la chileala:) - ca si mine de altfel; de oameni simpli; si ce e rau in asta???. Sadovianu a vorbit si a scris dialectul moldav pana la moarte. Si francezii nu se inteleg Sudul cu Nordul:) - si nimeni nui acuza ca nu vormesc l.frantuzesca de la Paris.
Uite cam asa. Zdubii ne arata pe noi tuturor, si acum macar ei(ce ne recunosc) stiu sa te arate pe harta lumii cat de cat:).
Si cred ca nu sunt toti niste prosti - cei milione care e asculta pe Zdubi???!!!
Dar ca cineva a dat din nas cand a ascult Zdubii - treba lor. Zdubii au cantat in olanda si Ungaria (si in alte multe locuri) - unde au fost apreciati la valorea lor!!!

Asa ca botu jos capu' sus; pana la os:)
 
Cit despre Gindul Matei, aia chiar ca si-au batut joc de romana (nu mai amintesc de seria 'graiesti maldavinesti'), Cotlete cu goroh si desantzata poveste e lui Na(i)e (mititel dar tare-n ... alea) sint grave erori pe care numai participarea lor in concertele electorale pt pcrm le poate intrece. Zdobii au cintat cu o saptamina inaintea Holografului pentru PPCD, dar nu pentru asta ii respect, pentru ca au stiut sa speculeze si promoveze elemntul national fara a fi cu singe romanesc si fara a-si bate joc de romana.
Unele dintre primele lor cintece sunt pe muchie, aproape scandaloase, cei din gindul pisicii au trecut departe peste, evident, orbiti si ademeniti gresit de calea care i-a dus la succes pe primii.
 
obrega: defineste te rog termenul de romana literara si termenul de "rom-anesc" pls.
Faptu ca dialectu nostru moldovnesc difera de cel vorbit in bucuresti este spre bine! Insasi romana (moldo-valaho-ardeleana) s-o format prin invazia latinilor in Dacia (populatia din regiunea arcului carpatic s-o numit daci); la noi (la geti si tirageti) o ramas getii liberi; Mai apoi acesti geti la rindu lor o fost influentati de limba si cultura dacilor romanizati; Ca se deosebeste graiul nostru de acel muntean e spre bine! :grin: ;
Desi ei (valahii) nu pot intelege acest lucru , no tre sa-l intelegem si sa ne respectam cultra si graiul si ideea de "graeshte moldovneshti" eu tari o respect; URA!
PS: doamne fereste daca te gindesti ca eu is un anti-unionist! eu vreu ca moldova, valahia si transilvania sa fie un singur stat mare si puternic iar limba sa se numeasca moldo-valaho-ardeleana sau altfel , da nici intr-un caz "romina";
Cand au faurit unirea principatelor in loc sa dea denumirea tarii de Dacia ori de
Moldova au dat denumirea de Romania care inseamna tara tiganilor Romei,deci o
mare rusine pentru un popor atat de vechi ca al nostru,dar nu-i nimic istoria
se repeta si vom avea noi grija sa reparam greseala din trecut. Suntem cam 13
miloane de moldoveni pe fata pamantului asa ca avem destui oameni sa lupte si
sa moara pentru cauza noastra dreapta.
 
Pe 2001-05-21 20:24, Picardul a scris:
>>Cand au faurit unirea principatelor in loc sa dea denumirea tarii de Dacia ori de Moldova au dat denumirea de Romania care inseamna tara tiganilor Romei,
Pe ce te bazezi? Adu niste surse de informare ca nu te credem...

>>deci o mare rusine pentru un popor atat de vechi ca al nostru,dar nu-i nimic istoria
se repeta si vom avea noi grija sa reparam greseala din trecut. Suntem cam 13
miloane de moldoveni pe fata pamantului asa ca avem destui oameni sa lupte si
sa moara pentru cauza noastra dreapta.
Poti sa incepi chiar tu... Si care totusi este cauza voastra cea dreapta? Oamenii sa lupte si _sa moara_? Poate totusi esti un agent dezinformator?
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-05-22 03:03, zeidrik a scris:

Pe ce te bazezi? Adu niste surse de informare ca nu te credem...

[/quote]

Ce surse de informare? Populatia din Muntenia si Oltenia de azi pe vremuri se numea vlahi iar tara -> Tara VAlahiei ; Ideea de Tara Romaneasca era ca o inlocuire a ideii de "tara valahiei" ; de ce ? Pentru ca nobilii ungurasi din acele vremuri asa au binevoit sa porecleasca neamul valahilor (pentru ca tot in regiune traiau multi tigani ajunsi sclavi care o ajuns din India in bazinu Mediteranei);
Zeidrik: oare tu nu stii ca tiganii din Europa se numesc "romi", "romanasi" ? Oare tu nu stii ca "rom-anesc" inseamna tiganesc? OAre tu nu stiai ca Romania are drept radacina "rom" ? Crezi ca e o coincidenta? OAre tu nu stiai ca atunci cind au ajuns tiganii la Roma si o spurcat neamu italienilor, italienii si-au schimbat denumirea din romani in italieni (la fel cum era antica denumire a triburilor indo-europene - "italici" si peninsula s-o numit din antichitate Italia) De ce italienii (care erau urmasii imperiului Roman n-o dorit sa poarte acelasi nume cu veneticii care o ajuns acolo din India si si-o schimbat numele? )si spaniolii care o fost si ei latinizati o fost asa de destepti si nu o purtat denumirea urmasilor tiganilor romei, iar Valahii au luat aceasta denumire? Asa au fost porecliti din afara! Oare tu nu stii ca asa-zisii "romini" de la sud de dunare din Bulgaria se numesca si astazi singuri pe dinsii Vlahi? Ei nu vor sa impoarta acelasi nume cu tiganii din europa;

