Z&Z

sa revenim la subiect: concertul! ce nu va pasa? Va fi prezentarea noului album. Eu merg precis. Sint sigur ca chiar la deschiderea albumului o sa se vinda si casete cu noul album. Tre de cumparat. Cine mai vine la concert pe 24 ?
 
bah,fratilor despre z&z pot spune doar ca-s buni.in rest,muzica lor imi trezeste un oarecare sentiment de mindrie.ca sint din moldova,cu toate ca-i asa de prapadita(numai la momentul de fata).
 
Eu cred ca Zdob si Zdub nu schimonosesc romana,ci din contra,reflecta limba romana asa cum se vorbeste ea pe la noi.
Muzicelul sa si-l faca ei pe placul lor,dar sa nu uite sa se mai 'dreseze' si dupa placul si gusturile ascultatorilor,ca oricum fara noi,fanii lor, ei n-ar exista.
Exact,nu stiu daca exista vreun moldovean care sa vorbeasca perfect de tot romaneste, am in vedere sa nu foloseasca rusisme si cuvinte schimonosite.
Eu nu cunosc pe cit sunt de vestiti Zdob si Zdub in Romania,dar imi amintesc ca am vazut de Revelion la TVR1 un clip cu ei(era vorba de 'Haitura-Colind de Anul Nou').Asta deja vorbeste despre ceva,ca nu mai ajungeau Zdob si Zdub asa simplu pe Televiziunea de Stat a Romaniei!
Mi-a placut ideea cu -Formatia iubita in trei tari consecutiv:Rusia,Romania,si Republica Moldova.Se pare ca formatia Zdob si Zdub formeaza o mica punte de trecere intre ele.
Limba romana,ca si multe alte limbi,are mai multe dialecte,dintre care face parte si dialectul moldovenesc;sa nu inventam deci o limba aparte-limba moldoveneasca,fratilor;sa fim seriosi,asa ceva nu exista!
Zdob si Zdub sunt intr-adevar originali,si daca veni vorba de cum sunt ei ascultati in vest,-pot sa spun despre francezi:acestia au auzit de ZsZ si chiar se difuzeaza Dansuri sau Intro-Joc pe la discoteci;de-ati sti ce mindra eram cind auzeam difuzindu-se aceste cintece!
Am auzit si eu ca fac ravagii Zdubii prin Rusia.Cica rusoaicele neintelegind ce cinta ei acolo,fredoneaza 'draga o tee',etc,iar apoi ii intreaba pe moldovenii nostri de acolo:"I kak eto perevoditsea?",si sarmanii baieti incep sa depene firuri despre "curge izvorul,griul rasare,/acolo pe unde trec urmele tale..."
Hai noroc in lumea zdubilor!
 
chiar daca Am vazut ca cineva a mai spus asta eu doresc sa mai spun odata zdupii suunt cei mai tari din moldova si una din cele mai iubite formatii din rusia
 
mp3 sau cuvintele si acordurile?

iaca ZsZ se fac movie stars, se vor filma in urmatorul film al lui Emir Custuritsa, vor avea rolul unei grupe de tigani

si iaca ce stire e pe site-ul lor:
Pe 19 noiembrie la Televiziunea Nationala Roman Iagupov a participat la filmarile emisiunii despre istoria piesei "Draga Otee". Muzica pentru aceasta piesa a fost compusa de cunoscutul Iurie Sadovnic pe versurile poetului Grigore Vieru. Pe parcursul ultimilor 20 de ani aceasta piesa a fost interpretata de cele mai mari staruri ale muzicii moldovenesti: Iurie Sadovnic, Anastasia Lazariuc si Roman Iagupov (Zdob si Zdub). I. Sadovnic si Roman au facut schimb de ultimile sale albumuri. Si nu este exclus faptul ca in scurt timp fanii Zdubilor vor auzi "Doina Haiducului" in interpretarea lui I. Sadovnic , iar admiratorii creatiei lui Iuie Sadovnic vor audia piesele dumnealui cintate de Roman Iagupov.
 
Z&Z sunt maladtzi sau ridikat aproape de la zero.
Inainte daca il intrebai pe un rus cine-s ei iti raspundea ca nu stie dar acum itsi spune toata biografia lor
 
Buna dimineatsa tsara.

Intr-adevar baietsii de la ZSZ fac ravagii, sunt originali, se scriu in parametrii marketului autohton si regional, iar daca e sa vorbim de faptul place nu place e o chestiune de gust. Traim in democratsie (fie ea si sub comunisti) si avem posibilitatea de a alege ce citim, ce privim, ce ascultam (ghini ca inca se mai transmit canalele romaneshti prin cablu la chisinau)
asha ca people, ZSZ sunt bravo, fiindca au reusit sa faca ceea ce altii nici nu o pot, dar cu aere de mare star.
 
Stiti eu acuma sunt in Austria si am luat cu mine acolo un CD de alor Z&Z(Agroromantica).Leam dat la unii austrieci sa asculte muzica lor si stiti nu lea placut(am ramas socat)
 
shi, la o adica, la ce te ashteptai tu? sa sara in sus sub ritmurile la "Draga o tee"?
gusturile nu se discuta, iar vesticii sunt destul de conservativi in ceea ce priveshte muzica shi nu prea accepta inovatii de genul unei formatii dintr-o tsara despre care au auzit numai.
 
Pe 2002-01-05 15:42, coolgreetings a scris:
Stiti eu acuma sunt in Austria si am luat cu mine acolo un CD de alor Z&Z(Agroromantica).Leam dat la unii austrieci sa asculte muzica lor si stiti nu lea placut(am ramas socat)

si mie nu mi-a placut agroromantica. este prea comercial, in comparatie cu albumul lor precedent. plus ZZ si-au schimbati si directorul ceea ce a influentat!
 
da eu nu am vazut nici o schimbare in muzica Z&Z-pului si sa-ti spun drept albumul acesta(Agro...) mia placut foarte mult(cei drept gusturile nu se discuta.)Nai cei face fiecare cu muzica lui
 
Back
Top