Apoi: Nefiindu-le de-ajuns valahilor ca singuri pe dinsii se considera tigani, crezi tu oare ca e normal sa-i porecleasca si pe ardeleni si pe moldoveni tot asa? Tara Moldovei e veche de cind ea iar poporu nostru tot asa; ne-am numit dintotdeauna moldoveni; si de ce crezi ca toti moldovenii , ardelenii si valahii tre' sa poarte acelasi nume de "romin" ?? Pentru ca valahii il poarta ? Da de ce nu invers? De ce sa nu-i poreclim noi pe dinsii moldoveni si sa se numeasca Moldova Mare? Stii de ce? Pentru ca in inima Munteniei s-o constituit regatu in epoca moderno-contemporana si de moldoveni s-o folosit si jandarmu tigan rumin in '18-40 o facut prapad din Moldova noastra dintre carpati si nistru
PS: eu tot asa anu trecut nu stiam de unde vine ideea de romin si ma consideram si eu romin , dar am gresit; am consultat literatura si istoriei si am aflat adevaru ca in realitate sunt "vlahi" s VAlahia dar nu "romici" ; In rest eu is pro-unionist si vreu sa ne unim cu fratii nostri ardeleni si valahi!
TRAIASCA DACIA MARE!



[/quote]
 
cat de frumos se copiaza la noi sau la rusi, uite ca nu stiu care-i creierul.... articolul de la adresa de mai sus e ABSOLUT IDENTIC cu unul de pe situl "polygon" (polygon.cool.ru), chiar in aceeasi limba. puteau macar sa-l traduca....cred ca romanii au fost dobitocii care l-au copiat, avand in vedere ca intreg situl romanesc e in romana, in timp ce cel rusesc are varianta in engleza. atata lene n-am mai vazut. greu e, frate, sa traduci un articol amarat si sa schimbi putin topica frazelor.....de parca nici n-ar fi trecut prin scoala, cand orice elev facea un "referat" copiind texte in diagonala.
ca sa nu mai zic ca la index s-a strecurat o gresala (asa e cand nu ai prea des de-a face cu buchiile si cand nici nu-ti mai revezi "creatia" inainte de a o afisa in fata intregii lumi) "zdob si zdup".
 
ce poti sa le faci?
Plagiatori... insa in felu asta cei din romania se pot informa pe site-ul lor romanesc si sa afle si ei istoria formarii grupului si oleaca de biografie a carierei zdubilor (ca nu l-au tradus e altceva)... si ce sa le faci daca in loc de zdub o scris "zdup" ? ... Analfabeti nu alta... Hahaha
 
sincer, M-AM ZAKALIBIT sa aud ca Zdob si Zdub sunt nishte plagiatori! Shi de la cine copiaza ma?! ia zi-mi pe cineva care a mai facut asha ceva la noi in Moldova!
 
pai asa, radium draga, ai putea spune si despre bregovic ca-i plagiator.
ia vezi, nu cumva si enescu o fi?

nu compar muzica culta cu rockul zsz, ci gestul de a se inspira din folclor.

o fi cumva vreo legatura intre atitudinea ta si etnia unor zdubi?
 
ce sa mai zik si eu. in ce priveste sursa de inspiratie a zdobilor - e clar,sunt unici in asta si bravo lor...dar obrega draga?!ce cauta aici gandul matei(la aceasta tema)...oare asta vrea sa insemne ca daca iese o formatie(rock...spre exemplu)din necunoscut si nu iti convine tie atunci tre sa le gasesti motive peste motive agatandu-te neaparat de z&z,lasa ma sa creasca si acesti baieti sa stie lumea ca avem in tara pe langa paduri cu jjjin...si goroh cu cotlete!
 
lume: da cine o zis ca zdubii sint plagiatori?
si unde e measjul lui radium despre care solara vorbeste?

poate ca eu am venit cam tirziu si nu-nteleg...
cind s-o vorbit mai sus ceva despre plagiere, pai e vorba de site-ul
http://www.music.ro/artisti/zdobsizdub/

, site despre care eu si solara am zis ca cei care l-au construit au luat informatia exact cum este de pe un site rusesc.
 
picardule, lasa, uita, ca mesajul ala (despre care vorbesc io) semnat radium nu era scris de radium, ci de cineva care-i stia parola si a fost sters de moderatori dupa ce s-au lamurit.
 
Vreau sa va spun ca 24 iunie e obligatoriu de venit la concertul z&z !
Mai jos spusele lui Mihai - basistul:

"
Albumul nostru AGROROMANTICA o se chintam la
festival Fete lea Music in Chisinau pe data 24 iunie.
Intilnim se ne Zdubim!!!!
"
 
Si inca ceva, prezentrea albumului in romania de la sfirsitul lui iunie, iaca mai jos si mesajul:



De la Mihai (Chisinau)
E-mail: zdob@cuibul.com
Message:
Salut tuturor ! Suntem gata cu albumul.Prezentarea albumului in Romania va avea loc la sfirsitul lunei iunie.
Si va fi asa cum il doriti.
 
ce sa va spun?
zdobii au talent.. dar pot mai multe si (parerea mea) putine piese cu adevarat bune printre care si (videli noci) care nu-i a lor... Le urez bafta.
 
Back
Top